Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Ogrzewania Podłogowego Co Z Piecem Defro 25 Kw Optima Komfort Plus - Problem Z Cw


ana

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

większe pomieszczenia np. pokoje, które mają około 16-18 m2 mają po 3 sekcje. W łazience 11 m2, jest 1 sekcja ale z powierzchni wychodzi mniej - gdyż pod wanną i brodzikiem nie ma rur. Więc myślę, że długość pojedynczych sekcji nie przekracza nawet 50mb.

 

Wydaje mi się, że przepływomierze są dobrze pozakładane bo wszędzie na powrocie, który jest zimniejszy niż zasilanie.

 

Pozakręcamy te korki i dam znać jak było.

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jeszcze nic nie robiliśmy bo Mąż jest teraz w rozjazdach a do odpowietrzania czterech rąk trzeba (trzeba pilnować ciśnienia na przeponówce w kotłowni bo woda dopuszczana po wymianie filtrów sznurkowych ma teraz duże ciśnienie):-).

 

Rozdzielacze i szafki są firmy Kisan. Instrukcji brak:-(

 

Z obserwacji po wymianie wymiennika wychodzi na to, że wejście na podłogówkę szybciej osiąga 40C. Wcześniej przy "starym" wymienniku taka temperatura była osiągana po około 2h od rozpalenia - teraz jak tylko temp na piecu przekroczy 40C. Zatem to był dobry pomysł z tą wymianą:-) i jeden krok do przodu...

 

Zakrętka przy odpowietrzniku przy mieszaczu zakręcona - jednak znów łazienka górna przestała grzać a zaczęła garderoba. Więc to jednak może zapowietrzać się w szafkach. Jak już odpowietrzymy (tak jak proponujecie) to zakręcimy te odpowietrzniki w skrzynkach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

w międzyczasie nie próżnuję i czytam na innych forach o problemach z podłogówką:). Ktoś miał taki problem jak my (podłogówka w różnych pomieszczeniach działała okresowo) i rozwiązał to przez dołączenie pompy i termostatu na powrocie z podłogówki. I podobno pompa "wyciągnęła" zimną wodę z sekcji niegrzejących i teraz działa wszędzie i nie przestaje.

 

Może u nas też tak zrobić jak nie zadziała odpowietrzanie?

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Ana a gdzie ta osoba wpięła tą pompe i gdzie założyła termostat na powrocie??w skrzynce rozdzielczej może??a co do wyciągania wody z podłogówki to jest też tańszy sposób niż kupno termostatu i pompki tylko trochę czasu trzeba poświęcić bo również można pozakręcać zawory przy rozdzielaczach otwarte zostawić tylko w jednej skrzynce i te pętle grzejące pozaznaczać ,pozakręcać wszystkie pętle i otworzyć jedną nie grzejącą poczekać aż pompa obróci wodę powrót zrobi się ciepły to zakręcić i otworzyć następną nie grzejącą i tak przy każdym rozdzielaczu.i oczywiście przy otwarciu kolejnego rozdzielacza poprzedni zakręcić.

Wciąż zastanawia mnie czy ustawialiście przepływomierze bo przy prawidłowym odpowietrzeniu i wyregulowaniu powinno wymusić te nie grzejące pętle może twój mąż nie odpowietrzył dobrze wszystkich pętli??na wszelki wypadek napiszę jak to powinno wyglądać. Po pierwsze odpowietrzyć dobrze powrót od skrzynki zamykając zawór zasilający i na powrocie odkręcić zawór spustowy do oporu jak przez jakieś 5 sekund nie słychać żeby było powietrze zakręcić spustowy odkręcić zawór zasilający a zamknąć powrotny i wszystkie pętle podłogówki oczywiście jedną zostawić otwartą i odkręcić spustowy na powrocie żeby woda całą pętlę obruciła czyli kilkanaście sekund dla pewności następnie tą pętlę zakręcić a odkręcić kolejną tylko trzeba pamiętać że jeden zawór w skrzynce musi być zamknięty !

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedź!

 

W tamtym przypadku podłogówka była podłączona pod zasilanie grzejnika (czyli tak jak u nas), a pompę i termostat zainstalowali w piwnicy/kotłowni na jak napisali: "odpływie podłogówki".

Będziemy z Mężem odpowietrzać w sobotę.

