Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy to wina kotła czy komina czy coś innego? - czarna maź w kotle gazowym


kaz

Rekomendowane odpowiedzi

W kotle gazowym (GB122i-24 K H) pojawiła się czarna maź. Pojawiło się to jakieś 1-2 m-cy po zamontowaniu.

Instalator przyszedł, powycierał trochę i poszedł bagatelizując sprawę.1.jpg

Teraz znowu się pojawiło te cudo - i tu mam pytanie: - czy w tych kotłach to normalne czy jest to wina inna.pic.jpg

Zacząłem kombinować i przyszło mi do głowy, ze to winna inna a raczej komina.

Rura spalinowa ( dwie w jednej - firmy Jeremias) jest zamontowana w starym kominie dymnym po kotle węglowym i ma długość ok. 10m.

Jak powinna być zamontowana - z rys.   A  czy B?

pol-rur.jpg

 

Doradźcie proszę czego i gdzie szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kielichem do góry A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem rurę/ trójnik co nasadzony jest na wylot kotła i przez to widać na kolanku czarne smugi w środku - czyli to chyba przez komin się dostało.

W/g mnie konin jest teraz założony jako A i dlatego dostały się do środka kotła brudy - gdyby było B to brudy spłynęłoby i nic nie dostało się do środka.

czy się mylę? co o tm sądzicie ?

pol-rur1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A- kielichem do góry wtedy kondensat, smoła i co tam chcesz jeszcze, spływa w dół, nie przeciekając przez łączenia na kielichu.  Zwykle dotyczy to kotłow, pieców na paliwa stałe, kondensat spływa do odstojnika.

Co do kotła gazowego skąd tam taka maź nie wiem, kondensat wiadomo, ale to czarne, smoła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Panstan

Przypuszczam, ze to czarne to jest sadza ze ścian z komina dymnego - sadza rozpuszczona  wodą ( być może już kwas siarkowy słaby), lało się w kominie  a poprzez A i poprzez łączenie (kielich) dostawało się to do środka kotła gazowego z powietrzem pobieranym do spalania gazu - chyba do wentylatora ssącego.

Gdyby komin był na zewnątrz i połączony był do kotła jak A to przypuszczam, ze zalałoby mi cały kocioł wodą a tak nawaliło roztworu sadzowego.

W środkowej rurze komina - tej co wychodzą spaliny z kotła - jest czysto, brak tego czarnego.

Wnioskuję, ze komin nieszczelny lub odwrotnie zamontowany - czy aby napewno?

Co można teraz z tym zrobić - ktoś jeszcze pomoże/podpowie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Już wiem jak powinien być montowany komin dwu-rurowy do kondensata - w moim przypadku.

Jednak rys. B to prawidłowo

- strona 9

https://jeremias.pl/fileadmin/user_upload/pl_data/jeremias/inhaltsseiten/service-kontakt/downloads/broschueren/Katalog_techniczny_Jeremias-system_koncentryczny_TWIN.pdf

 

komin.thumb.jpeg.987e1cb6056b77265f24ed6aa500912a.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Czy to wina kotła czy komina czy coś innego? - czarna maź w kotle gazowym
  • 4 tygodnie później...

Nie wytrzymałem, rozkułem komin aby zobaczyć jak jest naprawdę - i co zobaczyłem.

Wszystko jasne skąd ta czarna maź w NOWIUTKIM kotle.

20211110_121147.thumb.jpg.c52ac596ba2912097e2dbd206bc9514d.jpg

Oznacz to, że cały wkład kominowy zamontowany został odwrotnie - jasny .... by to trafił

- kolanko nie takie - bez podpórki

stopka.thumb.jpg.81d9ce57af210dc03a763107310d362b.jpg

- łącznik z trójnikiem - za krótki - ciekawe czy spalinowy kanał jest szczelny.

553771630_cznik.thumb.jpg.2ecd3b3348101311ffc753034bd825aa.jpg

- schemat A ,  błędny montaż całego systemu i brudy będą dostawać się do kotła.

Teraz to chyba takie czasy naszły, że trzeba samemu się nauczyć i patrzyć co instalator wyprawia pomimo deklaracji, ze się na tym zna.

Po wysłaniu zdjęć dla instalatora - brak odzewu.

