Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z instalacją CO


Punia100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pozdrowienia dla wszystkich na tym forum. :)

Mój problem to instalacja co.Zamontowaliśmy co.,i okazało się że wszystko jest nie tak.Mam nowy projekt i prosiłabym o przejrzenie .Powiedzcie czy tak może być,i czego może brakuje?To na początek,resztą zajmiemy się później.Z góry bardzo dziękuję.post-13812-1262867595_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z rysunku wynika że c.o. i c.w.u. na jednej pompce -czy się mylę.?

nie mylisz sie ,tak namalowane

bez dodatkowej armatuty konsekwencje sa takie ze po wygasnieciu kociołka bojler odda ciepło do instalacji i bedzie zimno wszedzie

a swoja drogą to mógłbys autorze przyjrzec sie jak inni maluja rysunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Moja instalacja jest podobna z tym, że instalatorzy przekonali mnie do zastosowania drugiej pompy na C.W.U. Bałem się, że zużycie prądu przez 2 pompy zniweluje oszczędności na opale. Jednak okazało się, że prądu pobrałem mniej niż przed rokiem, kiedy musiałem dogrzewać bojler grzałką, bo wężownica nie była w stanie nagrzać wody użytkowej ( w układzie grawitacyjnym). Obecnie mam bojler 2 płaszczowy gdzie b. szybko osiąga się zadaną temp. i pompa się wyłącza.

Na rurze do naczynia wzb. mam zawór różnicowy o którym Gruby wspominał, że go tam nie powinno być. Ma z pewnością rację, ale na razie tak musi być, zmienię to przy następnej modernizacji, lub gdy stare naczynie skoroduje. Liczę na to, że ciśnienie uniesie kulę w zaworze w razie wzrostu ciśnienia. Załączam schemat swojej instalacji. Może się do czegoś przyda?

Pozdrawiam.

schemat.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za schemacik.Mam pytania?Jak nagrzewasz bojler kiedy niema prądu?Tu wyżej pisali,że cała armatura nie może być na rurze do naczynia wz.?I jeszcze jedno,czy musi być zawór mieszający 4d(czy to jest mechanizm na prąd?).

 

Moja instalacja pracuje w zasadzie tylko gdy jest prąd. Kocioł ma co prawda wysuwany awaryjny ruszt i gdy podajnik nie będzie podawał węgla, można na tym ruszcie palić, ale od początku tego sezonu grzewczego prądu nie było tylko raz przez kilka godzin, więc raczej nie zastanawiałem się nad pracą instalacji bez prądu. Twój schemat Punia 100 pokazuje, że gdy pompka nie będzie pracowała zawór różnicowy puści ci wodę na bojler i c.o, więc wszystko będzie ok. W moim przypadku musiałem zastosować zawór 4 dr. m.in. ze względu na gwarancję kotła, a także ze względu na to, że jesienią i wiosną miałbym nadmiar ciepła. W starym kotle musiałem przepalać w tym okresie codziennie. Teraz zasypuję zasobnik, zmniejszam ilość ciepłej wody na grzejniki (na zaworze 4 dr. - ręcznie) i mam spokój na kilka dni. Nie mówiąc o c.w.u gdzie teraz zawsze mam ciepłą (bez dogrzewania grzałką), a grzejniki nie są bez potrzeby gorące. W mieszkaniu jest ciepło, ale nie gorąco, a powietrze nie przesuszone. Można zastosować siłownik na tym zaworze, ale i bez niego można się obejść. Pogoda nie zmienia się na tyle gwałtownie żeby konieczne było sterowanie automatyczne, a popiół wysypać z kotła też trzeba.

Jedynie ten nieszczęsny zawór różnicowy na rurze do naczynia wzb. mnie męczy, ale Gruby troszkę mnie pocieszył pisząc, że spotyka często takie rozwiązania.

Jeśli chodzi o brakujące filtry na moim schemacie, to nie opisałem ich-sorry, ale jak widzę to Punia 100 przewiduje ich stosowanie. Zaworów zwrotnych u mnie nie zastosowali instalatorzy.

Może to błąd, ale jak dotąd wszystko działa poprawnie. Zresztą nie wiem w którym miejscu należy je zastosować? Proszę o podpowiedź. Po fachowcach też trzeba czasami poprawiać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem to instalacja co.Zamontowaliśmy co.,i okazało się że wszystko jest nie tak.Mam nowy projekt i prosiłabym o przejrzenie .Powiedzcie czy tak może być,i czego może brakuje?To na początek,resztą zajmiemy się później.Z góry bardzo dziękuję.post-13812-1262867595_thumb.jpg

co do rysunku to nie jest to za ladne co niektorzy Ci powiedza mysisz potrenowac z linijka , no ale..zbiornik cwu zle wpiety nie standartowo , poptaw . :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nie widzę potrzeby umieszczania zaworu zwrotnego na wlocie do pieca. Jeżeli masz ciepłą wodę z bojlera i c.o dobrze działa, to nic nie przerabiaj. Gdybyś kiedyś miał zamiar zamontować zawór 4 dr., to będą konieczne przeróbki, bo na bojler powinna być brana woda z przed tego zaworu (wyższa temperatura).

 

Dziwne są troszkę wpisy takie jak marekd. Nie każdy proszący o poradę jest kreślarzem. Bardziej chyba denerwujące są pytania stawiane bez jakiegokolwiek rysunku, albo błędy ortograficzne.

Podpowiedź ".zbiornik cwu zle wpiety nie standartowo , poptaw"- nic nie wyjaśnia, a tylko robi zamieszanie w głowach mniej doświadczonych forumowiczów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zbiornik wyrównawczy umieszczony jest u mnie w najwyższym miejscu instalacji (na strychu-oczywiście dobrze zaizolowany wełną min.), pozwala to na napełnianie i działanie układu otwartego bez zapowietrzania. Jeśli chodzi o konkretną odległość, to wynosi ona u mnie ok. 2,5 m od wyjścia z kotła (pionowo nad kotłem). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odległość ta wynosi ok. 0,5-0,6 m, ale ile powinno być minimum (wg. projektu) tego niestety nie wiem. Moje c.o zakładane było 25 lat temu przez starszych panów robiących wszystko z głowy. Ja tylko modernizowałem starą instalację zmieniając kocioł itp. Jednak stare z nowym dobrze współgra, i o to chyba chodzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.