Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - problem z pętlą, słabo grzeje, regulacja podłogówki


radekpl

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, sambor napisał(a):

Masz tam gdzieś pozycję - rura fi 28?

Na tej Cu22 to trudno będzie to ogarnąć, "podziękuj" temu kto doradzał takie rury i taki zaw 3-D.

A twoje wyliczenie - 2l/min to się skąd wzieło?

Pewnie kolejny "doradca".

Ech chłopy, chłopy inwestujecie dużą kasę w materiał i robociznę, a żal wam kilku złotych na porządny projekt instalacji.

 

Rurę dał jeden który robił podłogówkę, rozdzielacze i hydraulikę w łazienkach. Natomiast zawór wstawił drugi, który robił kotłownię. Mam na dokumencie M RURA TWARDA FI 28x1,0 - 31 MB oraz M RURA TWARDA FI 22x1,0 - 16,3 MB.

Rur nie wymienię ale zawór 3D już tak. A to wyliczenie to wziąłem z tego forum z posta 2015 roku gdzie było napisane "Jak policzysz ilość pętli i pomnożysz przez 2l/min to masz przybliżony przepływ w l/ min x60 to masz w l/h." Tylko u mnie nie ma 2l/min tylko 1,5 l/min. Czyli powinno być 14x1,5x60=1260 tj 1,3 m3. Jak to się ma do długości 830 mb ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kvs to że zawór ma kvs 1,6  to nie znaczy ze on przepuści 1,6m3 wody w ciagu godziny ale przy określonym spadku ciśnienia za  tym zaworem , niech Sambor wytłumaczy .

Do takiej podłogi min  din25 kvs 3,2  , jednak to że tam jest chłodno w tym pokoju to nie wina tego zawóru i rur  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość rur w posadzce nie ma nic do przepływu!

Weź linijkę z podziałką milimetrową i tak na oko zmierz te rury miedziane ,które wychodzą z zaw 3-D, i które wchodzą do rozdzielaczy- przecież nie pomylisz Cu22 i Cu28, to widać na oko!

Te 2l/min to max co można puścić w PEX16 - dasz więcej to będzie głośno.

Jakby rury były dobrze to tylko wymień zaw 3-D i przenieś zaw zwrotny na powrocie z podłogówki, tam gdzie pokazałem w którymś z poprzednich postów.

Jak z tym dojdziesz do ładu to się zajmiemy resztą.

Ten pokój zimny ma 1 czy 2 ściany zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury miedziane, które wychodzą z zaworu 3-D mają 28 mm. Taki sam rozmiar rur jest w 2 rozdzielaczach. Rury od obiegu do grzejników mają 22 mm.

Pokój z którym jest problem ma jedną ścianę zewnętrzną. Druga od garażu, trzecia od wiatrołapu . Zaznaczyłem go na rysunku czerwoną ramką. Zaznaczyłem tez na niebiesko drogę Cu28 z kotłowni do pierwszego rozdzielacza w wiatrołapie. Długość rur od kotłowni do pierwszego rozdzielacza to ok 10 m.

projekt.thumb.png.6c537cbc6b0d9c7dfb7f8f2ab41514a4.png

Edytowane przez radekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sciana od garazu  docieplona ? , to przeszklenie spore jest , ale w sumie  pokój z 3 stron  jest w budynku .

W porównaniu do tego wiatrołapu to o ile nizsza tep osiagasz w tym pokoju ? w salonie masz gress na podłodze czy tez panel ? proponuje zwikszyć  o 2do3* zasilanie ,  na pomieszczenia ciepłe zdławić przepływy nawet poniżej 1l/min , poczekać kilka godzin i zobaczyć czy tam się coś dzwigło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą temperaturę sprawdź ręką jak nie masz termometru. Już będzie coś wiadomo.

A jaką w ogóle temperaturę masz w tym pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sambor napisał(a):

Jak niedogrzewa to trzeba ścianę w garażu docieplić i będzie spoko

Tylko że tam podłoga się nie nagrzewa. Ciężko się doi te informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tu chodzi o to ze  scianę  ta sasiadujaca z garazem trzba ocieplic od strony garazu , potraktować ja jak sciane zewnetrzna , pomimo to ze w grarazu nawet jak nie grzany jest temp dodatnia , to ta sciana  ogrzewa garaż 

Strop zapewne docieplony tak samo jak reszta , w tym pokoju nie ma zas zadnych innych zysków ,  bo jest w w czesci budynku gdzie nie dociera ciepło z lodówki ,tv , piekarnika itp , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest chłodniej. Ale tam podłoga się nie nagrzewa do takiej temperatury jak w innych pomieszczeniach.

Ocieplenie garażu, jak najbardziej. Dodatkowo są drzwi bezpośrednio do wiatrołapu. Tutaj też są straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

z tego co zrozumiałęm to pokoj sie nie dogrzewa , nic nie wiadomo jaka jest tam temperatura podłogi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili temperatura w tym pokoju to 20,2 st. C. W wiatrołapie oraz innych pomieszczeniach jest 21,8 st.C.

Nie ma tam nic oprócz ciepła bytowego jeżeli siedzą jakieś osoby. Strop docieplony na całej powierzchni 20 cm.

Jeżeli chodzi o temperaturę rur w rozdzielaczu to zasilenie tej sekcji wydaje się identyczne jak w pozostałych sekcjach a powroty są nieco chłodniejsze (nie mam teraz termometru) i podobnie każda sekcja na powrocie wydaje się być tak samo chłodniejsza. 

Reasumując co mam do zrobienia:

1. Zmienić zawór 3-D z kvs 2x większym tak jak pisał sambor np. Esbe VTA523, VTA552 , albo najlepszy VTA572

2. Wyrzucić zawór zwrotny za pompą z podłogówki. 

3. Docieplić ścianę sąsiadującą z pokojem w garażu. Myślicie, że 5 cm wystarczy czy dać od razu 10 ? Na zewnątrz domu ściany są docieplone grafitowym styropianem o grubości 15 cm ze współczynnikiem 0,33.

 

Edytowane przez radekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze co zrób , to zwiększ temp zasilania  o max 3* , i zmniejsz przepływy na pomieszczeniach dogrzanych , ustal taką temp zasilania żeby była w stanie dogrzać  pomieszczenie  najbardziej energochłonne , a  inne pomieszczenia  tak jak juz pisałem ogranicz przepływami 

Ewentualnie możesz pomyśleć o jakiś siłownikach i regulatorach , lub  3d termostat , zamienić na 3d z siłownikiem  ale to koszta są i przeróbki 

A i  ogrzewanie podłogowe powinno być zasilane najlepiej 24h/dobę , ewentualnie z małymi przerwami nie odpusczać  do wychładzania posadzki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Zmierzyłem temperaturę podłóg w domu. W tym chłodnym pokoju są panele i mają 22,8-23 st.C. W wiatrołapie są płytki gresowe i maja 22,4 st.C. W salonie również płytki 25,2, korytarz 25,4. Pokoje z drugiej strony domu gdzie są panele 24,3-24,7. Na sterowniku od pieca gazowego w tym samym czasie pokazuje temperaturę powietrza 21,8 st.C.

Edytowane przez radekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiesz co masz zrobić ,  odkręć 3d żeby zwiększyć temp zasilania  to wszystko .

Załaczanie kotła takim termostatem  który mierzy temp powietrza  i tylko robi ON-OFF a nie moduluje moc kotła  w przypadku podłogówki jest lipne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.