Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność wykonania instalacji ogrzewania podłogowego


Adafix

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mamy pytanie dotyczące poprawności wykonania instalacji ogrzewania podłogowego. W całym domu posiadam ogrzewanie podłogowe i na powrotach mam zamontowane drabinki w łazienkach (łącznie 2 szt.) + kaloryfer na powrocie w garażu.

I teraz zastawiam się czy prawidłowo mam wszystko podłączone w szafkach rozdzielczych.

Dodam, że w każdym pomieszczeniu gdzie jest podłogówka posiadam termostaty natynkowe do ustawiania temperatury.

Załączone zdjęcia dotyczą zarówno dołu (Dol) jak i góry (Gora).

Czy prawidłowo zawór jest zamontowany na zasilaniu? Czy taki układ będzie działał prawidłowo.

Zastanawia mnie też brak odpowietrznika z prawej strony rozdzielacza górnego (w ogóle jakaś taka dziwna ta belka - mogła być przerabiana?). Czy odpowietrzniki powinny być zamontowane?

Mój rozdzielacz to Gorgiel z układem mieszającym i pompą Wilo - Rs PTMe

Pozdrawiam,
Adam

Dol.JPG

Gora.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zadajesz takie pytania to zakładam że podłogówka nie grzeje. Czy może szukasz wyjaśnienia pracy swojego układu? Najlepiej zapytaj Wykonawcę bo chyba wiedzieli co robią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zakładasz - podłogówka grzeje, ale mam wrażenie, że dużo gazu zużywam, a co za tym idzie wydaję dużo na ogrzewanie.

Zadałem pytanie, bo się nie znam i prosiłem o pomoc.

Stwierdzenie faktu, że układy są nieprawidłowe nie odpowiada na moje pytanie.

To jest stwierdzenie typu - jest źle i koniec, jest źle bo jest źle i się z tym pogódź. Skoro trafiłem na forum to spodziewałem się konkretnej odpowiedzi.

"Czy prawidłowo zawór jest zamontowany na zasilaniu? Czy taki układ będzie działał prawidłowo.

Zastanawia mnie też brak odpowietrznika z prawej strony rozdzielacza górnego (w ogóle jakaś taka dziwna ta belka - mogła być przerabiana?). Czy odpowietrzniki powinny być zamontowane?" - tutaj na przykład nie otrzymałem odpowiedzi, o którą prosiłem.

Oczywistym jest, że jak zapytam Wykonawcę to otrzymam odpowiedź, że wszystko jest OK.

Chyba mam do czynienia ze specjalistami na forum, prawda?

 

Edytowane przez Adafix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz źle czy dobrze sam widzisz ze zbyt dużego spalania, więc już masz odpowiedź na pytanie.

Ponadto taki rozdzielacz wymaga zasilania wodą o temp min 20C wyższą niż temp wody w podłogówce.

O tym producenci informują w swoich materiałach technicznych- a to dyskredytuje ten układ do pracy z kotłem kondensacyjnym

Pełna zasada działania podana jest w pliku poniżej 

TECEfloor_rozdz_ogrzew_pod_miesz_pompa_elektr 01 2019.pdf

Sprawdź czy masz tak jak na załączonym rysunku, kolejność góra zasilanie czy powrót nie jest istotna, ważne aby był prawidłowy kierunek pracy pompy.

Prawidłowo na zasilaniu powinien być zaw 3-D , najlepiej z siłownikiem + pompa.

Jak jest miejsce w skrzynce rozdzielacza to można pokusić się o przeróbki.

Na rozdzielaczu z 6 obiegami faktycznie brak odpowietrznika- po prostu nie było miejsca aby go tam wstawić.

Ponadto instalacja z siłownikami i sterowaniem temp w pokojach zawsze będzie zużywać więcej paliwa niż instalacja policzona i wykonana dla danej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozdzielacz nr 2 jest na piętrze bez odpowietrzenia to pogratulować wykonawcy finezji.

Jeśli chcesz zejść z ilością zużywanego gazu to na początek - zrób regulację kotła aby pracował na jak najniższej temp zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za klarowne wyjaśnienie. Teraz wiem gdzie jest problem.

Wygląda na to, że mam nie prawidłowo dobrane rozdzielacze, które "lubią" wyższą temperaturę zasilania.

