Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopcenie, dym ze zbiornika Palnik Kipi 16kW w


lukasho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam problem z wydobywaniem dymu z pojemnika zasypowego. Probuje cały sezon ustalic gdzie jest problem, jednak bez rezultatu.

Najwazniejsze informacje:

Pellet 6mm miejscowy no mark. palony w ub. sezonie bez problemów, wczesniej palone Lava problem tez wystepował

Palnik kipi 16kW włozony w piec Defro Optima Komfort 20 

sterownik ecoMax 850

Zauwazyłem że dymienie jest w trakcie gdy temperatura podajnika rosnie ( tak powyzej 38-40 st)

Dodam że przy  kazdej nowej partii pelletu robie test podajnika.

Moze to wina pelletu, ze jest wilgotny i sie kruszy oblepiając palnik, który sie nagrzewa i przez to sie dymi. Choc znajomi pala tym pelletem co ja i problemów nie ma. Może ustawienia. ale jest tyle mozliwości nawet nie wiem od czego zacząć.

Na zdjeciach widac bialy nalot na scianach kotła, oblepione sciany węża łączącego podajniki, oraz niedopalony pellet po wygaszeniu.

W wiekszości popiół jest jak maka ale zdażaja sie spieki oraz niedopalone resztki pelletu.

Na chwile obecna kupiłem 10 worków "Task" ponoc dobry, zobacze moze to jednak Pellet.

Może ktos z kolegów miał podobny problem i może cos podpowiedzieć ?

Załączam kilka zdjęć.

 

Temp podajnika 21_03_21_04.JPG

dolot 2.jpg

dolot.jpg

palnik.jpg

ruszt.jpg

ustawienia cz2.JPG

Ustawienia serwisowe cz1.JPG

Ustawienia serwisowe cz2.JPG

ustawienia serwisowe cz3.JPG

ustawienia serwisowe cz4.JPG

ustawnienia cz1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za slaby ciag kominowy i/lub niedrozny palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze sam komin jest w porządku jest drozny,  w pozostałych sezonach grzewczych nie było takiego problemu. Sam Palnik tez był dokładnie czyszczony, rozbierałem go na czesci i dokładnie czyściłem, problem mimo to powracał.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofanie sie spalin powoduje roznica cisnien. Z jakiegos powodu podcisnienie w komorze spalania jest za niskie.

Czy w pomieszczeniu (kotlowni) jest „Zetka”?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest nawietrzak.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta temperatura podajnika strasznie skacze u Ciebie , tak jak by co chwila kocioł odpalał się i gasł i tak przez całą dobę 

Czy czasem nie zasypuje Ci palnika i następuje ciągłe odpalanie palnika ? 

Pokaż wykres z trybem pracy ,mocą kotła i procentem płomienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.6712fa1930c40fba80181730c31b3b79.png

image.png.12d8c3cb0f03cb9b6376d8eef1edf66a.png

 

image.png.6dd734bfcfac47808e4c93b3b47e5ea3.png

image.png.c0ba96652a01a9a7836d2b6ab4fed0aa.png

To prawda troche skacze, czym to moze byc spowodowane? Za czesta dawka paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie ewidentnie spaliny idą w rure spiro , tam nie powinno być nic okopcone jedyne co to czysty pył pelletowy .

Szczególików ku temu może być sporo , choćby nie zachowanie odstępów montażowych palnika ,odległość do przeciwległe ściany kotła ,zaleganie popiołu szlaki przed rurą palnika ,przymknięty szyber w czopuchu kotła ,nie czyszczony czopuch pył sadza w nim , pęknięta rura spiro , niedrożne dziurki w rurze palnika .

Jak pellet ciężkostrawny to też za dużo go w rurze zalega i ciężko go spalić na pełnej mocy lepiej go sypać mniej .

