Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka 3d + 4d


Gość Digitrax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po zeszłorocznych przygodach z ogrzewaniem postanowiłem przerobić układ połączeń w mojej kotłowni. Połączenia zostały wykonane zgodnie z poradami uzyskanymi tutaj na forum. Kocioł Ling Kombi 28 kW. Bezpośrednio do kotła jest podłączony zbiornik CWU z pompą ładującą na zasilaniu. Zawór 4D o przekroju 32 mm znajduje się bezpośrednio "na plecach" kotła pod czopuchem i poprzez pompę "60" zainstalowaną na zasilaniu za zaworem "napędza" 9 grzejników blaszanych + 2 drabinki w łazienkach. Z przed zaworu 4D podłączona jest grupa pompowa Golden Korona z zaworem 3D sterowanym regulatorem pogodowym UMS-4PS. Nagrzewanie CWU działa szybko i sprawnie. Podłogówka także działa idealnie. Grzejniki grzeją dobrze mam stałą temp w domu na poziomie 21-22 st. ale ... no właśnie jak podłogówka działa to temp. wody powracającej do kotła nie przekracza 30 st. W chwili wyłączenia podłogówki powrót się ogrzewa i jego temp jest zaledwie o około 10 stopni niższa niż temp. wyjściowa z kotła i waha się w granicach 40 - 55 st. Podłogówka załączona powrót się oziębia i sterownik kotła (Recalart) przymyka zawór 4D co skutkuje mniejszą temperaturą na grzejnikach i w rezultacie przestają grzać :P Obecnie z fabrycznych 38 stopni wymaganych na powrocie musiałem w sterowniku ustawić 20 by chociaż grzejniki grzały nie patrząc na temp powrotu.

 

Czy może instalacja TZM na powrocie pomoże. Jestem skłonny zrezygnować z zaworu 4D i jedynie termostatami na grzejnikach regulować temp. pomieszczeń. Czy może jednak lepiej zainwestować w wymiennik ?

post-2387-1258212776_thumb.png

post-2387-1258212783_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tego typu układach trzeba stosować do podłogówki zawór 4D na trójdrogowym zawsze bedziesz miał za niską temperature powrotu. Czy to bedzie TZM czy inny trójdrogowy/ dwudrogowy zawsze bedzie to samo zeby chronić powrot i sterować temperaturą c.o. to tylko zawór czterodrogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to chyba jednak prościej będzie założyć zawór 3D na obieg grzejników a obieg kotłowy wymusić przy pomocy małej pompki np 40. Następnie dokładając wymiennik i naczynie przeponowe mamy praktycznie idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.