Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacyja Co I Cwu


Michasko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mosci Panowie i Panie. Po kilku rozczarowaniach przy wspolpracy z "fahofcamy"

zdecydowalem iz wezme sprawy w swoje rece, a raczej glowe i sproboje sam zaprojektowac Co + cwu do mojego nowego domku (170m2). Po kilkunastu wieczorach spedzonych na forach internetowych mam w glowie mieszanke wybuchowa.

 

Za cel obralem sobie podlaczenie kotla na paliwa stale (np,logica II-wbudowana wezownica schladz,cisn. do 2 bar)

z koltem gazowym dwufunkcyjnym (Termet? Junkers?) w ukladzie ZAMKNIETYM (juz wolno :D + plus dwa zabezpieczenia nadcisnieniowe) wraz z zasobnikiem ca cwu.

 

Instalacja jest zrobiona w pex/alu/pex'ie, kaloryfery aluminiowe(9szt. wiekszosc z glowicami termostat) + kilka podlogowek(40m2) z rtl w powrocie. Mam zakupiny zasobnik nierdzewny 200L z dwoma wezownicami i przygotowany ups w razie awari zasilania.

 

Nie jestem pewny jaki kociol dobrac, chcialem instalacje ustawic na 1-1,2 bar(zeby gazowy zadzialal) i wtedy moze lepiej byloby miec kociol zeliwny(wytrzymuje cisnienie do 4bar)?

W okresie letnim zamierzam uzywac kotla gazowego do cwu choc planuje podlaczyc dwa panele sloneczne

do jednej z wezownic w zasobniku cwu i moze gazowy tak wiele sie wtedy nie napracuje.

W zimie kociol na paliwko stale(wegiel+mial) bedzie podgrzewal wode w cwu. i zapobiegal przed zamarznieciem domownikow...

 

-Ciekawi mnie czy to pojdzie na jednej pompie (jaka?) i gdzie najlepiej ja usadowic?

-Jakie dobrac naczynie przeponowe (50L?)?

-jaki zastosowac sterownik do zamykania doplywu podgrzewania zasobnika cwu (moze termostatyczny?)

-czy zostawic ten rtl na powrocie podlogowki czy podlaczyc 3d termostatyczny (mieszajacy powrot z zasilaniem)

-czy warto aby zawor 4drogowy mial sterownaie? czy wystarczy statycznie nastawic?

-czy naprawde warto instalowac naczynie buforowe?

-czy wystarcza odpowietrzniki czy polecacie separator powietra?

 

-czy ja zadaje zbyt wiele pytan? :)

 

Nigdy nie mialem do czynienia z kotlem na paliwa stale.

Bardzo prosze o wyrozumialosc i opinie co na ten temat myslicie, krytyka mile widziana. Podobniez kto pyta nie bladzi.

pozdrawiam Michal

p.s.

W okresie ostatniego roku podgladalem jak ludzie maja instalacje porobione

i tu musze dodac ze wiele instalacji z kotlem na paliwo stale z jakimi sie spotkalem

byla w ukladzie zamknietym (?!)

 

clipboard01az.th.jpg

post-9083-1257335166_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu postu mam wrażenie że do końca nie wiesz czego chcesz, albo miałeś za dużo doradców. Bo widzę chaos w co piszesz (nie obraź się ale mam takie właśnie odczucie).Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czym chcesz ogrzewać swój dom? Czy ma być to układ zamknięty z kotłem na paliwo stałe i instalacja solarna do ogrzewania cwu (to usuń ze schematu dwufunkcyjny kocioł gazowy)? Czy chcesz więcej komfortu i wolisz układ ogrzewania z wykorzystaniem kotła gazowego wraz z instalacją solarną do podgrzewu cwu?

Nie mogę zrozumieć zastosowania, w załączonym schemacie, gazowego kotła dwufunkcyjnego, bo do podgrzewu cwu stosujesz 200l zasobnik, w przyszłości chcesz wybudować instalację solarną, a w okresie grzewczym ma być używany kocioł na paliwo stałe, to zakup i montaż w tym układzie ogrzewania dwufunkcyjnego kotła gazowego to zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że masz duże zużycie wody, to możesz korzystać w zimie z kotła co który będzie ogrzewał ci dom i wode CWU a gazowym mieć na wszelki wypadek i grzać wode CWu w lecie. Jednak jeżeli chcesz zamontować solary to po co ci ten piec gazowy? To tylko niepotrzebny wydatek i jeszcze większa kombinacja z instalacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Dzieki koledzy za odpowiedz.

