Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja CO gazowe.


Nietoperz1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, w przyszłym roku chcę założyć ogrzewanie gazowe. Aktualnie ogrzewam mieszkanie dwoma piecami kaflowymi. Mieszkanie w bloku, 53m2, ocieplone styropianem 10cm. Chciałbym założyć piecyk gazowy kondensacyjny z komorą spalania zamkniętą, oczywiście montaż pieca i wkładu kominkowego zlecę fachowcom, ale instalację chciałbym wykonać sam. Trochę poczytałem i dochodzę do wniosku że bezpieczniej, łatwiej i taniej jest ją wykonać z rozdzielaczem niż za pomocą trójników. Będą tylko grzejniki, instalacja z rur typu PEX. Grzejniki w trzech pokojach, w kuchni i drabinka w łazience. W kuchni i w korytarzu mam położoną terakotę którą chciałabym jak najmniej uszkodzić ponieważ posiadam tylko jedną paczkę zapasowych płytek oczywiście wiem że przejście posadzką jest nieuniknione.IMG20221121132708.thumb.jpg.81a1d75f38a3624b01e518f0fbaeb9d1.jpg W pokojach ogólnie można spokojnie rury wpuszczać w posadzkę bo podłogi będą wymieniane. Piec będzie usytuowany w łazience. Moje pytanko jak można poprowadzić instalacje żeby było wszystko ok. Dołączam rzut mieszkania, przepraszam że odręcznie, ale tak było mi łatwiej. Z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych np nic nie wiadomo o łazience, czy jest już na gotowo czy można ją trochę rozwalić.

Rozdzielacz to małe piwo, dajesz najprostszy z zaworkami lub nawet bez,

Wykonanie rozdzielacza natynkowe lub pod tynkowe, do kotła musi być doprowadzona też kanalizacja - rura fi 30-50 na kondensat.

Same rury to najlepiej ułożyć pod ścianami z podejściem do każdego grzejnika osobno, grzejniki pod oknami,

Nie wiem czy chcesz robić grzejnik w korytarzu, czy wystarczy 1 w kuchni- to trzeba policzyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienkę mogę trochę zniszczyć, teraz grzeją tylko dwa piece kaflowe w najmniejszym i w średnim pokoju więc wydaje mi się że w korytarzu chyba nie ma potrzeby. Powiem szczerze że muszę zrobić kapitalny remont dwóch ostatnich pokoi 6. i 7. i żeby teraz tam coś zaczynać to muszę najpierw rozprowadzić rury między rozdzielaczem a grzejnikiem, oczywiście w tych dwóch pokojach a resztą instalacji zajmę się dopiero jak zrobię te dwa pokoje. Myślałem żeby jak najmniej uszkodzić podłogę w kuchni i korytarzu to najlepiej by było poprowadzić zasilanie i powrót w posadzce przy wejściu do mieszkania a za słupkiem od liczników puścić już w ścianie do dużego pokoju 6. tam umieścić rozdzielacz a z rozdzielacza do pokoi i kuchni a grzejnikiem z łazienki podpiąć się przy piecyku do zasilania i powrotu co będą szły do rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak chcesz , to ja bym rozdzielacz dał w przedpokoju, nawet na ścianie z pokojem 6.

Zasilanie rozdzielacza w ścianie, tak aby nie ruszać posadzki, będą pewnie jakieś konflikty z elektryką , ale może coś się wymyśli.

Nie wiem jakim materiałem to będziesz robił?

Jakby się policzyło ( oszacowało ) moc , to można dobrać rury między kotłem a rozdzielaczem.

Musisz też pamiętać o rurach z ciepłą wodą do kuchni.

Napisz parę słów o lokalu - wys pomieszczeń, materiał ścian, stolarka, które piętro, ocieplenia ścian, jeśli są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość mieszkania 2,5 m, ściany głównie cegła, okna plastikowe (szyby dwuwarstwowe), lokal jest na parterze w bloku podpiwniczonym, ściany ocieplone styropianem 10cm a podłoga styropianem 5cm. Mogę tak zrobić że z rozdzielacza rozejść się do pokoi i kuchni a łazienkę podłączyć do zasilania i powrotu które będą biegły do rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy na suficie położony jest styropian 5cm. A jaki materiał powinien być użyty, myślałem że też mogę plastikiem polecić tylko oczywiście większą średnicą, czy wskazane jest innym materiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz zasilanie zrobić w PEX, albo zgrzewane PP - to zależy od twoich zdolności technicznych i możliwości sprzętowych.

Grzejniki jak widzę wychodzą spore, ale będziesz musiał się do nich przymierzyć na ścianie.

Najzimniejszy pokój to ten narożny, w nim potrzeba ze 2m ściany na grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problemu nie ma, spokojnie mogę między kotłem a rozdzielaczem doc rurę PEX? Wiem że grzejniki wychodzą spore, niestety jeżeli chcemy zamontować je pod oknami to jestem uzależniony od wnęk pod oknami, chyba że je wypełnię np styropianem. W ostatnim i w środkowym pokoju wnęka ma wymiar 145x70 cm. Jeśli wnęki miały by zostać to grzejniki muszą być trzypłytowe tylko pewni będą wystawać po za parapet.

Na przykład coś takiego tylko mimo trzech płyt to wdalszym ciągu mała moc. Screenshot_2022-11-26-12-11-30-06_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.b681a4660463e84e9223e8647cdc2e5c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełnienie wnęk styropianem nie było by takie złe, jeszcze trochę folii Alu pod ten styro i będzie jak trzeba.

Tylko takie grzejniki trochę ważą i może być problem z powieszeniem przez warstwę styropianu.

Po kolei :

Pok 7- potrzeba moc grzejną :  1420W

Pok 6- potrzeba moc grzejną :  1070W

Pok 5- potrzeba moc grzejną :   530W

Pok 2,4- potrzeba moc grzejną : 920W

Łazienka 1 - potrzeba moc grzejną :  360W

To moce grzejne dla zachowania w pomieszczeniach 2-7 temp 20C,

a w łazience - 1 temp 24C

Zasilanie grzejników PEX16 w podłodze, zasilanie rozdzielacza PEX20 lub PP25

Łazienka zasilana z rur przy kotle,rozdzielacz na 4 odbiory.

Temp zasilania 55C, powrotu 45C, grzejniki należy dobrać dla temp 55/45/20

Powodzenia.

PS

Dobrym rozwiązaniem może być danie 2 grzejników w pom 7 oraz w pom 2,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.