Proszę sprawdzić czy dobrze będziemy postępować:

 

Odpowietrzanie parteru "większej" części budynku (około 180m2):

 

1. Zakręcamy dwa zawory w kotłowni od CO w kotłowni dla mniejszej części

2. Odkręcamy w kotłowni zawór zasilający w wodę CO

3. Zakręcamy zasilanie w pozostałych rozdzielniach (dwóch na piętrze i 1 na parterze)

4. Odpowietrzamy powrót w rozdzielni, którą będziemy odpowietrzać: więc zakręcamy odpowietrznik na powrocie w rozdzielni, zakręcamy zasilanie i odkręcamy zawór spustowy do oporu czekając aż nie będzie lecieć powietrze

5. Odkręcamy zawór zasilający i zakręcamy spustowy, odkręcamy 1 pętlę (zakręcając pozostałe) i czekamy aż nie będzie lecieć powietrze (do tej pory przepuszczaliśmy nawet po 20 minut na pętlę dla pewności).

 

I tak postępujemy z kolejnymi rozdzielniami w większej części budynku. Analogicznie odpowietrzając "mniejsza" część budynku (około 70m2) zakręcamy zawory w kotłowni od CO dla "większej" części. I dalej według pkt. 2-5.

 

Do tej pory Mąż robił to w sposób opisany powyżej oprócz pkt. 4.

 

Pisze Pan, że jeden zawór ma być zamknięty w skrzynce, rozumiem, że zawór spustowy?

A odpowietrzniki na belkach powrotu w rozdzielniach i przy mieszaczu trzeba zakręcić "na zawsze" czy tylko na czas odpowietrzania?

 

Po rozpaleniu w piecu:

 

1. Zakręcamy zasilanie we wszystkich rozdzielniach oprócz jednej

2. Sprawdzić, które pętle nie grzeją - zaznaczyć je

3.Pozakręcać wszystkie pętle i otworzyć jedną niegrzejącą - poczekać aż powrót będzie ciepły

4. Zamknąć sprawdzaną pętlę i otworzyć następną niegrzejącą (i tak wszystkie po kolei)

5. Zamknąć zasilanie rozdzielni i otworzyć zasilanie kolejnej.

 

Tego nigdy nie robiliśmy, chyba, że instalator na samym początku.

 

Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, POMYLIŁAM SIĘ! Wprawdzie nie jestem blondynką a brunetką (od urodzenia;) ale do rzeczy:

 

1. Za wskazania rotametrów wzięłam poziom cieczy a nie umiejscowienie czerwonego tłoka.

 

Zatem wskazania rotametrów odpowiadają ciepłocie (bądź zimnocie;) pomieszczeń/grzejników.

 

Z grubsza rzecz biorąc tam gdzie grzeje - jest wskazanie 1 bądź 1,5 a tam gdzie nie to 0. Załączam przykładowe zdjęcie tych "grzejących" (zdjęcie 1).

 

Jest jeden wyjątek. W rozdzielni na parterze w część mniejszej gdzie grzejnik i podłoga w WC dobrze grzeje wskazania ich rotametrów pokazują 0 i zabrudzoną wodę w środku. Zdjęcie 2. ( 7-grzejnik i 8-podłoga) A w pozostałych wskazania chyba prawidłowe bo te sekcje słabo grzeją wskazania 0-0,5 ale wydaje mi się, że w tych przepływomierzach wody nie ma (zdjęcia 3-4).

 

2. Rotametry we wszystkich 3 rozdzielniach na parterze umiejscowione są na listwie zasilającej a nie jak pisałam na powrocie (Zdjęcia 5-7). Może sprawa słabo (lub w ogóle nie) grzejących, ciągle zapowietrzających się pięter to kwestia umiejscowienia rotametrów (na powrocie). Czytałam, że źle umiejscowione rotametry mogą działać jak zawory zwrotne.

 

3. Rozdzielacze są firmy Gorgiel (nawet są naklejki na niektórych) a nie jak pisałam Kissan. Nazwę Kissan wzięłam z faktur...

 

ZA TĘ POMYŁKĘ PRZEPRASZAM SZCZEGÓLNIE tomekb i hugi3. Teraz to zmienia postać rzeczy???

 

Pozdrawiam i najmocniej przepraszam!

