Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

........spalam ok. 20-25kg/dobę ....mieszanki 1:1 objętościowo miału z trocinami...

 

 

 

Możesz coś bliżej napisać o tej mieszance ?

Jakie trociny ?

W jaki sposób poradziłeś sobie z mieszaniem miału z trocinami ?

Wcześniej pisałeś , że paliłeś mieszanką 1:1 ale wagowo ? Teraz objętościowo ?

 

 

Jaka jest różnica w czasie palenia jednego zasobnika mieszanki a jednego zasobnika miału ?

 

Jestem ciekaw, ponieważ też mam tłokowca i temat palenia mieszanki wydał mi się na tyle ciekawy, ze dziś przywiozłem sobie worek trocin i szykuję się do próby.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zachęcam do prób w Sasie tłokowym na ekolignicie ( groszek brunatny). Do ogrzania 420 metrów od września znajmy zużył do dziś 5,5 tony. co stanowi koszt około 900 zł z transportem. W tamtym roku do tej pory kalendarzowej brakowało mu już około 3 ton węgla kamiennego sortu groszek co oscylowało w kwocie 1700 zł. Poza większą ilością popiołu i częstszym załadunkiem koszta nie ma żadnych problemów. Pisząc ten post mam na uwadze użytkowników forum którzy do kopalni brunatnych mają do 100 km. To się opłaca trzeba się tylko przekonać. Na tęgie mrozy jako dopalacz miał 26 k. Pozdrawiam.

 

PS: Mieszkanie 420 mK dobrze docieplone Kocioł 29 KW. Instalacja niskotemperaturowa. ( zaadoptowana po gazie).

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

1. Trociny mniej więcej pół na pół z tartaku (grube) i stolarni (miesznka wiórów i drobnych trocin), ważna żeby były suche. Te z tartaku sa przesuszone, ze stolarni całkiem suche. Przeważają trociny drzew iglastych, jest trochę dębowych.

2. Mieszam to zwyczajnie łopatą na przygotowanym do tego blacie z deskami po bokach, żeby się nie rozsypywało. Daję 4 łopaty trocin i 3 łopaty miału, wychodzi z tego po zmieszaniu wiaderko ok. 12kg (20l) mieszanki. Normalnie 3 łopaty samego miału wypełniaja to wiaderko nieco poniżej połowy.

3. Wcześniej dawałem więcej trocin, ale były kłopoty z zawieszaniem sie w podajniku, więc zmniejszyłem proporcje. Teraz tez sie zawiesza, ale tylko po bokach, co zapewnia stałopalność ok. 12 godzin, a potem trzeba łopatą w podajniku "zamieszać".

4. Na dobę wychodzi ok. 2 - 2,5 wiadra, a pełen zasobnik starcza na 2 doby przy obecnych temperaturach. Na samym miale starczał na 3 dni, z tym że mieszanka jest znacznie lżejsza.

 

Przygotowanie (zmieszanie) opału zajmuje max. 10 minut dziennie jeżeli uzupełniać podajnik codziennie. Tak czy inaczej przy takim paliwie co 12 godzin trzeba zejść do kotłowni i zsypać opał w podajnku. Jak będzie chwila czasu to domontuje dodatkowy podajnik w zasobniku, żeby opał się zsypywał sam.

 

Co do węgla brunatnego, to w mojej okolicy nikt tym nie handluje. Natomias na przyszły sezon grzewczy w planach mam zupełnie inne paliwo :angry:

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.Będę testował. O wynikach poinformuję.

Jakie to paliwo , możesz zdradzić rąbek tajemnicy ?

 

Ile kg wchodzi do twojego zasobnika ? Nie maksymalna / całkowita pojemność tylko normalny jednorazowy załadunek ? ( bo zawsze coś tam w koszu zostaje na dnie )

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę mieszanką trocin cztery doby.

Mieszanka: 1 wiadro 10 litrowe miału (9kg) + 1 wiadro 10 Litrowe trocin ( lekko ubitych)

Zawieszanie się opału - analogicznie jak u Ciebie.

