Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Przestaje Działać Powyżej 80 Stopni


Grzesiek24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dziwny przypadek. Instalacja wykonana z obiegiem grawitacyjnym i wymuszonym najprościej jak można a mimo wszystko coś nie tak. Wszystko jest ok do momentu gdy woda osiągnie temp. powyżej 80 stopni wtedy pompa zaczyna słabnąć i podaje coraz wolniej aż w pewnym momencie przestaje wcale podawać a widać to po wskaźniku prędkości przepływu wody, jak również i powroty zaczynają robić się zimne . Wszystko nowe cała instalacja odpalona kilka razy.

 

pominąłem szczegóły typu zawory i odpowietrzniki

 

 

1 pompa

2 kocioł

3 zawór grawitacyjny

4 naczynie wzbiorcze

5 rura przelewowa

6 rura sygnalizacyjna

7 zasilanie

8 powrót

post-12596-1270360877_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnych warunkach tak się może dziać. Otóż w instalacjach wykonanych jako grawitacyjne występują ruchy wznoszące wody tym silniejsze im wyższa jest temperatura. Może to powodować tłumienie ( do zablokowania włącznie ) przepływu przez pompę na korzyść tego odcinka z zaworem różnicowym. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku wadliwej pracy zaworu różnicowego, błędu w instalacji np. zamontowania zaworu w poziomie lub słabej wydajności pompy - np. pracy na 1 biegu.

 

Spróbuj przełączyć pompę na 2 lub 3 bieg. Poza tym zaobserwuj czy odłączając w wyższych temperaturach pompę na chwilę z prądu i załączając ją spowrotem słychać takie charakterystyczne tępe stuknięcie wskazujące na zablokowanie się zaworu różnicowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź

 

Otóż takie właśnie łupnięcie czy stuknięcie zaworu przy włączaniu pompy jest właśnie tylko do momentu osiągnięcia tej nieszczęsnej temp. zarówno na 1, 2, i 3 biegu oczywiście na 1 i 2 jest nieco słabsze - cichsze jak na 3 natomiast właśnie po 80 stopniach nie ma wcale tego łupnięcia na żadnym biegu.

 

pompa pracuje cały czas na 3 biegu aby nagrzewnica miała maksymalną wydajnosć

 

dodam że rura z pieca i zawór grawitacyjny 1,1/2 cala

pompa 1"

rura wzbiorcza i bezpieczeństwa 1" dalej odejście zasilania 3/4 cala i 1/2

 

z pieca zasilana jest tylko nagrzewnica 25Kw podłogówka około 50 metrów rury 1/2 cala i CWU

 

gdyby coś jakaś informacja pomogła w rozszyfrowaniu problemu to opisze szczegółowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze za pompą zawór zwrotny może on tłumi i osłabia działanie pompy i należało by go wymontować. lub wywalić całkiem zawór różnicowy bo piec i tak ma zasilanie awaryjne które wytrzyma 2 godziny w podtrzymaniu gdzie wystarczy na wypalenie się opału w razie zaniku napięcia i w zasadzie zawór różnicowy jest zbędny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest zamontowany zawór zwrotny - najprawdopodobniej ze sprężyną - ten wprowadza bardzo wysokie opory na przełamanie których wymagana jest duża siła. Tego zaworu nie ma na załączonym powyżej szkicu; byłby pierwszym podejrzanym o zakłócanie działania pompy. Nawiasem mówiąc zawór zwrotny w tym układzie jest całkowicie zbędny. Jeśli gdziekolwiek w instalacji c.o. lub cyrkulacji c.w.u. jest zastosowana pompa i zachodzi konieczność zamontowania zaworów zwrotnych należy montować zawory klapowe ( tzw. pływające ), nie te ze sprężyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz czy to też może mieć również wpływ na to że przez odpowietrznik w powrocie w nagrzewnicy co jakiś czas przez kilka sekund zaczyna zasysać powietrze do instalacji na powrocie ;)

 

Przyglądałem się nagrzewnicom montowanym w sklepach i w warsztatach i tam również dawane są dwa odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i takie zjawisko "zasysania" powietrza do instalacji powrotu nie ma więc byłem zdziwiony tym zjawiskiem

 

Zasilanie dane na dół a powrót górą

post-12596-1270405062_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę zasilanie powinno być na górze a powrót na dole. Odpowietrznik nie zasysa tylko wypuszcza powietrze, powinien w nagrzewnicach podobnie jak w rozdzielaczach grzejnikowych lub podłogówki zamontowany na zasilaniu i powrocie.

