Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji c.o.


macil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Narysowałem schemat instalacji co i proszę o "konsultację" fachowców.

Głównie chodzi mi o to, czy układ jest poprawny, gdzie i jakie wstawić dodatkowe elementy (zawory, może pompy itp).

Zawór czterodrogowy zastosowałem do ochrony kotła i zabezpieczeniu rur pex/al/pex przed nadmierną temperaturą.

 

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Maciek

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem schemat instalacji co i proszę o "konsultację" fachowców.

Skoro narysowałeś to odważ sie toto pokazać B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem nie jestem, ale na mój chlopski rozum to:

- CWU (oraz "jego" pompa) powinien być podpięty przed zaworem 4 drogowym (równolegle do wyjść kotła), coś w TEN deseń.

- pompa obiegowa za zaworem 4 drogowym powinna byc chyba zaraz za zaworem (4d)

 

Co do reszty to pozostawiam fachowcom B)

 

Lookałeś np na TO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookałeś np na TO?

(Aaaa - lookałeś :) )

 

W układach z zaworami 4d nie "miesza" sie obwodu "piecowego" z obwodem "grzejnikowym" (czy jak to tam nazwać - :) )

 

Jak sie usuwa post? - nie widze opcji USUŃ B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A usunięcie postu załatwia się z Marcinem. Tylko po co? Na forum przecież nie muszą być same turboprofesjonalne rozważania, ale i takie czasami nie do końca słuszne. Nikomu to ujmy nie przynosi, że nie wie i konsultuje problem z osobami bardziej w temacie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zapomnialem. Podajecie link na stronę honeywella. To nie jest zły zawór, ale jeśli chcielibyście podłączyć sterowanie z siłownikiem do tego zaworu, to cena siłownika honeywella to 560 zł. Totalne przegięcie. Proponuję szwedzkie ESBE - zawór 176 zł o współczynniku Kvs 12 ( przepływ 12 m3/godz. ) i oryginalny siłownik do niego 360 zł.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Aaaa - lookałeś :) )

 

W układach z zaworami 4d nie "miesza" sie obwodu "piecowego" z obwodem "grzejnikowym" (czy jak to tam nazwać - :) )

 

Jak sie usuwa post? - nie widze opcji USUŃ B)

 

 

Witam.

 

Właśnie że się miesza.

 

Pozdrawiam.

Tak na mój chłopski rozum, jak zasilę CWU bezpośrednio z kotła, to szybciej podgrzeję wodę użytkową, oraz w razie "W" wymiennik posłuży jako odbiornik ciepła.

Nie wiem tylko, czy dobrze rozumuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że się miesza.
Możesz "rzucić" przykład (link, rysunek) i info w jakich przypadkach się to stosuje? - jestem "małym hydaulikiem, amatorem na własne domowe potrzeby" :) , więc poszerzenie wiedzy w tym temacie może okazać się pożyteczne :)

 

A usunięcie postu załatwia się z Marcinem. Tylko po co?
Bo zamiast zedytować już istniejący post, napisałem po 2 minutach nowy - ogólnie tego na forach się nie robi i nie jest to mile widziane (można "zarobić" np, bana od admina) B)

 

A, zapomnialem. Podajecie link na stronę honeywella. To nie jest zły zawór, ale jeśli chcielibyście podłączyć sterowanie z siłownikiem do tego zaworu, to cena siłownika honeywella to 560 zł. Totalne przegięcie. Proponuję szwedzkie ESBE - zawór 176 zł o współczynniku Kvs 12 ( przepływ 12 m3/godz. ) i oryginalny siłownik do niego 360 zł.
Link do strony honeywella podałem bo akurat z googli mi się "trafiła" i jest tam nieco informacji co i jak - nie miałem zamiaru sugerować zakupu akurat zaworu tej firmy.

Przy okazji, co sądzisz o TAKIM zaworze?

 

Tak na mój chłopski rozum, jak zasilę CWU bezpośrednio z kotła, to szybciej podgrzeję wodę użytkową, oraz w razie "W" wymiennik posłuży jako odbiornik ciepła.

Nie wiem tylko, czy dobrze rozumuję.

Dobrze, ponadto w ten sposób podgrzejesz wodę w zbiorniku CWU szybciej i do wyższej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jeżeli podłogówka będzie uzbrojona w termostaty pokojowe (+ elektrozaworki na kolektorze) to proponowałbym wstawić zawór różnicy ciśnień za zaworem zwrotnym. Zabezpieczy to pompę (podłogówka) przed pracą na zamkniętym układzie, w przypadku zamkniętych wszystkich obwodów podłogówki.

 

Jeżeli podłogówka będzie miała sterowanie manualne (prawdopodobne przy 17m2), zawór różnicowy jest zbędny.

B) foto - Kliknij Tutaj!

 

e7bcdbef0983cc6em.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ponadto w ten sposób podgrzejesz wodę w zbiorniku CWU szybciej i do wyższej temperatury.

Świetnie, bo zależy mi na tym, zwłaszcza w sezonie letnim.

