Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Immergas Victrix Exa 24 vs Tera 24 plus - pytanie o różnice.


walimar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
Stoję przed problemem zakupu kociołka jednofunkcyjnego Vitrix Exa 24 KW lub Vitrix Tera 24 Plus. Mam do ogrzania ok. 160m2 domu jednopiętrowego, ocieplonego 20cm styropianu i 30 cm wełny w dachu. Do tej pory użytkuję Vitrixa 24KW x z zasobnikiem 200l i mam bardzo dobrą opinię o tym egzemplarzu. No ale po 16 latach czas na nowy.

Oba kociołki są bardzo podobne ale zastanawia mnie dlaczego starszy kocioł Exa jest średnio o 500 zł droższy od nowszej Tery.
Analizując dane techniczne zauważyłem dwie znaczące różnice poza różnymi wymiennikami, gabarytami czy różnicą w minimalnej modulacji:

1. Ciśnienie dyspozycyjne przy wydajności 1000 l/h:
Tera - 9,19 Kpa/0,9 m.c.a
Exa - 29,6 KPa/3,0 mH20
Czyli co Exa podniesie słup wody na wysokość 3,0 m a Tera tylko 0,9 m ??? (słabsza pompa obiegowa) ?

2. Roczne zużycie paliwa dla funkcji c.o. (Qhe) :
Tera - 12250 kWh/44,1GJ
Exa - 20639 kWh/74,3 GJ
Czyli teoretycznie Tera zużyje prawie 60 % paliwa (gazu) mnie,j niż Exa w tych samych warunkach ?.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Za 2 - 3 dni muszę podjąć decyzję co kupić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tu chodzi bardziej o komfort cwu. Trzy łazienki robią swoje. 12 kW to stanowczo za mało a 18 kW to niewielka różnica a i wybór kotłów bardzo ograniczony. 

 

Edytowane przez walimar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tera- nowszy model, ma dod współpracę z aplikacją mobilną, ciśnienie dyspozycyjne pompy przy samych grzejnikach nie jest parametrem decydującym o jakości.

Natomiast istotne jest że Tera ma lepszą sprawność , przez co jest mniejsze spalanie.

Pewnie konstrukcyjnie ma większy wymiennik ciepła, przez co ma większe opory przepływu w samym kotle = mniejsze ciśnienie dyspozycyjne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogrzewanie mieszane mniej więcej 50/50. Podłogówki wspomaganie dodatkowymi pompami. Mam obawę czy Tera poradzi sobie z grzejnikami na I piętrze. Wg. specyfikacji ma 3 razy mniejsze ciśnienie niż Exa.

Co do aplikacji to gadżet z dodatkową przystawką za ponad 1500 zł. Exę też chyba można sparować z aplikacją. 

Zastanawia mnie o ile faktycznie Tera może być oszczędniejsza od Exy. Raczej te teoretyczne 60 % nie wchodzi w grę. Mój obecny kocioł spala ok. 1400 m3 gazu na rok. Myślę, że to przyzwoity wynik i jest podobny parametrami do Exy. 

Jutro dzwonię do Immergasa może oni mnie więcej oświecą. 

Edytowane przez walimar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to Tera, ma mniejszą moc minimalną, a to może dawać pewne oszczędności. Sprawność też ma większą, ale minimalnie i to nie są jakieś super osiągi jak na kocioł kondensacyjny. Lepsze parametry (na papierze) ma zwykły termet silver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z pracownikiem Immergasa, zdecydowałem się na Exę. Potwierdził, że Tera może wytwarzać  mniejsze ciśnienie za sprawą innego wymiennika (podobno stwarzającego większe opory) oraz innej wbudowanej pompy obiegowej. Nie był w stanie zagwarantować, że Tera nie będzie miała trudności z grzaniem w grzejnikach na pierwszym piętrze budynku.

Co do zużycia gazu między Terą a Exą, to raczej wykluczył aby znacząco różniły się między sobą a na pewno nie w takim dużym stopniu (o ok. 60%), chociaż nie potrafił wskazać skąd takie dane znajdują się w kartach produktów i na jakiej podstawie zostały wyliczane.

Tak więc wolałem nie ryzykować z Terą i zamówiłem Exę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.