Mieszanka pali się ~ 2,5 doby , co daje średnio ~ 20 kg miału / 24 h.

Przy paleniu samym miałem : od 27-30 kg / 24 h.

Zgromadzony na dzień dzisiejszy zapas trocin ( średnio grube - suche ze stolarni - za free) to 1440 litry ( 9 worków 160 litrowych) .

To tak z krótkich obserwacji.

Pełny miesiąc będzie bardziej miarodajny.

 

Zastanawia mnie , czy da się spalać zboże a konkretnie owies w naszych tłokach ? .Bez żadnych domieszek.

Wydaje mi się że podajnik i palnik powinien sobie z tym poradzić .Co o tym sądzicie ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie , czy da się spalać zboże a konkretnie owies w naszych tłokach ? .Bez żadnych domieszek.

Wydaje mi się że podajnik i palnik powinien sobie z tym poradzić .Co o tym sądzicie ?

 

pozdr

 

Palnik i podajnik poradzi, ale czy kieszeń z kasą wytrzyma ?...

 

Nie wiem, skąd ten pęd na spalanie zbóż. Przede wszystkim zawierają sporo chloru, tak więc szybsza korozja...

Poza tym, nienadzwyczajna wartość opałowa, podejrzewam, że niższa, niż np. trocin, i może połowę WO miału

więc gdzie tu ekonomia ?

Chyba, że za darmo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Owies pójdzie na 100% próbowałem w wielu kotłach ( retora, tłok, a nawet hajnówka) Spala się bezdymnie popiołu bardzo mało. Jedyny mankament to niejednokrotne cofanie się płomienia w głąb podajnika ( retora hef). Pozdrawiam

 

Bezdymnie, czyli "stechiometrycznie"....brak sadzy ?

Szukam alternatywnego paliwa na kolejny sezon, dlatego ten poświęcam na testy.

Coraz bardziej skłaniam się ku brunatnemu lub owsu ( ? ) ...owsowi (?) ...albo owies :)

Owies o tyle lepszy ,że odpada uciążliwe czyszczenie kotła z sadzy i "czysta" kotłownia.

Leży u mnie odłogiem trochę pola, więc przychodzi mi na myśl wykorzystanie go do pozysku "zielonej" energii :) , a tak na poważnie to jeśli koszt pozyskania owsa z pola ( własnego) byłby co najmniej taki jak opalanie miałem to myślę że gra warta świeczki.

Co do brunatnego , to nie mam go skąd nawet wziąść do testów, bo najbliższa kopalnia w Bełchatowie , a to jakieś 150 km w jedną stronę...tak więc "śmigać " po jeden worek się nie opłaca.W świętokrzyskim raczej brunatnym nikt nie handluje.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ramach współpracy na forum oferuje pomoc. Jeśli masz ochotę podjedź do mnie do Końskich 43 km i weźmiesz sobie do testów. Napisz jaki to ma być sort bo jutro jadę na kopalnie. Pozdrawiam Tomasz.

 

 

Wysłałem info na priv'a

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że jak pisał Tomek palenie samym zbożem może skutkować cofaniem sie żaru do podajnika. Dlatego ja próby będę robił z mieszanką zboża i miału, ale to dopiero za jakiś tydzień.

A co do oszczędności wynikających z mieszania miału z trocinami, to widzę, że Arthek ma podobnie jak ja ok. 30%. :) Czyli na mój gust gra warta swieczki.

A tak na marginesie, to wie może ktoś jaki jest szacunkowy koszt wyhodowania 1 tony owsa albo jakiegoś innego zboża na własnym polu, przy wynajmowaniu wszystkich maszyn rolniczych potrzebnych do pracy?

