Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki Konwektorowe W Bloku 10piętrowym


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich.

 

Mieszkam na pierwszym piętrze w 10-piętrowym bloku, w którym jest zwykły, miejski centralny układ ogrzewania podzielony na poszczególne tzw. piony.

Posiadam stare, zwykłe nieco podrdzewiałe kaloryfery żeberkowe.

 

Czy jest sens wymiany kaloryferów żeberkowych na konwektorowe nowego typu :?:

To 19225:vnh_grzejnki1.jpg zamiast tegocharleston-4-elem_1_1_1_2.jpg

 

Do żeberek są dużo większe średnice rur zasilających jak i powrotnych, natomiast w konwektorach montowane są zazwyczaj miedziane cienkie rury - ot, takie moje spostrzeżenie. Czy ma to coś do rzeczy :?:

 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania takiej podmianki :?:

 

I czy Panowie z Energetyki Cieplnej (firmy przesyłowej ciepła) będą mieli jakiekolwiek przeciwwskazania :?:

 

 

 

Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano
Czy jest sens wymiany kaloryferów żeberkowych na konwektorowe nowego typu :?/quote]

 

Sens może nadać powód estetyczny. Albo potrzebujesz większej mocy grzejników a miejsca na większe pod oknami już nie ma - wówczas wyjściem są grzejniki trójpłytowe. Na pewno wymiana nic nie zmieni w kosztach ogrzewania - masz pewnie licznik ciepła i płacisz dokładnie za to co zużyjesz.

Opublikowano

Dokładniej chodzi oto, że niedawno Panowie z ciepłowni przyszli odpowietrzać grzejniki, a okazało się że są one tak zasyfione, że w czasie płukania przelali mnóstwo wody. Stwierdzili także grzejniki są strasznie zakamienione, a i tak za parę lat zanieczyszczenia z wyższych pięter powoli będą napływały.

Na dodatek z pod farby przebija się przepiękna korozja, wiec malując kolejny (już któryś tam raz z kolei) farbą o odpowiednim współczynniki przewodzenia ciepła raczej nie ma sensu...

 

Czyli mój plan polega na demontażu starych żeberek, położenie gładzi na ścianę, pomalowanie i założenie nowych tylko nowego czy starego grzejników :?:

 

Na chwilę obecną podzielników nie mam i nie zanosi się aby spółdzielnia się pofatygowała je montować - płacę za ciepełko ryczałtem.

Opublikowano

Jak syfki w starej instalce są obecne, to odczują to każde grzejniki, a zaworki napewno :D Czyli na brudną ciecz, a kiedyś wodę - precyzyjne układy termostatyczne nie pochodzą długo... Żeliwo koroduje bardzo powoli i niegroźnie (powierzchniowo), tam rzadko robią się wżery jak w zasiarczonej stali ! Trwałość takich żeberek to czasami 50 i więcej lat. Blaszaki zaś postoją 7-15 lat. Jak nie ma nadziei na poprawę jakości medium grzewczego to bym zdjął stare (po spuszczeniu instalki), oczyścił szczotką drucianą, ew zmywaczem powłok, a nawet opalaczką el i szpachelką. Na ściankę z tyłu dać ekran Al-Styropian, to ją osuszy no i mniej będzie ciepła nią uciekać. Aluminiowe powierzchnie nie są jednak eleganckie, więc na to dobrze przykleić tapetę odporną cieplnie i zmywalną. Pamiętaj, aby nie zmniejszać przekroju na zaworach, bo małe dziureczki w zaw termostat 3/8" przytykają się tym badziewiem z żeliwiaków płynącym i mamy kolejny 'poważny problem' gotowy na Forum :)

 

I dopiero na tym wieszamy solidnie odświeżone żeberka - jak masz dość ich widoku (ja tak miałem) to zamień na aluminiowe, bo blaszaki są jednak mało trwałe.

 

A prawdziwe konwektory to zupełnie inna bajka - wymagają zasilania czynnikiem parowym wysokotemp. i są całkiem inaczej zbudowane ! W żargonie reklamowym blaszaki określają konwektorami - to tak jak kiedyś był sprzedawany 'Wartburg-Limuzyna' :)

 

Zrobisz jednak jak uważasz, to Twoja chata ostatecznie :)

PozdrA.

Opublikowano

Pod względem materiałowym na grzejniki nie patrzyłem...

Faktycznie jeżeli chodzi o szybkość korozji to stal z żeliwem nie ma szans.

Na nową instalację to zdecydowanie się nie zanosi...

 

Chyba jednak pozostanę przy klasykach, tylko starych "regenerowanych" czy nowych :?:

Warto kupować nowe ?

 

 

 

Pamiętaj, aby nie zmniejszać przekroju na zaworach, bo małe dziureczki w zaw termostat 3/8" przytykają się tym badziewiem z żeliwiaków płynącym i mamy kolejny 'poważny problem' gotowy na Forum :)

 

A kryzę można bez żadnej obawy wyrzucić :?:

Opublikowano
Chyba jednak pozostanę przy klasykach, tylko starych "regenerowanych" czy nowych :?:

Warto kupować nowe ?

 

A kryzę można bez żadnej obawy wyrzucić :?:

Klasyki po odczyszczeniu będą pracować spoko wiele lat. I są emalie grzejnikowe (np.Nobiles) b. trwałe - te ciemniejsze tak w czerwień lepiej promieniują i są te parę % skuteczniejsze. A zaworki termostat mają wszak regulowane pierścieniem 'kryzowanie', ergo inne kryzy odpadają :)

Czyli zafunduj sobie raczej porządne zaworki (co najmniej 3/4" na grzejnikach >7 żeb. to nie będzie zatykania przelotu) i głowice, a żeberka - płukanko, facelifting, zaworki - i smigaja jak nowe!

 

PozdrA.

Opublikowano

OK, SUPER, dzięki za pomoc :D

Browarek leci... :)

 

Czyli zrobię tak jak piszesz: płukanie, lifting and zawory.

 

 

Pozdrawiam.

Opublikowano
Browarek leci... ;)

 

Czyli zrobię tak jak piszesz: płukanie, lifting and zawory.

 

A przed browarkiem jeszcze zaopiekuj się ścianką za-żeberkową - musi być paroizolacja chociaż (lepiej plus styropian), żeby nie nawilgacała się od gorącego powietrza (taki paradoks grzejnikowy :lol: ) - wtedy wszystkie współczynniki lecą na łeb, a kosztowne blokowe Joule uciekają Ci na dwór (w Krakowie na pole :lol: )!

 

PozdrA.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.