Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy konieczny jest projekt instalacji gazowej


rainmar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w domu starą instalację gazową, ale nie mam do niej dokumentacji i zamierzam wymienić kocioł na węgiel na kocioł kondensacyjny gazowy. Kilkanaście lat tamu zaprzestaliśmy odbierać gaz w związku z tym, będę występował o określenie warunków przyłączenia.

1. Czy konieczne jest wykonanie projektu instalacji gazowej w takim przypadku, nawet jeśli nowa instalacja była poprowadzona jak stara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przerabiałem podobny temat (podłączałem kocioł do istniejącej instalacji, przeróbką było dostawienie metra rurki gazowej).

Podsumowując instalator twierdził, że nie musi być ani projektu ani pozwoleń/zgłoszeń, z kolei polecony przez niego kominiarz stwierdził, że oczywiście musi być projekt i zgłoszenie. Gazownia twierdziła, że nie trzeba ani projektu ani żadnych pozwoleń. Ostatecznie projekt zrobiłem zgodnie z wymaganiem starostwa, od którego dostałem taką odpowiedź:

Cytat

w związku z instalowaniem odbiornika gazu (rozbudową instalacji o kocioł) należy przedłożyć  do tutejszego organu projekty oraz wniosek i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Składać można w nowej wersji 3 egz. projektu i wniosek zgłoszenia lub "po staremu" 4 egz. projektu i wniosek pozwolenia na budowę.

 

Mój temat tutaj:

To było w sierpniu 2021 - być może coś się zmieniło lub np. Twoje starostwo inaczej do tego podchodzi - pewnie warto zapytać.

U sąsiada była podobna sytuacja i tam firma montująca od razu stwierdziła, że musi być projekt i to wszystko wykonała/zgłosiła we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziś postanowiłem się skontaktować ze Starostwem Powiatowym i odpowiedzieli mi, że należy wybrać tryb pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy i dołączyć projekt instalacji gazowej. Jednak gdy popytałem kilka osób ze znajomego kręgu to takiego projektu nie robili.

Gdy dzwoniłem do gazowni to nie wiedzieli co w takiej sytuacji. Pytanie czy Urząd nie wprowadza w błąd i niepotrzebnie naraża na dodatkowe koszty.

I pytanie z czym mogę mieć problem jeśli zdecydowałbym się modernizować instalację bez zgłoszenia i projektu, wziąwszy pod uwagę, że chcę jeszcze skorzystać z dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania dodatkowe. Czy do zgłoszenia dołączył Pan tylko projekt budowlano-architektoniczny instalacji.

Bo w załącznikach do zgłoszenia wymieniony mam także projekt zagospodarowania działki lub terenu i decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wyczytałem, że po zgłoszeniu po 30 dniach można przystąpić do prac? Czy to prawda czy też trzeba czekać na odpowiedź urzędu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącznikami w projekcie były opinia wstępna kominiarza, warunki przyłączenia. Był też jakiś rzut budynku na mapie okolicy. Co do tych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu to nie kojarzę aby coś takiego było (być może to informacja z jakiegoś szablonu i dotyczy np. budowy domu). Na pewno było jak wcześniej pisałem wniosek zgłoszenia i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Po 30 dniach można przystąpić do prac jeżeli nie otrzyma się odmowy. Natomiast można otrzymać wcześniej jakieś pismo o braku sprzeciwu. Ja zadzwoniłem po jakimś czasie do odpowiedzialnej osoby i poprosiłem o takie pismo jak tylko wniosek zostanie "przetworzony" i takie dostałem wcześniej.

Potem już z górki: dziennik budowy, kierownik budowy, zgłoszenie do nadzoru budowlanego i już można dołożyć metr rurki i podłączyć kocioł, zrobić próbę ciśnieniową. Na szczęście nie trzeba było stawiać tablicy informacyjnej 😉 

Jak już wszystko wisi to kominiarz, zgłoszenie do napełnienia paliwem gazowym i wniosek o zmianę umowy do gazowni (ja miałem już wcześniej umowę na kuchenkę gazową). Gazownia przesłała nową umowę, podpisałem, odesłałem wraz z oświadczeniem o stanie gazomierza i posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości 🙂 

P.S. Nie wiem czy wiesz, ale określenie warunków przyłączenia można sprawnie i szybko (dosłownie 24h) załatwić przez internet (https://przylaczenie.psgaz.pl/homepage)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat sam. Generalnie wszystko online oprócz 2 wizyt w starostwie. Sąsiadowi załatwiała firma montująca, zapewne więc można.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem pytać, bo się dokopałem w internecie o zgłoszeniu robót do inspektoratu budowlanego i kierowniku budowy. Rozumiem, że ustanowienie kierownika budowy i dziennika budowy jest niezbędne? Czy to są jakieś dodatkowe koszty czy jak firma dostanie zlecenie to ktoś z wykonawców instalacji staje się takim kierownikiem?

Zacząłem wypełniać wniosek o warunki przyłączenia, ale nie wiem jaka ostatecznie będzie moc kotła, więc muszę zaprosić jakiegoś speca, żeby mi określił, bo kalkulatorom to średnio ufam i dopiero złożyć. Natomiast zastanawiam się czy z gazowni przyjadą na oględziny jak to wszystko wygląda na zewnątrz (zardzewiała żółta skrzynka na ścianie budynku) po kilkunastu latach nieużywania i będą coś robić w tym kierunku, czy to się nadaje czy nie, czy to ja mam coś kombinować z nimi dodatkowo.