Zadzwoniłem wczoraj do Gorgiel żeby zapytać o temperatury i rzeczywiście sugerowana jest 55 st ale można ustawić niższą co spowoduje jedynie mniejszą wydajność układu.

Według technika przerobienie instalacji nie za bardzo się opłaci i raczej nic nie da (dołożenie zaworu 3-D).

Aktualnie mam ustawione na piecu 40 st a na termostacie rozdzielacza niecałe 30 st.

Muszę się pogodzić z tym, że będzie wyższe zapotrzebowanie na gaz, bo wymiana rozdzielaczy raczej nie będzie ekonomiczna. Ciekawe czy jestem w stanie oszacować o ile wyższe? 🤔

Czy sądzicie, że dodanie pogodówki coś zmieni w moim przypadku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jak są połączone rury, pewnie wszystko wprost z kotła, bez sprzęgła.

Nie wiemy jakie są średnice rur zasilających, nie wiemy ile masz miejsca w skrzynkach, gdyż raczej tam trzeba robić przeróbki.

Czyli za mało wiemy aby ci doradzać, ponadto przeróbki nigdy nie są opłacalne.

Ale powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor,

od czego zacząć przy przeróbce z instalacji otwartej z zaworem 4D zasilanej kotłem z podajnikiem, aby nie było problemów. Grzejniki są żeliwne. Instalacja otwarta, 2 pompy, zawór 4D. Będzie gaz. Chciałem go włączyć alternatywnie do obiegu. Czyli chyba docelowo 2 źródła.  Ten kocioł może być użytkowany legalnie do 01.2028.

Równolegle mam jakieś 40m2 do zrobienia w podłogówce. Reszty łącznie ok 100m2 raczej nie dam rady z podłogami na raz wymienić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Nie wiemy jak są połączone rury, pewnie wszystko wprost z kotła, bez sprzęgła.

Nie wiemy jakie są średnice rur zasilających, nie wiemy ile masz miejsca w skrzynkach, gdyż raczej tam trzeba robić przeróbki.

Czyli za mało wiemy aby ci doradzać, ponadto przeróbki nigdy nie są opłacalne.

Ale powodzenia.

Dziękuję za pomoc. Dla mnie temat zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, digi napisał(a):

od czego zacząć przy przeróbce z instalacji otwartej z zaworem 4D zasilanej kotłem z podajnikiem, aby nie było problemów.

Narysuj jak masz, to coś pomyślimy, przy kotle na gaz układ CO na pewno musi być zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest dzielona na dwie części. Te dwa grzejniki symbolizują 2 odnogi instalacji zasilane jedną pompą c.o.

Powroty zbiegają się przed zaworem. Następnie są dwa naczynia. Jedno wyrównawcze, w nim jest woda oraz drugie naczynie (nie pytaj po co ja tego nie robiłem) jest puste. Instalator coś wspominał o odpowietrzeniu kotła, ale to raczej nie działa. Jak wymieniłem zasobnik to i tak był cyrk z odpowietrzeniem. Tak jakby nagromadziło się w kotle. Dopiero po ręcznym otwarciu zaworu na całość wywaliło powietrze na instalację. Zawór 4D jest WITA, siłownik SM4.6

Instalacja była przerabiana z instalacji grawitacyjnej (rury czarne, rozdział dolny, kocioł komorowy) i to naczynie, które jest na powrocie wpięte zostało przy okazji wymiany kotła komorowego na Ling'a. Instalacja przerobiona z grawitacji na układ z zaworem 4D i pompami. Poza tym nic poza odpowietrzeniem przed wejściem do wężownicy zasobnika c.w.u nie ma. Ewentualnie do wspomnienia są tylko odpowietrzniki na zakończeniu pionów i zawory odcinające przed pompami. Nie ma nic innego w tej instalacji. Grzejniki żeliwne starego typu żeberkowe, zawory herz ts e z głowicą na grzejnikach.

 

Kocioł mam legalnie do użytkowania do 01.2028. Myślałem, aby zostawić jako drugie źródło ciepła. Odizolować to hydraulicznie. Ta jedna z odnóg zasila grzejniki na ok 40m2(jeden pokój dzienny), myślałem o podłogówce. W całym domu raczej nie dam rady zrobić podłogówki.

 

instalacja.png

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.