 

Ana

post-19736-0-59402000-1297934229_thumb.jpg

post-19736-0-92198100-1297934262_thumb.jpg

post-19736-0-02510800-1297934315_thumb.jpg

post-19736-0-40446000-1297934335_thumb.jpg

post-19736-0-78875500-1297934534_thumb.jpg

post-19736-0-13822400-1297934585_thumb.jpg

post-19736-0-24009300-1297934622_thumb.jpg

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej chwili: dzwoniłam do firmy Gorgiel od rozdzielaczy i zapytałam o prawidłowe umieszczenie przepływomierzy (na belce powrotu czy zasilania). Handlowiec poinformował, że raczej na górnej (zasilającej) ale ma się upewnić po rozmowie z produkcją - więc jutro będę znała odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, POMYLIŁAM SIĘ! Wprawdzie nie jestem blondynką a brunetką (od urodzenia;) ale do rzeczy:

 

1. Za wskazania rotametrów wzięłam poziom cieczy a nie umiejscowienie czerwonego tłoka.

 

Zatem wskazania rotametrów odpowiadają ciepłocie (bądź zimnocie;) pomieszczeń/grzejników.

 

Z grubsza rzecz biorąc tam gdzie grzeje - jest wskazanie 1 bądź 1,5 a tam gdzie nie to 0. Załączam przykładowe zdjęcie tych "grzejących" (zdjęcie 1).

 

Jest jeden wyjątek. W rozdzielni na parterze w część mniejszej gdzie grzejnik i podłoga w WC dobrze grzeje wskazania ich rotametrów pokazują 0 i zabrudzoną wodę w środku. Zdjęcie 2. ( 7-grzejnik i 8-podłoga) A w pozostałych wskazania chyba prawidłowe bo te sekcje słabo grzeją wskazania 0-0,5 ale wydaje mi się, że w tych przepływomierzach wody nie ma (zdjęcia 3-4).

 

2. Rotametry we wszystkich 3 rozdzielniach na parterze umiejscowione są na listwie zasilającej a nie jak pisałam na powrocie (Zdjęcia 5-7). Może sprawa słabo (lub w ogóle nie) grzejących, ciągle zapowietrzających się pięter to kwestia umiejscowienia rotametrów (na powrocie). Czytałam, że źle umiejscowione rotametry mogą działać jak zawory zwrotne.

 

3. Rozdzielacze są firmy Gorgiel (nawet są naklejki na niektórych) a nie jak pisałam Kissan. Nazwę Kissan wzięłam z faktur...

 

ZA TĘ POMYŁKĘ PRZEPRASZAM SZCZEGÓLNIE tomekb i hugi3. Teraz to zmienia postać rzeczy???

 

Pozdrawiam i najmocniej przepraszam!

 

Ana

 

 

Witam , Tak to zmienia postać rzeczy dlatego że byłem pewien że jak rotametry pokazują jak pisałaś 2,5 litra wszystkie w całym budynku to napewno podłogówka nie była by zapowietrzona , To teraz powiem tak

 

1- zapowietrzony cały układ

2- źle wyregulowane przepływy

3- rotametry stawiają za duży opór

4 - za słaba pompa do podłogówki

Te rzeczy trzeba pokolei wyeliminować i zacząć od odpowietrzania , dla twojej informacji to masz rozdzielacze Gorgiela i Kisana , Gorgiel ma rotametry które montuje się na zasilaniu pętli grzewczych , a te co są na zdjeciu w poscie 64 to montuje się na powrocie pętli grzewczych więc z tego co widać jest ok. co do rotametrów Gorgiela to masakra , ale coś tam powinny pokazać napewno nie prawdziwy przepływ .

Najlepsza metoda aby dobrze odpowietrzyć podłogówkę jest taka :

-zakręcasz zawór zasilający i powrotny do rozdzielacza odpowietrzniki też możesz zakręcić

- na każdej belce rozdzielacza masz zawór spustowy zakładasz na niego węża którego wcześniej podpinasz pod kranik z wodą z sieci .Uwaga ( zawsze na górną belkę )

- zakręcasz wszystkie rotametry i wszystkie zawory na dolnej belce lub na górnej kiedy masz rotametry na dolnej belce .

- do zaworu spustowego podpinasz drugi wąż najlepiej koniec węża daj do wiaderka lub innego naczynia będzie widać czy polecą bąble .

