Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzenie układu CO


Bryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z ciągłym zapowietrzenie się układu co.

Zwykle następuje po kilkugodzinnym postoju pomp.

Najgorzej jest na bojlerze cwu. Tam na wężownicy i w rurach ciągle słychać bulgotanie. Ręczne odpowietrzam ściągając odpowietrznik automatyczny, później jest w miarę dobrze ale po postoju znowu to samo.

Odpowietrzniki są cały czas zakręcone, odkręcam tylko na chwilę aby zeszło powietrze które się tam zbierze.

Kaloryfery grzeją normalnie.

Proszę o ocenę instalacji.

Zawór 4d dół zasilanie, lewa na kaloryfery, góra powrót z kaloryferów, prawy na piec

Wiem że tam są dwa syfony z powrotów więc nie jest to bobrze.

Zbiornik wyrównawczy podpięty za nisko no i plastik też pewnie do poprawy może z niego zaciąga ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc bo nie mam już pomysłów.

 

 

IMG_20221019_164616.jpg

IMG_20221019_164555.jpg

IMG_20221019_164546.jpg

IMG_20221019_164535.jpg

IMG_20221019_164518.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pieca na prawo do góry przez dziurę w suficie na strychu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem ale czy przez plastik tak się zapowietrza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wytłumaczę trochę :

Obieg do bojlera 300l cwu bez zaworów pompa włącza się od 45C i chodzi cały czas.

Do zaworu podpięty sterownik pogodowy afriso bwc 310 z 3 czujnikami, jeden na zasilaniu kaloryferów, drugi powrót na kocioł i zewnętrzny pogodowy.

Ten na powrocie dba o to aby temperatura powrotu z bojlera cwu i kaloryferów była odpowiednia.

Obydwa powroty są złączone przed piecem .

Powrót z samego cwu jest tylko kilka stopni niższy od temperatury pieca (max 10) więc do pieca dochodzi jakieś 50-55 stopni gdy na piecu jest ustawione przynajmniej w tej chwili 60C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar w poniedziałek przerobić instalację.

Zbiornik wyrównawczy podepnę do pionowego wyjścia z pieca rurami stalowymi ,zawór 4d zamiast wyjścia na zbiornik zasilanie będzie wtedy z lewej strony a powroty na piec i z kaloryferów będą z prawej i z dołu tym samym zlikwiduje te głupie syfony.

Napiszcie proszę czy zlikwidować lub zmienić zawory zwrotne , jeden na zasilaniu kaloryferów , dwa klapkowe na zasilaniu cwu i zasilaniu zaworu 4d - tu dałem aby pompa od cwu nie zasysała wstecznie na zaworze 4d .

Chciałem tak zrobić aby pompa od cwu która działa od temperatury 45C i pracuje ciągle ,robiła mi jako zabezpieczenie powrotu na piec. W tej chwili niby to działa temp powrotu jest przy 60C na piecu coś ponad 50C na powrocie.

Zastanawiałem się czy pompy cwu nie przełożyć na powrót pieca aby ciągła wodę na cwu i przez zawór 4d, ale jeśli temperatura powrotu jest ok i regulacja pogodowa na kaloryfery też to chyba nie będę ruszał tym bardziej że na zasobniku cwu mam zawór antyoparzeniowy.

Mile widziane wszelkie sugestie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz 4-D klasycznie tj bez ZZ przed nim, on tylko hamuje obieg kotłowy, ponadto sam obieg kotłowy daj jak najkrótszymi rurami o możliwie największych średnicach np PP40 i wtedy będzie dobrze.

To zapowietrzanie to skutek braku odpowietrzenia kotła -np  przez rurę wzbiorczą i kawitację spowodowaną tym ZZ przed zaw 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja i chyba prostsza.

Przypomniało mi się że mam zawór 3d który zamontował mi hydraulik.

Niestety tak świetnie to zrobił że wpiął mi powrót z bojlera przed powrotem z kaloryferów efektem czego było to że na zawór szła mi gorąca woda i mieszał gorącą wodę z pieca z gorącą wodą z bojlera ^^.

Zastanawiam się tylko jak podpiąć te powroty (foto 4 powrót z bojlera z tyłu pieca niżej kolanko z powrotu z kaloryfera) aby nie brało mi gorącej wody z bojlera , może zawór zwrotny na powrocie z kaloryfera a piecem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o którym mówisz ? 😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem zawór 4d bo hydraulik dał dupy z zaworem 3d.

Wziął kasę i po kilku telefonach dałem sobie spokój więc się wnerwiłem i zrobiłem to sam bo żonka była lekko nie zadowolona.

A że pojęcia nie mam wiele i pierwszy raz skręcałem rury to się i tak dziwię że kotłowni nie zalało.

Więc jak napisałem wszelkie uwagi mile widziane 🙂

 

Edytowane przez Bryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jeszcze jak masz cierpliwość na kaloryfery ZZ jest potrzebny czy wywalić ?

(foto 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do awaryjnej pracy mam ups parę godzin z głowy  a grawitacyjnie to niezbyt będzie działać ponieważ kaloryfery i bojler mam na poziomie pieca.Ale pewnie go wywalę bo do palenia tylko na cwu zawór i tak się zamyka o ile to dobrze rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na zewnątrz około 16-17 stopni i się zamyka przechodzi na tryb letni czy jakoś tak.

Powrót 50 stopni i tak jest więcej bo pompa cwu nadrabia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby na same kaloryfery było to muszę kupić większe rury a mam 32 i to też kosztuje już nie mówiąc ile wydałem za podłączenie bojlera i reszty. Lub wsadzić pompę na powrót pieca zamiast na zasilaniu cwu i się zastanawiam czy aby to lepiej nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.