Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Nie jestem w tym temacie ekspertem, dlatego proszę o pomoc mądrzejszych od siebie. ;) Kupuję piec gazowy Vaillant TurboTec 242-3, poszukuję regulatora do sterowania jego pracą. Mieszkanie w starej kamienicy, powierzchnia ok. 90m2, 3 pokoje, kuchnia, lazienka. Grzejniki płytowe, może i nie najnowsze, ale też nie wiekowe :) Do tej pory miałem regulator, który np. dla ustawionej temperatury 20* wlaczal piec, gdy ta spadla poniżej 19* (skok o 0,5 stopnia, czyli tak naprawde musialo byc 18,5* lub mniej), a wylaczal sie, gdy osiagala 21. Nie trzeba byc chyba zbyt sprytnym, by wiedziec, ze to malo ekonomiczne rozwiazanie. Poszukuje naprawde dobrego sprzetu, z mniejszym skokiem i po prostu inteligentniejszego... Pewnie dlatego, ze mam naiwne wyobrazenie, ze w polaczeniu z lepszym piecem uda mi sie ograniczyc rachunki za gaz i sprowadzic je do rozsadnego poziomu, bo teraz to naprawde glowa boli... Nie wiem, co mogę jeszcze napisac. Chetnie odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania i z gory będe wdzieczny za kazda pomoc :)

 

pozdrawiam

Opublikowano

Twój dotychczasowy termostat pomieszczenia działał prawidłowo. Większość dostepnych na rynku termostatów ma takie parametry (histereza od 0,5 do 2C dokładność pomiaru od 0,25 do 0,5 C). na warunki domowe naprawdę nie potrzeba stosować dokładniejszych urządzeń. Czy są dostępne dokładniejsze ? Prawdopodobnie tak bo trzeba czasem ogrzać pomieszczenia o wysokich wymaganiach odnośnie reżimu temperatury (np laboratoria badawcze) czy wilgotności. Myslę że nie ma potrzeby stosowania bardzo dokładnych urządzeń pomiarowych z domowymi kotłami grzewczymi (szybciej z klimatyzatorami ale na tym się specjalnie nie znam). Kocioł i termostat pomieszczenia mogą mieć pewien wpływ na o zużycia paliwa, obniżenie zużycia można uzyskać poprzez możliwość obniżenia temperatury na noc czy gdy nikogo z domowników nie ma w domu. Jednak czy to będzie 30% jak to twierdzą niektórzy producenci, tego nie wiem, napewno będzie bardziej komfortowo.

Opublikowano

Możesz również zastosować dedykowany to tego kotła regulator pogodowy vaillant calormatic 430. Regulator dostosowuje temperaturę zasilenia do temperetury na zewnątrz budynku i utrzymuje komfort w domu co jest najbardziej istotne w tej kwestii.Można montować go w kotle jak i na ścianie i posiada wiele funkcji. Pomimo tego że temeratura zasilenia zależna jest od tem. zewnętrznej to dodatkowo jeśli temperatura w domu dochodzi do zadanej, regulator tym samym obniża temperature zasilenia i pracuje na minimum mocy, a nie jak w przypadku pospolitych termostatów pokojowych gdzie kocioł pracował z tą samą mocą aż do wyłączenia.

Ale tak naprwdę nie jest to tak istotne przy kotłach atmosferycznych jak przy kondensacyjnych gdzie kocioł jest najbardziej sprawny przy niskich temperaturach zasilenia.

 

Regulator nieznacznie obniży spalanie gazu natomiast koszt regulatora to około 600-700 zł i nie sądze że tyle zaoszczedziś nawet przez 2 lata, także wybór należy do Ciebie:) Ale może niech się wypowiedzą użytkowinicy regulatora. Ja akurat zawsze polecam go swoim klientom do kotła vaillanta nie zależnie czy to kondensacyjny czy atmosferyczny.

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Faktycznie, jest ten dedykowany regulator Vaillanta z funkcjami, które brzmią całkiem nieźle, ale i tak jak napisałeś, kosztuje sporo. Na tyle dużo, ze nie wiem, czy aby na pewno opłacalny w perspektywie 2- lub 3- letniej... Stad pytanie, czy są dostępne na rynku inne regulatory cechujące sie podobnym "inteligentnym" podejściem do pracy, kompatybilne z w/w piecem, ale za bardziej rozsądna cenę? ;) Dzięki :)

Opublikowano

regulator pogodowy do kotła niekondensacyjnego to trochę zbędny wydatek .ja proponuję regulator AURATON 2005 ,dobra cena .możliwość programowania pracy ,histereza +- 0,25 stopnia . powinien ci odpowiadać

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.