Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zależność temperatury spalin od temperatury zasilania kotła


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Idealnie byłoby gdyby była niższa ale jest to już rozdwajanie włosa bo mówimy tu  o granicy możliwosci technicznych odebrania ostatniego ułamaka procenta wyprodukowanego ciepła. Producenci podają temperature spalin 30-40C. Przy podłogówce zatem temperatura spalin może być nieco wyższa niż temperatura wody i będzie dobrze, przy grzejnikach nieco niższa i też będzie dobrze.

Opublikowano

No właśnie, bo wydawało mi się, że jak temperatura spalin jest większa od temperatury zadanej  kotła, to znaczy jest coś nie tak, gdyż kocioł nie odbiera całego ciepła. Dajmy na to, jeżeli przy podłogówce mamy 30 C na zasilaniu, powrót dajmy 25 C, to wydawałoby się, że temperatura spalin powinna być w granicach 25-30 C, nie więcej. Ale jednak trochę więcej też może być, czyli wydaje się ze zatem jest ok.

Opublikowano
6 godzin temu, redo10000 napisał(a):

Mam takie pytanie: Czy temperatura spalin kotła kondensacyjnego powinna być wyższa, równa czy niższa od temperatury zasilania kotła? 

 

Godzinę temu, redo10000 napisał(a):

No właśnie, bo wydawało mi się, że jak temperatura spalin jest większa od temperatury zadanej  kotła, to znaczy jest coś nie tak, gdyż kocioł nie odbiera całego ciepła.


Jeżeli temperatura spalin w kotle gazowym, jest wyższa od temperatury punktu rosy tychże spalin, to para wodna zawarta w spalinach nie ulega kondensacji.
Wynikiem tego jest, że nie skroplona para wodna wraz z innymi składnikami spalin jest wydalana przez komin do atmosfery. Wraz z spalinami i parą wodną wydalane jest także utajone ciepło skraplania.    

Opublikowano

 @redo10000Właśnie w takiej sytuacji odbiera już całe możliwe ciepło. Co innego w sytuacji jak pisze witek gdzie temperatury wysokie i jest pytanie czy w ogóle zachodzi kondensacja. 

Wymiennik nie schłodzi już spalin niżej niż do trzydziestu kilka stopni, to są granice technologii wprost opisane w specyfikacjach kotłów. 

 Płomień na palniku ma ponad  1700C stopni a wylot  spalin pół metra dalej tylko 35 to chyba większość ciepła odebrał 🙂 A że nie schodzi już niżej to właśnie widzisz w tej temperaturze spalin te 98,5%(lub 108) sprawności którą pokazałby analizator spalin.

W twoim przypadku wszystko jak najbardziej ok, po prostu maksymalna sprawność kotła została osiągnięta. 

 

 

Opublikowano

Hym, to w takim razie ciekawe, gdyż zauważyłem taką zależność podczas regulacji pompy CO w kotle, że przy wolnych  obrotach pompy (20-40% jej mocy) temperatura spalin jest niższa od temperatury kotła, zwiększając szybkość pompy temperatura spalin zaczyna się zrównywać z temperaturą kotła, a dając pompę np na 80% temperatura spalin jest kilka stopni wyższa niż temperatura kotła. Test wykonany przy stałej zablokowanej mocy palnika - mając stała moc palnika regulujemy tylko pompę. Czyli z tego co piszecie wynikałoby, że jak woda zbyt szybko przepływa przez kocioł, to para wodna w spalinach nie ulega kondensacji. Ale jednak kondensat leci. W sumie to sam już nie wiem. Z drugiej strony sama temperatura spalin przy szybszym biegu pompy jest jednak niższa niż przy wolniejszym biegu pompy (przy stałej mocy palnika), co wskazywałoby, że jednak kocioł pracuje z większą sprawnością, gdy pompa szybciej chodzi.  

Cytat

W twoim przypadku wszystko jak najbardziej ok, po prostu maksymalna sprawność kotła została osiągnięta. 

Ok, czyli wygląda na to że chciałem wycisnąć jeszcze więcej niż można. Dzięki w takim razie za wszystkie odpowiedzi.

Opublikowano

Mogą być takie zachowania instalacji, zwiększając prędkość pompy zwiększasz temperaturę powrotu a zatem też w wymienniku. 

Stopień kondensacji zależy głównie od temperatury powrotu nie od prędkości pompy. Maksymalna sprawność uzyskuje się już przy 30stopniach na powrocie. Zatem przy podłogówce niemal na pewno jest maksymalna wydajnośc. Te testy to taka ciekawostka zachowania instalacji ale dla oceny sprawności  jest to pomijalne, porównujesz może ostatnie 0,2%. Jeśli bardzo cie to interesuje to możesz zrobić test podłożyć wiaderko i na każdy metr spalonego gazu wyjdzie maksymalnie do 1,6litra wody. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.