Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka temperatura na sterowniku pompy podłogowej ?


JanMalin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. 
 

Aktualnie walczę z problemem jaką temperaturę ustawić na sterowniku pompy do ogrzewania podłogowego CS-07C. W jakim zakresie powinna być temperatura włączenia sterownika ? Aktualnie ustawiłem 19 stopni C.

Tydzień temu zmieniłem regulator temperatury pomieszczenia z oryginalnego Viessmann na Euroster 2006. Od 3 dni mam wrażenie że coś jest nie tak. Mianowicie: zasada działania takowego regulatora jest taka iż to on powinien po spadku zadanej w pomieszczeniu temperatury włączyć wspomnianą pompę - jeżeli dobrze to rozumiem ? Problem jest w tym iż są regulator daje sygnał z przekaźnika (słychać pstryknięcie) o włączeniu, zapala się na nim płomyk (informacja o działaniu pieca) lecz sam piec nie włącza się. Po sprawdzeniu temperatury na pompie ustawiona była 25 stopni C na włącznie, a czujnik na pompie pokazywał 22 stopnie. Po redukcji temperatury włączenia na pompie na 19 stopni, piec jak i pompa natychmiast się włączają. Temperatura w pomieszczeniu spada a piec się nie włącza. Wydaje mi się iż tak wcześniej nie było iż piec włączał się mimo wyższej temperatury zadanie na sterowniku CS-07 a pompa ruszała po osiągnięciu wyższej temperatury (piec po włączeniu rozgrzewał wodę).

Nie wiem czy dobrze pojąłem wszytko, ale to moje laickie spostrzeżenia. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 
 

P.S. kupiłem nawet kolejny regulator temperatury pomieszczenia aby go wymienić z obecnym i obserwować co będzie, ale jeszcze nie zdarzyłem go założyć.

Piec: Viessmann Vitodens 100

IMG_2250.jpeg

IMG_2252.jpeg

IMG_2251.jpeg

IMG_2253.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle pokombinowałeś. Pompa od OP powinna cały czas pracować, pod warunkiem że jest otwarty przynajmniej jeden obieg. Po zamknięciu wszystkich obiegów pompa powinna się zatrzymać.

Jeżeli nie masz siłowników na obiegach, to pompa OP powinna pracować cały czas, a kocioł ustawić na odpowiednią temperaturę. W takim przypadku regulator pokojowy wyłączy kocioł, a po spadku temperatury w pomieszczeniu ponownie go włączy. Minusem takiego ustawienia jest to, że po jakimś czasie OP odda ciepło do pomieszczenia, a następnie będzie się długo nagrzewać. Lepiej zainwestować w sterownik pogodowy, który będzie regulował temperaturę kotła. Ten kocioł to obsługuje.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na początek naprawdę bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi to pomaga bo jestem zupełnym laikiem w tych sprawach. 
mógłbym jeszcze prosić Cię o krótką poradę:

1) na jaką temperaturę powinienem w takim razie ustawić normalnie temperaturę włączenia pompy ? Aktualnie jest 20 stopni C

2) czyli pompa w zimie powinna chodzić cały czas ?

3) jak zainstalować taki sterownik w podłodze ? Musiałbym wykłóć płytkę i usadzić go na zwojach podłogówki ? Czy może być na płytkach ?

Dziękuję z góry za Twoją pomoc.

pozdrowienia 🫡 

 

8 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Chyba źle pokombinowałeś. Pompa od OP powinna cały czas pracować, pod warunkiem że jest otwarty przynajmniej jeden obieg. Po zamknięciu wszystkich obiegów pompa powinna się zatrzymać.

Jeżeli nie masz siłowników na obiegach, to pompa OP powinna pracować cały czas, a kocioł ustawić na odpowiednią temperaturę. W takim przypadku regulator pokojowy wyłączy kocioł, a po spadku temperatury w pomieszczeniu ponownie go włączy. Minusem takiego ustawienia jest to, że po jakimś czasie OP odda ciepło do pomieszczenia, a następnie będzie się długo nagrzewać. Lepiej zainwestować w sterownik pogodowy, który będzie regulował temperaturę kotła. Ten kocioł to obsługuje.

 

8 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Chyba źle pokombinowałeś. Pompa od OP powinna cały czas pracować, pod warunkiem że jest otwarty przynajmniej jeden obieg. Po zamknięciu wszystkich obiegów pompa powinna się zatrzymać.

Jeżeli nie masz siłowników na obiegach, to pompa OP powinna pracować cały czas, a kocioł ustawić na odpowiednią temperaturę. W takim przypadku regulator pokojowy wyłączy kocioł, a po spadku temperatury w pomieszczeniu ponownie go włączy. Minusem takiego ustawienia jest to, że po jakimś czasie OP odda ciepło do pomieszczenia, a następnie będzie się długo nagrzewać. Lepiej zainwestować w sterownik pogodowy, który będzie regulował temperaturę kotła. Ten kocioł to obsługuje.