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę rynkowe ceny owsa w tej chwili (360-720 zł/t) i jego wartość opałową (17Mj/kg) to impreza średnio opłacalna. Ale to tylko teoretyczna informacja :) Być może da się kupić np. owies nie nadający się do celów spożywczych czy coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tamtym roku na Enexie w Kielcach poznałem gościa który twierdził że biorąc dopłaty z UE jest w stanie z kilku h ogrzać mieszkanie owsem. Częściowo można w to uwierzyć ze względu na to iż opłaty po przeliczeniach wychodząc na zero wobec poniesionych kosztów ( urka, zasiew, omłoty ). Z takim założeniem można by podjąć próbę. Mnie osobiście pomysł się podoba ze względu na to iż nie mogę patrzeć na leżące odłogiem pola. Lepiej by to wyglądało. Problemem nie było by też magazynowanie i ilość popiołu. Widziałem kiedyś piecyk CWU zrobiony z silniczka adapterowego, kilku gumek, ślimaczka, śmiesznie to wyglądało ale grzało i to na owies A było wielkości skrzynki na piwo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ramach współpracy na forum oferuje pomoc. Jeśli masz ochotę podjedź do mnie do Końskich 43 km i weźmiesz sobie do testów. Napisz jaki to ma być sort bo jutro jadę na kopalnie. Pozdrawiam Tomasz.

 

Dzięki koledze Tomasz Krakerss,

Eko lignit vel Propal ładnie się suszy i czeka na pierwsze testy.

Jestem bardzo ciekawy jak się będzie spalał w moim tłoku.

Nie oczekuję rewelacji , bo jest nisko kaloryczny , ale ciekawy jestem efektu samego spalania (sadza, popiół itp).Ciekawi mnie równiez o ile więcej go trzeba spalić niż "kamiennego" w porównywalnych warunkach pogodowych.

Mam nadzieję , że będę pierwszym "palaczem" brunatnego z podajnika w świętokrzyskim.

 

Dam znać jakie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tamtym roku na Enexie w Kielcach poznałem gościa który twierdził że biorąc dopłaty z UE jest w stanie z kilku h ogrzać mieszkanie owsem. Częściowo można w to uwierzyć ze względu na to iż opłaty po przeliczeniach wychodząc na zero wobec poniesionych kosztów ( urka, zasiew, omłoty ). Z takim założeniem można by podjąć próbę. Mnie osobiście pomysł się podoba ze względu na to iż nie mogę patrzeć na leżące odłogiem pola. Lepiej by to wyglądało. Problemem nie było by też magazynowanie i ilość popiołu. Widziałem kiedyś piecyk CWU zrobiony z silniczka adapterowego, kilku gumek, ślimaczka, śmiesznie to wyglądało ale grzało i to na owies A było wielkości skrzynki na piwo. Pozdrawiam

jeśli nie jesteś rolnikiem to cała sprawa z owsem czy dajmy na to przykład słomą skazana jest na niepowodzenie

powód jest jeden i jest on tak stary jak stare jest rolnictwo:

wyjałowienie gleby

 

nie da się jednej rośliny jednorocznej efektywnie uprawiać na jednym areale bez wyjałowienia gleby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje spostrzeżenia na temat palenia propalem w tłoku opisałem w OPAŁ>miał lub propal węgla brunatnego i podajnik szufladowy

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie temat jest o piecach SAS :rolleyes:

 

 

Spox xprox :)

 

Już kończymy .... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

To że komin drożny nie oznacza że komin ciągnie. Czy w kotłowni jest "czerpnia" powietrza dla kotła ( kratka, nieszczelne okno lub drzwi). Jeśli pomieszczenie jest małej kubatury to musi mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza z zewnątrz. Komin natomiast musi dostać odpowiednią dawkę spalin aby odpowiednio się nagrzewając dawał ciąg kominowy zapobiegający dymieniu z kotła. Pozdrawiam i owocnych eksperymentów.

 

TOMASZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do pieca SAS Agro-Eco 23 KW[/b]/ p=ok.290 m2 /, bo takowy posiadam + olej na lato - to jest fajnie ALE :

1. Palę w nim peletem oraz owsem / głównie owsem / - i jest bardzo upierdliwy w eksploatacji z powodu niezłego spalania oraz małego jak na takie spalanie zbiornikiem. Osoby wybierające się na dłużej niż 2-3 dni z domu niech postarają się o kogoś kto zadba o paliwo / lub oleje to bo po wygaśnięciu zał. mi się olejowy "vieśmak".

