Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulaor Pokojowy


dara66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Stałem się szczęsliwym posiadaczem kotła defro komfort eko ze sterownikiem st37 i regulatorem pokojowym euroster2006.

tem. na kotle 60C

Wszystko jest dobrze gdy regulator tem. pokojowy jest wyłączony. Kiedy go włączymy i pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę wyłącza się pompa co a piec przełacza się w tryb podtrzymania a tym samym spada temperatura na kotle nawet do 30C.

W serwisie powiedzieli, że to jest normalne. Ale według mnie piec powinien nadal utrzymywać tem. na kotle 60C.

Serwis kazał zmniejszyć przerwę w podtrzymaniu do 10min lub mniej, ale to tylko niewypalony węgiel w popielniku jest.

Może ktoś zna się na podłączeniach reg.pokojowych i mi pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podłączyć do samej pompy CO... też nad tym myślę i chyba tak zrobię, bo taka sama sytuacja podobno jest na ST-37. Piec pracuje do momentu osiągnięcia temp. zadanej na regulatorze, po czym przechodzi w podtrzymanie i wyłącza podajnik nadmuch i pompę CO nie zważając na temp. zadaną na piecu...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Hydraulik tak samo mówi. Ale gdyby sterownik st37 pracował prawidłowo i wyłączał tylko pompę to mógłby co jakiś czas przepompować wodę aby wyrównać jej temperatur(czytałem wjednej z trzech instrukcji st37,że gdy regulator wyłączy pompe sterownik ja włącza na 3min co 0,5 godziny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - a jak użytkownicy forum - jak Macie podłączone te regulatory ?

W większości z tego co czytam to jeżeli podłączy się do sterownika kotła to zamula jego pracę dusząc temp. nawet do 35st.

W przypadku podłączenia samej pompy wiele osób uważa, że to też rozwiązanie niekorzystne ponieważ mimo poprawnej pracy kotła, schładza się woda w instalacji CO.

W jaki sposób najlepiej rozwiązać problem podłączenia regulatora ?? -

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podłączony do kotła (sterownik nie tyle "dusi" temperaturę, co przechodzi w stan "permanentnego" podtrzymania, z którego wybudzić go może jedynie sam sterownik pokojowy lub czujnik cwu, jeżeli sterownik pracuje z priorytetem cwu).

 

Obecnie mam go podłączonego do sterownika zaworu 4d i powoduje on obniżenie zadanej temperatury za zaworem o 8 stopni - tą wartość też mogę zmienić oczywiście.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może nie chybiony ale........

Gdy podłączysz samą pompę pod regulator pokojowy, ok on ją wyłączy, ale kocioł pracuje normalnie do temperatury zadanej, nie ma odbioru ciepła przez instalację (pompa nie pracuje), temperatura może szybko rosnąć i po przekroczeniu krytycznej....nic się nie dzieje....sterownik kotła nie reaguje bo kocioł pracuje normalnie, pompa w celu wychłodzenia kotła się nie załączy, bo masz rozwarty styk w regulatorze pokojowym do momentu aż temperatura w pomieszczeniu nie opadnie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może nie chybiony ale........

Gdy podłączysz samą pompę pod regulator pokojowy, ok on ją wyłączy, ale kocioł pracuje normalnie do temperatury zadanej, nie ma odbioru ciepła przez instalację (pompa nie pracuje), temperatura może szybko rosnąć i po przekroczeniu krytycznej....nic się nie dzieje....sterownik kotła nie reaguje bo kocioł pracuje normalnie, pompa w celu wychłodzenia kotła się nie załączy, bo masz rozwarty styk w regulatorze pokojowym do momentu aż temperatura w pomieszczeniu nie opadnie.

Pozdrowienia

A czy nie można zrobić jakieś układu który by załączał tą pompę np co 5 min. na 3 min. ??

Np taka czasówka wpięta gdzieś między pompę a regulator ?? Tylko jak wtedy zewrzeć z powrotem ten stycznik na określony czas ??

Ogólnie nasówa się stwierdzenie "i tak źle i tak niedobrze.... " :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie trzymajcie sie prawidłowego nazewnictwa , to ułatwia zrozumienie co sie czyta

 

POKOJOWY nazwywa sie TERMOSTAT on stabilizuje temp. w pomieszczeniu

regulator , sterownik to sa bardziej zaawansowane ustrojstwa

A to interesujące stwierdzenie, gdyż nawet producenci zamiennie używają pojęć sterownik, regulator i najrzadziej termostat.

 

http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/46/

http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/re...y-pokojowe.html

 

Sterownik to coś co czymś steruje, regulator to coś co reguluje a termostat to coś co utrzymuje stałą temperaturę - wszystkie te trzy cechy można przypisać sterownikowi pokojowemu - dla mnie nic mylącego. Ale proponuję nie zaśmiecać tematu takimi dywagacjami bo nie o to tutaj chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie można zrobić jakieś układu który by załączał tą pompę np co 5 min. na 3 min. ??

Np taka czasówka wpięta gdzieś między pompę a regulator ?? Tylko jak wtedy zewrzeć z powrotem ten stycznik na określony czas ??

Ogólnie nasówa się stwierdzenie "i tak źle i tak niedobrze.... " :-)

 

Witam.

Można, włączając np. przekaźnik czasowy (z funkcją załączania cyklicznego) lub zegar sterujący ale również z funkcją cyklicznego powtarzania.

Styk wykonawczy przekaźnika lub zegara wpinamy równolegle ze stykiem regulatora pokojowego. Najlepiej jak by regulator pokojowy posiadał styk przełączalny, wtedy po osiągnięciu zadanej temperatury w regulatorze pokojowym, styk rozwierając zasilanie pompy podaje napięcie do przekaźnika lub zegara i uruchamia się załączanie cykliczne pompy....

