Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przepływ poniżej 1L/min


robert1013

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, witam wszystkich:)

Jedna z wiodących firm na rynku wykonała w moim domu instalację CO orac CWU.

Po odbiorze zacząłem wygrzewać posadzkę, dom jest piętrowy, ma parterze 70m2 podłogówki na piętrze 70m2 podłogówki.

Martwią mnie  (dużo źródeł podaje że przepływ przed regulacja - rotametry otwarte na maksa powinien wynosić 1,5L/min do 2,5L/min)   słabe przepływy szczególnie na piętrze wynoszą one od 0,7 do 1L/min)pompa pracuje na maksymalnej wydajności.

Wykonawca zapewnia że wszystko jest ok, takie przepływy są jak najbardziej ok. Jednak mam obawy wykonawca robił instalację na "oko" bez projektu bo jak pisał ma duże doświadczenie w tym co robi .

W przypadku tak małych przepływów w jaki sposób wyregulować temp na poszczególnych pętlach?

Również nie będe mógł zwiększyć przepływów aby podnieść temperaturę w danym pomieszczeniu/pętli , jedynie będę mógł regulować temperaturę na piecu co jest nie ekonomiczne.

Dodam jeszcze że wykonawca oznajmił że mam regulatory podłogowe i w rotometrach grzebać nie muszę.

Co o tym sądzicie ? chodzi mi o efektywność ogrzewania i ekonomiczność, zwiekszając przepływ na rotametrach np z 1l/min na 2l/min jakiego rzędu będzie wzrost temperatury  a pomieszczeniu ? warto sie tym bawić czy lepiej podkręcić temperaturę na piecu ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Tak są. Masz na tym rozdzielaczu 10 pętli. Jak na każdej chcesz uzyskać minimum 1,5 litra na minutę to przez główna rurę zasilającą musi przepłynąć 15 litrów na minutę czyli 900 litrów wody na godzinę. Wątpię by główna rura zasilająca, która tam jest umożliwiała taki przepływ. Dla 2,5 litra na pętli w sumie trzeba wtłoczyć do rozdzielacza 1500 litrów wody na godzinę... Nawet mocna pompa przez cienkie rury może mieć z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, robert1013 napisał:

jest jakaś norma na maksymalny i minimalny przepływ

W pionach tak, są normy na maksymalne przepływy .

W pętlach to się liczy a nie przyjmuje z sufitu!

47 minut temu, robert1013 napisał:

Martwią mnie  (dużo źródeł podaje że przepływ przed regulacja - rotametry otwarte na maksa powinien wynosić 1,5L/min do 2,5L/min)   

Bzdura, nie ma takich norm ani zaleceń!

48 minut temu, robert1013 napisał:

Wykonawca zapewnia że wszystko jest ok, takie przepływy są jak najbardziej ok. Jednak mam obawy wykonawca robił instalację na "oko" bez projektu bo jak pisał ma duże doświadczenie w tym co robi .

Czyli kolejna spieprzona instalacja, jak ma doświadczenie to nie wie co robi, tylko "małpuje" poprzednie instalacje

Szkoda słów

Nie mamy danych o pompie, która napędza tą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się znać średnice rur z kotłowni do rozdzielaczy oraz długości pętli podłogówki.

A pompa to powinna 2 takie domy obsłużyć.

Z resztą jak liczyłem termeta to praktycznie zawsze pompa z kotła wystarczała na instalację podłogi w takim domu.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnice  rur zmierzę i podam po pracy :) długość pętli jedyne co wiem to że nie przekraczają 90m, bez projektu ciężko wywnioskować ale znam metraż na parterze - zdjęcie rozdzielacza już wrzuciłem wyżej :)

Patrząc od prawej 5- pętli z siłownikami to salon z kuchnia jakies 40m2

następne wc 1,7m2 , korytarz, kotłownia 2,5m2, wiatrołap 2.5m2 - roztaw co 15cm,

 i garaż 18m2 rozstaw rur z tego co kojarzę to 30cm

Na Piętrze jest 10 obwodów , 3 pokoje po około 16m2 każdy , łazienka około 13m2 , garderoba 3m2 oraz korytarz. 

Edytowane przez robert1013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A czy nie ma tak że do obu rozdzielaczy bezpośrednio z kotłowni lecą osobne rury PP 32 i dopiero tutaj są połączone ? Jeśli tak to można to naprawić poprzez wymianę odcinków w kotłowni na PP 40. Przepływy się poprawią. Jeśli niestety nie ma tak tylko wpierw rury z kotłowni lecą do pierwszego rozdzielacza i następnie do drugiego to lipa panie lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Jakie są długości tych rur?

Jak zamkniesz 1 poziom to na drugim masz wzrost przepływów? jak tak to o ile?

Najprawdopodobniej trzeba do tego rozgałęzienia doprowadzić drugą parę rur i rozdzielić obiegi na trójniku. 

Dziś po pracy sprawdzę przepływy zakręcając dolny obieg, z tym doprawadzeniem dodatkowych rur to może być kłopot mam już wylewki, jedyne rury które są nie zakryte to rury biegnące po ścianie garażu na piętro, długość tych rur na ścianie jakies 2,7m 

Screenshot_20220708-060532_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robert1013 napisał:

z tym doprawadzeniem dodatkowych rur to może być kłopot mam już wylewki, 

Ale to już nie mój problem, więc sam będziesz musiał go rozwiązać.

Ta instalacja jest kolejnym przykładem na brak elementarnej wiedzy hydraulicznej i działania bez projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już nie mam wyjścia tylko zaakceptować to co jest , jedynie co mogę dodać Nie polecam FIRMY ZITERM, nie spodziewałem się że będą chcieli oszczędzać na projekcie Sambor Twoim zdaniem jest sens to rozgrzebywać? Przy takich wartościach przepływów będzie to dobrze w miarę funkcjonować?

W projekcie jest automatyka z regulatorami pokojowymi więc pewnie " zamaskują " Nie dokonca przemyślana instalację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, robert1013 napisał:

Sambor Twoim zdaniem jest sens to rozgrzebywać? Przy takich wartościach przepływów będzie to dobrze w miarę funkcjonować?

To niestety trzeba poprawić, choćby dlatego , że nie  znasz prawidłowych wymaganych przepływów w instalacji, a zastosowanie "automatyki" może tą instalację tylko pogorszyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Chyba tu na forum trzeba będzie powiesić tabelkę z podaniem średnic rur i jakie przepływy one zapewniają. Większość spierdzielonych instalacji to za małe przekroje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu podobny dom 150m2 całość ogrzewanie podłogowe na parametry 35/27. Projekt wykonany przez Kan-therm. Rozdzielacz Parter-8obwodów przepływ 566 kg/h rura do rozdzielacza pex al-pex 25x2,5 Piętro-10obwodów przepływ 669 kh/h rura pex-al-pex 32x3. Rura od kotła do trójnika rozdzielającego pex-al-pex 40x3,5 przez którą musi przepłynąć sumaryczny przepływ 1235 kg/h. Tak więc w Twoim wypadku jest tylko jedyne wyjęcie zwiększyć średnicę od kotła do trójnika.

image.png.95537028a5d6119d03d5388321b5a8c7.png

Zrzut przepływów 

image.thumb.png.a110d04f579cc4a18d504232886c7f33.png

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko bedzie sie przekonac do wymiany tego jak bedzie grzalo… a ze wyzszym parametrem to trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.