Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Domy Ogrzewane Jednym Piecem


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie koniecznie. Zakopanie na głębokość 130 cm daje pewność, że nie zamarznie. Nie liczę, że sama izolacja daję możliwość zmniejszenia głębokości.

Dla pełnego bezpieczeństwa można dodać płynu typu borygo.

Na 130 cm napewno nie zamarzną ale straty ciepła pozostaną. Rura preizolowana też ma przenikalność cieplną i są na niej straty (mogą wynieść nawet ok 10% co tyczy się sieci ciepłowniczych a nie odcinka 15 m ale i tu mogą być znaczące). A co zrobisz jak na terenie bedzie zimą wysoki poziom wód gruntowych, i okarze się że nie ma możliwości odwodnienia terenu, bedziesz ogrzewał wody gruntowe( co może być korzystne dla sąsiada który ma pompe ciepła z wymiennikiem gruntowym). Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co się chce ogrzewać dom czy grunt wokół domu. Jak dom to polecam atestowane rury preizolowane, a jak grunt wokół domu to można wogóle tych rur nie izolować szybciej ciepło do gruntu oddadzą. Jest stare polskie przysłowie "chytry dwa razy traci" (chociaż nikogo o skąpstwo nie podejrzewam) i pasuje do przypadku jak ulał, zaoszczędzi się na rurach i ich izolacji wyda się na opał, decyzja należy do inwestora . Budując dom każdy ogląda dość dokładnie każdą złotówkę ale nie ma sensu wydawać tych złotówek w sposób nieprzemyślany a pomysły kolegi "dudikof157" które popierasz, niestety są nieprzemyślane i w czasie eksploatacji przyniosą więcej strat niż te oszczedności które wyliczył na 2000 zł.

Opublikowano

Jak dom to polecam atestowane rury preizolowane, a jak grunt wokół domu to można wogóle tych rur nie izolować szybciej ciepło do gruntu oddadzą.

Wg mnie tematem tego wątku jest między innymi zastąpienie drogich gotowych rur preizolowanych konstrukcją własną, również dobrze izolowaną jak te w sprzedaży, ale znacznie tańszymi. Dyskusja dotyczy pomysłów na dobranie jak najlepszej izolacji, a nie tego, że kolega "dudikof157" dobrał najlepszą izolację.

Więcej - robiąc mały odcinek rury preizolowanej "własnym sposobem" można uzyskać też lepsze parametry.

Przykład mój bojler - dodatkowa izolacja oprócz fabrycznej to 15 cm wełny mineralnej.

Moim zdaniem jest możliwe wykonanie połączenia 2 budynków z jednego zasilania w miarę tanio i dobrze.

Opublikowano

Nie wykonasz w warunkach domowych rury preizolowanej, i nie ma potrzeby utwierdzać kogokolwiek że może taką rurę zrobić sam i to o lepszych parametrach bo nie może. Pomysły "dudikofa" jak i "alojza" są poprostu głupie, i ktoś kto ma jakieś pojęcie o ciepłownictwie powinien o tym głośno mówić. Równnież twierdzę że wykonanie sieci w ziemi jest możliwe ale trzeba zastosować odpowiednie materiały na taką sieć. Ty twierdzisz że metoda chałupnicza się sprawdzi, ja twierdze że to wyrzucenie pieniędzy w błoto. I każdy pozostaje przy swoim zdaniu, a wnioski niech wyciągną zainteresowani.

Opublikowano

Skoro uważasz że pomysł z otuliną styropianową jest głupi, to podaj lepszy i udowodnij jego wyższość. Zaizoluj zewnętrzną rurę 2", izolacja ma być odporna na wilgoć, redukować maksymalnie straty i nie kosztować kosmicznych kwot. Aha, rura jest już zamontowana i demontaż nie wchodzi w rachubę.

Opublikowano

@alojz

 

Naszego przedmówcy kolegę @mak nie przekonasz. On wie swoje i niech tak zostanie.

Sam temat uważam za ciekawy. Wiem, że jedne pomysły są lepsze, inne gorsze.

Piszesz, że masz około 8 metrów między budynkami. To stosunkowo mało.

Jeśli obrana metoda izolacji nie w pełni spełni twoje oczekiwania, to zawsze możesz coś poprawić, lub zmodernizować i sprawdzić, czy jest lepiej.

 

Nie wykluczam, że w przyszłości będę ogrzewał też pomieszczenie znajdujące się około 7 metrów od domu, więc zaciekawił mnie ten temat.

 

Nie wykluczam, że wykonam izolację ze styropianu - 2 warstwy, jak u ciebie. Obie rury obok siebie. Całość w izolacji nie mniejszej niż 2x15 cm. Całość puszczona w rurze osłonowej fi-300. Rura osłonowa np z PE (nie wiem, czy nie jest zbyt droga - być może trzeba będzie szukać innej otuliny).

Jako, że przebywam w tym pomieszczeniu tylko od czasu do czasu, zasilał bym je w ciepło przez wymiennik z zastosowaniem płynu tupu borygo.

Opublikowano (edytowane)

Kolega mak ma dużo racji, ale wydaje mi się, że jest możliwość wykonania zamiennika rury preizolowanej metodą chałupniczą. Jako że mam pewne doświadczenie w wykonywaniu sieci z rur preizolowanych, mogę powiedzieć o najczęstszym błędzie:

- złe wykonanie hermetyzacji złącza - czyli po polsku :) : jeśli odcinek między punktem początkowym a końcowym jest na tyle długi, że trzeba wykonać przynajmniej jedno połączenie rur w gruncie to trzeba to połączenie porządnie zaizolować, tak, żeby nie przedostała się w żadnym wypadku wilgoć. Ktoś wspominał o piance. Niestety pianka chłonie wilgoć. Oczywiście można ją dać w środek, ale na zewnątrz należy złącze uszczelnić np. rękawem termokurczliwym lub mufą skręcaną z uszczelnieniem bitumicznym. Na końcach rur można dać końcówki gumowe z pierścieniem zaciskowym. Na stronach np. Uponora i Thermaflexa powinny być poradniki. Jeden znalazłem: http://www.thermaflex.com.pl/files/Flexalendbd3301b50.pdf

Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć na tyle krótki odcinek między budynkami, albo na tyle długą preizolowaną rurę, aby nie robić łączeń w gruncie. Dobrym rozwiązaniem byłby też kanał ciepłowniczy, o którym ktoś wspomniał, ale to byłby duży koszt.

No i dochodzi jeszcze kwestia kompensacji, ale to dotyczy tylko rur stalowych lub miedzianych.

Edytowane przez Jędras
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam koledzy, też będę robił podobny myk na około 17 metrów i ja zrobię to w ten sposób, iż w rurze kanalizacyjnej poprowadzę pexa. Tym samym połączenia rur będą uszczelnione, a w trakcie montażu będę w poszczególnych odcinkach centralizował pexa jest przecież sztywny i wypełniał pianką przez nawierty lub wężyki w ten sposób rura izolowana cieplnie + przeciw wilgoci, pex może jeszcze w otulince :P połączenia rur kanalizacyjnych łatwo doszczelnić ;) Do tego wykop ok 1.3m i może styro na wierzch ale nie wiem czy to już będzie miał sens. Tym sposobem domowe rury preizolowane na gotowo i pod wymiar i bez metali które są trwalsze tylko mechanicznie zdaje mi się. Co wy na ten patent chałupniczy koledzy?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.