Moze rzeczywiscie przekombinowalem...

Moim celem odnosnie tego kotla gazowego bylo aby gdy zajdzie potrzeba np wyjazdu na kilka dni w okresie mrozow

-wlaczenia kotla gazowego w obieg w sposob prosty i w sposob automatyczny bezstresowy utrzymac temperature w domu (np 15C).

W kotle najpewniej bedzie palone mialem (+wegiel).

Rowniez gdy solar (ktory nie wiadomo kiedy bedzie) lub kociol wegl. z jakis powodow nie bedzie w stanie zapewnic cwu, wlaczy sie gazowy i jako zwykly przeplywowy poda cwu.

Jak narazie zakupilem jedynie zasobnik, wiec wszystko przedemna. (wydatki .... :) )

Mysle ze wepne w to kociol Logica dlatego ze podoba mi sie jego budowa

(cena mi sie nie podoba, na opal zabraknie), stalopalnosc i mozliwosc podpiecia w uklad zamnkiety(wezownica).

Ciekawe jakie umiejscowienie pompy byloby najlepsze.... czy sadzicieze naj lepiej jest jej tuz za 4-drogowym? po cieplej stronie?

Czy sadzicie Panowie ze tamto naczynie po stronie zasilania zasobnika i zawor zwr. bedzie konieczne?

prosze o opinie jesli mozna.

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtaj Michasko. Coraz częściej w domkach spotykam takie lub podobne rozwiązania. Czasy mamy jakie mamy a i są tacy co lubią mieć i efektownie i efektywnie. Generalnie idea jest dobra tylko jak zwykle "diabeł tkwi szczegółach". Od początku. Pomysł z wykorzystaniem zasobnika SOLAR-CO i pica 2-F gazowego jest O.K. tylko można zrobić to prościej podając wodą z tego zasobnika jako zimną na kocioł gazowy. Zapewni Ci to ciągłą dostawę CWU. Jak solary lub piec węglowy nie nagrzeje CWU wystarczająco to piec gazowy dogrzeje do wymaganej temp. Ładowanie zasobnika z pica węglowego przy takim zasobniku musi być realizowane przez pompę ładującą sterowaną sterownikiem pieca lub sterownikiem CWU. Pompa na zasilaniu ładowania z zaworem zwrotnym. Pompę obiegu CO daj na zasilaniu CO za zaworem 4-D też z zaworem zwrotnym. Na małym obiegu kotłowym pompa nie jest wymagana o ile w tym obiegu dasz rury większe niż 1". Powrót CO rozgałęziasz bezpośrednio na kocioł gazowy i zawór 4-D natomiast zasilanie CO z "gazówki" dajesz przez zawór zwrotny i łączysz za zaworem zwrotnym pompy CO pieca węglowego. Teraz wystarczy do pompy CO pieca węgłowego podłączyć stycznik który będzie blokował pracę CO "gazówki" podczas palenia w piecu i już nie musisz się martwić o przełączanie zaworów przy piecach. Co do sterowania zaworem 4-D to przy odrobinie cierpliwości o obyciu z układem znajdziesz takie jego ustawienie żeby buło O.K. Jak chcesz się bawić w automatykę to można zastosować jakiś tani i prosty sterownik pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade.

Uwazam ze pomysl podpinania wyjscia z zasobnika do wejscia kotla to dobry pomysl,

tylko ciekawe jak to w praktyce dziala i jaki kociol gazowy tu sie spisze... nie znam sprawy.

 

Zakladam ze kociol gazowy musi miec modulacje palnika,

(pewnie do ok 14kw max wystarczy- domek ok 170m2 dobrze ocieplony)

Nieco uproscilem schemat.

 

Załączam poprawke i zapraszam do recenzji :)

 

