Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzadko wchodzi na PID, częsta praca na 100% mocy


maurycy81

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł przez większość dnia chodzi na 100% mocy, a temperatura zadana to 55 stopni, osiąga około 50 stopni czasem osiągnie te 55-59 i wtedy jest w stanie PODTRZYMANIE W PID. Jak przekroczy 60 to przechodzi w stan PODTRZYMANIE. Ogólnie pali się ok, jest trochę spieków, ale tylko "troche", to pewnie kwestia za dużego nadmuchu? Jeszcze tego nie rozgryzłem.

Robiłem też inne ustawienia (częstsze podawanie dla 100% mocy), ale wtedy nabijało mi nawet 62 stopnie i przechodziło w zwykłe PODTRZYMANIE. Wtedy kopczyk sie dość mocno zdążył zapaść zanim ponownie zaczął pracować na 100% mocy.

Czy mam robić tak aby jak najczęściej pracował w PODTRZYMANIE W PID czy jak przechodzi w zwykle PODTRZYMANIE to też jest ok?
Wykres wygląda tak (bierzcie poprawke na to, że modyfikowałem czas przerwy dla 100% i 1% mocy):

https://imgur.com/a/Dl6LfZI
1) czy to jest poprawnie ustawione i zostawiać to w ten sposób aby kocioł ledwo dobijał te zadane 55 stopni i ciągle chodził na 100% mocy? Rzadko wchodzi na podtrzymanie PID.

czy zmniejszyć czas przerwy dla 100% mocy żeby osiągał zadaną temperaturę - tylko wtedy to nawet przekraczał zadaną temperaturę i nabijał mi nawet 62 stopnie (chyba, ze wtedy jeszcze bardziej podnieść temperature na kotle np. do 60?). Bo jak już przechodził w podtrzymanie to kopczyk "mocno" opadał  zanim ponownie zaczął pracować na 100% mocy.
2) Czy to naturalne gdy kocioł przechodzi w podtrzymanie to kopczyk "mocno" opada a potem znowu chodzi na 100% mocy i go odbudowuje?

 

 

 

Edytowane przez maurycy81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz odkryc kilka opalu podaje ci podajnik w 1s czasu.Zrobisz po wygaszeniu i napelnianiu retorty opalom do rowna,spuscic podajnik na n.p. 10 min,zgarnac do rowna i przesypany opal dac na wage,wyliczac.Z tego juž dla wydajnosci opalowej energetycznej (KW/Kg) možne odpowiedno ustawic podawanie na min.i max. mocy kotla.I do tej ilosci opalu dopiero dobrac nadmuch.

Czy tak latwiej(nie chcesz prawdziwej mocy): Poki przyjmiesz siebie podawanie,na ktorym sia kociol przegrzewa jako max.-100%,potym ustaw  na min. mocy 5x nižsze podawanie.I dobierz nadmuchy odpowiedno nawegleniu.Nadmuch minimalny bedzie naprawde niski.Wyprobuj,na jakiej wartosci jest dmuchawa w stanie isto wstac od zera,by kreczyla i nie tylko buczala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam jak takie pytania wracają. Nikomu się nie chce poszukać... ani poczytac instrukcji ani skorzystać z GUZIKA INFO na sterowniku.

1. Praca - stan poniżej temp. zadanej np. 50st.C

2. Podtrzymanie PID - to nadal modulacja PID, napis pojawia sie jak wartość osiągnięta.  Jakbyś zechciał nacisnąć INFO, to tam masz też dane od pracy PID... i widziałbyś jak moduluje i co robi. To tylko napis i tyle

Podtrzymanie PID działa do ustawionej wartości pracy PID np. +2st.C, chcesz aby miał czas hamować, to ustawiasz praca PID + 5

3. Podtrzymanie - to stan po przebiciu nastawionej wartości PID + 2 oznacza,że powyżej 2 stopni od zadanej jest sztywne podtrzymanie. Zadaj + 5, to będzie miał więcej czasu i większy zakres na hamowanie.

 

Sama nastawa PID, dla stabilnej instalacji, gdzie tez więcej wody. KP zmień na 70 a KI na 15 czy 10

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2022 o 12:15, bercus napisał(a):

Czy tak latwiej(nie chcesz prawdziwej mocy): Poki przyjmiesz siebie podawanie,na ktorym sia kociol przegrzewa jako max.-100%,potym ustaw  na min. mocy 5x nižsze podawanie.I dobierz nadmuchy odpowiedno nawegleniu.Nadmuch minimalny bedzie naprawde niski.Wyprobuj,na jakiej wartosci jest dmuchawa w stanie isto wstac od zera,by kreczyla i nie tylko buczala.

