Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec na pellet z rusztem wodnym - stary dom 120m niedocieplony


tsonga

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Muszę wybrać piec na pellet z podajnikiem i szukam informacji, jaki dokładnie kupić (ile KW i jaka konstrukcja, model). Chciałbym, żeby była tam możliwość palenia awaryjnego innym paliwem niż pellet (drewnem?), opcjonalnie, w razie jakiś kłopotów związanych z brakiem pelletu na rynku. Dom jest stary ma 150 lat, jednopoziomowy. Bez styropianu, okna plastikowe, mur z cegły 50cm, brak normalnego stropu (strop jest chyba z gliny z normalnym sufitem). Strop będzie docieplnony wełną mineralną od góry. Budynek jest wyremontowany, normalnie cały czas użytkowany od momentu zbudowania, ogrzewanie z piecokuchni i grzejników aluminiowych. Sam dach bez docieplenia.

Będę wdzięczny za każdą pomoc, szczególnie w kwestii doboru mocy pieca, jak i modelu/firmy. Przydałoby się sterowanie z aplikacji. Z tego co wiem, są dwa rodzaje pieców - "zwykłe" i o podwyższonym standardzie emisyjności - jeszcze nie wiem, jaki wybrać, na ten droższy jest większa dotacja (na zwykły maksymalnie 5600zł, na droższy 9100), więc to się jeszcze okaże po dokładnym zapoznaniu się z cenami i funkcjami.    

Do pieca będzie musiał być dobudowany zewnętrzny komin, ponieważ obecny  jest w innym miejscu niż może stać piec centralny.
Tutaj również mam kilka pytań, ale napiszę o tym w dziale kominów.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Popatrzę sobie na te kotły. 
Możesz mi coś jeszcze napisać na temat różnicy między tym piecem a innymi markami, czemu właśnie ten polecasz?

Ja bardzo słabo orientuje się w piecach, jedyne co wiem, to że będę potrzebował kotła około 10KW z podajnikiem i możliwością palenia innym paliwem w razie jakiejś wtopy z pelletem. Po czym się poznaje, że piec może spalać również inne awaryjne paliwo? 
Z tego, co wiem, to w teorii chyba nie wolno tak projektować ekologicznych pieców, ale firmy robią tak, żeby była możliwość małej przeróbki w razie czego. Tak mi ktoś gadał, ale nie wiem czy miał rację.

Czym w ogóle się kierować przy wyborze pieca, są jakieś funkcje techniczne, które są ważne, ale nie wszystkie urządzenia je posiadają? Sterowanie Wifi jest opcjonalne czy dokupuje się jakiś sterownik do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc kocioł na dotację, przez okres jej trwania nie możesz spalac żadnego innego paliwa, tylko takie, na jakie jest dotacja. Zwykle jest to czas 5lat w którym w umowie zapisane są min. 3 wizyty kontrolne. Jak Cie nakryją na paleniu na jakimś ruszcie, to masz karę i mogą cofnąć dotację .

 

Musisz odróżnić dwie sprawy:

1. tj co można w kotle zadziałać (wsadzić ruszt, zdemontować np. rure pelletowa i palić po przełączeniu w sterowniku ekogroszkiem....)

2. Co można w przypadku pozyskania dotacji, czyli nic z w/w rzeczy tak długo, jak trwa dotacja.

np. kocioł marki #sekom typ #TechnixPel moc od 12kW jest opcja montażu rusztu we własnym zakresie. Kocioł jest wyjściowo na pellet i przysługuje na niego podwyższony próg dotacji. W zestawie jest sterownik z wbudowanym modułem internetowym. Model mniejszy 10kW nie ma ani kawałka miejsca na awaryjne palenie, zostaje tylko opcja pellet/zejście do ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dwupaliwowy-takže z papiermi na dotacji možne uznac niektore kotly do zgazowywania drewna,wuposažone k swojemu celu jescze palnikom pelletowym(atmos,blaze i može dalsze marki).Ale ma to zawsze swoja ograniczenia,tzn.do palenia drewna potrzebny bufor i na pelletu nie možliwe liczyc na sprawnosc,jaka maja czyste pelleciaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zamierzam palić czym innym niż pelletem. Zależy mi jednak, żeby była możliwość szybkiej przeróbki/modyfikacji do spalania drewna czy zwykłego węgla (nawet w bardzo upośledzony sposób), w razie gdyby za kilka lat znowu zrobił się jakiś syf wojenny i pellet na przykład zniknie z rynku na pół roku albo będzie kosztował majątek. Po prostu tylko w całkowicie awaryjnej sytuacji. Przyjrzę się piecom Sekom-Pleszew, bo akurat mam niedaleko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.