Procent płomienia u Ciebie mimo że masz być może stary typ czujki też licho wygląda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjanodzieki za merytoryczną odpowiedź, 

  1. Odległości od ściany, czy odstępy montażowe wygląda że ok, jest na środku ale bym raczej pominął gdyż to 4 sezon grzewczy i tylko w ostatnim sezonie  to się ujawniło.
  2. Zaleganie popiołu, mogło tak być ale po wyczyszczeniu dalej pojawia się dym w zbiorniku i w rurze spiro, więc to odpada
  3. Szyber otwarty a czopuch rozbierałem i nie był mocno zabrudzony, wyjąłem cegły szamotowe, instalator włożył je , może przez to był za mały prześwit...
  4. Rura spiro wymieniona ( wcześniejsza poprzez ten cofający dym się przepaliła). po wymianie dalej się kopci
  5. Dawkowanie pelletu, zawsze robiłem test , wpisywałem kaloryczność , spróbuje zmniejszyć dawkę ręcznie
  6. Z płomieniem to rzeczywiscie jest dziwnie bo wzrokowo jest ok, ale na wyświetlaczu nie pokazuje tak dużego - czujnik do wymiany?
  7. Dziurki- nie wiedziałem o tym, 1/3 była zapchana

Część rzeczy poprawiłem, wymieniłem tez rurę spiro na nową, zobaczę czy po   czasie nie będzie zadymiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak po analizie wykresów i ustawień . Moc palnika zmniejsz na 15 kw ( będzie mógł lepiej modulować w zakresie mocy do max 16 do tego nadmuch zwiększ do 35-37 % bo prawdopodobnie nie dopala peletu i robi sie w palniku kopczyk a to skutkuje spadkiem płomienia i jednocześnie płomień przenosi sie do sztokera ( niestety 16 kw które pracują na max mocy tak mogą mieć , opinia nie moja ale serwisanta ) za mała rura najzwyczajniej , dlatego 20 - ki są w tym zakresie mocy lepsze .

Wyłączanie kotła na wskutek temperatury podajnika ( masz ustawione 41 C - ustaw na 60 C ) ale to efekt płomienia w stokerze , stąd temperatura rośnie powyżej 41 C i ster wyłącza palnik ( przegrzanie palnika ) to efekt wtórny tego co powyżej opisałem .

Nie widzę czy masz rozetę między palnikiem a drzwiczkami kotła , jeśli nie masz to powinna tam być izolacja od drzwiczek kotła .

Jeśli robiłeś test podajnika i dobrze wpisałeś wagę to powinno być ok ale przy pelecie no -name kaloryczność jest z kapelusza więc proponuję sukcesywnie zwiększać  w sterowniku wagę z testu co ok 200g skokowo aż wartość płomienia będzie najwyższa ( to taki mój sprawdzony patent na pelet bez certyfikatu ) może zadziałać i w drugą stronę ale po objawach jakie masz podaje za dużo albo nie /i nie spala tego co na ruszcie .

W moim kotle mam rozetę 4 segmenty  i temperatura podajnika nie przekracza 22 C chociaż drzwiczki  od kotła są gorące ( koniec palnika od przeciwległej ściany kotła 25 cm ).

Pozdrawiam .

Jeszcze jedno , nie wiem w jakim trybie pracujesz ale wypróbuj oba FL i standart , jak jest jakiś byk w ustawieniach mocy to FL powinno sobie poradzić.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 dzięki za odpowiedź,

Max Temp  podajnika celowo ustawiłem dla bezpieczeństwa bo strasznie kopcilo. Już zmieniłem.

Izolacja w drzwiczkach jest.

 

Ale o dziwo wyczyściłem palnik, włącznie z udrożnieniem otworów, otworzyłem przegródkę czopucha oraz lekko uchyliłem klapkę wlotu powietrzna, wymieniłem rurę spiro i od tamtej pory ani razu nie cofnął się dym. Może to był problem, odczekam jeszcze trochę, jeśli problem wróci , zacznę od ustawień. Narazie po 3 dniach  jest ok.

