Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który kocioł i inne dylematy


Paweł50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiliśmy mieszkanie i w czasie małego remontu chcę wymienić kocioł gazowy 2f. Obecny to Sounier Duval THEMA C 23E atmosferyczny.

Mieszkanie 65 m2 (2 sypialnie + salon z aneksem + łazienka). Wg. ciepło właściwe zapotrzebowanie to 7,4kW, średnie 3.4kW.  Użytkowane przez 2 osoby.

Instalacja miedziana, grzejniki panelowe z głowicami termostatycznymi. Instalacja + kocioł mają ok 18 lat.

Odległość od kotła do prysznica "przez ścianę" - niecały metr, umywalka/zlew ok 2m. Kocioł wisi w kuchni.

Czytając wszelkie wskazówki : najmniejsza moc min, serwis itp wybrałem "parę" kotłów spełniających wymagania ale każdy ma "coś" co może stwarzać problem albo coś mi nie "leży" i dlatego piszę ten post z prośbą o nakierowanie/wskazanie najlepszej opcji.

SAUNIER DUVAL  Isofast Condens -2,5-22 kW z zasobnikiem 21L  -  6ooo zł -na "+" komfort cwu, obecny "śmiga" bez problemów, często polecany  Niedźwiedź od Souniera jako niezawodny i bezproblemowy

TERMET ECOCONDENS GOLD PLUS 25 - 2.8-25kW -46oo- był faworytem ale w w moim 32kw padła pompka po 2 sezonach i zapaliło mi się pomarańczowe światełko.  Niska cena

BERETTA MySMART 28 - 2.8 -20kW -   57oo - podobno głośny i ciężki (ma to jakieś znaczenie?)

JUNKERS Bosch Condens GC2300iW 24C - 3.0-24 - 65oo  wart tej ceny?

IMMERGAS Victrix 24 TT - 3.0-22.5kW - 53oo -  tylko jeden oficjalny serwisant w okolicy

ARISTON Clas One 22 - 3.4-22kW - 46oo zł - na forum kłopoty ale z mieszaną instalacją czy tylko?

FERROLI BLUEHELIX HITECH RRT 24C - 3.4-20kW - 43oo - bardzo zachwalał serwisant paru marek -tani

De Dietrich-BAXI DuoTec CompactE 24 - 3.7-20kW - 45oo - ma dwóch znajomych i po 2 sezonach grzewczych bardzo chwalą..ale 80 i 90 m2 - też tani

i taka nowość TERMET ECOCONDENS NEX - 3.1-24kW - 64oo -  nowy wypust ale kto to zna?  i ta cena

 

druga sprawa GRZEJNIKI:

Mam ich 5: wszystkie  pokojowe 500x

1400 c11 - sypialnia 12.5m2 - 1215w - podobno najzimniejszy pokój

800 c22 i 1000 c22 - salon 24m2 - 1176 + 1470w

900 c22 - sypialnia 13m2 - 1323w

900x500 c11 - łazienka 4.3m2 - 714w + "ręcznikowiec" 300w

łącznie daje to ok 6.2kW  i pytanie czy to nie za mało w stosunku do max. zapotrzebowania?

Przy wymianie kotła mogę zmienić też grzejniki tylko na jaką moc? 7.4kW czy więcej?

Przy grzejnikach są głowice termostatyczne - wymieniać na nowe? te mają te 18 lat.

Nie jest to duży koszt ale jak może przynieść komfort to chyba warto?

 

Sterownik "firmowy" do danego kotła czy jakiś inny?  pogodówka?

Nie wymagam jakiś cudów ale spokojnej,  bezproblemowej pracy i komfortu.

Może trochę dużo ale chciałem jak najwięcej informacji przekazać.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i wszystkie podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz tanio czy by było dobrze? Mnie odstreczają wszelkie niszowe kotły. 

Wolę firmę Vaillant. Albo właśnie coś z takiej półki cenowej lub wyższej. Ale to moje subiektywne zdanie. 

Niedźwiedź od Saunier to kocioł stojący.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba sprawdzić do jakiej temp były/ są dobrane grzejniki  ewentualnie pozmieniać , tak aby była praca kotła poniżej 55C, a moc kotła i tak będzie zależeć od grzania przepływowego CWU tu min 22-30kW., ale modulacja i tak musi być od ok 2kW.

 

Grzejniki jakiej produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA Wiem że stojący ale ta sama firma więc siłą rzeczy można przypuszczać iż kocioł będzie dobry no i grupa Vailant.

Tanio czy dobrze  przewaga dobrze ale nie za 10k!

@sambor  Wątpię żeby te 18-20 lat temu ktoś dobierał w taki sposób. Kobieta nie wiele wiedziała, remont robił jej tata. Kocioł był po prostu włączony cały rok i nic nie ruszała.  Nie pomyślałem żeby popatrzeć jakie ma nastawienia na kotle, nikt nic nie ruszał. Będę jutro to popatrzę.  Najniższą modulację w 2f to ma sounier - od 2.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jak piszesz masz kocioł atmosferyczny, jeżeli dasz nowy, kondensacyjny to trzeba dać dodatkowo wkład kominowy, inaczej rozsypie się komin murowany, 

Dawniej dobierali grzejniki do zasilania ok 60C, ale nie znaczy to że masz tak w tym lokalu.

Wtedy nikt o to nie dbał.

Może warto się tym zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma zrobione dwa kominy z nierdzewki. Jeden spalinowy, chyba 200 albo 150 a drugi doprowadzający powietrze ciut większy.  Z kotła wychodzi rura, taka harmonijkowa pod sufit, przez mur i do góry przez okap tak ok. 4-5m nad dach a doprowadzająca podobnej wysokości i kratka trochę niżej niż wylot ale ok 1.5m nad kotłem

 

Jak pisałem, jutro będę bo jestem umówiony z elektrykiem i zobaczę jakie są nastawy na kotle, może coś to wyjaśni. A grzejniki chyba purmo.

 

A coś mi jeszcze się przypomniało. Jak byliśmy tam w kwietniu to było dość gorąco a niby na 22 nastawiała termostat, to chyba na wysokie temperatury. Pani w PGNIG, bo dziś licznik przepisywałem, mówiła że zużywała ok 1200m3 na rok gazu

Edytowane przez Paweł50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, w starym domu mam golda plus termeta 32 1f, powietrze wzięli "ze ściany" a spaliny w rurze w komin.

Dlatego termet był moim faworytem bo znam kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, zobaczyłem..nic nie wiem 🙂

Kocioł jest ustawiony tak na 80% zakresu pokrętła, zadzwoniłem do byłej właścicielki i mówiła że max chodził na ok 70 stopni, wszystkie grzejniki grzały po całości do samego dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o tym kotle co był, jego już nie ma!

Masz ściany, trzeba do ścian dobrać grzejniki i sprawdzić to z tym co masz, ewentualnie mała korekta,  a na dodatek dobrać kocioł.

Jak chcesz mogę się tym zająć - strona papierowo doradcza - pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.