Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grubość Izolacji/posadzki


lukaszf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wiosnę, będę robił posadzki i pojawia się problem z miejscem. Sytuacja przedstawiona jest w załącznikach.

Strop jest wykonany z tregli i cegieł.

post-13407-1266713780_thumb.jpg

Tak jak widać między treglami mam około 6cm miejsca. Zamierzam to porównać i dać 5 cm styropianu (może być ciężko tak wyrównać, żeby wszędzie się 6cm zmieściło).

post-13407-1266713820_thumb.jpg

Rozkład "kratownicy" tregli i cegieł widać na schemacie (sorry za painta, ale nie miałem nic lepszego pod ręką). Wychodząc nad poziom tregli wysokośc posadzi będzie zdeterminowana przez drzwi wejściowe. Sytuację widać na kolejnym rysunku.

post-13407-1266713798_thumb.jpg

Jak widać jest dosyć ciasno a raczej nie chce podnosić progu. Pomyślałem zrobić tak, na styropian między treglami i tregle położyć dodatkowo 2cm styropianu - czyli na około 70% podłogi mam 8cm izolacji a na 30% podłogi 2cm, na to folia i rura liczę 2cm + max 5 cm wylewki (zakładam, że będę musiał zrobić zbrojenie drutem fi8 - bo za dużo tego nie będzie nad rurami). Zostaje mi jeszcze około 1,5cm na panele lub terakotę. Pod mieszkaniem są pomieszczenia powiedzmy gospodarcze, które będą ogrzewane do około 16C.

Co o tym myślicie, ma to sens? przede wszystkim zastanawiam się nad ustawieniem podłogi do wysokości tego aluminiowego progu czy to jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz kuz ''bajzel'', to pomysl o podniesieniu drzwi. Roboty n apere h, a zawsze lepiej dac wiecej styropianu. Na szlichte trzeba liczyc 5 cm, zawsze mozesz polozyc siatke (fi 5mm). Chyba ze jest to nad piwnica, albo kolejna kondygnacja, wtedy 6 cm starczy.

Osobiscie nie mialem mozliwosci dac wiecej niz 6cm styropianu. Myslalem ze bedzie ciagnelo od posadzki, ale nie ciagnie. Jakbym mial mozliwosc, to bankowo dalbym wiecej, zawsze cos pomoze. Pomysl aby dac dwie warstwy na przemian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z tym paintem - schemacik spoko wyszedł...

Ale do rzeczy.

Czyli rozumiem, że na rurki+jastrych masz w sumie 7 cm? To w zupełności wystarczy i nie trzeba dawać żadnego zbrojenia (jak masz za słaby strop, to zbrojenie daj niżej np. na równi z treglami i zalej to żeby ładnie wypoziomować, potem 2cm styropianu itd.). Pamiętaj o dylatacji i wszystko będzie ok.

Te 2cm styropianu na 30% a reszta 8cm (choć ja tu widzę, że nawet 10) to też jest nieźle (uważam, że zupełnie przyzwoicie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Strop jest wykonany z tregli i cegieł.

post-13407-1266713780_thumb.jpg

Tak jak widać między treglami mam około 6cm miejsca. Zamierzam to porównać i dać 5 cm styropianu (może być ciężko tak wyrównać, żeby wszędzie się 6cm zmieściło).

post-13407-1266713820_thumb.jpg

Sytuację pomieszczenia powiedzmy gospodarcze, które będą ogrzewane do około 16C.

zły pomysł przy ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest wylewka z jastrychu i od jej grubości zalezy kumulacja tego grzejnika...dziury poszpachtluj [na stropie]wylewka samo poziomujacą .poszpachtluj nie wylewaj lub czymś podobnym .potnij styropian na cienkie płyty postaraj sie to wypoziomowac [zostawiającsobie na jastrych minimum7 cm]jerzeli to nie wyjdzie to układaj petle prostopadle pod górke wtedy je napewno odpowietszysz.jastrych grzeje.anie styropian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tglis,

 

Dzięki za radę, na pierwszy rzut oka b.dobra! Niestety moja wycieczka do budynka troche schłodziła mój optymizm ;) Oprócz tych drzwi musiałbym przerobić otwory pod 6 innych drzwi wewnętrznych, w tym jedne dwuskrzydłowe w ścianie nośnej... Szczerze mam trochę wątpliwości co do tego. Znajomy kiedyś zrobił coś takiego w budynku gospodarczym i sklepienie mu się wygięło...

