Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solar -CWU-CO


ostanislaw

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie pisałem  w tym temacie  być może nikt tego nie czyta ale ja mam możliwość przechować swoje schematy w jednym miejscu.

Od ostatniego wpisu wiele się zmieniło Doszło jeszcze 6,7kW paneli PV i drugi inwerter. A następnie zamiana dwóch inwerterów na jeden o mocy 15kW. Od września 2020 zamontowałem piec elektryczny o mocy 8kw.

Liczyłem że produkcja energii na poziomie 14-15MW/rok wystarczy na potrzeby bytowe i na ogrzewanie elektryczne.

Niestety nie do końca,  być może gdyby wcześniej był zgromadzony zapas energii można byłoby nim bezstresowo gospodarować.

Piec elektryczny 8kW daje radę ogrzać dom ale w mroźne dni pobiera ok 110kW, a w okolicy 0stC pobiera ok 60 kW.

Zdecydowałem się dokupić pompę ciepła monoblok o mocy 8kW.

Pompa jest w drodze. Schemat kotłowni jest wstępnie opracowany a po zakończeniu sezonu grzewczego czas na zmiany. w załączniku aktualne schematy

 

 

 

Schemat_ideowy_pod__czenia_pieca_CO i pompy ciepła.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Druga wersja  nie posiada pompki P2 i zaworu termostatycznego Zter CWU.

Po zamknięciu ręcznie zaworu "Z CWU" woda popłynie przez górną wężownicę zbiornika stabilizując temperaturę wody CWU. Na przykład w tym tygodniu osiągam tempraturę do 50stCi solary wodne mogłyby wesprzeć pracę pompy ciepła.

Po otwarciu zaworu ZCWU woda z pompy popłynie na skrót pomijając zasobnik wody CWU to przyda się gdy solary wodne słabo pracują i woda jest dogrzewana grzałkami elektrycznymi.

Schemat_ideowy_pod__czenia_pieca_CO i pompy ciepła2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wracam do kontynuowania tematu. pompa zainstalowana dwa sezony pracuje bez zastrzeżeń. pierwszy sezon 22/23 pracowała bez wyłączania. Zużycie prądu 6,5MWh. Maksymalne dobowe zużycie to 42KWh.

W sezonie 23/24 Stosowałem dogrzewanie w dniach niskich temperatur (w czasie kiedy byłem w domu) zużycie do chwili obecnej niecałe 3MWh.  najwyższe dobowe zużycie 52 kWh.

Nadszedł czas na dokonanie kilku przeróbek. Zasobnik wstępny CWU zamierzam przekształcić na bufor ciepła dla pieca CO i pompy ciepła. Oczywiście solary wodne pozostaja i będą wspomagać i CWU jak i CO

Jest jeden problem zbiornik CWu ma  tylko trzy wyjścia ze zbiornika dolne 1" środkowe 3/4" i górne 1" Zamieszczę dwa szkice aby dużo nie pisać. Pierwsza wersja jest prostsza  ale jest ryzyko że piec będzie wtłaczał wodę do pompy ciepła. Druga wersja robi namiastkę wielu wlotów i pozwala zaworami (X) rozdzielić przepływy.

Może ktoś się wypowie w temacie, przebudowa po zakończeniu sezonu grzewczego więc jest jeszcze czas na wymyślane.

 

1711301843967.jpg

1711301935057.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Decyzja zapadła kotłownia będzie przebudowana wg tego schematu. Jest tu zawarta tylko część schematu ze źródłami ciepła.

Instalacja solarów wodnych pozostaje bez zmian. Obieg ciepłej wody użytkowj jest ograniczony do jednego zbiornika. Recyrkulacja jest podłączona na wlocie zimnej wody do zbiornika, a na wylocie zbiornika jest zamontowany zawór przeciwpoparzeniowy bo w sezonie letnim zbiornik będzie nagrzany nawet do 85 stopni C

Na schemacie nie narysowałem naczynia wzbiorczego i zaworu bezpieczeństwa oczywiście będą zainstalowane.

1711883033956.jpg

Edytowane przez ostanislaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych kilka zdjęć z czyszczenia zbiornika. Elektroda magnezowa po 18 latach użytkowania w zbiorniku CWU

Dno i wężownica zbiornika jest jeszcze przed płukaniem. W garnku jest zawartość pozostała po spuszczeniu wody.

