Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia. Palnik Kipi, sterownik PellasX SControl 910 ecotouch


asteh

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry Wszystkim. Mam piec na pellet z palnikiem KIPI i sterownikiem firmy PellasX - Scontrol 910 ecotouch. Instalator co mi robił całą instalację, nie ustawiał tego sterownika. Nie ważył również pelletu. Ogólnie jakoś się pali, nagrzewa dobrze. Zastanawia mnie bardzo duże wahania płomienia (rzadko ma 100% gdy pracuje na pełnej mocy), jedynie gdy pod koniec przechodzi na minimalną to ma 100%. Fabryczne dane wagi pelletu to 3625 g na 15 minut. Jak zważyłem swój pellet, wyszło 2230 g i gdy się rozpalił w ciągu niecałych 5 minut, zadusił płomień (zasypał go). Kaloryczność 4,9 wpisane, jak producent pelletu ma podane. Ustawiłem z powrotem tak jak było, bo nie mam pojęcia ile bym musiał przestawić parametrów, aby na tej wadze nie "zasypywał go".

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli masz na myśli dostosowanie powietrza do przeważonego pelletu, to napisałem, że tak dużo sypie pelletu, że nie nadąża się spalać. Wtedy jest zasypany czujnik optyczny i mimo że płomień na wyjściu z palnika jest to on przeprowadza ponownie proces rozpalania. Jest to maksymalnie do 5 minut od rozpalenia poprzedniego.

Jeśli chodzi o ten procent płomienia, to w sumie mogę pokombinować z dawką powietrza mniejszą, ale wydaje mi się że już, to robiłem, ale że pewny nie jestem, to spróbuję ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może stopniowo ustawiaj raz na kilka dni od wartości fabrycznej w dół co 100g i  tym sposobem może da się ustawić . A generalnie zeby dobrze ustawić kocioł trzeba mieć cały szereg danych 

Czasy podawania przerwy temperatury kotła pomp spalin to wszystko jest brane pod uwagę przez starownik im więcej danych i zdjęć filmów udostępnisz tym łatwiej i szybciej można będzie ci pomóc.

Wesołych świąt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogólnie napiszę, że to dawkowanie nic nie dało, tylko stopniowo płomień robił się coraz mniejszy, a zwiększanie powietrza nie pomogło. Czy ten typ tak ma? Myślę, o odwiedzinach producenta pieca, nie jest aż tak daleko ode mnie, mają tam jakiegoś specjalistę, który się zna, raz z nim rozmawiałem przez telefon, ale na inny temat. Wrzucę fotki, nie wiem czy one coś dadzą, ale jak to może pomóc. Ogólnie to kocioł jest ustawiony na czujnik pogodowy. Mieszacz jest na termostat pokojowy i czujnik pogodowy. Temp. Min. Kotła to 60st. Pompa na grzejniki jest od 40st. Najpierw wrzucę te z ustawień. Jeśli coś jeszcze będzie potrzebne, to wrzucę.

IMG_20230103_121321183.jpg

IMG_20230103_121416456.jpg

IMG_20230103_121423073.jpg

IMG_20230103_121429555.jpg

IMG_20230103_121501176.jpg

IMG_20230103_121534989.jpg

IMG_20230103_121543307.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detekcja płomienia -zmniejsz na 10 % to nie powinien się wyłączać z braku płomienia .

Kaloryczność paliwa masz zaniżoną dlatego podajnik sypie go więcej żeby uzyskać zadeklarowaną moc - ustaw na 5 kWh/kg +korekta ewentualnie  w górę .

Sterownik wylicza sobie dawkowanie na podstawie kaloryczności i wagi paliwa z testu podajnika . Kaloryczności sam nie sprawdzisz więc jedyne pewne z tych ustawień to to ile paliwa w teście zważyłeś i tego się trzymaj . Korekta kaloryczności to zazwyczaj w granicach 0,2 kWh . Jeśli przesypuje palnik to zwiększaj kaloryczność , resztę zrobi sam ster wyliczając i zmieniając sobie czasy pracy podajnika bo na tym ta cała regulacja mocy polega . Towar na palnik i do tego odpowiedni nadmuch który również możesz skorygować doświadczalnie ale najpierw dawkowanie paliwa .

Co do nadmuchu to ma się nie dymić przy normalnej pracy na ciągłej mocy , wymiennik kolor popielaty lub biały jeśli zrobi się czarny osad to oznaka sadzy czyli mało powietrza .