Zmierzyłem wysokość prześwitu w drzwiach i licząc od górnej krawędzie progu mam 200cm, więc raczej podwyższenie progu nie wchodzi w grę :/ Popytałem znajomych i wiem, że niektórzy mają 4 cm nad rurami i narazie nikomu nic nie pękło. Zaczynam skłaniać się do tego pomysłu, ale przy niestandardowo mocnym zbrojeniu, czyli było by tak:

 

5cm sytropianu między tregle, czyli na około 70% powierzchni podłogi

3 cm styropianu nad treglami, już na całości podłogi

3cm rura + folia

4cm wylewki nad rurami (czyli w sumie mam 6cm)

Reasumując mam średnio 6,5cm grubości styropianu na piętrze przy ogrzewanych pomieszczeniach w piwnicy.

w wylewce lekko nad rurkami dam kratownice z drutu zbrojeniowego 10x10xfi8 + ewentualnie miejscami postawie "stopki" z blachy położonej płasko na styropianie i drutem fi12 przyspawanym do kratownicy i blachy, żeby odciążyć alupex.

Próg w drzwiach wejściowych zamienię na próg niski :unsure:

 

Myślę, że w ten sposób posadzka będzie dostatecznie mocna a warstwa izolacji mam nadzieję wystarczająca, ale chciałbym poznać zdanie bardziej doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernel

 

Strop jest b.mocny, więc o to się nie martwię. Czyli uważasz, że powinienem zachować 2cm styropianu + 7cm wylewki (licząc razem z rurkami)? Podłoga będzie wystarczająco mocna bez zbrojenia?

O dylatacji pamiętam, nie chcę mieć niespodzianek :unsure: ale dzięki za przypomnienie

ZBYNIQ

 

Rozumiem, że Ty radzisz, żeby porównać wylewką powierzchnie między treglami na to 2cm styropianu i wylewka? Możesz trochę sprecyzować Twój pomysł, bo nie jest pewny czy dobrze go rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 cm jastrychu (z rurkami w środku)? Tak się to robi, bez zbrojenia.

Pod tym 2 cm styropianu - spoko.

Pod styropianem pasowałoby mieś twardą, płaską, wypoziomowaną powierzchnię - jak to zrobisz, Twoja inwencja. Można w dziury włożyć trochę styropianu i wylać coś poziomującego na równi z teglami na przykład.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal

 

Myślę że zrobię tak jak mówisz. Wyrównam poziom tregli i do tego będę równał styropian między treglami - mam kilka pomysłów jak to zrobić - potestuję . Czy jak dam zbrojenie to mogę zejść do 6cm wylewki? Zawsze to trochę więcej miejsca pod drzwiami na panele i teraktotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 cm też będzie ok. Różnica tylko taka, że zakumuluje taka płyta mniej ciepła niż grubsza. Na instrukcji jastrychu czytałem kiedyś, że należy go nałożyć min. 45 mm ponad rurki (więc 16+45=61mm czyli 6cm byłoby ok).

Jeśli koniecznie chcesz dać zbrojenie (bo np. będzie to bardzo obciążone), to wystarczy 4mm siatka 15x15 ułożona w połowie wylewki powyżej rurek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernel

t

ZBYNIQ

 

Rozumiem, że Ty radzisz, żeby porównać wylewką powierzchnie między treglami na to 2cm styropianu i wylewka? Możesz trochę sprecyzować Twój pomysł, bo nie jest pewny czy dobrze go rozumiem.

rozumiem że posadzkie masz skutą .dlatego powinienes nierówności wyrówneć.nie musisz ich wylewac tylko poszpachtluj [PÓSTKA POD STYROPIANEM MOŻE SPOWODOWAĆ PĘKNIECIE JEGO I JASTRYCHU]siatka zbrojeniowa b dobze..w duze zagłebienia cienkie płyty styropianu[cięte drut oporowy +12volt nagrubośc n/p0.5mmczy grubsze w zalezności od podszeby.nato nastepne warstwy układajac jak cegły w murze ażdo + -poziomu oczywiście pod wszystkim czarna folia az na mur deletacja na nim.na to folia ekran wszystko szczelnie poklej.jeżeli nie uzyskałeś poziomu to prostopadle do niego {pod górke}układaj pętle ESAMI.dlaczego bez poziomu MASZpodspodem piwnice i zawsze się wepniesz .nie jest to fachowo ale jakieś wyjście.wten sposób 1cm lub wiecej płyty grzejnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.