Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uniwersalny dolniak?


kufcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

dopadł mnie moment zakupu pieca CO. Poszukuje jak w temacie dolnopaleniskowego w miare uniwersalnego pieca.

W chwili obecnej bede palil w nim sezonowanym drewnem, mam zamiar eksperymentowac z roznym opalem tj. brykiet drzewny, pelety (bo mam dostep) moze miał czy ekogroszek..

Jak wiadomo energia idzie w zastraszajacym tempie do góry wiec nie chcce specjalizowanego pieca typu Holz Gass czy piece z podajnikami ślimakowymi.

 

Bardzo podoba mi sie piec Kostrzewa SDS czy seria 200 ale niestety na drewno maja malutkie wymiary komory.. Przy mocy 25KW komora zasypowa 75L to stanowczo za mało dla drewna.. rozumiem węgiel, brykiet itp powinno byc ok. ale nie usmiech mi sie co 2-3h latac do pieca, te 6-8h powinien wytrzymać..

314.jpg

 

 

Moze przy drewnie kalorycznym (dąb,grab czy buk) nie bylo by strasznie ale przy mojej sosnie,wierzbie czy brzozie..

Odpada.

 

Koledzy podpowiedzcie cos.. bo bede musial kupic "pleszewski" typ uniwersalny czyli gorniak..

m_uks.jpg

A prawde mowiac wole cos pozadnego, sprawdzonego.

pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze przy drewnie kalorycznym (dąb,grab czy buk) nie bylo by strasznie ale przy mojej sosnie,wierzbie czy brzozie..

Odpada.

 

Jest dokładnie odwrotnie jak napisałeś.. kalorycznym drewnem sądrewna żywiczne, podczas spalania których wydziela się terpentyna...

 

Drewno twarde (buk czy dą;) nie są wcale bardziej kaloryczne... dlaczego więc dłużej się palą? - ponieważ są twarde - bardziej zbite... taki sam kawałek buka jest dużo cięższy niż sosny... jeżeli jednak weźmiesz kg sosny i kg buka, otrzymasz więcej kalorii z sosny..

 

a kaloryczność wygląda następująco:

sosna: 21,2

świerk: 20,5

jodła: 19,5

brzoza: 20,1

buk: 20,1

dąb: 18,4

olcha: 18,1

wierzba energetyczna*: 16

 

torf: 15,9

węgiel brunatny: 19,7

węgiel kamienny: 28,4

węgiel drzewny: 29,1

 

Źródło: http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kaloryc...atunkow-drewna/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję Zębiec KWK 25 - górne spalanie. Palę sosną, olchą i czym popadnie. Przy pełnym załadunku dobrym drewnem spalanie od 5 do 8 godz. Bardzo prosty w obsłudze i łatwy w czyszczeniu, zero problemów, pracuje przez okrągły rok(cw.).

Na węglu jeden załadunek 25-30 kg - 24 godz, sterowanie miarkownik ciągu, przy spalaniu drewna ciągłe podawanie powietrza bez miarkownika.

http://www.zebiec.com.pl/index.php?pname=139

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego, 75 l w tym kotle to mało? W tym kotle to dużo, nie tylko objętościowo ale i jakościowo - pełne spalanie, takie, na jakie pozwala zamontowany sterownik. Miarkownik kotła na zamowienie. Piszę oczywiście o Warmet 200 Ceramik 25 kW.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bartek, no widzisz czlowiek cale zycie sie uczy..

 

Kazik wg producenta w Twoim 25Kw piecu masz 47 Litry zasypu ;) i to starcza ci na 5-8h wiec moze te 75litrow w ceramiku wytrzyma pewne 8h...

 

Zębiec ma fajny kociolek KDU, dolne spalanie i 85Litrow zasypu...

 

Zerknijcie na schemacik...

KDU.gif

 

Co Wy na to? mi sie podoba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bartek, no widzisz czlowiek cale zycie sie uczy..

 

Kazik wg producenta w Twoim 25Kw piecu masz 47 Litry zasypu ;) i to starcza ci na 5-8h wiec moze te 75litrow w ceramiku wytrzyma pewne 8h...

 

Zębiec ma fajny kociolek KDU, dolne spalanie i 85Litrow zasypu...

 

Zerknijcie na schemacik...

KDU.gif

 

Co Wy na to? mi sie podoba..

 

Ze schematu wygląda, że obieg gazów czy spalin jest tutaj mocno uproszczony... porażony dzisiaj porażka Polaków nie jestem w stanie nic już zrobić, ale jutro sobie dokładniej zakukam..

 

Życzę dobrej nocki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proponuję podejrzeć część wymiennikowa kotła na żywo lub na rys. tech. Zębiec ma patent na ten rodzaj wymiennika i gwarantuje że mimo uproszczonego widoku w przekroju droga spalin jest naprawdę bardzo długa ( około 2mb do czopucha). Jedynym mankamentem są przekroje części wymiennikowej ( za duże - jak w większości kotłów). Ja poprawiłem to poprzez wstawienie dławików zawężając przekroje przynosi to dobre rezultaty. Kocioł jest wielki. Spokojnie pociągnie 300 mK ocieplonego mieszkania ( zakładając efektywne spalanie ). Jeśli ktokolwiek myśli o spalaniu drewna w takim kotle zakładając dużą stałopalność to nie polecam. Po wielu doświadczeniach wiem że nie czym kocioł większy tym większe problemy. Pojęcie stałopalność a duża dawka paliwa ( w części załadunkowej ) to dwa zupełnie przeciwstawne pojęcia ( uwzględniając ekonomię i ergonomię pracy kotła) Jedynym rozwiązaniem które zapewni maksymalny odzysk ciepła przy pracy kotła na odpowiedniej mocy to bufor. Jeśli załadujemy kocioł pod sufit i odpalimy go aby tem spalin miała min 150 stopni naddatek ciepła który się pojawi po pewnym czasie ( gdy mieszkanie się "naładuje") trzeba gdzieś podziać. Z mojej praktyki wnioskuję że spalanie paliw stałych musi odbywać się z pełną mocą i wtedy mamy największą ilość ciepła z tej samej dawki paliwa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.