Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła 40-48kW, górny wylot spalin, jaki palnik? SV-200 / retorta?


faradek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.


Potrzebuję pomocy z doborem kotła na ekogroszek do istniejącej kotłowni. Obecny kocioł Sas Eco z podajnikiem tłokowym o mocy 36kW niestety uległ ostatecznej awarii i jest konieczna wymiana. I teraz mam kilka aspektów w doborze nowego kotła. 


1. Kocioł ogrzewa zakład produkcyjny gdzie ogrzewanie hali produkcyjnej odbywa się przez nagrzewnice Volcano, a biur i pomieszczeń socjalnych poprzez grzejniki, w sezonie zimowym kocioł grzeje też CWU. Niestety moc obecnego kotła była dobrana na styk, dodatkowo w trakcie jego eksploatacji hala została rozbudowana, przez co przy większych mrozach była walka o każdy stopień na piecu i na hali, a najgorzej gdy przez weekend wygasło, wtedy ciężko było nagrzać budynek. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło pracował on na 100% swoich możliwości, tzn. z nawiewem ustawionym na maksimum i podawaniem dobranym tak, aby nie zrzucało niedopału do popielnika. Dlatego celuję w kocioł o większej mocy, w zakresie 40 - 48kW, zwłaszcza że podobno te nowe konstrukcje 5 klasy nie mają zapasu mocy, w przeciwieństwie do tych starszych.


2. Kotłownia jest wąska. Konieczny jest kocioł z górnym wyjściem spalin a jak zauważyłem nie jest to zbyt częste przy kotłach o takich mocach. Jeśli ktoś kojarzy producentów którzy mają takie sprzęty w ofercie to proszę napiszcie - to jest chyba najważniejsza sprawa, bo jeśli kocioł się nie będzie mieścił to choćby był najlepszy na świecie to i tak nic z niego.


3. No i kolejna sprawa. Palnik. Jako że jest to zakład to powinien potrzebować jak najmniej obsługi i być łatwy w czyszczeniu, a także możliwie mało awaryjny. Najpierw byłem nastawiony na SV-200, jednak odchodzę od tego pomysłu, gdyż podobno ta największa SVka szybko się wypala na większych mocach, a tutaj będzie miała co robić, poza tym czyszczenie jej też nie jest takie kolorowe jakby się mogło wydawać (mam kocioł z palnikiem SV-200 w domu, więc coś o tym wiem.) I chyba kieruję się w stronę palnika retortowego, czy słusznie? Jeśli retorta to jaka? Czasem węgiel może być wilgotny więc może jakaś żeliwna z żeliwnym ślimakiem? Ktoś takie jeszcze produkuje? Dodatkowo dobrze by było gdyby sterownik właściwie prowadził proces spalania i był możliwie prosty w obsłudze. Niestety w tym przypadku SKZP raczej odpada, bo co prawda działa dobrze, ale posiada zbyt wiele parametrów do regulacji i przy zmienności osób obsługujących może to być problematyczne.


Oprócz tego będę miał też pytania odnośnie zabezpieczenia powrotu itp. Ale to już opiszę w dziale Instalacje CO.


Jakieś rady? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w zakładzie podobny Układ z wylotem spalin na górze,  co prawda celowo mniejsza jednostka na średnim palniku. 

 

Co do sv200 I 48kW na dużym SV200,  tu trzeba zakładać, ze co 2,5- 3lata wkład paleniska będzie do wymiany. Przy ekogroszku wygodniej z zapalarką, można dać na prostszym sterowniku i zapiąć do tego moduł internetowy do nadzoru. U nas na produkcji podobny zabieg wykonany. 

 

 

Generalnie jednak zastanów się czy przy takiej wymianie nie warto przejść na pellet. Zejdzie go więcej w sezonie, ale popiołu jest 10xmniej , czyściej i tutaj byłby na nowym SV300,  ten duży jest mocno zmodyfikowany.

 

Nasz zakład ogrzewany pelletem 3ci sezon. Kupuj lokalny, to bedzie korzystniej. Ceny spadają, dostawa przed świętami od lokalnego producenta była w cenie 1100zl za tonę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem inwestorem, robię tylko rozeznanie w jego imieniu, więc zmiana paliwa to nie moja działka. Ale jest problem z ilością miejsca na składowanie pelletu, który jest wrażliwy na wilgoć. A co do palnika SV300, to aż strach na niego patrzyć, takie bydlę. Ciekawe jak będzie wyglądać jego awaryjność. 

A czy ma ktoś doświadczenie z kotłami Sztoker? Coś to jest warte? Mam na myśli budowę samego paleniska, które wygląda jakby było zintegrowane z całym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie patentu paleniska Sztoker powstał palnik SV200.

 

Tak w ekogroszkowym Sztokerze większość paleniska jest integralną częścią wymiennika kotła. Jedyny wyjmowany element to sama płytka paleniska.

 

Tutaj mocowo jest jednostka 46kW ostatnie szlify i poprawki były bodajże 2lata temu jak pamiętam.  Właściciel Komiz na bazie tego paleniska aktualnie zaoferował rozwiązanie dalej i mamy nowy model pelletowy PellpalDuo,  do tej chwili typoszereg 14,18,24kW a teraz kończone badania jednostek bodajże 36 i 48kW, nie wiem jak ostatecznie wyszło i jakie konkretnie moce deklarowano.

 

Swój dom ogrzewam TxPellLux 19kW na SV300 a firma celowo na dobranym na styk PellpalDuo 18kW z paleniskiem palnika Duo od 24kW.

 

sztokera 46kW tez mamy, mozesz napisać na priva.

20231124_160805.thumb.jpg.e72388f6616dd5cf02338eec01e971ac.jpgBackgroundEraser_20231109_164518723.thumb.jpg.522c0a334f22e43cda35f07d1e75fb8e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 15:23, Pieklorz napisał(a):

2,5- 3lata wkład paleniska będzie do wymiany.

Szamot dać zamiast stali nie powinien się wypalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś testy w wkładem szamotowym i niestety przy wyższych temperaturach topi się popiół i klei wtapia się do szamotu co skutkuje po jakimś czasie zaczopowaniem wylotu z palnika.Stal też się  średnio nadaje najtrwalsze jest jeszcze stosowane obecnie  żeliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ale rodzaj zastosowanego typu węgla też ma na to wpływ a raczej ma to być rozwiązanie uniwersalne nawet pod ten bardziej energetyczny węgiel.Nigdy do końca nie wiadomo co do zbiornika na opał wsypie osoba obsługująca urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.