Szacun

post-9083-1257548522_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Do rzeczy. Zawór zwrotny między zaworem 4-D a powrotem pieca niepotrzebny( tu nie daje się zaworów), zawór różnicowy obok pompy ładującej zasobnik CWU możesz też sobie podarować chyba że zasobnik będzie z metr nad piecem węglowym ale za to na zasilaniu ładowania daj zawór zwrotny. Zawór zwrotny między trójnikiem powrotu CO na powrót "gazówki" a zaworem 4-D- żeby odseparować obieg pieca węglowego od gazowego. Przed zasobnikiem CWU daj zawór zwrotny i grupę bezp. z zaworem 6 bar i naczyniem 5% pojemności zasobnika czyli 10l. Co do mocy pieca gazowego to większość ma moc ok. 25-28 kW ze względu na CWU a do CO można ja ograniczyć do wymaganej zapotrzebowaniem obiektu. Ich moc jest modulowana w dość szerokim zakresie. Jeżeli chodzi o doprowadzenie do pieca gazowego ciepłej wody zamiast zimnej to nie spotkałem się z przypadkiem żeby piec protestował po prostu jeżeli temp. zasilania jest wyższa od nastawionej to piec się nie załączy. Producenci pieców muszą już brać pod uwagę że trzeba zapewnić odpowiedni komfort CWU a coraz częściej w układach CWU pojawiają się inne alternatywne źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitac kolektyw serdecznie!

Dziekuje bardzo za szczegolowa instrukcje.

Poprawilem, choc nie mam pewnosci czy nie bedzie lepiej

gdy poprostu w wypadku uzywania kotla gazowego weglowy odseparuje zaworami(?tylko wtedy pasuje zeby naczynie przeponowe bylo zawsze wpiete..chyba)

 

Zapraszam do obejzenia wersji kolejnej. Prosze o ocene i ewentualna rade.

Mam nadzieje ze nie rozbawie nim nikogo :)

schemat1.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli chodzi o naczynie przepompowe to właściwie gdzie byś je nie wpiął to woda do niego dopłynie no chyba że zastosujesz jakiś "kosmiczny" zawór 4-D. A nawet jeśli taki byś zastosował to obecnie już mało który kocioł gazowy nie ma wbudowanego naczynia co nie oznacza że to jest zbędne chociażby ze względu na pojemność pieca węglowego. Na tym ostatnim obrazku zapomniałeś o zaworze zwrotnym na ZWU przed grupą i zasobnikiem. Pompę z filtrem ładującą zasobnik daj na zasilaniu między zaworem odcinającym a zwrotnym będziesz jeden zawór do przodu. Ogólnie O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam fachowców

Przeglądam Waszą korespondencję i widzę, że autor amator na początku pisania postu stał się pod koniec prawdziwym fachowcem :D

Chciałbym podpytać czy mógłbym również skorzystać z Waszej pomocy i podciągnąć swoją wiedzę bo ciepło lubię :P

Układ mam bardzo podobny z tym, że zamiast pieca mam kominek (z chłodnicą - układ taki sam zamknięty), tyle że piec jednofunkcyjny - i tu jest problem jak go włączyć do podgrzewania CWU. Kominek jest głównym źródłem ciepła, piec włącza się wtedy kiedy nie działa kominek (w przypadku CO) i aby dogrzać wodę o odpowiedniej porze do odp. temperatury kiedy nie dostarczy jej kominek. Ale w tym przypadku podgrzewa również CO, gdzie nie jest to wymagane. Układ mam mniej skomplikowany ale bardziej zawodny.

Czy mógłbym liczyć na Waszą pomoc w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzch może jakiś schemat żeby było wiadomo o co chodzi to coś zaradzimy. Teraz mogę coś doradzić ale może okazać się że w Twoim konkretnym przypadku będzie to zupełnie nietrafione. Daj schemat bo może okazać się że trzeba przestawić ze dwie rurki i jeden zaworek i będzie O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowny kolektyw!

Zachecam do obejrzenia kolejnej wersji moich wypocin.

Jestem bardzo ciekaw co o tym moim bajzlu myslicie :P

 

 

post-9083-1258216600_thumb.jpg

 

a oto moja kotlownia:

post-9083-1258216969_thumb.jpg

ta tajemnicza rurka(?) to cyrkulacja cieplej wody?

 

post-9083-1258217048_thumb.jpg

 

 

p.s.

kolego wierch nie chce wprowadzac w blad ale badajze kotly 1-f maja wbudowany zawor 4-d i po podlaczeniu czujnika temp wody w zasobniku maja ustawiony priorytet na podgrzanie cwu najpierw potem co.

