Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa, montować pompę czy temp. kotła 70/75 stopni wystarczy na ochronę powrotu?


Anton0007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam wymienić „kopciucha” na kocioł na pellet. Przymierzam się do kupna kotła Pereko QmPell Evo 12 kw, ze względu na cenę, kosz na pellet z boku oraz dostępności serwisu w moim małym miasteczku. Ogrzewam w domu same grzejniki (8szt.) i cwu (140l). Zapoznałem się na stronie producenta z instrukcją obsługi kotła oraz sterownika. Mam problem z podjęciem decyzji czy montować pompę kotłową?  W instrukcji napisane jest że producent nie zaleca pompy kotłowej w celu ochrony temperatury powrotu. Napisane jest: „Nie zaleca się włączania funkcji ochrony powrotu, gdyż może doprowadzać to do częstych przerw w zasilaniu obiegu mieszacza. Zamiast tego zaleca się stosowanie większych temperatury zadanych kotła (70-75 C) co przy instalacji z zaworem czterodrogowym (z siłownikiem) spowoduje samoczynne podniesienie temperatury powrotu.”

Czy mógłby ktoś poradzić jak postąpić? Jeżeli instalator będzie namawiał żeby pompy kotłowej i czujnika powrotu nie instalować? Zgodzić się czy upierać żeby pompę zamontował?

Może ktoś posiada ten model kotła i wypowie się czy faktycznie kocioł bez pompy kotłowej sobie dobrze radzi?

Naczytałem się trochę tutaj na grupie o problemie z temperaturą powrotu i chciałbym uniknąć tych problemów u siebie w przyszłości. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj głupot i montuj pompę ochrony powrotu. Producentowi chodzi o to,że równoczesne działanie zaworu 4 D w dwóch opcjach,czyli grzania CO i jednoczesnej ochrony powrotu jest niemożliwe do zrealizowania dla sterownika. Załączenie funkcji ochrony przy zaworze powoduje problemy. Sterownik bardziej pilnuje temperatury powrotu niż temperatury CO. Więc zamontuj pompę i nie uruchamiaj w sterowniku funkcji ochrony powrotu. Każdy ogarnięty instalator powinien ci to ogarnąć. Pompę można połączyć równolegle np. z pompą CO jeśli nie ma możliwości podłączenia pod dedykowane wyjście prądowe. Niektóre sterowniki jak np. SKZP mają możliwość przypisania konkretnego wyjścia jako pompy kotłowej np. cyrkulacji,CO1,CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Popcorn1 napisał(a):

 Producentowi chodzi o to,że równoczesne działanie zaworu 4 D w dwóch opcjach,czyli grzania CO i jednoczesnej ochrony powrotu jest niemożliwe do zrealizowania dla sterownika.

Co ty bredzisz, sterownik to spokojnie realizuje, tyle że ZAWÓR tego nie zrobi a to wynika z jego konstrukcji. Zawór będzie pilnował albo powrót, albo zasilanie. Ale duży przekrój zadziała i bez pompy kotłowej ale 1,5 cala musi byc.

 

Tyle czasu na forum a dalej nie wiesz  jak działa ZAWÓR 4 DROGOWY.

 

Zrozumiałbym jeszcze zawór termostatyczny jako ochrona powrotu i 3- drogowy jako wysterowanie temp. na dom,ale 4 drogowy do peleciaka? po co?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty bredzisz ponieważ jest dokładnie odwrotnie...zamntowałeś chociaż jeden taki zawór,czy wiedzę czerpiesz z internetu
Zawór niczego sam nie pilnuje,to sterownik nim zarządza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest jak myślałem,wiedza którą tu przekazujesz jest czysto teoretyczna
Moja jest praktyczna i w moich instalacjach na zaworach 4D jest dogrzany obieg CO i powrót. Konstrukcja zaworu nie ma z tym żadnych problemów. Pod warunkiem wyłączenia w sterowniku( stosuję SKZP )funkcji ochrony powrotu.

Przykład na zdjęciu . Kocioł co dopiero się rozgrzewa na zasilaniu 46⁰,a na powrocie 43 ⁰ i jakoś zawór 4D daje radę. A dlaczego... ponieważ sterownik mu nie przeszkadza.IMG-20240113-WA0001.thumb.jpg.818b39651173165167c0e5134eca24bc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor 4 drogowy,zamontowany zaraz z pompka kotlowa jest uzardzienie,ktore jednocesnie ogarnia jak temp.CO ustawiona,tak ochrone powrotu.Jedynym warunkiem do spelniania jest ustawienie tak wysokiej temperatury kotla,by roznica pomiedzy ustawiona temp.kotla i temp.powrotu(i z tego powstajaca ilosc i energia podgrzanej wody) byla wystarczajaca do zasilania CO i tež dogrzewania powrotu.Ta zasada dotyka nie tylko 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to samo mówię! ale wolę jednak zawór termostatyczny + zawór trójdrogowy do peleciaka bo to LEPSZA OPCJA.

