Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki piec kupic


grin01

Rekomendowane odpowiedzi

witam nam domek wolno stojący z ogrzewaniem gazowym i jak sie domyślacie rachunki za gaz poszczają mnie z torbami!!! chciałbym zmienić piec na toki na eko-groszek, ale tak sie zastanawiałem czy można w takim piecu jako paliwa używać eko-groszku i na przykład drewna albo węgla??? jak byście mogli pomóc to będę wdzięczny może jakieś propozycje pieców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna napisałbym tak: Jeżeli kupisz piec z podajnikiem szufladkowym możesz palić miałem i ekogroszkiem do 3-4cm średnicy. Jeżeli kupisz piec z podajnikiem ślimakowym możesz palić ekogroszkiem (do około 31mm średnicy).

 

Obecnie sytuacja się zmienia bo są dostępne podajniki ślimakowe na miał.

 

Co do spalania drewna i węgla - istnieją wersje pieców z awaryjnym rusztem. Jednak spalanie na nich drewna lub węgla jest bardzo problematyczne - generalnie jest to ruszt awaryjny do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych - ma małą pojemność no i generalnie jest tam "wciśnięty" trochę na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie napisałem. Generalnie chodziło mi o to, że teraz już praktycznie nie ma znaczenia typ podajnika - możesz palić miałem i ekogroszkiem (oczywiście jeżeli kupisz piec z podajnikiem odpowiedniego typu). Piece z podajnikiem ślimakowym są generalnie nieco droższe. Akurat wśród moich znajomych mają lepszą opinię - ale to nie znaczny, że podajnik szufladkowy nie ma zalet w stosunku do ślimaka. Np. nieco większa maksymalna średnica ziarna opału.

 

Odpowiedź na pytanie o moc pieca nie jest obecnie możliwa, gdyż nie napisałeś zupełnie nic o Twoim domu (ocieplenie) oraz czy zamierzasz ogrzewać piecem również cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budynek jest nowy i dobrze ocieplony 18kW powinien wystarczyć. Jeżeli nie - cóż - ja mam 25kW na 200m ale zupełny brak ocieplenia (za wyjątkiem lekkiego docieplenia stropu).

 

Dodam jeszcze link do starszego postu Neo:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=4004

 

Przy tym piecu może być problem z uzyskaniem ew. dofinansowania "ekologicznego", ale widzę, że raczej nie planujesz z tego skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przyjmuje się, że nowy budynek wykonany według standardowej technologii czyli bloczek 24 cm ocieplenie styropian 12 cm izolacja podłóg styropian 8 cm stropów 4 cm izolacja dachu wełna 20 cm okna poniżej K=1,2 zużywa 90 W/m2 ciepła przy minus 20 st C i bezwietrznej pogodzie. Do tego należy doliczyć moc niezbędną do ogrzania c.w.u. którą oblicza się około 1 kW na osobę lub do 3,5 kW na zasobnik o objętości około 140 l.

 

18 kW na 200 m2 to graniczna wartość, nawet przekroczona. Oczwiście można liczyć że już zimy nie są takie jak kiedyś i zamontować kocioł o takiej mocy. Jednak przy dłużej utrzymujących się temperaturach poniżej minus 20 st C nie dogrzejemy mieszkania i temperatura spadnie poniżej 20 stopni.

 

Osobiście przy tym przyjętym zapotrzebowaniu cieplnym budynku nie ryzykowałbym i jednak założyłbym kocioł o mocy 22 - 24 kW.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.