- odkręcasz pierwszą petle czyli zawór pętli potem rotametr no i wodę w kranie tak (delikatnie powoli) , zawór spustowy na górnej belce i na dolnej też ,

- woda przeleje się przez całą pętle ,gdy w wiaderku przestanie bulgotać zakręcasz zawór spustowy , rotametr i zawór od pętli .

- jak będziesz szybka to nie musisz zakręcać kranu i odkręcasz drugi rotametr i zawór drugiej pętli i zawór którym płynie woda do wiaderka . no i tak pokolei przelejesz sobie wszystkie pętle , i wszystkie rozdzielacze .

- jak to bedziesz robić to zobaczysz czy każdy rotametr pokazuje przepływ w ten sposób wyeleminujesz uszkodzone rotametry.

-jak to już zrobisz to nie zapomnij wszystkiego pootwierać .

-nastepnie trzeba wyregulować przepływy w petlach ale to zobaczymy jaki bedzie efekt odpowietrzania ,pozdrawiam

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak też możesz tak zrobić . tylko nie zapomnij zakręcić zaworu głównego na powrocie ( u Ciebie dolna belka )

zacznij w tedy od ostatniej szafki i dopiero odkręć wszystko jak będziesz miała wszystkie rozdzielacze przelane .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i wszystko jasne!:-) Za słaba pompka do podłogówki. Tak jak już wcześniej sugerowaliście. Ale po kolei:

 

1.Odpowietrzyliśmy według wskazówek tomekb i hugi3.

2. Po rozpaleniu w piecu sprawdzaliśmy przepływy. Powroty robiły się szybko cieplutkie, nawet pętle długie, niegrzejące miały dość wysokie wskazania rotametrów i robiły się szybko ciepłe. Podam trochę przykładów z różnych prób regulacji przepływów:

 

- kiedy zakręcona była większa część budynku (około 170m2, 4 rozdzielnie, 26 sekcji - w tym 3 grzejniki) wskazania rotametrów:

 

przy otwartej jednej rozdzielni na piętrze w małej części (6 sekcji w tym 1 grzejnik, około 35m2): 2,5 - 2- 1,6 - 1,7 - 1,9 - 1,9

 

po otworzeniu 2 rozdzielni na parterze (8 sekcji w tym 1 grzejnik, około 35m2) zmiana na: 1,6 - 1,5 - 1,3 - 1,3 - 1,4 - 1,4

 

- wskazania rotametrów na piętrze w części większej:

przy otwartej 1 rozdzielni na piętrze (7 sekcji, w tym 2 grzejniki około 40m2): 2,6 - 1,6 - 1,5 - 1,6 - 1,7 - 1,5 -1,7

przy zamknięciu 1 sekcji i 2 grzejników w tej rozdzielni zmiana na: 0 - 2,5 - 0 - 2,1 -2,5 - 2,2 - 0 (0- sekcja zakręcona)

po otwarciu drugiej rozdzielni na piętrze (7 sekcji około 40m2) zmiana na: 1,7- 1,2 - 1,1 - 1,2 - 1,3 - 1,2 - 1,3

 

Zatem wydaje się, że tam pompa jest wydajna na około połowę powierzchni budynku (120m2), gdyż po otworzeniu wszystkich rozdzielni i przykręceniu/zakręceniu mniej "potrzebnych" sekcji (14 z 26 w dużej części i 3 z 14 w małej części- razem zakręcono/przykręcono 17 z 40 sekcji, w tym 2 grzejniki) temp. pomieszczeń gdzie zostawiono otwarte sekcje mieściła się w zakresie 21-24C, przy niewielkich wskazaniach rotametrów 0,5-1) i przy temp. - 12C!!!

 

Chciałam się jeszcze upewnić, czy ma znaczenie, co przykręcamy/zakręcamy. Czy zakrętkę (niektórych rotametrów nie dało się ruszyć, zatem regulowaliśmy zakrętkami na zasilaniu bądź powrocie w zależności od rozdzielni i oczywiście zmiana była widoczna na rotametrze) czy regulujemy tylko rotametrami (znajdującymi się również w zależności od rozdzielni na belce zasilającej bądź powrocie) - czy to nie ma znaczenia?