 

 

pozdrowienia z krainy deszczowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-11901-1258283776_thumb.jpg

 

Witam fachowców w niedzielne południe. Pewnie siedzicie w nagrzanych, cieplutkich salonikach :)

Załączam schemacik dla rozjaśnienia sytuacji. Piec jednofunkcyjny posiada w sobie coś w rodzaju zaworu ale jest to raczej tródrogowy pomiędzy zasilaniem a powrotem z instalacji. Na zasilaniu jest jedna rura wychodząca dla potrzeb CO i CWU. CWU włącza wraz z pompą przy zasobniku sterownik pomieszczenia o porach w jakim go ustawię. Niemniej grzeje wówczas również CO jak nie zamknę zaworów na instalacji CO. Latem zawory zamknięte - problem z głowy. Teraz nie zamknę zaworów ba jak grzeje kominek to zamknę mu obieg. Ale kominek chodzi tak aby lekko grzał (powiedzmy 50 st) i to nie nagrzeje wody dla potrzeb CWU. Wtedy włącza się piec i ją nagrzeje ale też i CO (zbyteczne). Walczę jak to zablokować aby grzało tylko to co ma zaprogramowane a nie całość. Panowie pomożecie - jak to kiedyś zapytał nasz znajomy skoczek murowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michasko bardzo ładne kafelki w kotłowni... Jeszcze jedna drobna uwaga o której zapomniałem. Otóż ładowanie zasobnika CWU i jego powrót daj jak najbliżej pieca- śrubunek przy piecu za nim trójnik z odejściem na ładowanie CWU i dopiero potem ew. redukcja i zawór 4-D żeby obieg ładowania był przez piec a nie przez zawór 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzindybry brrrrrr ale dzisiaj zmoklem i zmarzlem.

 

dddddddddddd

 

Kolego yozik dziekuje za rade.

Tak te zaworki to jakas lipa jeden juz musialem gdzies indziej wymienic.

 

Tak sie jescze wacham czy Logica czy jakis kociolek zeliwny, kurcze no.

Te zeliwne chulaja do 4 bar, co daje rezerwe bezpeczenstwa.( np viadrus u24)

Tylko ta wezownica na zewnatrz to troche mi sie nie podoba.

 

haha ladne plytki haha dzieki .....sa z odzysku....ale jak sie wejdzie to jest wesolo i kolorowo az sie chce cos robic.

tylko czy ta ciepla woda plynaca przez kociol gazowy nie bezie sie schladzac na wymienniku?

 

 

wszelkie rady bardzo mi pomagaja podjac temat.

Jak juz mowilem przejechalem sie na 'fahofcach' i musze przygotowac projekt takiegoz CO, ktory przedstawie do wykonania. Sam bym zrobil, gdyz uwazam ze nie swieci garnki lepia, ale utknalem za granica i na razie sie nie moge wyrwac.

pozdrawiam serdecznie wszystkich.

 

post-9083-1258392678_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumię że oba kotły mają być w jednym pomieszczeniu (tak wynika ze zdjęć)?! Nim zaczniesz montować to sprawdzć dokładnie czy gazownia zezwoli na eksploatację kotła gazowego w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany jest kocioł na paliwo stałe (przepisy chyba się nie zmieniły i nie wolno montować urządzeń gazowych w pomieszczeniach gdzie pracuje kocioł na paliwo stałe). Na zdjęciu nie widać kratki wyciągowej( może jest bo widać tylko fragment kotłowni) a jest bezwzględnie wymagana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

dziekuje za zwrócenie uwagi.

Dzis dzwonilem do gazowni i mi powiedziano ze nie powinno byc problemu z taka konfiguracja,

tj gazowy i weglowy w tym samym pomieszczeniu.

Zaznaczylem ze gazowy k bedzie z komora zamknieta. (ponoc elektronika gazowcow nie lubi nadmiaru kurzu)

 

Czy musi byc kratka wyciagowa u gory pomieszczenia gdy jest wyciag wywietrznikowy z kotlowni w komin?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazownia może nie mieć zastrzeżeń co do dwóch pieców w jednym pomieszczeniu ale kominiarz może mieć. Aby odebrać budynek i podłączyć się do gazu musi być ekspertyza kominiarska. U mnie było tak, że gazownia zakwestionowała ekspertyzę kominiarską z uwagi na brak wpisu o sprawdzeniu podłączenia pieca gazowego do przewodu kominowego (gdzie poniżej była klauzula że bez uwag, zgodnie z prawem budowlanym itp. - musiałem to uzupełnić). Napisałem do gazowni pismo na jakiej podstawie tego ode mnie wymagają to kołomyjnie odpisali że to ujęte było w podpisanym przeze mnie wniosku o podłączenie gazu (ogólnie gazownia to najgorsza z instytucji która ma udział w dostarczeniu medium i spraw późniejszych papierków - koszmar).