Dzięki bercus. Najpierw obniżyłem moc nadmuchu w %. Potem zrobiłem w ten sposób jak napisałes i było już łatwiej, potem trochę poprawiłem czasy i teraz chociaż kopczyk się nie zapada.

https://imgur.com/a/Cf1GxjA => kocioł fota1
https://imgur.com/a/PraMqcP => kocioł fota2
https://imgur.com/a/zgk7c9D => popiół
https://imgur.com/a/QgxQkF0 => wszystkie wykresy

Wykresy osobno:
https://imgur.com/a/ZjjPeG6 => MOC
https://imgur.com/a/5Mf8mUS => temp. CO
https://imgur.com/a/pCZCVvV => mieszacz

Kocioł 35KW - opisany w tym wątku:

"Mieszkam w starym budynku ok. 250m2 (parter nieocieplony, piętro ocieplone) nazwijmy go blizniakiem
- jedno zasilanie na polowe parteru i polowe pietra budynku
- drugie zasilanie na drugą połowę parteru i druga połowę pietra budynku

- dwa bojlery 300 litrów i 100 litrów."

Temperatura na zewnatrz: -6 stopni.
Temperatura w pokoju: 22-23 stopnie
Temperatura zadana na kotle: 55
Temperatura na mieszaczu: 45

Ustawienia dla 100% mocy: 16s ; dmuchawa 5 bieg
Ustawienia dla 1% mocy: 2min 10s; dmuchawa 1 bieg
Czas podawania: 5s
Podtrzymanie: 8min; 5 sekund dmuchawa
Praca PID: +4

Zakres mocy dmuchawy w sterowniku: 10%-20%
Klapka wentylatora otwarta w 1/3

Kopczyk się utrzymuje poprawnie, choć w podtrzymaniu potrafi dobić nawet do 64 stopni
Raz dziennie trzeba wybrać popiół - są spieki żużlowe, ale też na retorcie po prawej stronie jest niewypalony węgiel, który się zsypuje.

W zasadzie miałeś racje, spalanie ekogroszku jest zbyt wysokie 47kg/24h . Bercus, co w takiej sytuacji mogę zrobić? Kotła już nie wymienie, ale czy zmiana palnika na mniejszy pomoże ze zmniejszeniem spalania, i czy jest to opłacalne? Ewentualnie coś innego jeszcze można zrobić samemu? Jeszcze coś w ustawieniach tu mogę poprawić by zmniejszyć spalanie chociaż o pare kilo?
 

W dniu 12.12.2022 o 22:57, Pieklorz napisał(a):

Nikomu się nie chce poszukać... ani poczytac instrukcji ani skorzystać z GUZIKA INFO na sterowniku.

Nie no, tyle to ja czaje jak to działa, zasade działania PIDu rozumiem, ale miałem tak mocno źle ustawione dla 1% mocy bo jakieś 5-7min, ze nie wiedziałem czemu tak szybko przekracza PID i w która stronę mam to regulować. Dopiero Bercus mnie nakierował, że musi być bliżej 2 minut. Miałem też zbyt mocny nadmuch - bardzo dużo spieków, więcej niż teraz, stąd trochę nadmuch obniżyłem. Bercus mi podpowiedział mniej więcej czas i było łatwiej to ustawić. Teraz kłopot ze spalaniem, ale na to pewnie nie ma już rady.

Edytowane przez maurycy81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta slepa czesc palnika,gdzie nie pali sia i zawalone jemnym,to nie naprawi inny palnik,tylko opal.Bierz ceglu i ulož prosto z gory na ta czesc,Zmniejszaj tym palnik,beztak martwa zone..Uwidzisz co bedzie,gorzej ciežko.

W kotlowym obiegu pompka zastosowana,czy nie,zawor sterowany silnikom? Bo widze duže wahania temp.kotla,tež CO.Poki pompka i silnik jest,potrzebne stabilizowac ustawieniami pracu 4D.Tež kp,ki jak Pieklorz radzi pomože stabilizacji pracy,kiedy wyžej napisane spelnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

A co sądzisz o takim spalaniu 47kg/24h przy -5/-7 stopniach na zewnątrz i opisanym przeze mnie budynku? Jest to akceptowalne czy jednak zbyt dużo?

