Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam zawór 3d i pompke na powrocie,czyli u mnie wychodzi gorąca woda z kotła na cały obieg,woda z obiegu wraca ciepła ale to zasługa pionu powrotnego z łazienek gdzie grzejniki otwarte na full i ten pion jest prawie przed zaworem 3d, a tak termostaty na grzejnikach mam po zakładane i grzejnik letni u góry a na dole zimny,także z reszte instalacji woda wraca zimna,dlatego zawór 3d robi swoje,powrót mam wygrzany(gorący)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kocioł DDUNI 15kw, dom nowy ocieplony 145m2, zasobnik cwu 200l

paliwo ekogroszek,

moje ustawienia:

temp zadana co 55stC ,cwu 42stC

praca 8s / 60s

siła nadmuchu 35%

klapka wentylatora uchylona na 2cm

podtrzymanie 12s / 20min

wentylator w podtrzymaniu 12s / 14min

zawór 4D,zawory termostatyczne na grzejnikach+pokojówka,

temp. w domu około 22stC

przez ostatnie dwa tygodnie spaliłem 1 zasobnik paliwa

ustawienia testuje gdyż robią się spieki.

 

ps.czy macie zamontowaną klapę czopucha i ewentualnie jak ją przymykacie bo ja zamykam i może to przyczynia się do sadzy w kotle,

napiszcie też jak szybko piec dochodzi do temp.zadanej bo u mnie trwa to dość długo,

porady co do ustawień też mile widziane.

 

Pozdrawiam

 

Mają taką proporcję podtrzymania i pracy - kocioł ci musi sporo palić. Chyba że się pomyliłeś w podaniu nastawów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie a mianowicie jak ustawic temp zalaczania sie pompy podlogowej i temp jej wylaczania. Chodzi mi o to aby pompa zalanczala sie wtedy gdy temp wody powrotnej z rozdzielacza spadnie ponizej zadanej. Dodam ze czujnik jest podpiety na rozdzielaczu do wody powracajacej z podlogowki do kotla. W sterowniku jest to pompa dodatkowa 1 i tam sa dwie temp max i min. Dodam ze mam temp zadana na kotle 55st. I co to znaczy temperatura minimalna (progowa) zalaczenia pompy ( mierzona na kotle) oraz temp max (zadana) ogrzewania podlogowego ( mierzona na czujniku podlogowym w zakresie 30st - 55st) ????

 

Jak to poustawiac po ta pompa mi chodzi 24h na dobe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WALEK u mnie jest ustawiona temp zalaczenia pomp chyba na 50 st.Jesli piec zejdzie ponizej tej temp pompy nie chodza.I TO bedzie chyba ta temp progowa.CZujnik mam zalozony na powrocie za zaworem 4d.Ale jak ustwic ze jak powrot bedzie zimniejszy ma sie pompa wlaczyc to nie podpowiem.U mnie tylko pokojowka je zalacza jak temp w domu spadnie.A to masz sterownik pokojowy??Jak tak to powinien ci wylaczyc pompy.

A jesli chodzo o spalanie to rynienka potrzebuje u mnie 20 kg dziennnie czyli 140 na tydzien czeski eko wiec mysle ze dobrego polskiego potrzebowala bym mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sterownika pokojowego, zastanawialem sie nad zakupem sterownika z defro spk lux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja teraz pale retopalem i powiem ze jest wiecej popiolu z niego. Czy macie rure ciepla tzn czy powrot jest cieply przed zaworem 4D lub 3D? A odnosnie sterownika przy piecu to on tez steruje pompami i zaworami ale jakos ta podlogowka ciezko mi jest posterowac zeby ta pompa sama sie zalanczala i wylanczala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sterownika pokojowego, zastanawialem sie nad zakupem sterownika z defro spk lux.