2. Jeżeli ktoś sprubuje go zostawić na nastawach fabrycznych to niech zakładaną ilość potrzebnego paliwa pomnoży przez 2 lub 3 co eliminuje cały misterny plan "taniego" grzania - mam go od 2 lat i doszedłem do spalania ok.15-20 kg owsa/d co jest chyba niezłym wynikiem co daje 6,75-9 zł/d / dla 450zł/Mg owsa / dla bogatszych bez targów cena jest 700 zł/Mg / spalanie przy obecnych temp. - ale co jest najdziwniejsze podczas mrozów piec nie spala więcej a czasami mniej - chodzi tu o odbiór ciepła etc. dużo tu ogólnych zjawis więc na razie temat pominę./

3. Dojście do takiego wyniku kosztowało mnie parę ton peletu i owsa ale teraz jest ok. Pomijam godziny spędzone w kotłowni i kolejne wprowadzanie nastaw sterownika.

4. Obsługa tego rodzaju pieca w domu i zachowaniu jako takich oszczędności eliminuje kobiety oraz mało kumatych facetów z obsługi / bez urazy /.

5. Temat fajny dla posiadaczy 2-3 ha ziemi na uprawę - starczy na cały okres zimowy - koszt paliwa ok.2500-2800 zł.

6. Można palić pestkami i różnymi tego rodzaju odpadami ale nie bardzo sobie to wyobrażam w eksploatacji i codziennej obsłudze.

7. Co do obsługi technicznej i serwisowej to powiem , że są ok. a parę razy u mnie byli. Są na tel. interesują się problemami i ogólnie naprawdę wporzo.

8. Popiół - owies co 3-4 dni trzeba wyrzucić popielnik, pelet co 1-1,5 tony / info dla leniwych /.

Jeżeli macie jakieś barzdziej szczegółowe pyt. to chętnie pomogę.

Cześć

 

Witam!!! Kolego Bondi - bardzo proszę o kontakt. Próbowałem na email, ale był jakiś błąd w adresie mailowym. Mój email: [email protected], gg: 1218500. Pozdrawiam serdecznie. Mam kocioł Agro-Eco 17 KW i na razie walczę... :)

 

Na razie doszedłem do 17 kg peletu, ale to jest takie sobie grzanie. Teraz ogrzewam, ok 80 m^2. W chałupie nie cieplej niż 17,5 stopnia. Okna po domowemu uszczelnione, nie mam na oknach ekranów. Na kotle przy takim spalaniu ok 53 st, nie wiem ile na powrocie, boje się że poniżej zalecanego min 48 st. Mam zawór 4D bez siłownika, a co za tym idzie sterownika tego siłownika... :huh: Ciekawi mnie na ile pomoże założenie ekranów i siłownika. Próbowałem palić owsem, ale bez powodzenia. Popiół ciemny wręcz czarny, a powinien być biały puszysty, a mi pozostają spalone kawałki owsa. Coś nie tak może z owsem.

 

Mam pewne zastrzeżenia do kanałów wodnych w kotle. Prowadzą one w poprzek i wg mnie ciężko to czyścić. Żebym był zadowolony z temp to bym musiał chyba spalać 25 kg min pelletu dziennie, a to trochę drogo... Aha i zauważyłem, jak chciałem palić na ruszcie awaryjnym absolutny brak ciągu - drewienka się palą bo się palą, ale energii z tego nie ma bo za chwilę to gaśnie... Tyle na początek, może potem będzie lepiej. Cały czas się uczę... Zastanawiam się czy nie kupiłem może za małego.. W przyszłości będzie jeszcze do ogrzania sala kominkowa - 30 m^2 + strych ok 80^2 co daje ok 210 m^2... Hmmm... Zobaczymy... Będę i tak uciekał w podłogówkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.