Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć wszystkim,

Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat usprawnienia instalacji CO podłogowej. 

Kupiłem mieszkanie po remoncie z instalacją CO kocioł 2F Termet ecocondens silver 25 kW, ogrzewanie podłogowe 8 pętli 520m łącznie, bez grzejników, jeden sterownik pokojowy. 

Instalacja ogólnie działa, ale w momencie jak temperatura w mieszkaniu zostaje osiągnięta, sterownik wyłącza grzanie kotła, co za tym idzie woda w układzie przestaje krążyć, a w konsekwencji pomieszczenia nierówno się wychładzają - szczególnie łazienka. Niestety w tym kotle nie ma możliwości włączenia na stałe pompy CO żeby wymusić obieg wody w układzie. 

Mój pomysł jest taki, żeby dodać niezależną pompę obiegową, która wymuszałaby cyrkulację pomiędzy rozdzielaczem zasilania podłogówki i a rozdzielaczem na powrocie. Pompa byłaby sterowana przez smart home - gdy kocioł dogrzewa mieszkanie pompa się wyłącza, a gdy kocioł się wyłącza uruchamia się dodatkowa pompa obiegowa. Tym sposobem woda krążyłaby w układzie cały czas, rozprowadzając ciepło równomiernie po całym mieszkaniu. Przy okazji usunąłbym zawór 3D który aktualnie nie spełnia swojej funkcji, w jego miejsce poszła by pompa i zawory zwrotne klapowe

Co sądzicie o tym pomyśle? 
Poniżej zdjęcie aktualnego stanu i proponowany schemat po usprawnieniu 

Dla zainteresowanych dodaję instrukcję instalatora kotła

 

IMG_9173.jpeg

IMG_9755.jpeg

Termet instalator.pdf

Opublikowano (edytowane)

Zły pomysł.Aktualne rozwiązanie to jakaś porażka,że to w ogóle dziala.Ten zawór 3D do wywalenia.Nalezy podłączyć zasilanie i powrót bezpośrednio do kotła(oczywiście ten bypass od zaworu zlikwidować)

Edytowane przez Uzytkownik2
Opublikowano (edytowane)
25 minut temu, sambor napisał(a):

Myślisz że kocioł sam pociągnie tą podłogówkę na PEX20, bo takowy pewnie tam jest?

Oczywiście że nie pociągnie jeżeli tam jest rzeczywiście PEX 20(ze zdjęcia nie mogę wywnioskować jaka jest średnica rury zasilającej rozdzielacz)ale jaka by nie była jakim cudem to "działa" bez pompy za zaworem 3D)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

 Zawór od początku jest odkręcony na max temperaturę czyli 60 st., inaczej woda zamiast iść z kotła na rozdzielacz to wraca zaworem (bypassem) z powrotem do kotła, co widać od razu na rotametrach. Z moich obserwacji wynika że przy takim ustawieniu cała lub prawie cała woda jest kierowana na rozdzielacz, ale w obecnym systemie nie jestem w stanie zmierzyć dokładnie przepływu co za tym idzie nie wiem na ile zawór mieszający generuje oporu. Docelowo tak czy inaczej jest do wywalenia ale nie to sednem sprawy. 

Z kotła do rozdzielacza idzie pex 25, pętle mają 60-80m i tam jest pex 16, nawet z felernym zaworem mieszającym przepływ jest i wszystkie pomieszczenia są dogrzane, jeden sezon grzewczy mam już za sobą.

Kwestia problematyczna polega na tym że sterownik jest dwustanowy, co za tym idzie kocioł a w tym pompa działa w trybie przerywanym, a to z kolei powoduje wahania temperatur, szczególnie w łazience gdzie jak kocioł pracuje to jest za ciepło, a po wyłączeniu kotła szybko robi się chłodno. 

Z tego powodu chciałbym zapewnić ciągły obieg wody, ale zamiast dodatkowej pompy pojawił się pomysł zmiany sterowania na tryb pogodówką. Do tej pory czujnik zewnętrzny nie był podłączony więc sterowanie przebiegało dwustanowo. 
 

Dodatkowo sterowanie dwustanowe do tej pory wymuszało użycia większej temperatury zasilania, a biorąc pod uwagę fakt że mieszkanie jest na parterze w starym budynku z cegły bez ocieplenia (ocieplenie budynku jest dopiero planowane) to w sezonie przy większych mrozach zasilanie dochodziło do 40-42 stopni.


Wywalenie zaworu który zapewne zwiększa opór i przejście na tryb pogodowy pozwoli na obniżenie temp. zasilania, tym samym zapewni stały obieg wody. Resztę można wyregulować rotametrami i to jest potencjalnym kierunkiem modyfikacji. 
 

Opublikowano

Jak na zasilaniu jest PEX25, to trzeba wywalić ten zaw 3-D w rozdzielaczu i dołożyć  czujnik temp zewnętrznej oraz nastawienie odpowiedniej krzywej grzania + lekka regulacja przepływów rozwiąże twój problem.

Po tych czynnościach termostat pokojowy będzie niepotrzebny

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Sezon grzewczy już wystartował na dobre, podzielę się efektem po usprawnieniach, może komuś się przyda.

Zawór 3-d został zdemontowany, na powrocie do kotła dodałem filtr skośny. Okazało się jeszcze, że na wyjściu z kotła do rozdzielacza pod ociepleniem na rurze był zawór zwrotny (nie wiem jaki był zamysł instalatora w tej kwestii) ale wywaliłem go żeby nie generował dodatkowego oporu i zastąpiłem mufą.  Termostat pokojowy jest ustawiony na 30 st. żeby wysterowywał kocioł w tryb pracy na stałe a woda była cały czas w ruchu

w efekcie przy temperaturze zewnętrznej około 0 stopni zasilanie podłogówki utrzymuje się w granicach 30-32 st. Przy ~21 st. w mieszkaniu, co daje dużą redukcję temp. zasilania. Rotametry pokazują 1-1,2l/min przepływu  na każdej pętli  

Podsumowując, wszystkie pomieszczenia łącznie z łazienką są równomiernie dogrzane a taki był cel.

 

 

IMG_2156.jpeg

Opublikowano

No i super. Proste i niezawodne. Miałem podobnie to rozwiązane i wszystko hulało.

Ja dodatkowo mam każde pomieszczenie osobno sterowane, bo nie wszędzie chcę mieć ciepło.

Potem to wszystko przerabiałem, ale nie z powodu że coś źle działało, tylko na elektryczne chciałem przejść całkowicie. Teraz mam hybrydę gazowo-elektryczną, a elektryka jest hybrydą on/off grid

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.