1 godzinę temu, bercus napisał(a):

Bierz ceglu i ulož prosto z gory na ta czesc,Zmniejszaj tym palnik,beztak martwa zone..Uwidzisz co bedzie,gorzej ciežko.

Czaje, no to położe cegłę w to miejsce.
co znaczy "beztak martwa zone" - możesz jaśniej lub inaczej to napisać ? 😄

1 godzinę temu, bercus napisał(a):

W kotlowym obiegu pompka zastosowana,czy nie,zawor sterowany silnikom? Bo widze duže wahania temp.kotla,tež CO.Poki pompka i silnik jest,potrzebne stabilizowac ustawieniami pracu 4D.Tež kp,ki jak Pieklorz radzi pomože stabilizacji pracy,kiedy wyžej napisane spelnione.

Pompka zastosowana:
- 2x pompa CO,
- pompa na powrocie do kotła,

- pompa na bojler nr 1
- pompa na bojler nr 2
Zawór 4D jest sterowany automatycznie - ustawione na nim 45 stopni (otwiera i zamyka się w zależności jaka temperatura jest na centralnym). Problem jest taki, że jak go zamyka to automatycznie bardzo szybko rośnie temperatura na kotle - nabija nawet 65 stopni w podtrzymaniu. Natomiast w podtrzymaniu jakbym wydłużał mocno czas to by mi kopczyk opadał.

Aktualnie mam ustawione:
Zakres regulacji PID: 4 stopnie
Stała KP: 48
Stała KI: 21

Jutro po południu będę w domu to będę mógł obserwować efekty, dokonam zmian zgodnie z tym co napisał Pieklorz KP na 70, a KI na 15 i dam znać czy coś pomogło.

Edytowane przez maurycy81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maurycy81 napisał(a):

"beztak martwa zone"

Sorki,zle przetlumaczylem.Mialo byc martwa strefa palnika.Nie pali tam wegla.

Podaj jescze ustawienia zaworu w sterowniku.Czas reakcji,krok,proporcja,czas pracy,czy jest zgodny z praca silnika,czy jak w tym sterowniku sa te dane nazywane.Zawor wlasnie zawsze dziala przeplywmi przeciw temp.kotlowej.Czym goracejszy kociol,tym mniej ma sia do jego schlodzenia,ale faly na temp.CO zwielokrotniaja wplyw.Najwiecej ale sczyty wykresu mocy i z tym zwiazanej temperatury powoduje nie doskonale dobrany nadmuch.

Co do spalania,u mnia wczoraj 52 Kg,dzisz 47,mam slaby czeski opal 17Mj.Jest naprawde zimno w nocy okolo -9-12,w dzien -6-10.Przy okolicju zera spalam 35-40.

 

Jescze sia potorturowalem wyliczeniem pomiarow podawania dla mocy max.20 KW.Moj wynik obliczenia jest przybližony....biore pod uwage opal 24 Mj-6,5KW/Kg,potencjal ekoenergii 15 Kg/godz-4,2g/s. 20KW-3,07 Kg/godz.Podawanie opalu 1:4 pauza.

Jesli dmuchawa zwyklych 75-80W,to przy zakresu 10-20 przy 100% mocy ma 15% na 5tym biegu i to za malo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, bercus napisał(a):

Co do spalania,u mnia wczoraj 52 Kg,dzisz 47,mam slaby czeski opal 17Mj.Jest naprawde zimno w nocy okolo -9-12,w dzien -6-10.Przy okolicju zera spalam 35-40.

 

Jescze sia potorturowalem wyliczeniem pomiarow podawania dla mocy max.20 KW.Moj wynik obliczenia jest przybližony....biore pod uwage opal 24 Mj-6,5KW/Kg,potencjal ekoenergii 15 Kg/godz-4,2g/s. 20KW-3,07 Kg/godz.Podawanie opalu 1:4 pauza.

Gdzieś kiedyś pisałeś, że masz ustawioną moc kotła w sterowniku na max 15KW? Z tego wynika, że przy max 15KW i 17MJ węglu masz spalanie takie jak wyżej napisałeś. A gdybyś potrzebował wykorzystać większa moc kotła max 20KW i kupił węgiel lepszy 24MJ to miałbyś zbliżone spalanie do tego co napisałeś? Dobrze zrozumiałem?