Czyli wnioskuję z tego, że najpierw zaproszę kogoś z firmy montującej kotły gazowe, żeby mi pomógł dobrać moc, lokalizację i rodzaj kotła, później zaproszę kominiarza żeby wydał opinię kominiarską, później projekt instalacji i reszta formalności.

Bo korzystanie z usług firmy, która wszystko załatwi pewnie drogo wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rainmar napisał:

Rozumiem, że ustanowienie kierownika budowy i dziennika budowy jest niezbędne?

Takie dostałem wytyczne od starostwa (roboty prowadzone pod nadzorem uprawnionego kierownika robót, prowadzić dziennik budowy, odpowiednio zabezpieczyć teren budowy, powiadomić organ nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót dołączając oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa... blablabla 😉). Tam też znowu napisali, że inwestor zobowiązany jest sporządzić projekt techniczny.

18 minut temu, rainmar napisał:

Natomiast zastanawiam się czy z gazowni przyjadą na oględziny jak to wszystko wygląda na zewnątrz (zardzewiała żółta skrzynka na ścianie budynku) po kilkunastu latach nieużywania i będą coś robić w tym kierunku, czy to się nadaje czy nie, czy to ja mam coś kombinować z nimi dodatkowo.

U mnie nie przyszli ani razu w całym tym procesie, ale miałem w sumie aktywną umowę więc to trochę inna sytuacja.

18 minut temu, rainmar napisał:

Czyli wnioskuję z tego, że najpierw zaproszę kogoś z firmy montującej kotły gazowe, żeby mi pomógł dobrać moc, lokalizację i rodzaj kotła, później zaproszę kominiarza żeby wydał opinię kominiarską, później projekt instalacji i reszta formalności.

Ja w skrócie tak właśnie zrobiłem. Powodzenia.

18 minut temu, rainmar napisał:

Bo korzystanie z usług firmy, która wszystko załatwi pewnie drogo wyjdzie...

Sąsiad faktycznie zapłacił więcej, aczkolwiek ja bym chyba drugi raz wolał wybrać tę łatwiejszą drogę nawet nieco większym kosztem.

12 minut temu, Dipper napisał:

Na określenie warunków czekałem 7 dni.

Być może zależy od rejonu - ja złożyłem wniosek elektronicznie i dostałem warunki następnego dnia.

Portal przyłączeniowy.png

To akurat była najprzyjemniejsza i najszybsza część procesu. Z PGNiG sprawy z umową bardzo się przeciągały ale w sumie gaz leciał więc mi już nie zależało. EDIT: tutaj w sumie to było chyba dlatego, że załatwiałem mailami. Można też było pojechać do jakiegoś punktu obsługi i załatwić na miejscu w parę minut 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dipper napisał:

Ja też nie wiem jeszcze, jaką moc będzie miał kocioł i dałem 20 kW, bo większy na pewno nie będzie. Tu chodzi określenie ile gazu będziesz zużywać, jakby się okazało, że mniej to chyba nie będzie kary, że za mało? 😄

Na określenie warunków czekałem 7 dni.

To niedługo. Mi taka moc wychodzi z kalkulatorów. Jeśli tyle będzie trwało wydanie warunków przyłączenia to nie ma co zwlekać tylko składać. Na infolinii kobieta mi powiedziała, że w razie gdyby okazało się, że wyjdzie większa moc, można złożyć korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie raz zacząłem rozmowę w ebok a potem mailami. Mówię tutaj o formularzu kontaktowym, bo czat był, że tak powiem, ciężkodostępny 🙂 Zresztą jak pisałem i odpowiedzi na maile przychodziły zwykle po tygodniu lub dwóch i wielokrotnie musiałem ponawiać pytania/ponaglać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 sierpnia złożyłem zgłoszenie budowy, 7 września dostałem zaświadczenie o braku sprzeciwu, kocioł uruchomiłem w połowie września 2021. Mogłem to jeszcze nieco skompresować, ale i tak musiałem czekać na instalatora.

Edit: dodam jeszcze że potem około 12 października dopiero dogadałem się z PGNiG w sprawie aktualizacji umowy. A dopiero w grudniu anulowali i rozliczyli poprzednią umowę (tę na kuchenkę) - dostałem jeszcze 2 ponaglenia że nie płacę wystawionych na cały rok faktur-prognoz na nią 😉 

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ekspresowo Pan załatwił. Ja muszę sprawę załatwić do końca listopada, żeby wziąć dotację z budżetu gminy. I do końca roku bo UCHWAŁA ANTYSMOGOWA. Ale w praktyce to najlepiej by było w październiku mieć wszystko załatwione. Na dzień dzisiejszy najtrudniejszy wydaje się wybór firmy i kotła, żeby się nie zrujnować, a korzystać. A projektant zatrudniony osobno czy w firmie, która wykonywała instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt osobno (ta sama osoba potem była kierownikiem budowy). Jak pisałem Pan instalator raczej nie "babrze" się w takie formalności 😉 Ale zamontował szybko i wg mnie fachowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z projektem setki. W moim przypadku było to bardzo mała przeróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.