Po zakończeniu przebudowy kotłowni muszę wyczyścić zbiornik główny CWU !

1711889173652.jpg

1711889270271.jpg

1711889332974.jpg

1711889400478.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypłukaniu wodą.

1711991694457.jpg

1711991829653.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kotłownia została przebudowana w kwietniu zgodnie z narysowanym schematem. Jedyna zmiana to zamontowanie zaworu odcinającego sterowanego elektrycznie na gałęzi ogrzewania CO. Ma to za zadanie uniemożliwienia grawitacyjnego rozprowadzania ciepła z bufora.

Układ pracuje zgodnie z założeniami. Sprawdziłem już grzanie pompą ciepła, recyrkulację, grzanie CWU, Ładowanie bufora i zasobnika CWU z solarów wodnych. Po spadku temperatury na zbiorniku CWU o wartość histerezy załącza się transfer ciepła z bufora.

W maju oba zbiorniki osiągały nawet po 60 stopni wyłącznie z solara wodnego.ciepło to można przekazać do CWU do temp 43st C (poniżej załącza się grzałka elektryczna) oraz do CO do temperatury 38st C (taka temperatura jest zadana na pompie ciepła)

 

Na wykresie widać przepływ ciepła między zbiornikami  a po godz11 ładowanie zbiorników z solara wodnegocwu-i-kolektory-soneczne.jpeg.9ec73db3eba8aa79db158755c7fcfbac.jpegcwu-i-kolektory-soneczne(1).jpeg.fd9cf19b1e3c3c96b7142bdc044b4851.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytania było. 🙂 Też zastanawiałem się nad solarami, jednak porzuciłem ten pomysł i jest tylko instalacja PV. Miało być tylko elektrycznie, ale czasy się zmieniły i pozostał gaz. Mam dwie instalacje PV. Jedna on-grid, a druga w lecie on-grid, a na resztę roku off-grid. W okresie przejściowym grzeję malutki buforek grzałką 2kW z PV offgrid. Jak okres przejściowy się skończy, to off-grid przełączam na on-grid i oddaję do sieci. Na dzień dzisiejszy, to co w dzień się zmagazynuje, to w nocy jest zużyte na ogrzewanie. Mój wykres wygląda trochę inaczej, bo bufor malutki i szybko traci energię. W dzień przy dużej produkcji z PV, włącza się dodatkowa grzałka i grzeje do 70 stopni. Histerezę mam ustawioną na 10 stopni. Ale to chyba się nie sprawdza. Może ustawię na 80 stopni bez histerezy.

image.png.c8f888d3d7062effa89674fad68479da.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze pan jakiej wielkości jest ten bufor, ale bez względu na wielkośc.  Można podnieść jego temperaturę do 80-85stC a przy układzie zamkniętym nawet wyżej. Niewiele to da im wyższa temperatura tym większe są straty. (wykres jest najbardziej stromy przy wysokich pemperaturach). Histerezę radzę zostawić chociaż 2stC bo zapobiegnie to częstemu załączaniu grzałki( oszczędzi styki przekażników)

W moim przypadku wczorajszy wykres pokazuje jak niewiele energii pozwala odzyskać. Jeden dzień bez słońca i grzałki zaczynają stabilizować temperaturę. podobnie było w czasie gdy zbiornik pracował jako zbiornik wstępny CWU. pozwala to nadmiar energii przechować góra do dwóch dni. Jeżeli ma pan PV off grid t proszę pomyśleć o magazynie energii. Chętnie pogadam z panem na ten temat bo sam jestem w czasie uruchamiania offgridu i miałbym kilka pytań w wiadomości przesyłam nr telefonu.wykres-dodatkowy(1).jpeg.e8a515552968efdf237f08cc5c0a6af8.jpeg

Edytowane przez ostanislaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po przerobieniu wstępnego zbiornik CWU na bufor pora ocenić jego pracę. Przez lato pompka przeładowywała ciepło do zbiornika CWU. było tego niewiele ale zawsze coś. Tydzień temu otworzyłem zawory instalacji CO i pozytywne zaskoczenie. Bufor nagrzany przez solar wodny grawitacyjnie ogrzewa centralne ogrzewane.

Pompa ciepła włączona nie załącza się bo dom przez cały dzień jest wygrzany przez solar wodny za free.

temperatury-pracy-instal.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.