Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Remont instalacji CO/CWU w domu jednorodzinnym.


xemir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zasięgnąć porady odnośnie wymiany źródła ogrzewania domu jednorodzinnego.

Dom jednopiętrowy, pow. użytkowa 169m^2 (mieszkalna 139 m^2), przeszedł gruntowny remont/rozbudowę w latach 2000-2013.

Obecnie ogrzewanie CO jest z pieca bezklasowego (węgiel + drewno, głównie sosna) + piec gazowy Junkers (2-funkcyjny).

Do tego zamontowany jest 100l zbiornik/bufo na ciepłą wodę z grzałką.

Jest zamontowana instalacja fotowoltaiczna (3.5 kW / 3 fazy) na starych zasadach.

Ze świadectwa charakterystyki energetycznej wynika:

Zapotrzebowanie na EP: 84,92 kWh/(m^2rok), wg. WT2008 97,61 kWh/(m^2rok)

Zapotrzebowanie na EK: 66,45 kWh/(m^2rok)

W projekcie budowlanym jest informacja o zastosowaniu styropianu o gr. 10 cm + cegły pustaki - w sumie 35 cm

Dach dwuspadowy, częściowo skosy w pokojach. Na skosach prawdopodobnie jest izolacja, reszta stropu położona jest wełna o grubości 20-30 cm (nie mam dokładnych danych w tej chwili). Pozostała część dachu nie posiada izolacji - jest tak tylko folia (chyba paro-przepuszczalna). Ze względu na to, że w pokojach na górnej kondygnacji jest w lecie bardzo gorąco, zainstalowałem tam 2 jednostki klimatyzacji (brałem pod uwagę, ew. dogrzewanie za jej pomocą).

Obecnie mieszka tam jedna osoba, czasem (przez ok. 50-90 dni w roku) dodatkowo 3 osoby.

Odpowiadając na pytania - domu nie budowałem i nie remontowałem. Osoby, które się tym zajmowały, już nie żyją.

Był w czerwcu hydraulik, obejrzał całą instalację i miał wysłać kosztorys, ale mimo moich próśb - nigdy się na niego nie doczekałem.

Hydraulik proponował, aby nie montować pompy ciepła - zamiast tego kocioł na gaz (1-funkcyjny) + kocioł na prąd + bufor (100-200l).

Ponieważ jest tam kawałek lasu, mam też dostęp do drewna (głównie sosna). Rozważałem też kocioł na gaz + drewno.

Chciałbym wykonać remont w miarę najniższym kosztem - niestety, dom moim zdaniem jest źle zaplanowany i w dalszej perspektywie czasu (10-20 lat) rozważam nawet jego zburzenie i postawienie czegoś od nowa. 

Biorę pod uwagę ew. konieczność docieplenia (nie wiem czy całości, czy wyłącznie dachu - np. poprzez pianowanie).

Bardzo proszę o porady, co do wyboru źródła (źródeł).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.