Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nierówny żar na retorcie


Klod

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od prawie 4 miesięcy posiadam piec na ekogroszek Defro eco 35, póki co przepalałem go tylko żeby nauczyć się go obsługiwać, chodził po 2/3 dni i wygaszałem. Aktualnie pojawił się problem ponieważ na retorcie (okrągła) żar nie pali się równo, robi się taki bardziej półksiężyc,(jaśniej: co bliżej dmuchawy się pali, co dalej już nie). Wczoraj go przeczyscilem bo uznałem ze w tym może być problem ale niestety dalej dzieje się to samo, nie przejmował bym się tym gdyby nie fakt ze przez to z jednej strony retorty do popiołu wypychany jest nie spalony węgiel, czy jest ktoś na forum kto miał podobny problem i byłby w stanie pomóc? Z góry dziękuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej danych, co tym "potworem" ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego samego powodu dwa lata temu zmieniłem palnik na sv200. W tym sezonie kupiłem ekogroszek ziemowit a na czas przeglądu sv200 zacząłem sezon na retorcie i pali się pięknie że chodzę z przyjemnością zajrzeć do kociołka. Sv200 poleży sobie z trzy lata bo na tyle mam zapasu ziemowita. Na te objawy co opiujesz nie pomogą żadne czary, to jest kwestia opału. Przerabiałem temat wiele sezonów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Przy nieszczelnej retorcie powietrze zmyka bokiem i węgiel blisko takiej nieszczelności się nie pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał alf, tutaj nic nie pomoże, też mam Defro z okrągłą retortą 25KW i mam ciągle ten sam problem.

Retortę warto uszczelnić tak jak koledzy wyżej piszą, bo wtedy nie ma "lewego" przedmuchu ale to i tak nic nie da.

Tak głupio jest ten kanał zaprojektowany że powietrze idealnie nie dociera do odległej części retorty a od strony dmuchawy wypala na zero, aż się czasem zapada kopiec

Ja u siebie reguluję temperaturą na dom za pomocą zaworu 4D więc w ciągu całego sezonu muszę kilka razy korygować ustawienia i mogę Ci od siebie tyle doradzić, że jak coś zmienię i zaczyna wywalać od tej skrajnej strony niedopałki to wtedy skracam przerwę o ok. 10s i podnoszę nadmuch o 1%, ogólnie dmuchawę mam teraz na 32% (przesłona uchylona na 2cm) i max w najzimniejszym okresie ustawiam na 35-36%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 19:00, czeslaw napisał(a):

Więcej danych, co tym "potworem" ogrzewasz?

Dom 200m/2 ocieplony

W dniu 15.11.2022 o 15:29, mafik napisał(a):

Tak jak pisał alf, tutaj nic nie pomoże, też mam Defro z okrągłą retortą 25KW i mam ciągle ten sam problem.

Retortę warto uszczelnić tak jak koledzy wyżej piszą, bo wtedy nie ma "lewego" przedmuchu ale to i tak nic nie da.

Tak głupio jest ten kanał zaprojektowany że powietrze idealnie nie dociera do odległej części retorty a od strony dmuchawy wypala na zero, aż się czasem zapada kopiec

Ja u siebie reguluję temperaturą na dom za pomocą zaworu 4D więc w ciągu całego sezonu muszę kilka razy korygować ustawienia i mogę Ci od siebie tyle doradzić, że jak coś zmienię i zaczyna wywalać od tej skrajnej strony niedopałki to wtedy skracam przerwę o ok. 10s i podnoszę nadmuch o 1%, ogólnie dmuchawę mam teraz na 32% (przesłona uchylona na 2cm) i max w najzimniejszym okresie ustawiam na 35-36%

A powiedz mi jak masz ustawione minimum i maksimum w dmuchawie? Mam trzy opcje w moim sterowniku właśnie minimum maksimum i siłę nadmuchu i nie mam pojęcia jak to ze sobą dograć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pale w PID tylko dwustan, więc u mnie dmuchawa dotychczas chodziła w zakresie 32-35% w zależności od temp. na zewnątrz (przesłona uchylona na 2cm)

W tym roku palę Karlikiem i zszedłem z nadmuchem do 30%, poniżej tej wartości zawsze mi zaczynał kopcić i miał problem z dobiciem do zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 19:28, alf napisał(a):

Z tego samego powodu dwa lata temu zmieniłem palnik na sv200. 

A po zmianie palnika masz teraz kocioł pozaklasowy.

W dniu 15.11.2022 o 15:29, mafik napisał(a):

 tutaj nic nie pomoże, też mam Defro z okrągłą retortą 25KW i mam ciągle ten sam problem.

Tak głupio jest ten kanał zaprojektowany że powietrze idealnie nie dociera do odległej części retorty a od strony dmuchawy wypala na zero, aż się czasem zapada kopiec

A myślałeś na zmniejszeniu ilości otworów od strony dmuchawy żeby zwiększyć ciśnienie po przeciwnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracam po czasie, piec cały wyczyszczony, przy rozkładaniu retorty okazało się, ze brakuje jednego ząbka na koronie przez co dopływ powietrza był utrudniony. Przeniosłem ten problem na drugą stronę z której dmuchawa zawsze mocno daje, przy okazji wszystko jeszcze raz uszczelnione i niezapeszając wszystko chodzi az miło, mam nadzieje ze tak pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.