Po komentarzach i radach, tak sobie myślę, że trochę przekombinowałem ten schemat. Zamiast dwóch obwodów zastosuje jeden, a zamiast zaworu trójdrożnego na podłogówkę zawory RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem schemat:

 

1d70c71d6ae1b857m.jpg

 

Zamiast wymiennika z wężownicą - wymiennik płytowy.

Mam jeszcze pytanie o regulację zaworem 4-drogowym.

Głównie zależy mi na ochronie rurek pex miedzy rozdzielaczem, a grzejnikami.

Czy zawór ten można wyregulować w taki sposób aby na grzejniki puścić wodę max 70st i jednocześnie zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temperaturą na powrocie.

Nie zależy mi na płynnej regulacji temperatury w pomieszczeniach (do tego będę używał zaworów termostatycznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Argumentując w taki sposób równie dobrze możesz powiedzieć, że pompa zamontowana przed samym wymiennikiem ( zasobnikiem ) wymuszając przepływ będzie blokowała przepływ przez instalację grzejnikową wymuszaną pompą na c.o.

 

A jeśli będzie wypychać na c.o. to co się stanie? I tak wszystko będzie zależeć od nastawy na zaworze mieszającym i oporów hydraulicznych instalacji.

 

Proponuję nie rzucać takimi wątpliwymi "pewnikami".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale niezależnie od powyższego chyba jednak lepiej byłoby by pompa była wpięta szeregowo z samym wymiennikiem CWU.

?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Argumentując w taki sposób równie dobrze możesz powiedzieć, że pompa zamontowana przed samym wymiennikiem ( zasobnikiem ) wymuszając przepływ będzie blokowała przepływ przez instalację grzejnikową wymuszaną pompą na c.o.

 

A jeśli będzie wypychać na c.o. to co się stanie? I tak wszystko będzie zależeć od nastawy na zaworze mieszającym i oporów hydraulicznych instalacji.

 

Proponuję nie rzucać takimi wątpliwymi "pewnikami".

 

Pozdrawiam.

pompa ta na powrocie jest podłączona szeregowo z pompą na grzejniki więc na pewno wepchnie a termostat ten na rozdzielaczu ma zapobiegać przed niepożądaną temperaturą więc po co jest skoro pompa powrotna nam wepchnie mimo wyłączenia pompy co. pompa ta na powrocie powinna być zamontowana przed wymiennikiem ruwnolegle a nie szeregowo i nie zblokuje przepływu bo za każdą pompą trzeba montować zawory zwrotne do tego służą. montowanie pomp tylko ruwnolegle i z zaworami zwrotnymi kto myśli inaczej i uznaje sie za fachowca niech nie wprowadza błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbys to zobrazować - jakis rysunek?

Bo teraz to już jest tak namotane że nic nie wiem (co nie wyklucze że obaj macie rację :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa ta na powrocie jest podłączona szeregowo z pompą na grzejniki więc na pewno wepchnie a termostat ten na rozdzielaczu ma zapobiegać przed niepożądaną temperaturą więc po co jest skoro pompa powrotna nam wepchnie mimo wyłączenia pompy co. pompa ta na powrocie powinna być zamontowana przed wymiennikiem ruwnolegle a nie szeregowo i nie zblokuje przepływu bo za każdą pompą trzeba montować zawory zwrotne do tego służą. montowanie pomp tylko ruwnolegle i z zaworami zwrotnymi kto myśli inaczej i uznaje sie za fachowca niech nie wprowadza błąd

 

Witam serdecznie.

 

Kolego, spójrz jeszcze raz na ten schemat i nie pisz takich rzeczy a z tym równoległym podłączeniem zasobnika ciepłej wody z pompą to dałeś czadu....

 

Jestem za zdrowż wymianą poglądów, ale nie moge nie reagować jak czytam takie rzeczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Kolego, spójrz jeszcze raz na ten schemat i nie pisz takich rzeczy a z tym równoległym podłączeniem zasobnika ciepłej wody z pompą to dałeś czadu....

 

Jestem za zdrowż wymianą poglądów, ale nie moge nie reagować jak czytam takie rzeczy.

 

Pozdrawiam.

NIE WIDZIAŁEM ABY KTOŚ MONTOWAŁ POMPE ZA POMPĄ POMPĘ OBOK POMPY JAK NAJBARDZIEJ (NIGDY SZEREGOWO)

W PRZYPADKU SCHEMATU NASZEGO KOLEGI POMPA ZAMONTOWANA NA POWROCIE BĘDZIE OGRZEWAĆ GRZEJNIKI,PODŁOGÓWKĘ I PODGRZEWACZ CO SPOWODUJE BRAK REGULACJI A JAK MA BYĆ POMPĄ CWU TO POCO ZASILA GRZEJNIKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaworze mieszającym ustawionym na 10 ( 100 % przepływu kocioł - grzejniki ) to częściowo masz rację. Jednak im jest niżej 10 tym mniej masz racji. Im głośniej krzyczysz tym mniej masz racji. I nie podłączaj nikomu pompy równolegle ani z wymiennikiem ani z zasobnikiem bo robisz szkodę i sobie i ewentualnie tym, u których to wykonujesz. Nawet na załączonym przez Ciebie schemacie pompa jest szeregowo, nie równolegle, o co tak walczysz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.