Cześć, na początek naprawdę bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi to pomaga bo jestem zupełnym laikiem w tych sprawach. 
mógłbym jeszcze prosić Cię o krótką poradę:

1) na jaką temperaturę powinienem w takim razie ustawić normalnie temperaturę włączenia pompy ? Aktualnie jest 20 stopni C

2) czyli pompa w zimie powinna chodzić cały czas ?

3) jak zainstalować taki sterownik w podłodze ? Musiałbym wykłóć płytkę i usadzić go na zwojach podłogówki ? Czy może być na płytkach ?

Dziękuję z góry za Twoją pomoc.

pozdrowienia 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć od tego, co konkretnie tam masz zainstalowane.

Z tego co się domyślam, to masz wszędzie ogrzewanie podłogowe (OP). Jeżeli tak jest, to jakiej długości są pętle, ewentualnie na ilu metrach kwadratowych jest OP. A teraz pytania.

1. Czy są jakieś grzejniki ? 

2. Ile jest rozdzielaczy ?

3. Jaka jest pompa obiegowa ? Może się okazać, że jest nie potrzebna. 🙂 

4. Czy każde pomieszczenie ma swój sterownik ? Jeżeli tak, to czym one sterują ?

5. Czy są siłowniki na rozdzielaczu ?

6. Gdzie jest umieszczony czujnik z Eurostera ?

Najlepiej zrobić jakieś zdjęcie tego wszystkiego.

PS. Z tymi temperaturami coś chyba jest nie tak. Chyba że lubisz tak niską temperaturę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2023 o 20:39, wacio1967 napisał(a):

Trzeba zacząć od tego, co konkretnie tam masz zainstalowane.

Z tego co się domyślam, to masz wszędzie ogrzewanie podłogowe (OP). Jeżeli tak jest, to jakiej długości są pętle, ewentualnie na ilu metrach kwadratowych jest OP. A teraz pytania.

1. Czy są jakieś grzejniki ? 

2. Ile jest rozdzielaczy ?

3. Jaka jest pompa obiegowa ? Może się okazać, że jest nie potrzebna. 🙂 

4. Czy każde pomieszczenie ma swój sterownik ? Jeżeli tak, to czym one sterują ?

5. Czy są siłowniki na rozdzielaczu ?

6. Gdzie jest umieszczony czujnik z Eurostera ?

Najlepiej zrobić jakieś zdjęcie tego wszystkiego.

PS. Z tymi temperaturami coś chyba jest nie tak. Chyba że lubisz tak niską temperaturę w domu.

Cześć, ponownie wielkie dzięki za odpowiedź. 
 

Postaram się poniżej odpowiedzieć na Twoje pytania:

1) Na parterze jest wszędzie ogrzewanie podłogowe (salon, korytarz, mała toaleta, kuchnia). Łącznie około 55 m2 powierzchni pomieszczeń. Niestety długość pętli nie jestem w stanie powiedzieć, dok kupiłem we wrześniu tego roku jako używany (wybudowany rok 2016).

2) na górze jest również podłogowe ogrzewanie w łazience + kaloryfer ścienny. W 3 pokojach na górze są wszędzie kaloryfery.

3) rozdzielacze są dwa (zdjęcie wklejam poniżej) jeden na dół, drugi na górę.

4) pompa (zdjęcie również poniżej) firmy WILO typ R5266 KuP

5) sterownik jest na dole wspomniany przeze mnie Euroster bez dodatkowego czujnika (sterownik sam w sobie posiada czujnik temperatury - jeżeli dedukuje to poprawnie 😀). Do kaloryferów na górze jest czujnik i sterownik temperatury firmy TECH model ST 292v2

6) siłowniki na rozdzielaczu ? Nie wiem - zdjęcie w załączniku obu rozdzielaczy

Co miałeś na myśli z niskimi temperaturami w domu ? Na podstawie tej temperatury załączenia pompy ?

Dziękuje z góry i pozdrawiam.

IMG_2257.jpeg

IMG_2258.jpeg

IMG_2259.jpeg

IMG_2260.jpeg

IMG_2261.jpeg

IMG_2262.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OP do przerobienia. Grzejniki chyba są dobrze podłączone. Nie widać na zdjęciu rur zasilających. Do grzejników nie powinno być żadnej pompy (chyba tak jest). Grzejniki napędza pompa z kotła. Grzejniki najlepiej jak będą miały głowice termostatyczne, bez żadnych czujników i regulatorów temperatury.

Przy OP trzeba założyć zawór 3D. Najlepiej sterowany elektronicznie, pogodowo.

Instalacja wygląda jak pod kocioł na paliwo stałe, a nie na gaz.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.