Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe a niewypoziomowany podbeton


zalek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałem się poradzić fachowców odnośnie wodnego ogrzewania podłogowego, które na dniach będzie wykonywane w moim powstającym domu. Mam budynek niedocieplany (ściana jednowarstwowa z pustakó ceramicznych Porotherm 44 P+W, U ściany 0,31), okna PCV o szybach U=1,1. Dól domu stanowi część dzienna 65m2 i garaż z kotłownią 40m2, górny poziom to około 105m2. Ogrzewanie podłogowe planuję tylko w dolnej części mieszkalnej (salon, hall, kuchnia, łazienka i wiatrołap), na pozostałej powierzchni grzanie będą zapewniać grzejniki ścienne. Niestety okazało się, że chudy beton nie został dobrze wypoziomowany i mam teraz dylemat. Nie ma co prawda gór i dołów, tak więc styropian raczej nie będzie na nim chodził, ale różnice w poziomach między różnymi miejscami są dość spore. W salonie (8x5m) wynoszą do max 3 cm, w pozostałych pomieszczeniach nie przekraczają 2 cm, ale w stosunku do najniższego punktu w salonie do najwyższego punktu w kuchni jest 4 cm (to już jest maksimum). I nie wiem co w związku z tym począć. Jak już pisałem to sąraczej równomierne i łagodne spadki, więc styropian będzie leżał dobrze, ale zastanawiam się jak różna grubość betonu wpłynie na jakość ogrzewania. W związku z tym mam kilka pytań:

- jaka jest absolutnie minimalna grubość warstwy betonu NAD rurkami grzewczymi

- jaka jest maksymalna

- czy różnice w grubości tej warstwy spowodują różną temperaturę grzania na powierzchni betonu czy tylko różną długość czasu osiągania tej samej temperatury

- czy ważniejsze jest, aby rurki szły idealnie poziomo, czy też żeby nie było uskoków podłoża (przy założeniu, że łagodne spadki i wzniesienia będą)

Proszę o wszelkie rady i sugestie, za które z góry dziękuję :-)

I trochę niezwiązane z tym problemem pytanie, które nasunęło mi się po lekturze niektórych tekstów o ogrzewaniu podłogowym, mówiacych o tym, żeby nie stosować w niedocieplanych budynkach - czy to chodzi o stare rudery czy wszystkie, nawet nowe domy bez docieplenia (z Porothermu, Ytonga itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

za minamalną grubośc wylewki przy ogrzewaniu podłogowym przyjmuje sie generalnie 6,5 cm czyli przynajmniej przykrycie rur około 5 cm. Przy użuciu specjalnych wylewek można to jeszcze zmniejszyć o 2 cm (specjalna mieszanka a nie beton z plastyfikatorem, kosztowne) .Jeżeli będzie grubiej to nie szkodzi. Czyli jezeli bedziesz miał 6.5 cm lub wiecej to bedzie dobrze.

Wskazane jest jednak żeby grubośc styropianu w posadzce była przynajmniej 8-10 cm.

 

Określenie budynek niedocieplony odnosi sie do starych budynków o wsp. przenikania ciepła dla scian grubo powyżej 0.3. Twój dom jest wybudowany zgodnie z obecna normą wiec podchodzi jakby pod określenie docieplony tylko że zamiast wastwy styropianu masz grubszą scianą ale współczynnik przenikanania jest taki sam jak dla sciany ocieplonej 10 cm styropianu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.