Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Chciałbym nawiązać do tematu podłączenia wymiennika cwu przed zaworem 4D. Mianowicie, czy podłączenie przed zaworem 4D bez zastosowania pompy ładującej zasobnik będzie działać poprawnie? Dlaczego zalecane jest podłączenie przed zaworem 4D?

Opublikowano

Witaj,

 

To zależy od bardzo wielu czynników. Jednak warto zastosować drugą pompę ładującą zasobnik c.w.u. Uzyskuje się od razu możliwość sterowania np. różnicowego zapewniającego najbardziej ekonomiczne ogrzanie ciepłej wody. I zawsze się podłącza na wyjściu i powrocie kotła przed zaworem 4-drożnym.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Witam

Temat był już poruszany, ale zrobię powtórkę.

Odpowiedź na pierwsze pytanie otrzymałeś. Ale warto obok montażu pompy cwu przewidzieć ogrzewanie grawitacyjne można je wykorzystać do grzania ciepłej wody użytkowej latem.

Odpowiedź na drugie pytanie: Przed zaworem 4-drogowym temperatura wody jest na tyle wysoka (około 60-70 stopni C), że ogrzeje ona wodę w bojlerze, zaś temperatura wody wypływającej z zaworu 4-drogowym w kierunku instalacji zasilającej grzejniki jest za niska (30-50 stopni C) i nie jest ona w stanie ogrzać cwu, chyba że chcesz korzystać z letniej wody.

Zajrzyj tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=802

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=3207

Pozdrawiam

Opublikowano
Witam

Temat był już poruszany, ale zrobię powtórkę.

Ale warto obok montażu pompy cwu przewidzieć ogrzewanie grawitacyjne można je wykorzystać do grzania ciepłej wody użytkowej latem.

Pozdrawiam

Nie bardzo kumam tutaj. Tzn zima bojler poleci na pompie cwu /tzn drugiej tej do cwu a nie na glownej/?

Latem z kolei na grawitacji? Pompa cwu wstawiona w obieg nie zatrzyma przeplywu na tyle ze grawitacja nie bedzie miec sensu? Chyba ze myslisz o zaworach odcinajacych pompe i obejsciu jej 'dookola' - czy tak? Czyli po przejsciu w tryb letni odcinamy pompe i przepalamy a bojler idzie na grawitacji?

Dzieki.

Opublikowano

Witam

"Tzn zima bojler poleci na pompie cwu /tzn drugiej tej do cwu a nie na glownej/?" - tak na drugiej do CWU.

"Latem z kolei na grawitacji?" - tak

"Pompa cwu wstawiona w obieg nie zatrzyma przeplywu na tyle ze grawitacja nie bedzie miec sensu?" - pompa wstawiona równolegle z układem grawitacyjnym.

"Chyba ze myslisz o zaworach odcinajacych pompe i obejsciu jej 'dookola' - czy tak?" - montując pompę i tak musisz założyć zawór kulowy, zawór zwrotny i filtr, grawitację puszczasz jak najkrótszą i najprostszą drogą, pompę zaś na powrocie z bojlera.

"Czyli po przejsciu w tryb letni odcinamy pompe i przepalamy a bojler idzie na grawitacji?" - tak.

 

Za pomocą zaworu kulowego na zasilaniu grawitacyjnym bojlera wybierasz czy CWU jest ogrzewana w układzie pompowym czy grawitacyjnym, jest to te same rozwiązanie jak przy zasilaniu CO w układzie pompowym i grawitacyjnym.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na zakupie i montażu drugiej pompy możesz zmontować układ grawitacyjny z dwoma trójnikami i między nimi zaworem kulowym, gdyby się to nie sprawdziło możesz łatwo dołożyć pompę. Pytanie czy warto? Na nie musisz odpowiedzieć sobie sam.

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.