Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pereko Retro


Matejko1

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o kotle Pereko Retro? Czy ktoś miał już z nim jakieś doświadczenia? Kocioł mnie zainteresował tym, iż ma certyfikat do palenia zarówno węglem jak i drewnem. W szczególności ciekaw jestem porównań do pozostałych kotłów z certyfikatami na węgiel i drewno np. Tekla Classico 30 kw, MPM DS 14 kW i chyba certyfikaty mają też Atmosy AC16S i AC25S.

 

Czy ktoś mógłby powiedzieć czy przy rozpalaniu i dokładaniu Pereko Retro dymi i czy trzeba otwierać maskownicę krótkiego obiegu?

 

Chciałbym aby kocioł miał możliwie dużą pojemność komory załadowczej. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Pereko Retro pojemność komory załadowczej dla modelu mocy 21 kw ma 37 litrów link: https://www.pereko.pl/retro/ (wydaje mi się, że to jest pojemność do DOLNEJ krawędzi drzwiczek załadowczych), ale na infolinii mówili że wielkość całej komory załadowczej mierzonej do górnej krawędzi drzwiczek załadowczych to głębokość 32,5 cm wysokość 62 cm szerokość 32 cm czyli cała pojemność to trochę ponad 64 litrów, ale nie widziałem tego kotła na żywo więc nie mogłem sprawdzić samemu tych rozmiarów. Jeśli ktoś ma model 21kw to prosiłbym o podanie rozmiarów komory zasypowej.

 

Chciałbym aby kocioł w razie kilkudniowego braku prądu mógł awaryjnie działać bez prądu a w szczególności bez wentylatora, więc pojawia się też pytanie czy Atmos zadziała bez prądu?

retro-cut-drewno-www-x2.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
właśnie wymieniam kocioł. Obecnie mam przerobiony kocioł - był z podajnikiem tłokowym, wsadziłem do niego palnik na pellet VIP. Sprawowało się to nawet dobrze, niestety ceny pelletu poszybowały w kosmos.

Przeczytałem wiele wątków na tym i innych forach i również byłem zainteresowany tym kotłem. W moim przypadku ma dwie wady - małe drzwiczki załadunkowe (nie zmieści się palnik na pellet) oraz mała komora załadunkowa.

Mój wybór padł na Ogniwo Bio 18kw + bufor 1000l. Jak spadną ceny pelletu to zamontuję w nim palnik. A tak to głównym paliwem będzie drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafff napisał(a):

W moim przypadku ma dwie wady - małe drzwiczki załadunkowe (nie zmieści się palnik na pellet) oraz mała komora załadunkowa.

Mój wybór padł na Ogniwo Bio 18kw + bufor 1000l. Jak spadną ceny pelletu to zamontuję w nim palnik. A tak to głównym paliwem będzie drewno.

Czy Ogniowo Bio 18 ma 64 litry komory załadowczej (do górnej krawędzi drzwiczek)? A jeśli tak to dlaczego nie:

  1. Tekla Classico 30 kw – on też może mieć dużą komorę załadunkową na stronie jest 41 litrów, ale zgodnie z informacjami z infolini 75 litrów (mierzonej do górnej krawędzi drzwiczek podejrzewam że podobnie jest to mierzone w Ogniwo Bio), ale dobrze byłaby sprawdzić wymiary na prawdziwym egzemplarzu, ponadto Tekla 30 kw można domontować palnik ale ten nie ma wtedy certyfikatu tak jak wersje Tekli z mniejszą mocą

  2. MPM 34 który ma 135 litrów komory załadunkowej (też MPM ma swoje palniki do pelletu ale bez certyfikatu) lub

  3. Attack SLX, który chyba potrzebuje wentylatora ale ma 200 litrów komory załadowczej (i jeszcze jest Attack w wersji kombi z palnikiem pelletowym i chyba certyfikatem)

 

A i jeszcze czy nie zastanawiałeś się nad wstawieniem palnika na zrębki od Kowa kotły? Wtedy możanby palić zarówno zrębką jak i pelletem.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydował aspekt ekonomiczny. Kotły o których piszesz kosztują:

- Tekla to koszt 11899zł

- Mpm - 11999zł

-Attack SLX, - ok. 20 tys.

Mam już palnik na pellet ze sterownikiem który umożliwia palenie: pellet, drewno+pellet, samo drewno. Mój wybór to kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi a tym co by się chciało mieć 🙂

Wybór mam już z głowy, wczoraj kupiłem. Teraz jeszcze bufor i reszta gratów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 22:11, Rafff napisał(a):

małe drzwiczki załadunkowe (nie zmieści się palnik na pellet)

dopytam:

1. czy za małe są drzwiczki załadowcze czy drzwiczki żarowe (otwór żarowy) tudzież drzwiczki otwór od popielnika?

2. Czy taki palnik może być w każdym z tych trzech otworów?

3. Czy coś zmieniłoby/poprawiło otworzenie maskownicy krótkiego obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Załadowcze.

Ad.2. Palnik włożę do środkowych drzwiczek (załadowcze). Palnik spala również gorszej jakości pellety, przy paleniu pelletem z łuski słonecznika lub owsem tworzy się dużo popiołu. Jak się trafi słabej jakości pellet drewniany który się spieka to potrafią się tworzyć spieki wielkości małej cegiełki. Umieszczenie palnika w dolnych drzwiczkach z w/w powodów jest problematyczne.

Ad.3. Nie bardzo wiem, co masz na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2023 o 06:54, Rafff napisał(a):

Ad.3. Nie bardzo wiem, co masz na myśli.

Ja nie będąc ekspertem nie wiem w które drzwiczki zasypowca się taki palnik pelletowy wkłada – dywagowałem czy np. przy włożeniu w drzwiczki załadowcze które są u góry komory zasypowej a więc daleko od wlotu do palnika, czy to nie jest za długa droga dla płomieenia/dymu/ciepła do wloty palnika i trzebaby skrócić drogę dla dymu i zwiększyć ciąg poprzez otworzenie maskownicy krótkiego obiegu.

 

A przy okazji czy są mniejsze palniki pelletowe, które weszłyby w drzwiczki od Pereko Retro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ma wentylator, powinno działać bez problemu. Wybierając Ogniwo Bio, kierowałem się również tym, że producent ma w ofercie praktycznie ten sam kocioł z palnikiem na pellet - Ogniwo Bio Duo:

https://ogniwobiecz.com.pl/ogniwo-bio-duo/

Co do mniejszych palników na pellet to nie wiem. Wybierając palnik szukałem takiego który ma czyszczenie mechaniczne. Montując palnik na samym dole, masz mniej miejsca na popiół.

Spalając porządny pellet nie ma to znaczenia, problem zaczyna się jak masz kijowy pellet, który się spieka lub spalasz pellet z łuski słonecznika albo owies. W obecnym kotle przetestowałem trzy położenia palnika, wysokie umieszczenie palnika nie miało znaczenia dla spalin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.