Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie


orzech1976

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja wygląda następująco

1. Piec ekogroszek

2. Piec kondensacyjny gazowy

Pytanie

Jakie trzeba zastosować sterowanie, żeby te dwa piece współpracowały ze sobą bez żadnego włączania i wyłączania tych urządzeń

tzn palę w piecu ekogroszek piec kondensacyjny nie włącza się; wygasa w piecu gazowy załącza się przy niedogrzaniu pomieszczeń

W domu będzie zamontowany EUROSTER (jak go spiąć z tymi dwoma piecami)

Jeżeli taki temat już był prosiłbym o jakiś link

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie jest prosty temat. Podłączanie w jednej instalacji dwóch rodzajów kotłów a do tego pracujących w układzie zamkniętym i otwartym to specyfika polskiego rynku. Jest ostatnio moda na takie układy (częściej jest to kocioł gazowy i kominek ale obserwując forum widać że inwestorzy myslą o takich rozwiązaniach jake chcesz zastosować. Ogólnie jestem przeciwy takim rozwiązaniom, bo tak naprawdę to połaczenie dwóch instalacji o całkiem innej specyfice (szczególnie przy gazowym kotle kondensacyjnym), i jest niestety bardzo drogim pomysłem na etapie inwestycji ( dwa kotły, wymiennik ciepła, dodatkowe pompy, dodatkowe układy regulacji) które chyba nigdy się nie zwrócą. Z automatyzacją takich układów jest też problem (niektórzy producenci kominków proponuja ciekawe rozwiązania) chociaż współpraca jest możliwa gdy zewnętrzny sterownik zablokuje pracę palnika co jest nie zawsze możliwe i tu będzie konieczna pomoc techniczna producenta kotła. Najczęściej przełaczenia wykonuje się ręcznie, przy okazji blokując zaworami zbędne obiegi. Ciekawy artykuł znajdziesz pod linkiem ponizej, chociaż dotyczy kominków .

 

http://kominki.org/systemy_grzewcze/techni...-grzewczym.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wy macie rozwiązane takie połączenie (nie chodzi mi o hydrauliczne sprawy )

Czy może trzeba zastosować 2 EUROSTERY do każdego pieca osobny

Czy są może jakieś sterowniki łączące te dwa urządzenia grzewcze ?

Gdyby to miał być kominek lub jakiś śmieciuch wcale nie zastanawiał bym się nad łączeniem tego ale ekogroszek przeważnie pracuje ciągle i chodzi o utrzymanie komfortowej temp w domu, a zakładanie dwóch EUROSTERÓW (trochę śmieszne mi się wydaje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - to byłoby śmieszne.

Euroster w znaczeniu termostatu pokojowego może obsługiwać dowolną ilość układów.

W tym prostym przypadku (2 obwody) wystarczy zastosować 1 przekaźnik. Ten oto przekaźnik przełączy sterowanie do pieca gazowego w momencie zaistnienia odpowiednich do tego warunków. Tak więc sam Euroster nie jest tu żadnym problemem.

Trudniejsze jest fizyczne połączenie obu układów i zastosowanie takich urządzeń wykonawczych aby układy mogły się przełączać i badać/identyfikować warunki jakie tam panują.

Czyli dokładnie to, o czym wspomniał kol. mak.

To dokładnie trzeba przeanalizować przyjmując, że 1 Euroster wystarczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest naprawdę najmniejszy problem w tym zagadnieniu.

Radzę Ci skupić się na innych aspektach.

 

Przekaźniki kupuje się w sklepie elektronicznym. A jak połączyć to zależy np. od tego na jaką "komendę" włącza się piec gazowy, jaki sygnał mówi:"groszek się skończył, grzej gazem" itp. To zależy od logiki układu.

Ważne są też napięcia sterowania (najczęściej 12V ale może być i 230V). Dla elektronika to bułka z masłem.

Najpierw musisz mieć te 2 układy rozpracowane jak mają się zachowywać osobno no i przełączanie z 1 na drugi (opisane warunki i co się ma stać).

Musi działać hydraulika.

Wtedy można się zająć termostatem pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika będzie chodzi mi bardziej jakie muszę zrobić okablowanie przed wylewkami i płytkami w kotłowni

Hydraulika będzie standardowo jak się robi na układzie z piecem gazowym

Czyli układ otwarty piec ekogroszek wymiennik płytowy i na układ zamknięty gazówka

Ciepła woda ma być z gazowego

Jeżeli miałby być jeden EUROSTER chciałbym żeby termostat pokojowy zarządzał ekogroszkiem lub gazówką dlatego myślałem o tych dwóch termostatach

I jeszcze jedno pytanie

Zamierzam zrobić ogrzewanie podłogowe na jakimś kupnym zestawie mieszającym (PIRANDELLI) jakie zastosować sterowanie do takiego zestawu

-czy ten zestaw ma chodzić cały czas przez całą zimę

-termostat włączający pod wpływem temperatury (czujnik na rurze zasilającej)

-czy są jakieś inne sterowniki

No i co się dzieje gdy termostat pokojowy wyłączy piec gazowy (pompa od ogrzewania podłogowego ma pracować)

Przepraszam może są to banalne pytania ale nie miałem bardzo do czynienia z takimi układami (u nas bardzo mało ludzi zakłada ogrzewanie na gaz) przeważnie czarny węgiel, a zastosowanie jednego źródła ogrzewania jest prostsze do zautomatyzowania

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okablowanie to też nie problem. Ale skoro chcesz to mieć pod płytkami...

Do sterowania z Eurostera jest potrzebny 1 kabelek 2 żyłowy (drut cieniutki, sygnałowy) prowadzący z miejsca umieszczenia eurostera do sterownika w kotłowni. Na wszelki wypadek możesz wybrać 2 potencjalne miejsca w domu na termostat pokojowy i z nich pociągnąć 8 żyłowe (a co!) skrętki. No i 1 skrętka między piecami.

Ale to nadal tak w ciemno.

Najpierw potrzebny jest plan działania.

Ja na przykład nie wiem jak to ma działać - po co 2 kotły i co który ma robić w danym momencie i dlaczego.

To jest podstawa. Jeśli masz to gotowe, to powyższe informacje mogą pomóc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko żeby gazówka w chwili rozpalania kotła ekogroszek (np. palenie na zastępczym ruszcie) nie załączała się no i jak sterować temp w domu przy tych urządzeniach (podepnę EUROSTER tylko do gazówki to nie będzie działać przy ekogroszku i na odwrót) stąd był ten pomysł na dwa EUROSTERY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.