 

19 godzin temu, bercus napisał(a):

Jesli dmuchawa zwyklych 75-80W,to przy zakresu 10-20 przy 100% mocy ma 15% na 5tym biegu i to za malo.

Pierwszego dnia gdy uruchamiałem kocioł i miałem nadmuch 10-40% i ustawiony bieg 3 dla 100% mocy to mocno się paliło i chodził praktycznie cały czas na 100% mocy, ale kocioł nie mógł osiągnąć zadanej temperatury i były duże spieki. Nie wiem, może z tym brakiem możliwości nabicia 55 stopni na kotle to była kwestia tego, że dopiero dom się nagrzewał pierwszego dnia.
[====]
Miałem wtedy takie ustawienia:
Temperatura zadana na kotle: 55
Temperatura na mieszaczu: 45
Ustawienia dla 100% mocy: 15s ; dmuchawa 3 bieg
Ustawienia dla 1% mocy: 5min 30s; dmuchawa 1 bieg
Czas podawania: 5s
Podtrzymanie: 12min; 10 sekund dmuchawa
Praca PID: +4
Zakres mocy dmuchawy w sterowniku: 10%-40%
Klapka wentylatora otwarta w 1/3
Efekt: były spieki duże, nie mógł osiągnąć zadanej temperatury 55, może z raz w ciągu dnia osiągnął.
[====]

Natomiast drugiego dnia dokonałem zmian i mam takie ustawienia jak pisałem wyżej czyli:

23 godziny temu, maurycy81 napisał(a):

Ustawienia dla 100% mocy: 16s ; dmuchawa 5 bieg
Ustawienia dla 1% mocy: 2min 10s; dmuchawa 1 bieg
Czas podawania: 5s
Podtrzymanie: 8min; 5 sekund dmuchawa
Praca PID: +4

Zakres mocy dmuchawy w sterowniku: 10%-20%
Klapka wentylatora otwarta w 1/3


Odnośnie zaworu:
Mam zawór: Zawór mieszający MINIMIX 4 X 11/4"
oraz siłownik: WITA SM W10
https://imgur.com/a/PRNbofP <=> zdjęcie siłownika
https://imgur.com/a/iFZ5mN7 <=> zdjęcie naklejki na siłowniku

Aktualne ustawienia na sterowniku IRYD 610:
Czas pracy mieszacza: 2 sek
Czas przerwy mieszacza: 20 sek
Czas pełnego otwarcia: 140 sek
"czy jest zgodny z praca silnika" - nie wiem.
1. Znalazłem informacje, ze w przypadku "WITA SM W10" czas obrotu o 90 stopni to 120 sekund. To domyślam się, że na tyle powinienem ustawić (poprawić) czas pełnego otwarcia? A co z czasem pracy mieszacza i czasem przerwy mieszacza?
https://imgur.com/a/YAK1TLz <=> zdjęcie ustawień mieszacza z menu iryd 610

Odnośnie dmuchawy:
Dmuchawa mplusm WPA X6 - Power: 67W 
2. Czyli zwiększyć bieg dla 100% mocy z 5 na wyższy? (zakres biegów jaki mam do wyboru to 1-49) czy zmienić zakres pracy dmuchawy na inny niż 10%-20%?
https://imgur.com/a/XWbKmwU <=> zdjęcie ustawień wentylatora z menu iryd 610

Ponadto jest możliwość podbicia/obniżenia obrotów dmuchawy:
https://imgur.com/a/74rODaN <=> zdjęcie podbicia/obniżenia obrotów dmuchawy z menu iryd 610
https://imgur.com/a/vO7VY7u <=> zdjęcie z instrukcji
Podbicie/obniżenie obrotów dmuchawy według instrukcji:
"Z obniżeniem obrotów dmuchawy mamy do czynienia gdy sterownik przechodzi do PODTRZYMANIA. Wtedy moc dmuchawy podczas przedmuchu jest obniżana o ilość biegów ustawiona w tym parametrze (od wartości ustawionej w Ustawienia dla 100% mocy kotła). W przypadku podbicia obrotów dmuchawy o określoną ilość biegów realizowane jest ono z rozpoczęciem każdego podania przez Czas podawania + Czas podbicia obrotów.
Parametr czas podbicia obrotów określa czas przez jaki będą utrzymywane zwiększone obroty dmuchawy po zakończeniu podawania porcji opału
"

3. Mam zmieniać tez od razu zmienić KP i KI czy najpierw coś zmieniać z tą mocą wentylatora? Jutro sobota, mam wolne to mogę dokonywać zmian i testować 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Spalanie take,jake jest zapotrzebowanie domu.Sterownik trzyma taka moc,jaka potrzebna niezaležnie,czy max.ustawie 15,czy 25,czy co wsypem w zasobnik,ustawiam kalorycznosc i sterownik dolicza.Tylko wiecej,niž 15 nie mi potrzebne i sterownik tak ladniej pracuje,bo 1% mocy w modulacji jest O,15 KW i nie 0,25.