I co jest z tymi mocami Max 21 kW ? Pośrednia 14 kW i minimalna 4 kW dlaczego takie wysokie , ile ty tym ogrzewasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te moce tak były fabrycznie, ogólnie to kocioł ma naklejkę z informacją 14 kW, na tym się tak nie znam, sugierujesz zmniejszenie maksymalnej mocy? Ogrzewam około 80m2, bojler 150 l. Dość dużo u mnie wody idzie. Żona "zmarźluch", chce min. 21,5st. w pokoju. Termostat pokojowy właśnie w tym pokoju jest, w pozostałych pokojach mają dzieci głowice termostatyczne, bo troszkę za ciepło dla nich. Twoja odpowiedź jest dosyć sensowną, spróbuję tych ustawień i za jakiś czas napiszę, bo pewnie parę dni to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie masakra 21 kW na 80 m2 ,przecież takiej mocy to ten wymiennik kotła nawet nie zagospodaruje skoro ma 14 KW ,  ile peletu zjada Ci dziennie kocioł jesteś w stanie określić zużycie na  dobę .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pellet na którym pisze 4,6 kWh/kg i tego spala mi przy tych temp. około 1,15 worka, mam Pellet taki 4,9 kWh/kg i tego wychodzi niecały worek. Dom ocieplony 12 cm grafit, ale od podłogi trochę słabo jest, piwnica nie ogrzewana a jak są troszkę większe wiatry, to czuć chłód mimo wszystko. Dom stary z lat 70tych. Strop tylko trochę ocieplony. Dom ogólnie odkryty jest od strony gdzie najczęściej wieje wiatr. No wiesz, ta moc, to nie idzie cały czas, przynajmniej, jak rano po nocy jak mamy ustawioną około 2st. mniej, to przynajmniej szybko nagrzeje. Przy 14 kW będzie to robił dłużej, nie wiem czy to nie wyjdzie na to samo. Mogę się mylić. Spróbuję protestować na mniejszej mocy.

Edytowane przez asteh
Brak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszysz max . moc do 14 kW to mniej ciepła przez komin wyrzucisz . Przy zużyciu 15 kg/dobę to kocioł musiał by ciągle iść na mocy ok 3 kw a przy tym palniku to mało realne czyli pozostaje to co masz  czyli praca wg . termostatu pokojowego o ile nie przeszkadza ci okresowe wychładzanie mieszkania i zimne grzejniki w tym czasie . Te spaliny do 150 C to też kosmos , ja jak mam powyżej 100C to oznaka że trzeba wymiennik wyczyścić ( standart to 80-90 C). Mała kosmetyka w ustawieniach i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta temp. spalin nie ma znaczenia, bo nie ma czujnika tego (nie było w zestawie), (a to jedynie w ustawieniach tak widnieje, tak jak maks. temp. palnika 60st. a jest zawsze poniżej 30st.), ale na wyjściu z pieca na czopuchu, temp. może 60st. mierzone pirometrem, nie da się poparzyć łapiąc. Palnik był dokładnie czyszczony około 2 mies. temu, łącznie ze smarowaniem, tego co w instrukcji. Żona by chciała, aby coś tam w nich było czuć, no ale nie da się aż tak na minimum zejść (robiłem próby). Ale dlatego w pokoju jest ustawione 22st. i przy 21,5st. się rozpala, a ta temp. to minimum, przy której nie marudzi. Zresztą, gdy jest tryb "zima" to gdy grzeje bojler, to w tym czasie lekko pompka na małych obrotach wpuszcza ciepło na grzejniki, i wtedy nie ma dużo w ciągu doby rozpaleń typowo na grzejniki. Zawsze ciut podniesie. Druga sprawa, to grzejniki były już przy poprzednim piecu, mają około 10 lat i trochę przewymiarowane, ale za to dłużej ciepło trzyma i szybciej się nagrzewa pokój. Dziękuję za Twoje spostrzeżenia, (myślałem że już chyba wszystko o tym sterowniku i palniku wiem), a jednak nie. Myślałem o kupnie sondy lambda, ale ten technik, co pracuje u producenta kotłów, odradził, że więcej namiesza niż pożytku będzie, bo niby testowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sonda lambda bo nie jest Ci potrzebna a najzwyklejszy czujnik spalin jeżeli jest potrzebny oczywiście , różnica w cenie kolosalna ..

https://allegro.pl/oferta/kipi-czujnik-temperatury-spalin-ct2s-plum-1m-9971705920?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=Cj0KCQiA5NSdBhDfARIsALzs2EBwrER-dXcAvSvjVnwyenOIqkIDGFjdzfTBYhuM-TZmbWxDMGJCHE8aAk6wEALw_wcB

Pirometrem spalin nie zmierzysz bo pomiar jest zewnętrzny natomiast czujnik spalin jest wewnątrz strugi spalin i pomiar jest realny .

