Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich mam problem z moim ogrzewaniem.Mam je od dóch lat jest to ogrzewanie na dwa piece z wymiennikiem ciepla,od samego początku aby działało pompki musiały byc załączone na zimny piec .Dwa dni temu zagotowała się woda no i teraz ciepło dobiega tylko do wyminnika .Wodę spósciłem z pieca napełniłem bardzo powoli pompka też nowa odpowietrzona i nadal klapa .Wydajemi się ze to piec jest zapowietrzony tylko jak zaradzic?

 

Postaram sie dołaczyc rysunek.post-16615-1270064164_thumb.jpg

Opublikowano

Witam

jak rozumiem schemat raczej poglądowy niż faktyczny stan.

jak możesz narysuj dokładne rozmieszczenie elementów z przebiegiem rur góra, dół i gdzie znajduję się osprzęt ( odpowietrzniki, jak zamontowany wymiennik itd ) sądzę że problem tkwi w szczegółach.

Opublikowano

Jeśli naczynie wzbiorcze jest na tej wysokości względem wymiennika to w wymienniku nie ma wody. Naczynie powinno być minimum 0,6 m nad najwyższym punktem odbiornika w tym przypadku zasilania wymiennika, inaczej zawsze będą problemy z zapowietrzaniem się tej części instalacji.

Opublikowano

Trzeba rozebrać układ pierwotny i sprawdzić drożność wymiennika, ale zacząłbym od odpowietrznika automatycznego czy działa. Zamontowałbym przed nim zawór kulowy aby w razie awarii odpowietrznika można było odpowietrzać zaworem.

Opublikowano

W miejsce kolana 1 1/2" skręcającego do wymiennika z zespołu różnicowo- pompowego należy zainstalować trójnik i z jego wylotu podłączyć naczynie wzbiorcze rurą min. 1" oczywiście odłączając go z istniejącego miejsca.

 

Błędem w tej instalacji skutkującym takim zapowietrzaniem, a właściwie brakiem prawidłowego odpowietrzania, jest zły sposób prowadzenia rury przelewowej, która powinna być ze spadkiem w kierunku odprowadzenia nadmiaru wody, co w tym układzie powoduje zasysanie, oraz brak odpowietrzenia samego naczynia wzbiorczego, które powinno być wyprowadzone ze szczytu naczynia.

 

Sprawdź dodatkowo przy okazji prawidłowość wypoziomowania kotła.

 

Jeśli ciepło dobiega tylko do wymiennika to sprawdź jeszcze czy działają pompy. Odkręć dużym płaskim śrubokrętem lub monetą 50 gr trzymaną kombinerkami ( ze względu na zaokrąglenie dna nacięcia ) i zobacz czy się obraca wirnik. Najprawdopodobniej pompa obiegu kotłowego jest uszkodzona po zagotowaniu wody.

Opublikowano

jak pisałem na początku pompki są sprawne ta przy piecu jest nowa ,odpowietrznik działa ,co do powrotu to zajmę się nim ale to po świętach,Teraz pragnę wszystkim podziękować za zainteresowanie i pomoc,oraz życzyć wszystkim Wesołych Swiąt

Opublikowano

Moim zdaniem problem może być w braku odpowietrzenia naczynia skutkować to może w chwili dolewania wody i przelewania wyciąganie wody z pieca do wysokości zakończenia przelewu (proponuje sprawdzić czy jest woda w naczyniu poluzować śrubunek od rury bezpieczeństwa)przy przelewie wyrzucić pex 16, a zastosować chociaż rurę o takiej samej średnicy co bezpieczeństwa ; na pewno też będzie wysokość zawieszenia naczynia nad najwyższym punktem instalacji obiegu pierwotnego (obniżyć wymiennik ). Moim zdaniem rura bezpieczeństwa jest w dobrym miejscu. Obniżając wymiennik usunąć trzeba zawór różnicowy. Brak jest też odpowietrzenia obiegu wtórnego i zaworów odcinających pompę i filtr

A tak po za tym wstawić zawór zwrotny przy dopuszczeniu wody.

POZDRAWIAM I WESOŁYCH ŚWIĄT

Opublikowano

Wychodzi na to ze to wymiennik sie przytkał,bo wprawdzie jak dmucham to powietrze przepływa ale bardzo słabo.Fachowiec polecił zalać Cilitem na kilka godzin i przepłukać.Moze ktoś zna leprzy sposób ,to bardzo prosze.

Opublikowano

"W miejsce kolana 1 1/2" skręcającego do wymiennika z zespołu różnicowo- pompowego należy zainstalować trójnik i z jego wylotu podłączyć naczynie wzbiorcze rurą min. 1" oczywiście odłączając go z istniejącego miejsca."

 

Piotrek a dlaczego naczynie po stronie tłocznej pompy a nie ssącej ma byc?

Opublikowano
Wychodzi na to ze to wymiennik sie przytkał,bo wprawdzie jak dmucham to powietrze przepływa ale bardzo słabo.Fachowiec polecił zalać Cilitem na kilka godzin i przepłukać.Moze ktoś zna leprzy sposób ,to bardzo prosze.

 

 

 

Witam!

 

Fachowcem nie jestem, więc tylko sugestia...

Pompa przed wymiennikiem zabezpieczona jest filtrem, ale sam wymiennik już nie, może od strony pieca przez zawór zwrotny zasyfiło wymiennik i stad ta niedrożność.

A rura bezpieczeństwa powinna chyba za pompą, bo inaczej to pompa zasysa ze zbiornika, ale też powietrze nie może się wydostać z obiegu kotłowego i korek gotowy.

 

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.