Bez styku przełączalnego przekaźnik lub zegar musiałby być cały czas pod napięciem

i realizować zaprogramowany przez Ciebie cykl powtarzania, który nie będzie wykonany dopóki będzie zwarty styk regulatora pokojowego.

Można zastosować wiele różnych rozwiązań.

Pozdrawiam.

 

panowie trzymajcie sie prawidłowego nazewnictwa , to ułatwia zrozumienie co sie czyta

 

POKOJOWY nazwywa sie TERMOSTAT on stabilizuje temp. w pomieszczeniu

regulator , sterownik to sa bardziej zaawansowane ustrojstwa

Przepraszam, że napisałem tak niezrozumiale dla "kolegi" Marka, już tłumaczę o co chodziło:

 

Termostat to urządzenie lub element urządzenia utrzymujące ("-stat") zadaną stałą temperaturę ("termo-") poprzez aktywne działanie. Czasami nazwa rozciągana jest też na urządzenia o charakterze biernym utrzymujące temperaturę dzięki dobrej izolacji cieplnej np. termos lub naczynie Dewara.

 

Natomiast....

Regulator - jeden z elementów składających się na obwód regulacji. Zadanie regulatora polega na wygenerowaniu odpowiedniego sygnału sterującego, aby obiekt regulowany w jak najkrótszym czasie osiągał wartość zadaną. Regulator służy do doprowadzenia obiektu do żądanego stanu lub poprawy niekorzystnych cech obiektu regulowanego.

 

Podsumowując, przypuszczam, że większość forumowiczów posiada jednak regulatory a nie termostaty, bo cóż za sens mieć tę samą temperaturę w pomieszczeniu, np. 24'C, w dzień jak i w nocy, czy jest się w domu czy nie. REGULATOR POKOJOWY reguluje temperaturę w zależności od pory dnia, przedziałów czasowych i wielu innych ustawień, tak więc polecam Markowi zastosowanie w swoich pomieszczeniach regulatora pokojowego, i jeszcze raz przepraszam Marka za zbyt skomplikowany tekst.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak, będzie ok, tylko w regulatorze powinien być styk przełączalny, jak rozewrze pompę to poda napięcie na przekaźnik czasowy. Jeżeli regulator nie ma styku przełączalnego zastosuj jakiś dodatkowy przekaźnik pośredniczący.

Jak będzie jakiś problem służę pomocą; jakiś schemacik....

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opiszę jak mam to u siebie :

 

PIec ma termostat i ustawiam na nim 70 stopni - z pieca do wymiennika płytowego idzie mały obieg i woda sobie krąży non-stop. Piec gdy osiągnie 70 stopni się wyłącza i czuwa gdy temperatura spadnie włącza się i tak w kółko.

 

Termostat pokojowy mam podłączony do pompy za wymiennikiem płytowym - włącza i goni wodę po kaloryferach.

 

W tym układzie piec może czuwać całymi dniami - póki ma paliwo póty nie zgaśnie, ważne jest by piec się nie wychładzał.

 

Inny układ to podłączeniu termostatu pokojowego do pompy przy piecu lub do samego pieca - ale sterownik ( termostat ) pieca nie powinien pozwalać mu się tek wystudzić ( 30 stopni ) ani też jak ktoś sugerował zagotować wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opiszę jak mam to u siebie :

 

 

 

................ - ale sterownik ( termostat ) pieca nie powinien pozwalać mu się tek wystudzić ( 30 stopni ) ani też jak ktoś sugerował zagotować wody.

 

Witam.

Oczywiście, zgadzam się, jeżeli kocioł się wystudzi do 30'C, bardzo długo trwa rozgrzanie, pisałem o tym wcześniej, u mnie to nie zdaje egzaminu. Chcę zamontować siłownik zaworu 4D i jego sterownik. Wtedy regulator pokojowy zadziała na sterownik siłownika zaworu i obniży temperaturę wody wychodzącą do grzejników o jakąś zadaną wartość np. 8 - 10'C. Nie posiadam wymiennika, inny układ instalacji CO.

Jeżeli ktoś pyta czy taki układ z przekaźnikiem czasowy jest możliwy do wykonania, to tak jest możliwy, ale czy spełni swoje zadanie..........czy nie wychłodzi kotła......

mój sterownik kotła właśnie tak realizuje zadziałanie regulatora pokojowego, kocioł przechodzi w stan podtrzymania a pompa jest wyłączana i załączana np. co 1minutę na 30 sekund............ woda się wychładza i zrezygnowałem z tej regulacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat, regulator...

Termostat pracuje w zasadzie w zakresie zamknij - otwórz, włącz - wyłącz, bimetalowe, elektroniczne, parafinowe i inne. pracuje w skrajnych położeniach utrzymanie parametrów pomiędzy dwoma zadanymi punktami np. pomiędzy 20 a 24 pracuje skokowo pomiędzy otwarty a zamknięty.

Regulator - jego funkcją jest utrzymanie parametrów (nie przywołuję tu temperatury) w wokół średniego , zadanego parametru pracuje liniowo - sprzężenie ujemne, tzn. wzrasta wartość liczbowa-regulator ogranicza , maleje wartość liczbowa - regulator otwiera.

W obydwu przypadku mamy histerezę działania. Regulator precyzyjniej utrzymuje parametry, można nim praktycznie utrzymać zadany parametr , zmiany regulowanej wartości są niewielkie, stąd łatwość utrzymania parametrów.

Termostat ze względu na działanie w skrajnych położeniach jest mniej dokładny, podając czynnik regulowany albo w maksymalnych parametrach lub całkowicie odcina.

 

Tak widziałbym różnicę pomiędzy termostatem a regulatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.