Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Mam nietypowe pytanie. Zrobiłem sobie w domku letnim banię z wodą. Bania jest plastikowa 1000 l, obłożona styropianem i deskami na około. Wybudowałem do tego piecyk mniej więcej 50 cm na 50 cm który stoi 20 cm od bani i połączony jest wężami gumowymi. Ogrzewanie działa grawitacyjnie. W środek włożyłem nagrzewnice, podkowę ( profil zamknięty pospawany i na końcu rurki - kupiona w sklepie hydraulicznym) . No i tutaj zaczyna się mój problem. Pierwszy to że wodę grzeje się ponad 10 h jak nie dłużej. Drugie to że rdzewieje nagrzewnica i woda jest koloru żółtego co nie do końca podoba się mojej dziewczynie <_< Pytanie jest następujące. Czy ktoś ma pomysł jak wykonać tą instalację aby grzało się sie szybciej i nie rdzewiało. Czy może rurka miedziana zwinięta w koło, czy rurki ze stali nierdzewnej pospawane? Znalazłem coś takiego na allegro .http://www.allegro.pl/item348366891_miedziana_podkowa_do_pieca_kuchennego_.html Może taka wężownica była by odpowiednia ? Czy ktoś ma jakiś pomysł?

post-39-1211920969_thumb.jpeg

Opublikowano

Witam

Można podłączyć to wszystko bez wężownicy woda ze zbiornika może być podgrzewana bezpośrednio w piecyku, może to chodzić

grawitacyjnie. podaje schemat jak można to zrobić.czas nagrzewania też powinien się skrócić.

post-2-1212356414_thumb.jpg

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Nie rozumiem za bardzo jak bez wężownicy. W piecu musi być coś w czym będzie grzała się woda. Poza tym z czego powinna być wykonana aby nie rdzewiała. Pozdrawiam

Opublikowano

Pewnie różnica definicyjna. Wężownica to generalnie taka spirala z rurki, która znajduje się w baniaku/bojlerze - woda z pieca krąży w tej wężownicy nagrzewając wodę. Eversun chyba opacznie użył tej nazwy w odniesieniu do podkowy w piecu. Jak rozumiem Eversun ma już rozwiązanie opisywane przez waldikola ("przepuszczenie" przez piec bezpośrednio ogrzewanej wody). Nie wiem na ile jest to dobre rozwiązanie - nie spotkałem się z nim w praktyce.

 

Może więc sposobem na zmianę koloru wody na bardziej przeźroczysty ;) jest właśnie wprowadzenie wężownicy do tego baniaka i podłączenie do niej podkowy (woda z pieca nie będzie wtedy mieszać się z wodą ogrzewaną). Oczywiście moc wężownicy musi być bardzo dobrze dobrana do całego układu.

 

Nie wiem jak wpłynie to na ekonomikę/szybkość nagrzewania wody.

Opublikowano

O i tutaj chyba jest ta różnica. Bo ja mam podkowę, bezpośrednio podłączoną do zbiornika z wodą. Co prawda ostatnio udało mi się nagrzać wodę w około 7-8 godzin ale było dość ciepło na dworze. No i po 3 razach rozgrzewania, rdza już trochę się wypłukała z podkowy. Kupiłem filtr do basenów, więc może to trochę oczyści wodę. Zastanawiałem się czy szybciej nie grzała by się wężownica ( spirala w piecu taka jak sprężyna) włożona do środka pieca i obłożona taką zaprawą szamotową. A może po prostu za dużo wymagam w końcu to 700 litrów. Widziałem taką banię całą z drewna i w środku był piec, podobno rozgrzewa się w 4-5 godzin, no ale wtedy nie traci się w ogóle ciepła. pol_ma3.jpg Dodaję też zdjęcie mojej bani choć jest trochę w oddali, to z przodu to prysznic letni i Tekila ;)

post-39-1213818584_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.