Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Zwracam się z prośbą o ocenę instalacji. oto kilka szczegółów: dom parterowy z poddaszem mieszkalnym dół ok 100 m2 + garaż, góra ok 90 m2. piec tłokowy(miał, eko groszek) SAS ECO 29 kW(sterownik pieca ST-45H), system otwarty, mieszany 15 grzejników (13 szt purmo cv22, 2 szt drabinkowe) + ogrzewanie podłogowe 4 sekcje (wiatrołap, kuchnia, łazienka dół, łazienka góra). instalacje chciałbym zrobić w miedzi do rozdzielaczy + PEX od rozdzielaczy, 3 rozdzielacze: pierwszy to grzejniki dół 9 obwodowy, drugi grzejniki góra 6 obwodów, trzeci 4 sekcje podłogówki. teraz kilka pytań czy podłogówke z górnej łazienki mogę podłączyć do rozdzielacza umieszczonego na parterze? czy mogę zastosować zawór mieszający termostatyczny do rozdzielacza podłogówki czy lepiej układ mieszający. dodam, że pętle podłogówki będą stosunkowo krótkie (pomieszcenia 12m2, 5m2, 4m2 i 8m2). chciałbym zastosować dwie pompy CO i drugą do bojlera(140l dwupłaszczowy) aby móc przełączać na tryb letni, czy konieczna jest trzecia pompa do podłogówki? niżej zamieszczam schemat mojej instalacji dodam że moja cała wiedza na temat ogrzewania została zdobyta na tym forum. proszę o porady abym przy spotkaniu z hydraulikami mógł wykazać sie jakąś wiedzą i mógł sprecyzować mojem oczekiwania.

z góry dziekuję

marcin

post-16814-1294955663_thumb.jpg

Opublikowano

Czemu na 190m2 tak duża moc kotła? Poza tym zapomnij o jakiejkolwiek grawitacji przy układzie rozdzielaczowym. Podłogówki łącznie 29 m2 czyli powinno się zastosować układ mieszający( czyli pompa do podłogówki będzie potrzebna). Czy na 3D czy inny rodzaj nie ma znaczenia ważne aby był właściwie zmontowany.

Opublikowano
Czemu na 190m2 tak duża moc kotła?

190 m2 jest to metraż który będzie wykorzystywany jako część mieszkalna. do tego dochodzi garaż ok 37 m2, komunikacja między garażem piwnicą a częścią mieszkalną + stryszek i w tych pomieszczeniach też będą grzejniki. więc metraż jest trochę większy.

a co do grawitacji widziałem przypadek że na rozdzielaczach zamontowanych poniżej rur zasilających grzejniki tj. na zasilanie parteru rozdzielacz pod sufitem w piwnicy a na zasilanie piętra pod sufitem na parterze grawitacyjnie grzeją wszystkie grzejniki. więc mam nadzieję że u mnie też to zda egzamin, bo podłogówka to inna bajka.

pozdrawiam

Opublikowano

Tak naprawdę to chyba nie wiesz ile metrów będziesz ogrzewał. Kocioł powinien dobrany być optymalnie do zapotrzebowania budynku a nie na "Wojtkowe oko".

W grawitacyjne grzanie na pex-ie raczej nie wierze chyba że ten pex miał 20 mm i rozdzielacze zamontowane tak jak opisałeś to może te najbliższe i trochę grzały. Przeważnie opory na elementach instalacji są zbyt duże aby grawitacyjnie zadziałał taki układ, a jak na grzejnikach założysz standardowe zawory termostatyczne to jest to nie możliwe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.