Kratka wentylacyjna w pomieszczeniu mimo pobierania powietrza przez piec z komina musi być, inaczej kominiarz nie odbierze budynku. No i oczywiście swobodny dostęp dla kominiarza do komina na dachu (stopnie, podesty itp) przy piecu gazowym. Ale z tego co piszesz jest to jeden komin z węglowcem to dostęp pewnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dwóch kotłów, gazowego i na paliwo stałe, w jednym pomieszczeniu to przewertowałem obowiązujące przepisy, i mam trochę mieszane odczucia , bo kiedyś uczyli że nie można. Rozporządzenie w sprawie warunków tech. jaki powinny odpowiadać budynki określa wymagania dla pomieszczenia kotłowni gazowej (wysokość, kubatura, wentylacja, nawiew) i kotłowni na paliwo stałe, a brak jest wymagań dla pomieszczenia gdzie zamontowane są oba urządzenia. I w tym miejscu są dwa zdania:

1. Że nie powinno się montować kotła gazowego w kotłowni na paliwo stałe (bo ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji oraz ze względów bezpieczeństwa użytkowania)

2. Jeżeli nie ma jednoznacznego zakazu to można dwa kotły na różne paliwa w jednej kotłowni zainstalować ( jednak pomieszczenie musi spełniać wymogi jak dla kotłowni gazowej).

Oddzielnym problemem to odbiór takiej kotłowni min przez kominiarza (co jest obowiązkowe dla nowego budynku, a o obowiązujących przepisach kominiarskich wiem trochę mało). Napewno będzie wymóg grawitacyjnej wentylacji i kratki nawiewnej (zetki), oraz oddzielnych kanałów spalinowych. Wydaje się że jeżeli projektant instalacji gazowej dopuścił możliwość zamontowania 2 kotłów a kominiarz w swojej opini wyrazi zgodę to można, ale.... Przejrzałem różne strony internetowe i spotkałem posty gdzie kominiarze kwestionowali prawidłowość takich instalacji (dlatego mam mieszane odczucia i najlepiej jakby wypowiedział się w tej sprawie "mistrz kominiarski"). Nauczka dla mnie że trzeba popracować nad teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Od pewnego czasu śledzę zapisy na forum bo z podobnym problemem jak u michasko właśnie się zmagam.Istniejąca instalacja z piecem gazowym Vaillant (propan) i zasobnikiem cwu,jest rozbudowywana o alternatywne żródło tj.piec na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

Rozwiązanie jakie przyjąłem ostatecznie jest prawie identyczne jak rozwiązanie powstałe w wyniku dyskusji kolegów.

Jedna tylko uwaga do naczynia przeponowego dla cwu.

umieszczone jak na schemacie tj. na zasilanu po stronie grupy bezpieczeństwa nie spełni swojej roli,będzie pod ciśnieniem wody z sieci.

Naczynie mam wpięte na wyjściu z zasobnika cwu,w tym wypadku należałoby je wpiąć pomiędzy zasobnik a piec gazowy.

W mojej instalacji naczynie wzbiorcze dla układu co zostało zaprojektowane po stronie zasilania z pieca na paliwo stałe,ja sugerowałem powrót(jak u michasko) ale fachowiec miał inne zdanie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc wszystkim.

Dzieki za wypowiedzi, są bardzo pomocne.

Polska to bardzo dziwny kraj.

W tym samym urzedzie czasem zapadaja sprzeczne decyzje oraz opinie- gazownia...kwestia dwoch kotlow...

Trzeba porzadnie zamontowac, bedzie dobrze.

 

Mysle ze schemat podlaczenia mych kotlow pozostanie bez zmian,tylko dobraz srednice rur,

naczynie przeponowe pewnie zostawie przed zasobnikiem gdyz jest za zaworkiem zwrotnym

serdeczne dzieki za pomoc.

 

Borykam sie jedynie z wyborem kotla tj zeliwny z miarkownikiem czy logica II z nadmuchem.

Musze tez uwzglednic czy osoba starsza sobie z tym sterownikiem poradzi oraz jaka jest stalopalnosc.

Pozdrawiam kolegow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Drodzy koledzy!

Stoje przed trudnym wyborem kotla co...

Prosze mi powiedziecczy do takie instalacji jak moja bedzie pasowal taki kociolek(ma wezownice schladzajaca):

http://www.artbud.pl/KOCIOL_CO_GFN_6_234_1..._1szt-7539.html

natomiast co do kotla gazowego 2-f to juz calkiem nie mam koncepcji..

Czy termet , czy vailant .... a moze junkers ??

Prosze o opinie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.