Widziałem na własne oczy 2 kotłownie z kotłami Buderusa i tam wkłady są kielichami do dołu a kolanko z podpórka!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=LpLQVWz-dhE

Tu masz instruktaż do montowania dedykowanego komina do kotła gazowego kondensacyjnego. BYć może twój system ma inną zasadę.

Generalna zasadą montażu kominów spalinowych, dymnych to układ A kielichem do góry,aby ew skropliny nie przeciekały przez kielich spływając w dół, dym spaliny nie wydostaną się poprzez łączenia w tym wypadku.

Twoja maź pochodzi pewnie z wnętrza starego,opalanego węglem komina z cegły ? i w tym jest problem bo rura ma ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Panstan napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=LpLQVWz-dhE

Tu masz instruktaż do montowania dedykowanego komina do kotła gazowego kondensacyjnego. BYć może twój system ma inną zasadę.

Nie do końca przekonany jestem o prawidłowości montażu na tym filmie. Co byłoby gdyby taki montaż był na zewnątrz to deszcz ciągle zalewałby kocioł.

Tak jest w pdf-ie jeremiasa (link w poprzednim poście) i uważam to za bardzo logiczne - nie sądzisz?. Nic nie dostanie się z zewnątrz do środka  nawet jakbyś lał dniami i nocami po wkładzie.

jerem.jpeg.2ab49aa5de9c6f1ad864f5a69f024b49.jpeg

17 godzin temu, Panstan napisał:

Generalna zasadą montażu kominów spalinowych, dymnych to układ A kielichem do góry,aby ew skropliny nie przeciekały przez kielich spływając w dół, dym spaliny nie wydostaną się poprzez łączenia w tym wypadku.

Być może  generalną która chyba DOTYCZY  KOMINÓW TYLKO Z JEDNĄ RURĄ - gdzie jest odstojnik itp..  także nie ma tu zastosowania i wprowadza tylko dezorientację.

 

17 godzin temu, Panstan napisał:

Twoja maź pochodzi pewnie z wnętrza starego,opalanego węglem komina z cegły ? i w tym jest problem bo rura ma ciasno.

Dokładnie tak - I NIE MOŻE MIEĆ ZNACZENIA! czy rura ma za ciasno czy nie a wkład ma być założony tak aby nic nie dostało się z zewnątrz do środka rury - chyba logiczne - prawda?. Niestety u mnie jest źle.

IMHO

Teraz widzę, że gdyby zastosował ORYGINALNE dedykowane kolanko Jeremiasa - strona 12 w pdf  (TWIN57 lub TWIN57E) - NIE MIAŁBY! możliwości odwrotnego założenia wkładu.

Pierwotnie chciał założyć TYLKO ŚRODKOWE kolanko (czyli byłoby przerwanie ciągłości zewnętrznego płaszcza) - ale po moim oporze założył to które jest teraz - podwójne.

- chyba skapnął się po włożeniu wkładu, że popełnił błąd i dał inne kolanko (bo nie chciał bawić się w naprawę montażu) i teraz kto finalnie ma przerypane?.

Do głowy mi wcześniej nie przyszło aby instalator był tak niekompetentny - zaznaczam  AUTORYZOWANY!.

dzięki  Panstan za poświęcony czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2021 o 16:45, Panstan napisał:

A- kielichem do góry wtedy kondensat, smoła i co tam chcesz jeszcze, spływa w dół, nie przeciekając przez łączenia na kielichu.  Zwykle dotyczy to kotłow, pieców na paliwa stałe, kondensat spływa do odstojnika.

 

26 minut temu, kaz napisał:

Być może  generalną która chyba DOTYCZY  KOMINÓW TYLKO Z JEDNĄ RURĄ - gdzie jest odstojnik itp..  także nie ma tu zastosowania i wprowadza tylko dezorientację.

Otototo. Co do kondensatów to było by tyle opinii co użytkowników i ew systemów do nich. Jeremias mówi ci kielich do dołu a Darko do góry,przy czym w Darko jest dodatkowe silikonowe uszczelnienie na łączeniach,a jak u Ciebie nie wiem. W każdym razie montażysta się nie przyłożył. Z reguły też takie systemy są wkładami kominowymi,nieprzeznaczonymi do zastosowań zewnętrznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.