 

Szczerze daruj sobie ten sterownik chyba ze lubisz bajery itp. ja osobiście zrezygnowałem z palenia za pomocą regulatora pokojowego uważam ze to jest w moim przypadku mało komfortowo. Ja ustawiam zawór n-drożny na temperaturę i tylko regulacja głowicami temostatycznymi i jestem z tego zadowolony tak ze wydatek na SPK LUX ok 500zł jest zbędne. bo to samo zrobisz zwykłym regulatorem za 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie a mianowicie jak ustawic temp zalaczania sie pompy podlogowej i temp jej wylaczania. Chodzi mi o to aby pompa zalanczala sie wtedy gdy temp wody powrotnej z rozdzielacza spadnie ponizej zadanej. Dodam ze czujnik jest podpiety na rozdzielaczu do wody powracajacej z podlogowki do kotla. W sterowniku jest to pompa dodatkowa 1 i tam sa dwie temp max i min. Dodam ze mam temp zadana na kotle 55st. I co to znaczy temperatura minimalna (progowa) zalaczenia pompy ( mierzona na kotle) oraz temp max (zadana) ogrzewania podlogowego ( mierzona na czujniku podlogowym w zakresie 30st - 55st) ????

 

Jak to poustawiac po ta pompa mi chodzi 24h na dobe :(

proponuję wstawić termostatyczny zawór mieszający i wtedy pompa będzie chodziła non stop (ja mam tak u siebie)

na zaworze ustawia się temperaturę pożądaną a w sterowniku kotła temperatury progowe (min i max), czujnik dodatkowy od podłogówki montuje się wtedy za pompą, która pcha wodę na podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja chce aby ta pompa od podlogowki chodzila tylko wtedy gdzy bedzie zimniej w pomieszczeniach. Przyklad :

 

temp w pokoju spadnie do 21 st to wtedy pompa sie wlancza i grzeje pomieszczenie natomiast po uzyskaniu np 22 stopni pompa sie wylancza bo podloga jest nagrzana i bedzie trzymala jakis czas temp. Mozna by bylo tez tak zrobic by pompa wlanczala sie nap co 30 min na 10 min by dogrzewala, no i temp kociolka musialaby byc w granicach 60 - 65 st by nie schladzala za mocno kociolka pomimo ze jest zawor 4D lub tez zawor 4D ustawic na 50 procent i wtedy doprowadzic do tego by powrot do pieca z grzejnikow byl cieplejszy.

 

Powtorze jeszcze ze nie chce aby ta pompa od podlogowki chodzila 24/h. Ale pompa na normalne grzejniki chodzi non stop 24/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WALEK

Twoje problemy rozwioze wlasnie pokojowka.U mnie dokladnie to tak dziala.Salon sie nagrzeje i pompy sa wylaczane.Dodatkowo mozesz sobie ustwaic ten cykla pompy co w piecu np 70 s co 10 minut i juz masz luksus Jak tak ustawilem to rano nagrzana podlogowka trzymala caly dzien.Ale to chcesz zeby obie pomopy ci rozlaczylo czy tylko ta od podlogowki?? Mi odlacza obie .A pokojowke mam zwykla firmy SALUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tylko o podlogowke bo ta z grzejnikow idzie caly czas i wolalbym zeby tak pozostalo, tylko o podlogowke mi chodzi czy to moge zrobic bez regulatora pokojowego tylko za pomoca sterownika defro ag lux w kociolku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy za pomoca regulatora pokojowego z defro spk lux mozna wylaczyc pompy np . podlogowke, CO. Wogole czy jakakolwiek pompa da sie w nim sterowac???Tzn wlaczyc na jakis czas i wylaczyc i tak w kolko czy to potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik kotła ma coś takiego jak cykl pompy - dotyczy pompy c.o., można ustawić czas pracy i czas przerwy

w kwestii pompy od podłogówki - w momencie osiągnięcia przez kocioł temperatury minimalnej (ustawionej przy pompie od podłogówki) pompa zaczyna pracować, przestaje pracować w momencie gdy temperatura wody przekroczy ustawione maksimum

 

EDIT:

tylko chyba cykl pompy można ustawić jedynie jak się ma podpięty sterownik pokojowy

dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej na regulatorze włącza się cykl pompy

 

tnowokotowniadduni25kwa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ma ktos z Was regulator pokojowy Defro Spk Lux? i jak sie wam on sprawuje? Jeszcze go nie mam ale rozwazam opcje wlasnie jego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pale retopalem i powiem ze go troche wiecej idzie dokladnie co do kilograma to nie sprawdzalem ale proporcje co do ceny za 1 tone sie sprawdzaja, tzn dasz wiecej za lepszy groszek to bedziesz nim dluzej palil a jak kupisz tak jak ja teraz np. RETOPAL to cena jest mniejsza o 150 zeta na tonie natomiast wiecej go spala :) wychodzi na to samo a bym powiedzial ze gorzej bo wiecej popiolu jest z niego i bardziej osadza sie w kociolku.