 

Być może instalacja się jeszcze odpowietrza, gdyż słyszalne od czasu do czasu odgłosy sykania z odpowietrznika nie są czymś nienaturalnym ani nie wskazują na sytuację awaryjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem zasilanie wszędzie dawane było na górę więc już sam nie wiem.

Przed podłączeniem spytałem jeszcze znajomego hydraulika i on też powiedział że może być tak i tak lecz w celu lepszego i szybszego odpowietrzenia nagrzewnicy lepiej dać u dołu.

 

Co do syczenia to na 100% co jakiś czas na kilka sekund powietrze jest "zasysane" bo przykładając palec "naśliniony" tak jak do wentylnicy w kole i sprawdzając czy powietrze nie schodzi palec przysysa do wylotu odpowietrznika

 

znalazłem jeszcze instrukcję montażu jakiejś nagrzewnicy i też jest podany sposób zasilenia od dołu a u góry powrót

post-12596-1270409344_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie odpowietrznik jest uszkodzony. Odpowietrznik ma za zadanie wypuścić gromadzące się w nim powietrze a nie dopuszczać je do instalacji. Być może problemem jest też zbyt niski poziom wody albo jej brak w naczyniu wzbiorczym. Dopełnij układ grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciekawa zagadka

Według mnie wygląda to tak:Pompa na 3 biegu ma duża wydajność pompuje tylko do nagrzewnicy tam następuje dławienie strumienia .Co skutkuje występowaniem podciśnienia na wylocie.Wtedy odpowietrznik - WPUSZCZA powietrze do instalacji. (to normalne - tak się dzieje np.przy spuszczaniu wody z instalacji). powietrze dostaje się do kotła , dalej do zawora różnicowego ale ten nie puszcza bo jest zamknięty.A więc trafia do pompy która się zapowietrza.

Wyłączenie pompy nic nie daje bo zawór zwrotny trzyma powietrze .

To czas pracy systemu a mniej temperatura ma ma znaczenie że pompa przestaje pracować.

 

Jak to prawda co piszę - to się zastanowimy co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia na którym biegu, na każdym jest identycznie.

 

Pompa tłoczy wszędzie tak samo bo jak pisałem wcześniej stopniowe słabnięcie zaczyna się od temperatury około 80 stopni i wraz ze wzrostem temp wydajność maleje aż przestaje całkiem pompować,( co skutkuje zagotowaniem wody) widać to na przepływomierzach w rozdzielaczu że są jednakowe spadki prędkości przepływu. Czy jest to odcinek rurki pex 5m, nagrzewnica czy podłogówka o długości 50m wszędzie jest taki sam przepływ stopniowo malejący aż do całkowitego przestania

 

A z tym odpowietrznikiem to też w każdej z wymienionych sytuacji sytuacji i nie ma znaczenia bieg I, II czy III podobnie tylko temperatura nie ma znaczenia bo zasysanie co jakiś czas jest od momentu załączenia się pompy. np: wszystko jest ok 3 minuty aż w pewnym momencie zassie przez 5 sekund powietrze potem słychać jak się odpowietrza i po pewnym czasie odpowietrzania wszystko wraca do normy i jest spokój przez 3 do 5 minut potem sytuacja się powtarza, Zassanie odpowietrzanie i spokój ;)

 

W tej chwili wykręciłem odpowietrznik na powrocie nagrzewnicy aby nie zapowietrzać układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wykręciłem odpowietrznik na powrocie nagrzewnicy aby nie zapowietrzać układu.

Tak to dobre posunięcie .Po zaślepieniu wszystko powinno być OK.

Tylko dla czego w 80*C przestawała działać?