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz co dalej?... Jak już wspominałam mamy dwa osobne układy CO dla 170m2 i 70m2. Propozycje jednego z Forumowiczów są takie (pozwolę sobie zacytować):

 

"1. można dać ten witablok na jedną cześć domu, ale drugą pompę trzeba wpiąć przed witablok i dorobić jakieś sterowanie temperaturą np zawór 3d lub termostatyczny, albo dokupić drugi witablok

2. można wywalić witablok i dać dwie pompy ze wspólnym sterowaniem temperatury przez zawór 4d jak na rysunku

3. można by też zaryzykować bez sterowania temperaturą na obiegu wtórnym, sterować tylko temp kotła i prędkością pompy przed wymiennikiem"

 

Ten co mamy mieszacz można by było zostawić na tę mniejszą część a kupić drugi "mocniejszy" - jednak muszę sprawdzić czy producent ma jeszcze mocniejsze pompy.

 

Co wybrać, żeby już nie poprawiać?

 

Pozdrawiam i dziękuję!

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam widzę że odpowietrzanie pomogło w jakimś stopniu tylko mam jeszcze jedno pytanie czy pr obowałaś z mężem tak poprzykręcać rotametry żeby na większych pętlach wskazywało około 1l/min przepływ a w tych naprawdę krótkich tak przykręcic żeby wskazywało troszkę więcej od zera powiedzmy 0.2 l/min ?? czyli tak poprzykręcać żeby wszystkie pokazywały przepływ wody oczywiście można też i nakrętkami na zasileniu przykręcić. może by się obeszło bez jakich kolwiek dodatkowych kosztów. a jeżeli już potrzeba by było zastosować drugą pompę to proponowałbym zastosować układ mieszający z zaworem termostatycznym i głowicą żeby była możliwość regulacji żeby nie trzeba było skakać po podłodze gdyby pod podłogę poszła za wysoka temp. od lat na takim układzie robię i działa jak ta lala na powierzchni do 160m2 w zależności jeszcze jakiej średnicy zawór się zastosuje i jakiej wydajności pompy. co do tego witabloku można by go zastosować na mniejszą część tylko trochę kiepska regulacia będzie bo przykręcając mieszacz ograniczymy temperaturę wyjściową ale gdy podłoga zacznie sie wygrzewać to i tak temperatura będzie rosła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , też uważam że powinnaś spróbować wyregulować przepływy w pętlach , zaczął bym jednak od ustawienia wszystkich przepływów jednakowo . przed wszystkim na czas regulacji zakręciłbym te grzejniki łazienkowe . ( a pompa to jest 6 tak czy 4 bo z tego co sobie przypominam była wymieniana ) pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Większa część budynku parter:

 

Dziękuję za odpowiedź.

 

Próbowaliśmy tak robić, ale brakowało "siły" gdyż, kiedy np. w dwóch rozdzielniach, w pokojach(dłuższe sekcje) chcieliśmy ustawić na min. 1l/min to spadało do zera w innych skrzynkach. Teraz udało nam się osiągnąć w miarę dobre temp. 21-24C przy naprawdę bardzo "skromnym" ustawieniu rotametrów. I np. w pokojach, na których nam zależy, żeby było ciepło (sypialnie) na 3 sekcje, 1 sekcja jest całkiem zakręcona a pozostałe dwie są ledwie na 1l/min. Być może grzejniki więcej zabierają, ale zostały niezakręcone tylko 2, jednak są one potrzebne (w górnych łazienkach) i też rotametry tam wskazują 1. Zatem nie ma już, czego przykręcać (chyba).

 

Podam wskazania wszystkich rotametrów na dzień dzisiejszy:

 

rozdzielnia 1 (6 obwodów):

1- salon 8,5 m2 - 1l/min

2- salon 8,5 m2 - 1l/min

3- salon 9 m2 1l/min

4 - pokój a 7,2 m2 0l/min (zakręcony)

5 - pokój a 7,2 m2 0l/min (zakręcony)

6- drabinka w łazience 0l/min (zakręcony)

 

rozdzielnia 2 - (6 obwodów):

1 - hol 9,8m2 1l/min

2 - wiatrołap 6 m2 0l/min (zakręcony)

3 - kotłownia 6 m2 0l/min (zakręcony)

4 - kuchnia 4m2 - 1l/min

5 -kuchnia 4 m2 1l/min

6- jadalnia 8,5 m2 - 1l/min

 

Większa część budynku piętro:

 

rozdzielnia 3 - (7 obwodów)

1 - garderoba 5m2 ? 0l/min (zakręcony)

2 - pokój a 5 m2 m2 - 0l/min (zakręcony)

