Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oleista Czarna Maź W Piecu Co Wygląda Jak Smoła


szybki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od miesiąca mam poważny problem posiadam piec z podajnikiem w którym zrobiłem małą zmianę wstawiłem ruchomy ruszt i palę suchym drewnem buczyna jest to odpad po produkcyjny.

Dla czego nie palę groszkiem powód po zagrzaniu pieca i bojlera z wodą piec mi wygasa i ponownie muszę rozpalać.

Po tych perypetiach postanowiłem zmienić sposób palenie wyłączyłem podajnik i założyłem ruszt który miałem również w wyposażeniu pieca i co dwa lub trzy dni przepalam w piecu żeby nagrzać wodę w bojlerze.

Na początku wszystko było OK

Po 2 tygodniach w kanałach wylotowych pojawiła się czarna maź podobna bardzo do smoły. Z początku myślałem że jest za niska temperatura stąd ten problem ustawiłem na piecu 65C i jedyną różnicę jaką zauważyłem to w palenisku nie tworzą się dziwne sople a maź w górnej częsci pieca nadal jest.

W piecu przepalam co jakiś czas ostatnie 5 podejść to w pierwszym strasznie się w domu dymiło kolejne trzy palenia było OK aż do dzisiaj.

Dym się cofał kanałami wentylacyjnymi z początku sądziłem że jest zimny komin ale nic z tego. W palenisku był ogień i żar a w częsci górnej pieca gryzący dym który ulatniał się wszystkimi nieszczelnościami.

Piec jest firmy Fakora czyli żeliwny.

Po dzisiejszej porażce postanowiłem że już drewnem nie będę palić ale mam problem jak wyczyścić piec. Jak palę to maź jest lejąca a jak ostygnie to robi się wielka skorupa czy można coś z tym zrobić.

Proszę o fachowe doradztwo.

Na obecną chwilę żeby mieć ciepłą wodę pozostaje mi tylko elektryczny bojler ale pożera tyle prądu że szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc drewnem z użyciem wentylatora produkujesz nieco mazi, jak to nazwałeś i jak się słusznie domyśliłeś smoły. Jeśli ktoś pali drewnem to niech to robi na uchylonych drzwiczkach kotła, bez żadnego nawiewu. Sprawdź teraz dobrze drożność wylotu z kotła i komina. Najprawdopodobniej jest zablokowany smołą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co kolega pisze to nasuwają się następujące wnioski:

- piec jest zawalony, nieczyszczony,

- komin również do czyszczenia

- masz zbyt mokre drewno, jeżeli będzie sezonowane, canajmniej 18m-cy to nie bezie takie sytuacji

 

A wentylator nie ma tutaj raczej nic do znaczenia, ale pewien nie jestem na 100%

 

Jak może ci się cofać dym kominami wentylacyjnymi? Nie ma takiej opcji, co ty za głupoty opowiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.