Ale z kolei pojawił się kolejny problem, nie wiem czy gdzieś w ustawieniach przestawiłem, kocioł dobija do zadanej temp i się wyłącza i tak w kółko nawet jeśli żądana temp CO i CWU jest osiągnięta, tak jakby cały czas był w gotowości...

Widać to na wykresie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20220425-210245_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w czyszczeniu palnika to te otworki najważniejsze 🙂 jak pellet nie bardzo się pali to one bardzo szybko mogą zarosnąć ,by nie rozbierać ciągle palnika polecam co tydzień rurę szczotką potraktować ,włączyć sobie nadmuch w trybie ręcznym i rotacyjny obrót ,lepiej się czyści w palniku 20 kw idzie dziurki wkrętem przetkać bez rozbierania ,jak ręka nie za gruba 🙂

Nigdy nie przymykaj czopucha .

Prawdopodobnie zmieniłeś nastawę ,wyłącz pompy na tak ,przez to kocioł nie wyłącza się od termostatu tylko pompy po osiągnięciu temperatury pokojowej ,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukasho napisał:

@mac65 dzięki za odpowiedź,

Max Temp  podajnika celowo ustawiłem dla bezpieczeństwa bo strasznie kopcilo. Już zmieniłem.

Izolacja w drzwiczkach jest.

 

Ale o dziwo wyczyściłem palnik, włącznie z udrożnieniem otworów, otworzyłem przegródkę czopucha oraz lekko uchyliłem klapkę wlotu powietrzna, wymieniłem rurę spiro i od tamtej pory ani razu nie cofnął się dym. Może to był problem, odczekam jeszcze trochę, jeśli problem wróci , zacznę od ustawień. Narazie po 3 dniach  jest ok.

Ale z kolei pojawił się kolejny problem, nie wiem czy gdzieś w ustawieniach przestawiłem, kocioł dobija do zadanej temp i się wyłącza i tak w kółko nawet jeśli żądana temp CO i CWU jest osiągnięta, tak jakby cały czas był w gotowości...

Widać to na wykresie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20220425-210245_Chrome.jpg

Wejdź w ustawienia i zmień parametry pracy w nadzorze /czas pracy w nadzorze należy wydłużyć , masz aktualnie na 0 (zero) a opcje termostatu masz aktualnie /wyłącz wszystko/ więc ster to wykonuje  jak mu zadałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w Nadzorze na ile najlepiej ustawić? 

Opcja termostatu to na co, wyłącz palnik? Wyłącz pompę ? Tylko to jest do wyboru.

Chodzi mi aby kocioł włączał się tylko wtedy gdy ma nagrzać CWU lub jeśli ma dobić do temp zadanej na termostacie pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba 10 minut nadzór ale to zależy od wielkości odbioru ciepła . W funkcji /wyłącz palnik/ od termostatu i tak się nie wyłączy dopóki nie nagrzeje CWU . / Wyłącz pompę / dla CO jeżeli ma ładować tylko zasobnik CWU .

Tak jak teraz ciepło a wieczorem chłodno a chciałbyś żeby pracował tylko w określonych godzinach to można uruchomić funkcje harmonogramu i skonfigurować poszczególne dni tygodnia albo cały tydzień jednakowo . Poza harmonogramem kocioł nie będzie pracował a w godzinach wyznaczonych będzie pilnował CWU do zadanej wg histerezy CWU oraz dogrzewał pomieszczenie wg termostatu pokojowego .

No i jeszcze trzeba ustawić pompy/priorytet  CWU/bez priorytetu dla CWU/ pompy równoległe - dopasuj do swojej instalacji . W funkcji priorytetu dla CWU jeszcze jest ustawienie opóźnienia dla pompy CO i tu ok 20 minut powinno wystarczyć (zależy od typu i pojemności zasobnika CWU i mocy z jaką pracuje kocioł ).

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.