Co do ciepłych grzejników to można to osiągnąć poprzez inną konfigurację sterownika kotła , wystarczy wyłączyć w sterowniku termostat pokojowy i ustawić pracę kotła wg histerezy temperatur np min dla kotła ustawić na 45 C i przy tej temperaturze kocioł będzie się rozpalał i pracował do temperatury zadanej + histereza ( cały czas z modulacją mocy wg ustawień ) W takiej konfiguracji ważne jest ustawienie pompy CO która powinna pracować cały czas pchając z nawet wyłączonego kotła ciepło na grzejniki aż do momentu kolejnego startu kotła w efekcie grzejniki są cały czas ciepłe mimo że palnik pracuje z przerwami . W takim ustawieniu istotne jest aby właśnie palnik pracował z mniejszą mocą ale dłużej co zmniejsza ilość rozpaleń w ciągu dnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł był z wyłączeniem termostatu pokojowego. Udało się osiągnąć to, że na pewno się mniej rozpala a dłużej pracuje. Tylko takie pytanie, czy musi mieć określoną ilość przerw? Na razie od 17:00 wczoraj, miałem 3 rozpalenia. Nie wiem ile czasu jest wygaszony, teraz za dnia może uda mi się sprawdzić. Jaka Twoim zdaniem może być najniższa temperatura gdy ma się rozpalić? Na grzejniki obecnie w dzień idzie temp. 32st. a w nocy mam "obniżenie nocne", szło 28st. Wiadomo, że jest to przez pogodowy sterowane. Jak na razie, żona jest zadowolona, temp. jest zachowana, tak jak chce i coś tam czuć od grzejnika. W związku z tym, jeśli temp. idzie poniżej 35st. to piec może się przy tej rozpalać? To jest totalne minimum, które idzie ustawić. Ten czujnik temperatury spalin, na pewno kupię. Bo nawet na niższej mocy, pirometr pokazuje tyle samo stopni. Jestem ciekaw jak to potem pójdzie i czy będzie jakaś różnica w spalonym pellecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodząc w zawiłości konstrukcji samego kotła to bezpieczną temperaturą minimalną powrotu do kotła  a jednocześnie taką która można odczuć na grzejnikach jest ok 36-40 C . ale bardziej istotne są ustawienia pomp które powinny ruszać delikatnie powyżej startu palnika tak aby temperatura powrotu nie spadała poniżej temperatury przy której może w kotle powstać kondensat i powodować korozję . To musisz sam wyczaić obserwując wymiennik w miejscu gdzie jest powrót wody z instalacji  na dole .  Generalnie z własnych obserwacji widzę że nawet ustawione 20 C na termostatach grzejnikowych ale cały czas lekko ciepłe grzejniki dają odczucie dużo wyższej temperatury w pomieszczeniach niż jest w rzeczywistości i poza tym wszystkie graty w domu nie stygną i w jakiś sposób akumulują ciepło .

Co do przerw w pracy to jest jedna domyślnie co 24 godziny pracy palnika  ale można to zmienić , przeznaczona jedynie na czyszczenie samoczynne palnika . Generalnie im rozpaleń jest mniej tym lepiej chociaż by dlatego że każde wygaszanie wiąże sie ze studzeniem kotła .

Nie ma złotej metody ustawień bo ilu użytkowników tyle upodobań ale od 17 X mój kocioł idzie ciągiem ( z przerwą na czyszczenie wymiennika )  modulując mocą 5- 8 kW z wyłączonym termostatem pokojowym ( tylko grzejnikowe na 3) i wszyscy zadowoleni zarówno ci co lubią ciepło jak i niedźwiedzie polarne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpaleń średnio na dobę miałem 7-8 teraz były 4, ale widzę że da się do 2-3. Temp. na kotle spada do tych 35st. około 2,5-3 godz. ale mam na razie ustawione moc max. 7kW, pośr. 5kW i min. 4kW. Do 55 w miarę spokojnie dobija, wtedy tak trochę do 60, potem trochę spada i tak parę godzin było, do czasu gdy ustawiłem na prawie 8 godzin "obniżenie nocne", bo żona będzie wieczorem. Ale już wiem co i jak (napisałeś), to będę dostosowywał moc. Zresztą gdzieś kiedyś czytałem, że z tymi kotłami to tak jest, raczej ze wszystkimi w naszych warunkach, albo za mocne albo za słabe. Wiosną i jesienią wystarczyło by pewnie 5kW, a zimą w mrozach większych może 15kW.

W każdym razie Wielkie Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.