Ale taki praktyczny "miszcz" jak ty to tylko zawór 4 drogowy wali wszędzie bo tak się nauczył i tak ma być bo 4 drogowy jest "najleprzejszy" . Wiele razy po takich "miszczach" poprawiałem.

Wyraźnie zacytowałem twoje "praktyczne urojenia" z twoich praktycznych instalacji.

Nie rozumiesz co się do ciebie pisze? Rozumiesz słowo pisane?

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jameess napisał(a):

Przecież to samo mówię! ale wolę jednak zawór termostatyczny + zawór trójdrogowy do peleciaka bo to LEPSZA OPCJA.

To jest marnowanie kolankami,zaworami,rurkami,dla dzialania takiego ukladu tež platne,co wyžej napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ty robisz tak ja inaczej. Najważniejsze jest aby taka instalacja działała i inwestor był z niej zadowolony. A czy dasz zawór temperaturowy,sprzęgło czy 4 D to jeden wuj... pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. a Co sądzicie o mojej instalacji do której chce podłączyć kocioł na pellet? 
Aktualnie kocioł zainstalowany w układzie otwartym. Domek z lat 70-tych. Podsyłam poniżej rysunek jak wygląda instalacja. Kocioł zamontowany w piwnicy, zasila tylko grzejniki (8 szt.) i cwu (140l), nie ma zamontowanej żadnej pompy do co i cwu. Pytanie brzmi czy przy wymianie kotła na pellet trzeba będzie przerobić instalacje na układ zamknięty? Rura z numerem 1,2,3 jest w ścianie bez bezpośredniego dostępu do nich. Rura nr 2 jest połączona z naczyniem wyrównawczym na strychu ale też dostarcza ciepłą wodę do grzejników. Trzeba przerobić instalacje na układ zamknięty pod kocioł na pellet? Czy będzie można zostawić tak jak jest? Chciałbym uniknąć wymiany rur nr. 1,2,3 ze względu na kłucie tynków, płytek itd. Pozdrawiam

Instalacja CO .jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki rura nr.1 jest calowa,potym možno jej užyc do podlaczenia w kociol jako rure bezpieczenstwa i poniechac system otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zostawić tak jak jest, instalacja spokojnie może być otwarta.  Oczywiście to już od ciebie zależy czy użyjesz zaworu 4- drogowego, 3-drogowego czy zaworu termostatycznego ATV i w jakiej konfiguracji. Trzeba pamiętać o pompie do CWU.

Ważne też żeby na grzejnikach były zawory termostatyczne, oprócz grzejnika w pomieszczeniu gdzie będzie np termostat pokojowy ( nie wiem jak chcesz sterować kotłem)

I NAJWAŻNIEJSZE MUSI BYĆ WKŁAD KOMINOWY Z KWASÓWKI 1.4404 BO INACZEJ ZGNOISZ CHATE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli dobrze rozumiem Panowie? Jeżeli mam zawor 4d i nie mam pompki kotlowej to ustawić piec na np 72 z histereza 10 a w ustawieniach włączyć ochronę powrotu z temp minimum 50 stopni? I powinno to śmigać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki nie masz pompki kotlowej,to ochrone powrotu wylacz.Czy wogole bez tej pompki jakos takos ten obieg dziala,poki jescze bedzie w przeplyw ingenerowac ochrona powrotu,to bedzie za slabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2024 o 18:20, Popcorn1 napisał(a):

Ty bredzisz ponieważ jest dokładnie odwrotnie...zamntowałeś chociaż jeden taki zawór,czy wiedzę czerpiesz z internetu https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji848.pnghttps://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji1787.pnghttps://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji848.png
Zawór niczego sam nie pilnuje,to sterownik nim zarządza.
 

Witam💪jeśli się mogę wtrącić.Zawor 3 D termostatyczny 55,° zamontowany jako ochrona powrotu..kocioł pelletowy pompa zamontowana na zasilaniu czy to zła alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa musi być w tym wypadku na powrocie pomiędzy kotłem, a zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że może też by to działało, ale jeszcze się nie spodkałem z takim rozwiązaniem, więc pewnie coś musi być na rzeczy, że tak się tego nie montuje

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to jak narqzie bez problemowo.Gdzie proponował by Pan dać ta pompę na pionie rurki powrotnej czy za zaworem w stronę kotła?

Montqz tej pompy miał na celu przy 40 stopniach uruchomić pompę i pchnąć to w instalacje a przy otwarciu zaworu 3D przy 55 stopniach pchać na ochronę kotła i na instalacje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że montował to Pan z którym pracuje i pytam czy to tak może być.Mowil że nie można zamontować tego za kotłem bo za mało miejsca dlatego jest w takim momencie miejscu a nie innym

Nie robiłem już tego 10 lat i trochę się pozmieniało ,jakieś ochrony kotła itp.Pompa ciepła ,byłem na szkoleniu i uczono mnie że wyjścia nie mogą być mniejsze jak 1" na instalacje .

W następnej inwestycji on chce iść z rurą 32 Po czy ona nie jest za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.