 

Poprawila sie tez temp rury podajnika jest teraz okolo 35 do 39 czasami 40 stopni ale to pewnie dlatego ze piec czesciej sie wlancza :)

 

Co do ogrzewania to zmienilem jedna rzecz, a mianowicie zawor 4D bardziej go odkrecilem puszczajac przez niego wiecej cieplej wody na grzejniki po to by powrot wody przed zaworem 4D byl cieplejszy niz dotychczas. Jeszcze nie mam glowic na grzejnikach ale jak w tym roku zamieszkam w domku to napewno podniose temp na kotle do 65 st i jeszcze bardziej odkrece zawor 4D a reszta beda regulowac glowice na grzejnikach.

 

Porzadnie nagrzeje wode w instalacji zeby powrot byl goracy i wtedy zobaczymy co bedzie . Ale o tym napisze jak bede mieszkal w domku. Narazie pisze jak jest no i dumam nad regulatorem pokojowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysonq jak Ci sie sprawuje regulator pokojowy defro spk lux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek ale po co chcesz ustawiać zadaną na 65??? ja cały czas mam na 55 i średnio na grzejniki puszczam ok 45 stopni, praktycznie przez całą zimę, i tylko wysterowałem sobie temp. głowicami na grzejnikach, pompka C.O chodzi non stop, natomiast pompa podłogowa cyklicznie, dodam ze mam podłogówki ok 30m2. i póki co uwazam ze czuje sie komfortowo w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal nie spowoduje to wiekszego spalania. Dlaczego niby wg Ciebie ma sie zwiekszyc spalanie? Trzeba na poczatku porzadnie zagrzac centralne tak by powrot byl cieply a reszte zrobia termostaty na grzejnikach a na koncu wyregulowac to mozna zaworem 4D

 

Jak masz dobrze ocieplony domek i majac zadana 65 st i cieply powrot to majac zawor 4D dobrze ustawiony to wtedy piec bedzie dluzej trzymal temp zadana i sprawnosc pieca jest wyzsza i lepsze spalanie grochu.

 

vernal to jakbys Ty ustawil kociolek?

 

Balzak ja mam tez okolo 30m2 podlogowki i chce aby ona cyklicznie dogrzewala te pomieszczenia natomias pompka CO bedzie chodzila 24/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal nie spowoduje to wiekszego spalania. Dlaczego niby wg Ciebie ma sie zwiekszyc spalanie?

Dom nie rozróżnia czy masz dogrzany kocioł czy nie, po prostu musi z grzejników dostać tyle samo energii, żeby była odpowiednia temperatura.

Załóżmy, że przy ustawieniu 45C na kotle wraca do niego 35C i wtedy temp. w domu jest odpowiednia (dom odbiera 100 jednostek energii).

Teraz przestawiamy kocioł na 65 i zawór 4D, na dom idzie 45 a wraca 35.

Dom pobiera 100 i jest tak samo więc ok.

Tylko, że kocioł i cały obwód kotłowy oddaje więcej ciepła do otoczenia z racji, że ma 65/55 stopni a nie 45/35. To już dodatkowa strata A.

No i jeszcze spaliny w kotle oddają ciepło do ścianek o temp. 55/65 zamiast do 35/45 i to zmniejsza sprawność wymiennika (mniej ciepła przeniknie do wody w kotle przy tej samej ilości i temp. spalin). To już jest strata B.

 

Czyli w domu tak samo a energia potrzebna to 100+A+B, co jest oczywiście większe od 100.

 

I teraz żeby wyprodukować 100+A+B energii trzeba zużyć więcej węgla niz do wyprodukowania 100 energii.

Tak to liczę.

 

A teraz powiedz jak Ty wyliczyłeś, że po dogrzaniu zaworem 4D będziesz spalał o 1 tonę (albo choć o szczyptę) mniej opału.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. A jak bym ustawił kocioł?

Zawór 4D, 65 zadana, 45 na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.