2)Na tej dmuchawie zakres dolny ustaw tak niski,by zawsze sia rozkreczyla z zera ale co najmniejszy.Zakres gorny jest pomiedzy 25-30%.Potym musisz znalazc optimalny nadmuch dla 1% i 100% pracy,oczywiscze na juž ustawionej ilosci podawanego opalu.Ideal poki jest možne jakos zatrzymac moc na tych wartosciach(jesli nie možliwe zatrzymac,potym taka pauze/podawanie ustawic mimo pid w pracy dwustanowej i ustawic odpowiednego nadmuchu)  i godzinke plus potrzymac,obserwowac-dosterowac.Przy takim przebiegu mocy jak widac na wykresu nie možne wyobserwowac czy spieki rosna w niskiej,czy wysokiej mocy,kiedy spiekow nie ma,možne,že w srodkowym przebiegu jest powietrze o.k. ale na sczytu jest za malo i na dole dužo,potym wykres tež faluje.Co do ustawienia zakresu dmuchawy W.S. krokow powietrza,celom jest uzyskac co najwiecej krokow dmuchawy w przebiegu mocy kotla.Kiedy masz dla 1% mocy kotla 1 i na 100% 5,potym na caly przebieg mocy jest 5 biegow i možesz jich uzyskac 49,czy jaki jest zakres w menu "dmuchawa"

3)Na silniku czas pelnego otwarcja 120s-to ustaw w sterowniku jako czas pelnego otwarcja 🙂 Czas pracy 2s O.K,ale poki bedzie falowac,potestuj 1s. Czas przerwy 40s. Czujnik dobro przycisniety przymocowany i oizolowany pianka,czy czymkolwiek.

4)KP i Ki ponajpierw zapisz i potym ustaw tak jak wyžej opisane.Jest to ustawienie szybkosci i "sile" reakcji mocy na roznicu temp.kotla od zadanej.

5)Co do podbicia/obniženia dmuchawy -nie wiem..Celom jest nie dopuscic podtrzymania 🙂

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem takie ustawienia:

Ustawienia 17.12.2022
Temperatura na zewnatrz: -9 stopni.
Temperatura w pokoju: 22 stopnie
Temperatura zadana na kotle: 55
Temperatura zadana na mieszaczu: 45

Ustawienia dla 100% mocy: 16s ; dmuchawa 10 bieg
Ustawienia dla 1% mocy: 2min 10s; dmuchawa 1 bieg

Czas podawania: 5s
Podtrzymanie: 8min; 5 sekund dmuchawa
Praca PID: +4

Zakres mocy dmuchawy w sterowniku: 10%-25%
Klapka wentylatora otwarta w 1/3
Ustawienia mieszacza: 1s;40s;120
Ustawienia PID: KP: 70; KI: 15;

Efekt: po godzinie osiągnał zadaną temperaturę z 45 na ok. 55 stopni, ale po 1.5h na kotle nabiło 60 stopni i przeszedł w podtrzymanie (dwustanowe), a na mieszaczu nabiło 55 stopni (przy zadanych 45).
Po kilku minutach w podtrzymaniu (dwustanowym) temperatura na kotle spadła na 49 stopni, a na mieszaczu na 47. Ponownie zaczął pracować na 100% mocy w PID. Potem po kolejnych minutach na kotle spadło na 47 stopni, a na mieszaczu na 44 i dalej pracował na 100% mocy w PID. Po dłuższym czasie nabił 64 przy zadanych 55, a na mieszaczu 47 i pracował w podtrzymaniu (dwustanowym)

W takim przypadku co powinienem zmienić bo nie bardzo mam pomysł?
Bieg zwiększyć dla 100% mocy? Czy wydłużyc przerwe w podawaniu na większą niż 2min 10 sec dla 1% mocy?

Edytowane przez maurycy81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.