Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki rozmiar zaworu 4D


pablo1208
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez pablo1208,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z wyborem rozmiaru zaworu 4D. Piec ekogroszek 15 KW. Króćce pieca 5/4". Ogrzewanie kaloryfery + bojler. Wg nomogramu dla pieca 15 kw przepływ KVS wynosi 6,3. KVS 6,3 dla zaworu 4D to 3/4. Teraz pytanie? Skoro wyjście z pieca 5/4" to redukować na 1" i dalej do zaworu poczym wpiąć się redukcja 3/4 do 4D? Tak samo z krótkim obiegiem ? Czy całość robić w 5/4 i zawór 4D 5/4. Są różne szkoły. ,,Starzy,, hydraulicy popierają drugą opcję, jednak producenci xaworów twierdzą że KVS się liczy ,a rozmiar rur ma mniejszą wagę. O co tu chodzi?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak zrobisz obieg krótki - tj kocioł - zaw 4-D i powrót na kocioł

Jak obieg krótki , czyli tzw kotłowy będzie pracował na grawitacji to zaw 4-D musi mieć rozmiar co najmniej taki jak wyjścia z kotła, tak samo rury tego obiegu.

Jak obieg kotłowy będzie wspomagany pompą na powrocie z 4-D do kotła, to rozmiar samego 4-D jest mniej istotny, obecnie przeważnie do 20kW daje się 4-D 1" + pompa kotłowa ( na powrocie) 25/40 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2023 o 10:14, sambor napisał(a):

Wszystko zależy jak zrobisz obieg krótki - tj kocioł - zaw 4-D i powrót na kocioł

Jak obieg krótki , czyli tzw kotłowy będzie pracował na grawitacji to zaw 4-D musi mieć rozmiar co najmniej taki jak wyjścia z kotła, tak samo rury tego obiegu.

Jak obieg kotłowy będzie wspomagany pompą na powrocie z 4-D do kotła, to rozmiar samego 4-D jest mniej istotny, obecnie przeważnie do 20kW daje się 4-D 1" + pompa kotłowa ( na powrocie) 25/40 

Ok. A dla pieca 15 KW ? Rozmawiałem dziś z gościem który ma sklep hydrauliczny, twierdzi że wielkość zaworu nie wpływa na instalację. Z Afriso z kolei info że powinien być 3/4" , a średnica rur nie ma wpływu. Pierdziele montuje 1".

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica i długość rur między kotłem a zaw 4-D w obiegu grawitacyjnym mają duży wpływ na pracę samego zaworu, więc niech A... nie opowiada bzdetów.

Jeżeli dajesz pompę na powrocie z 4-D do kotła to możesz dać zaw4-D 3/4" i takie same rury,

Bez pompy to już wszystko 5/4", chyba że bardzo krótki obieg kotłowy to może na 1" będzie działać.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Średnica i długość rur między kotłem a zaw 4-D w obiegu grawitacyjnym mają duży wpływ na pracę samego zaworu, więc niech A... nie opowiada bzdetów.

Jeżeli dajesz pompę na powrocie z 4-D do kotła to możesz dać zaw4-D 3/4" i takie same rury,

Bez pompy to już wszystko 5/4", chyba że bardzo krótki obieg kotłowy to może na 1" będzie działać.

Ja mam pomysł taki. Z pieca redukcja 1" . Rura Cu28 do zaworu 3/4 .wyjście na instalację Cu28 + pompa . Powrót z zaworu (krótki obieg ) Cu28 + pompa. Reasumując. Instalacja kotłowa Cu28 zawór 4D 3/4, oczywiście za zaworem pompy ( zasilanie i powrót ) będzie dobrze ?

 

18 godzin temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Przewymiarowanie zaworu (zbyt duży Kvs) będzie skutkowało w nieprecyzyjnej regulacji temperatury,siłownik zaworu będzie nieustannie korygował swoje położenie co w konsekwencji doprowadzi do szybszego jego zuzycia

Tak właśnie powiedzieli z Afriso. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Może być.

Ale przyłącza do 4-D niech będą 1"

Ale że jak bo nie rozumiem. Zawór 3/4 ma przyłącze DN20 . Nie ma zaworu 3/4" z przyłączem 1". Może ja czegoś nie rozumiem. Jeszcze raz. Zasilanie z pieca 1" ( Cu28 ) , redukcja 3/4" i do zaworu 3/4 " Tak rozumiem. Czy inaczej 🤣🤣🤣

Teraz, pablo1208 napisał(a):

Ale że jak bo nie rozumiem. Zawór 3/4 ma przyłącze DN20 . Nie ma zaworu 3/4" z przyłączem 1". Może ja czegoś nie rozumiem. Jeszcze raz. Zasilanie z pieca 1" ( Cu28 ) , redukcja 3/4" i do zaworu 3/4 " Tak rozumiem. Czy inaczej 🤣🤣🤣

A czekaj. Jak za zaworem 4D  ( krótki kotłowy ) będzie pompa to w przypadku braku prądu to i tak nie będzie grawitacji. Chyba że bajpas równolegle do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, pablo1208 napisał(a):

Zawór 3/4 ma przyłącze DN20 . Nie ma zaworu 3/4" z przyłączem 1". Może ja czegoś nie rozumiem.

I dużo nie rozumiesz!

Popatrz np na zaw VRB 142 o nr katalogowym 11661000 ma gwinty zewnętrzne 1" i Kvs6,3

59 minut temu, pablo1208 napisał(a):

Jak za zaworem 4D  ( krótki kotłowy ) będzie pompa to w przypadku braku prądu to i tak nie będzie grawitacji. Chyba że bajpas równolegle do pompy

Jak nie będzie prądu to kocioł też nie będzie pracował, więc po co ci grawitacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
21 minut temu, sambor napisał(a):

I dużo nie rozumiesz!

Popatrz np na zaw VRB 142 o nr katalogowym 11661000 ma gwinty zewnętrzne 1" i Kvs6,3

Faktycznie. Dziękuję za poradę. Oblecialem internet i nie widziałem takiego. Dopiero po nr katalogowym który podałes. Przybiłbym Ci piątke za porady, ale nie ma jak. ,,👍👍👍. Sugerowałem się Afri...., Diamo...., Def....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.