3 - pokój a 8 m2 - 1l/min

4 - pokój a 8 m2 - 1l/min

5 -pokój b 2 m2 ? 0l/min (zakręcony)

6- pokój b 5 m2 ? 1l/min

7-pokój b 5 m2 ? 0l/min (zakręcony)

 

 

rozdzielnia 4 - (7 obwodów)

1 - pralnia 6m2 - 1l/min

2 - łazienka 9 m2 ? 1l/min

3 - drabinka w łazience ? 1l/min

4 - pokój c 8 m2 ? 0l/min (zakręcony)

5 -pokój c 4 m2 ? 0l/min (zakręcony)

6- pokój c 8 m2 ? 0l/min (zakręcony)

7- drabinka w pralni - 0l/min (zakręcony)

 

Część mniejsza budynku ? parter

 

Rozdzielnia 5 (8 obwodów)

 

1 wiatrołap (4,6m2) ? 0l/min (zakręcony)

2 hol 7,1m2 - 0,5l/min

3- kuchnia 7,3m2 ? 0,5l/min

4- jadalnia 5,7m2 - 0,5l/min

5-jadalnia 5,4m2 - 0,5l/min

6-salon 5 m2 - 0,5l/min

7- drabinka w łazience - wskazania 0 ale grzeje (zepsuty rotametr?)

8 - łazienka 3,5m2 - wskazania 0 ale grzeje (zepsuty rotametr?)

 

Część mniejsza budynku piętro

 

Rozdzielnia 5 (6 obwodów)

 

1 - łazienka 6,2m2 - 1l/min

2 - drabinka w łazience - 1l/min

3 - pokój a 5,8m2 ? 0l/min (zakręcony)

4- pokój a 5,8m2 - 1l/min

5 - pokój b 5,7m2 - 1l/min

6 - pokój b 6,7 m2 - 0l/min (zakręcony)

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

 

witam widzę że odpowietrzanie pomogło w jakimś stopniu tylko mam jeszcze jedno pytanie czy pr obowałaś z mężem tak poprzykręcać rotametry żeby na większych pętlach wskazywało około 1l/min przepływ a w tych naprawdę krótkich tak przykręcic żeby wskazywało troszkę więcej od zera powiedzmy 0.2 l/min ?? czyli tak poprzykręcać żeby wszystkie pokazywały przepływ wody oczywiście można też i nakrętkami na zasileniu przykręcić. może by się obeszło bez jakich kolwiek dodatkowych kosztów. a jeżeli już potrzeba by było zastosować drugą pompę to proponowałbym zastosować układ mieszający z zaworem termostatycznym i głowicą żeby była możliwość regulacji żeby nie trzeba było skakać po podłodze gdyby pod podłogę poszła za wysoka temp. od lat na takim układzie robię i działa jak ta lala na powierzchni do 160m2 w zależności jeszcze jakiej średnicy zawór się zastosuje i jakiej wydajności pompy. co do tego witabloku można by go zastosować na mniejszą część tylko trochę kiepska regulacia będzie bo przykręcając mieszacz ograniczymy temperaturę wyjściową ale gdy podłoga zacznie sie wygrzewać to i tak temperatura będzie rosła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za odpowiedź.

Nie próbowaliśmy ustawiać wszystkich pętli na np. 0,2 l/min ale po takim ustawieniu temp. minimalnej 21C nie uzyskamy? Jeśli zakręcaliśmy łazienkowe to przepływy rosły w jednej rozdzielni na ponad 2 (przykład gdzie zakręciliśmy 1 krótką sekcję w pralni i dwa grzejniki) ale po otworzeniu następnych rozdzielni przepływy spadały do poniżej 1l/min.

 

Pompa była wymieniana na tę poprzednią, taką samą (niby niesprawną) ale chodzi dobrze. Po odpowietrzaniu całej instalacji słychać w niej jakby "mielenie" wody wcześniej tylko szum. Jednak dalej bardzo się nagrzewa, tak że nie można jej dotknąć. Czy tak powinno być? Czy powinna uzyskiwać temp. "wejścia" wody czyli tak jak rurki na wejściu- 40-45C?

 

Wczoraj w dzień (przy temp. -8C nie musieliśmy palić gdyż podłoga do wieczora "oddawała" ciepło. I to jest wielką zaletą ogrzewania podłogowego:-)

 

Dzisiaj w nocy przy -18C na zewnątrz uzyskaliśmy temp. w pomieszczeniach 19-22C.