1. Wtedy otwiera się zawór różnicowy

2. Przy tej temp. zbiera trochę więcej powietrza i zapowietrza całkowicie pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nie jestem jakis fachowiec ale powiedz mi czy jak sie przeplyw zatrzymuje to pompa tez nie pracuje "czyli nie kreci sie" jak polozysz reke na pompie powinny byc wyczowalne wibracje moze jakis problem ze sterownikiem pieca a jesli wibracje nie sa wyczowalne spruboj podlaczyc pompe na krotko moze zamieniles podlaczenie pompy z dmuchowa bo wlasnie to dmuchawa zwalnia jak dochodzi do temeratury zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spieprzony ten zawór obejściowy; pod wpływem temperatury z kulki robi sie jajo i nie zamyka, pompa tłoczy w kółko. Ot, bubel!

 

Z tym zasysaniem to coś ściemniasz. Takie zjawisko nie ma prawa wystąpic pomijając czas stygnięcia układu.

 

Po świętach wywale zawór grawitacyjny i zwrotny

a z tym zasysaniem to na prawdę tak jest, postaram się to jakoś nagrać niewiem jeszcze jak ale coś wykombinuje. Czytając wasze odpowiedzi a w szczególności kolegi walp i analizując ruch wody i prawa fizyki to podciśnienie wytwarzane w układzie może powodować właśnie zasysanie,

 

Witaj nie jestem jakis fachowiec ale powiedz mi czy jak sie przeplyw zatrzymuje to pompa tez nie pracuje "czyli nie kreci sie" jak polozysz reke na pompie powinny byc wyczowalne wibracje moze jakis problem ze sterownikiem pieca a jesli wibracje nie sa wyczowalne spruboj podlaczyc pompe na krotko moze zamieniles podlaczenie pompy z dmuchowa bo wlasnie to dmuchawa zwalnia jak dochodzi do temeratury zadanej

 

 

pompa pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysoko zawieszone jest naczynie wzbiorcze nad nagrzewnicą (jak rozumiem najwyższym punktem instalacji) i czy naczynie na pewno wpięte jest za baypasem i pompką no i gdzie odpowietrza się zasilanie nagrzewnicy (chodzi mi czy jest odpowietrznik na gałązce zasilenia w najwyższym punkcie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz czy to też może mieć również wpływ na to że przez odpowietrznik w powrocie w nagrzewnicy co jakiś czas przez kilka sekund zaczyna zasysać powietrze do instalacji na powrocie ;)

 

Przyglądałem się nagrzewnicom montowanym w sklepach i w warsztatach i tam również dawane są dwa odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i takie zjawisko "zasysania" powietrza do instalacji powrotu nie ma więc byłem zdziwiony tym zjawiskiem

 

Zasilanie dane na dół a powrót górą

 

tak zdecydowanie nalezy zlikwidowac ten odpowietrznik na powrocie ,przy niesprzyjających warunkach poże napowietrzać instalacje i częsty przypadek ,a po drugie to masz bład w połaczeniu pompa a zbiornik przelewowy ,wyjscie z pompy nie może być połaczone ze zbiornikiem

musi być tak zrobione że zbiornik połaczoney na ostro beż zadnego zaworu a pompa dopięta i bez żadnego by -pas i wtedy dostaniesz gwarancje działania układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokładnie ,jest jeszcze małe ale czy ta twoja nagrzewnica nie może być zasilana od góry ?

bo problemem jest ten odpowietrznik na powrocie którego byc nie może dla tego że

nagrzewnica ma spory opor przepływu co nam daje to że cinienie statyczne -cisnienie dynamiczne na pompe -spadek tego cisnienia na nagrzewnicy daję nam podcisnienie na powrocie co powieuje zaciaganie powietrza

wiec dwie rady albo odpowietrzyć i zakecic ten odpowietrznik na powrocie albo zamienic zailanie z powrotem (o ile dtr urządzenia takie połączenie dopuszcza)iwywalić zupełnie ten odpowietrznik na powrocie

natomiast połaczenie kotła i pompy jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wywaliłem zawory zwrotny i kulowy na razie wszystko wygląda OK pompa pracowała prawidłowo powyżej 80 stopni. Nadal było słychać mimo wyjętego odpowietrznika takie jakby przelewanie się wody w rurce powrotnej z nagrzewnicy, Prawdopodobnie źle odpowietrzona nagrzewnica. Jutro zamienie przewody zasilający dam na górę o powrót na dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.