Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Strata Temperatury W Buforze


groszeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nadeszła w końcu wyczekiwana wiosna ( choć niemrawa).

 

Zakończyłem sezon grzania domu. Podgrzewam jednak cwu uzywając pieca na drewno.

Mam zbiornik akumulacyjny z zatopionym zbiornikiem cwu. Zbiornik ładuje sie do 60 st C, po czym wyłączam piec. Nie ogrzewam domu, a ciepło gdzieś "wycieka". Strata rzędu 20 st C na dobe to troche za duzo. Wychodzi na to że musze grzac wode co drugi dzień. Czy mozna ten czas jakoś wydłużyc?.

 

Moja instalacja to atmos dc17 plus + bufor z cwu ( łącznie 1000l). Podłączone jak w instrukcji, z jedym termostatem na wyjsciu wody z kotła ( 80 st) i przy buforze ( 60 st - obecnie na max czyli 90 st)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nadeszła w końcu wyczekiwana wiosna ( choć niemrawa).

 

Nie ogrzewam domu, a ciepło gdzieś "wycieka". Strata rzędu 20 st C na dobe to troche za duzo. Wychodzi na to że musze grzac wode co drugi dzień. Czy mozna ten czas jakoś wydłużyc?.

Oczywiście nie wziąłeś pod uwagę, że po wygaszeniu paleniska woda może krążyć przez kocioł wychładzając się naturalnym ciągiem kominowym :lol: A może jednak pamiętałeś o takiej możliwości odcinając zaworem jedną z rur łączących kocioł z buforem (musi być jednak połączenie z naczyniem wzb lub membranowym przy inst zamk). Ta ciepła woda jest tak sprytna, że przejdzie przez nieczynną pompę wirnikową i zawór różnicowy w stanie jałowym - kula ma prawie zerową wyporność w wodzie i blokuje wypływ tylko pod wpływem ciśnienia z pompy! Koledzy z Forum doradzali na to poziomy zawór klapowy - uchyla się przy pompowaniu, ale i zamyka naturalny obieg grawitacyjny bez pompy...

A jeśli zamknąłeś zawór - to nie bardzo sobie wyobrażam inną przyczynę. Może braki izolacji w którymś miejscu bufora?

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Koledzy z Forum doradzali na to poziomy zawór klapowy

 

Zgadza się w 100 %. Miałem ten sam przypadek u siebie. Wężownica zbiornika CWU 400 l była przyłączona do kotła bezpośrednio do jego wyjścia na tym samym poziomie. Pompa ładująca zainstalowana na powrocie wraz z zaworem zwrotnym. Po wyłączeniu kotła ciepło ze zbiornika uciekało grawitacyjne właśnie poprzez wężownicę do instalacji nagrzewając jedynie rury miedziane 28 w kotłowni. Spadek w ciągu nocy wynosił grubo ponad 10 stopni. Po zainstalowaniu calowego zaworu zwrotnego klapowego bezpośrednio przy wejściu wężownicy problem nie występuje.

Teraz nagrzewam wodę w zbiorniku do około 60 stopni i przy poborze przez 2 dorosłe osoby + dziecko po 3 dobach temperatura w zbiorniku spada do około 35-40 stopni. Wtedy znów trochę śmieci idzie do kotła i przez kolejne kilka dni woda jest cieplutka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuje za szybka odpowiedź.

 

Wczoraj przeczytałem post kolegi adamasza i przykręciłem zawór na dole bufora ( to jest na powrocie wody do kotła). Jest lepiej.

 

Ze względu na małe wymiary kotłowni, umiejscowienie kotła i bufora zdjęcia będą bardzo nieczytelne. Postaram sie wiec "wypocić" schemat. Prosze o cierpliwośc bo korzystam z neta w pracy. Jeżeli przypomne sobie wszystkie szczegóły to podrzuce schemat jeszcze dziś.

 

Aha - bufor jest zaizolowany raczej dobrze, tzn grubo.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Mam pytanie,o zaizolowanie stalowych nóg bufora. Czy dużo ciepła ucieka tą drogą? Zamierzam bufor grzać na maksa. Nogi są stalowe masywne, wobec czego niezłe radiatory i mogą grzać nieocieplaną podłogę w zimnym pomieszczeniu. Jednym słowem, strata.

Pomyślałem o umieszczeniu bufora 1000 l na styrodurze 5-8 cm i wylaniu na nim płyty betonowej, tak  z 10 cm z siatką stalową lub inną oszczędniejsza konstrukcję w postaci gwiazdki trójkątnej żelbetowej podpierającej nogi.

Czy to ma sens taka dbałość o izolację spodu bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.