 

To teraz mamy przykręcić wszystkie przepływy na niskie wskazania (np. 0,2l/min jak proponuje hugi3) przy zakręconych grzejnikach?

 

Pozdrawiam

 

Ana

 

 

 

 

 

 

Witam , też uważam że powinnaś spróbować wyregulować przepływy w pętlach , zaczął bym jednak od ustawienia wszystkich przepływów jednakowo . przed wszystkim na czas regulacji zakręciłbym te grzejniki łazienkowe . ( a pompa to jest 6 tak czy 4 bo z tego co sobie przypominam była wymieniana ) pozdr.

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za odpowiedź.

Nie próbowaliśmy ustawiać wszystkich pętli na np. 0,2 l/min ale po takim ustawieniu temp. minimalnej 21C nie uzyskamy? Jeśli zakręcaliśmy łazienkowe to przepływy rosły w jednej rozdzielni na ponad 2 (przykład gdzie zakręciliśmy 1 krótką sekcję w pralni i dwa grzejniki) ale po otworzeniu następnych rozdzielni przepływy spadały do poniżej 1l/min.

 

Pompa była wymieniana na tę poprzednią, taką samą (niby niesprawną) ale chodzi dobrze. Po odpowietrzaniu całej instalacji słychać w niej jakby "mielenie" wody wcześniej tylko szum. Jednak dalej bardzo się nagrzewa, tak że nie można jej dotknąć. Czy tak powinno być? Czy powinna uzyskiwać temp. "wejścia" wody czyli tak jak rurki na wejściu- 40-45C?

 

Wczoraj w dzień (przy temp. -8C nie musieliśmy palić gdyż podłoga do wieczora "oddawała" ciepło. I to jest wielką zaletą ogrzewania podłogowego:-)

 

Dzisiaj w nocy przy -18C na zewnątrz uzyskaliśmy temp. w pomieszczeniach 19-22C.

 

To teraz mamy przykręcić wszystkie przepływy na niskie wskazania (np. 0,2l/min jak proponuje hugi3) przy zakręconych grzejnikach?

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Witam , ja bym spróbował jeszcze zrobić tak że tam gdzie są odkręcone na maxa przepływomierze to bym je wykręcił i założył korek 1/2" . to żaden koszt a może pomóc , sprawdź co pisze na pompie czy 40 czy 60 pozdrawiam

 

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są inne oznaczenia pompy niż np. w Grundfosie bo:

 

Type: U 55-25

230V-50Hz

2,5uF

Nr.: 3110K

IP 44

TF 110

Max. 10Bar

IN (A) P1 (W)

0,17 39 (I bieg)

0,27 62 (II bieg)

0,35 80 (III bieg)

 

Skala na mieszaczu jest od 0-6 i jest ustawione na maksa (czyli tak naprawdę na 7 bo za 6)

 

Na korpusie mieszacza oznaczenie: T40.

Pozdr.

 

Ana

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazałam na stronie producenta mieszacza taką pompę:

 

U75

IN (A) P1 (W)

0,53 122 (I bieg)

0,69 159 (II bieg)

0,75 172 (III bieg)

 

Może taką wstawić zamiast obecnej? I sprawdzić czy na jednej pompie to pójdzie?

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde 55 pompa nie daje rady ??? Wstawić 75 szaleństwo ma pracować na 55 i to i tak jest za dużo. Prawdopodobnie przez tak duża pompę się zapowietrza Trzeba by to wszystko zobaczyć i wtedy dopiero można coś kolwiek z tym układem zrobić jeśli układ jest prawidłowo wykonany to musi pracować podłogówka jest trudna do odpowietrzenia ale jest to do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Teraz to już jest chyba dobrze odpowietrzone, wydaje nam się, że to kwestia słabej pompy bo przepływy są idealne (w zakresie 1,5-2,5) przy otwartych tylko dwóch rozdzielniach, 14 sekcji 70m2. Po otworzeniu kolejnych przepływy znacznie spadają, w niektórych pętlach do 0. Po regulacji przepływów i zakręceniu 17 z 40 sekcji udało nam się uzyskać ciepło w pomieszczeniach i przepływy w zakresie 0,5-1. Zatem też skromnie. To wszystko na powierzchni około 100-120m2. A budynek ma 240m2...

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.