Skocz do zawartości

bartolomic

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bartolomic

  1. CWU im wyższa tym lepiej.. tzn. równa temperaturze kotła - zawsze potem przemieszasz z zimną i masz więcej wody. No ze zbiornika 200l o temp 80 stopni masz ponad 400l CWU. Naturalnie jeżeli nie potrzebujesz tyle CWU, bez sensu jest ogrzewać ją do takiej temperatury. Reasumując ilość CWU powinna być taka, żeby sprostać zapotrzebowaniu. (czyli finalnej ilości wody o temp. ok. 40 stopni)
  2. bartolomic

    kocioł drewno

    ja również polecam ATMOSA. Niestety najmniejszy w ich stajni to DC 18S, ale można buforek zakupić. Jeżeli chodzi o żeliwny to DAKON DAMAT PYRO.
  3. bartolomic

    pellet cd

    nie, ale postaram się dowiedzieć.
  4. bartolomic

    pellet cd

    A co powiecie na takie informacje. Dotarłem do pewnej prezentacji (a raczej 1 slajdu), przygotowanej przez firmę Windhager Zentralheizung, która twierdzi, że pelety mają najlepszy bilans energetyczny ze wszytskich paliw stałych: Ilość energii w 1000kg pelet 4900 kWh (100%) Ilość energii do wytworzenia tej ilości -145 kWh (-3%) Straty przy spalaniu -465 kWh (-9,5%) Ilość energii potrzebna do spalenia tej ilości -50 kWh (-1%) RAZEM: 4240 kWh (86,5%)
  5. ja nie rozumiem takiej mentalności.. jeżeli byłoby tam 22%, i tak musiałby każdy zapłacić za montaż instalatorowi.. w taki jak opisany przypadku, my nie płacimy za montaż, a sprzedający ma więcej dla siebie - tutaj jest obopólny zysk kosztem fiskusa.. nie rozumiem dlaczego w Polsce wszyscy liczą innym.. niech każdy patrzy na siebie i idzie do przodu a wszystkim będzie lepiej... )
  6. Najwyższa klasa to 3. Najniższa 1. Odsyłam do PN-EN 303-5 lub europejskiego "oryginału" BS-EN 303-5:1999
  7. to zależy jak to zrobisz... przy zaworze czwór drożnym, lekko go uchylając można to zrobić bez żadnego ryzyka.. faktycznie, jak otworzysz na maksa, to może nie być za fajnie..
  8. poczekaj, aż kocioł nagrzeje się do 70-80 stopni, a następnie włącz pompkę. Skoro kocioł ma 30 stopni, a włączasz pompkę obiegową, to naturalne jest, że zimna woda z instalacji wychładza kocioł do momentu, aż całość się nagrzeje... Wszystko w normie ;)
  9. Kocioł 29 kW na budynek jaki opisałeś - 235m2 ocieplony będzie za duży. Nie wiem dokładnie gdzie mieszkasz, ale szukałbym czegoś w granicach 23-24kW. Wtedy będzie pracował w górnych swoich parametrach, będzie wydajny nie będzie się pocił i będziesz go dłużej użytkował. Oczywiście przy 29kW tak czy inaczej zamontujesz zawór czwórdrogowy i po sprawie, ale kotłów nie powinno się przewymiarowywać - prowadzi to tylko do strat.
  10. Ze schematu wygląda, że obieg gazów czy spalin jest tutaj mocno uproszczony... porażony dzisiaj porażka Polaków nie jestem w stanie nic już zrobić, ale jutro sobie dokładniej zakukam.. Życzę dobrej nocki...
  11. Jest dokładnie odwrotnie jak napisałeś.. kalorycznym drewnem sądrewna żywiczne, podczas spalania których wydziela się terpentyna... Drewno twarde (buk czy dą;) nie są wcale bardziej kaloryczne... dlaczego więc dłużej się palą? - ponieważ są twarde - bardziej zbite... taki sam kawałek buka jest dużo cięższy niż sosny... jeżeli jednak weźmiesz kg sosny i kg buka, otrzymasz więcej kalorii z sosny.. a kaloryczność wygląda następująco: sosna: 21,2 świerk: 20,5 jodła: 19,5 brzoza: 20,1 buk: 20,1 dąb: 18,4 olcha: 18,1 wierzba energetyczna*: 16 torf: 15,9 węgiel brunatny: 19,7 węgiel kamienny: 28,4 węgiel drzewny: 29,1 Źródło: http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kaloryc...atunkow-drewna/ Pozdrawiam
  12. Ja się tylko zastanawiam, po co na mieszkanie 80m2 kupujesz piec 17kW... masz zbiornik akumlacyjny? Normalnie powinien Ci wystarczyć w ZUPEŁNOŚCI kocioł o mocy MAX!!! 10kW... w Polsce dalej króluje mentalność dawnych czasów - im większy tym lepszy, a to jest nieprawda.. rozumiem jednak, że na takim kotle jest większa prowizja do wyrwania, bo ja w tym sensu nie widzę. Oczywiście nie wiem jeszcze, jaka jest sprawność urządzenia jakie kupujesz... ja odnoszę to do kotłów, którymi sam handluję... i w życiu nie sprzedałbym Ci takiego pieca. Ot moje 3 grosze
  13. W 100% zgadzam się z przedmówcą - 2 kotły na paliwo stałe są IMHO nieuzasadnione.. albo solar, albo grzej w 1 tak sam jakbyś robił to w rezerwowym... jeżeli się zużyje, kup kolejny...
  14. Jeżeli chodzi o DAKON FB na węgiel i jego porównanie z DORem, to odradzam. Są to 2 różne konstrukcje - Pierwszy jak wspomniała raniuszek bardzo ekologiczny, sprawny itd. FB to normalny kocioł, gdzie paliwo się nie gazyfikuje a pali metodą tradycyjną. Wiem, ponieważ sam zajmuję się sprzedażą w/w kotłów. Ja wybrałbym bezwzględnie DORa. Co do zaworu to racja. Kocioł ma pracować w swoich gónych parametrach. Dlatego nie może być przewymiarowany i dlatego powinno się stosować zawory czwórdrogowe lub zbiorniki akumulacjne. W przeciwnym razie historia się powtórzy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.