Skocz do zawartości
IGNOROWANY

optymalne ustawienia CWU


rewolF

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, szukałem podobnego tematu ale nic nie odnalazłem.

Z uwagi na nadchodzące ciężkie czasy pod kątem cen gazu chciałbym wdrożyć u siebie w domu wariant ekonomiczny pod kątem ogrzewania, stąd moja zagwozdka odnośnie podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Warunki mamy takie:
- piec Buderus GB172i-24
- pompa cyrkulacyjna
- 4 osoby, w tym 3 osoby przebywające w przeciągu całego dnia
- dom powierzchnia 140m2

Do tej pory mialem ustawioną temperaturę wody na poziomie 50 stopni, grzanie od godziny 6:30 do 22:00. Działało to w ten sposób, że piec co jakiś czas dogrzewał wody, szczególnie przy wyższym zużyciu wody.

Zastanawiam się teraz nad przejściem na wariant grzania wody przykładowo 2 razy w ciągu dnia, od 6:30 do 8:00 i od 17:00 do 19:00. Spadek temperatury w okienkach, kiedy piec nie pracuje jest znaczący, dlatego piec musi zużyć znacznie więcej energii aby tę wodę ogrzać. Który wariant na koniec jest bardziej ekonomiczny? Co z potencjalnym zagrożeniem w postaci pojawienia się bakterii w instalacji?

Czy będą różnice w wariancie pracy pieca letnim oraz zimowym, kiedy piec oprócz grzania wody jest jeszcze CO? Może ktoś robił u siebie takie symulacje i pomiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie największy spadek temperatury w bojlerze wynika z

1. zużycia ciepłej wody (jak nie zużywasz to temperatura prawie nie spada)
2. pompka cyrkulacyjna potrafi go też wychłodzić

Dlatego zaczął bym może tylko od ograniczenia pracy cyrkulacji (całkowicie albo tylko w wybranych okresach czasu)
A druga opcja to mniej zużywać ciepłej wody

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyłączyć cykulację i lub ją używać jak jest potrzeba np zdalnym włącznikiem lub też przy pomocy prostego sterownika co CWU który monitoruje temp. Jak wzrośnie na rurze wyjściowej tzn że ktoś jej potrzebuje.

2. Przeliczyć zuzycie i może grzałką elektryczną będzie taniej i grzać tylko raz na dobę o ile da radę takową zainstalować.

3. Zrobić kilka prób grzania bojlera raz na dobę przed kąpielą do wyższej temp niż 50 np do 60. Przeliczyć zużycie gazu i prądu wobec aktualnego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym piecu wg dokumentacji jest zbiornik 100 lub 120L poniżej samego palnika. Sądzę że jest tam wężownica ale nie znalazłem tego wprost. Sterownik łapie temp jakoś tak w 1/3 wysokości zbiornika (dość nisko wg mnie).
Nie widzę w instrukcji obsługi czy można tu ustawić histerezę w zbiorniku CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.