Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Paliwo Stałe + Kocioł Gazowy Do C.o. I C.w.u.


starykot

Rekomendowane odpowiedzi

witam -a czy nie prościej było by zamontować kocioł retortowy zamiast całej tej automatyki ? ja mam instalację co węgiel + woda gaz ( na razie) bo nie wydoliłem z kupnem bojlera i już beknąłem 9 tys. -totalny bezsens kupować węgiel rozpalać w ''śmieciuchu'' i płacić za gaz do tego jeszcze koszt napędzania tej automatyki . ile będą kosztowały same siłowniki do zaworów 3d ? to mi przypomina sytuację gościa który chciał mieć w domu każdą żarówkę i gniazdko na osobnym ''esie'' -kiedy elektryk wyliczył koszty instalacji projekt poszedł do kosza-realia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee .. ale przecież w tym schemacie sa 2 zawody 3D (tego od podłogówki nie licze bo kupiony w komplecie z rozdzielaczem), jeden do boilera z cwu a drugi do zabezpieczenia pieca przed korozją. Czy jak kupie piec retortowy to on może chodzic w układzie otwartym bez zaworu 3D i nie będzie rdzewiał od zimnej wody? A może kupno pieca retortowego spowoduje, że woda w boilerze będzie się grzała bez zaworu 3D na cwu i bez automatyki?!? Chyba nie rozumiem logiki wypowiedzi. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że kolega obejżał zeszłoroczne projekty w wypowiedział sie pod tegorocznym, uproszczonym.

 

jako że ogólnie mały odzew jest, a ja przewertowałem sieć w poszukiwaniu odpoiedzi, i znalazłem kilka "standardowych" układów dla podobnych rozwiazań na stronach producentow kotłów, i okazało sie że zupełnie niechcący narysowałem najbardziej typowy shcemat jaki moze byc dla tego typu układu :)

 

Zbyszku, dziękuje za odpowiedź, ale w dwóch zdaniach poruszyłes tyle watków że nie wiem w sumie co chciałeś powiedzieć. teraz nie wiem czy mam kupic piec retortowy, bo zastąpi mi dwa zawory 3D, czy ze mam kupic boiler ale tylko jesli mam więcej niż 9 tysięcy, czy że mam sobie przerobić instalację elektryczną .... a .. i jeszcze coś z automatyka której w ostatnim rysunku nie ma w ogóle (a całość można obsłużyć auratonem za 100 zł)

 

Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj -chciałem tylko na przykładzie pokazać że życie weryfikuje wiele projektów,a co do bojlera to chcę u siebie zrobić go na grawitacji i wciąż zastanawiam się czy to będzie ok ? chodzi mi o wyeliminowanie max ilości urządzeń elekt. z układu -ciągle ''zwiedzam '' stare kotłownie grawitacyjne które działają bez prądu i zastanawiam się po co te wszystkie bajery? może przerost formy nad treścią . a zaw. 3d - jasne - ja mam 4 d i separator powietrza w kwestii ochrony przed korozją bo wiadomo że kotły produkowane dziś sa na ''chwile'' jak wszystko zresztą -krótka konkluzja instalacja co jak najprostsza najłatwiejsza w budowie , obsłudze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i w sumie się zgadzam. Nawet tej pierwszej robiłem dwie wersje, z automatyka i z zaworami odcinającymi ręcznie. W mojej sytuacji grawitacja odpada z dwóch powodów: 1. podłogówka, 2. wymiennik płytowy, a robic całej instalacji otwartej nie będę bo to ani dla kaloryferów ani dla pieca gazowego nie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ mam taki zintegrowany system wiec podziele sie z wami tym, jak to u mnie wyglada. Posiadam vitodensa 200 na propan ze zbiornika oraz tlokowca na mial i wegiel KMG-1. Gazowy wisi w garazu, stalopalny obok w kotlowni. ( a tak apropo Stary kocie to nie wiem kto ci takich bdur nagadal ze tak nie wolno, ja tak mam, byl umnie dozor techniczny i odbior domu i nikt nie śmial mi nawet zwrócic uwagi ze cos jest nie tak) Tlokowiec pracuje w systemie otwartym polonczony z zamknietym poprzez wymienik. Gazowy i stalopalny sa ze soba zintegrowany za pomoca sprzegła hydraulicznego, ktore odbiera sygnaly z obu sterownikow. Mam tylko jeden zasobnik na wode 150l, ktory jest zasilany raz z jednego sytemu raz z drugiego w zaleznosci z ktorego kozystam. Do tego jeszcze mam zainstalowana centralke, ktora steruje pompkami co i cwu tzn to sterownik pieca gazowego steruje pompkami, wiec zawsze musi byc wlonczony. Jak rozpalam w smierdziuchu to niczego nie zakrecam, palnik w gazowcu wylacza sie automatycznie gdy sprzeglo dostanie informacje ze chodzi stalopalny. Super sprawa poniewaz gdy wygasnie mi w tlkowcu to gazowy uruchamia sie atomatycznie. Zreszta tez jest tak ze przez krotkie okresy oba kotly pracuja na raz, na gdy gazowy wspomaga stalopalny np gdy ustawie wode na 50 stopni a jest temperatura wody 35. wtedy pracuja oba naraz, az w pewnym momencie gazowy sie wylancza gdy stalopalny jest juz w stanie szybko poradzic sobie z nagrzeniem wody do odpowiedniej temeratur. Do tego mam podlogowke oczywiscie tez zintegrowana z oboma sytemami, sterowana termostatem. Bardzo polecam takie rozwiazanie super jestem z niego zadowolony dziala bez zarzutu. Jedyny minus tego, iz jest stosunkowo kosztowne w budowie :) no i troche ekspoatacja tez poniewaz dochodza dodatkowe pompki na wymienik i druga na sprzeglo, a wiec szczegolnie przy korzystaniu ze smierdziucha (bo tylko wtedy te pompki dzialaja) podraza to koszty jego eksploatacji. Zastosowalem ten sytem dlatego ze balem sie cen propoanu, gdybym mial gz50 wogole darowalbym sobie taki sytem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i wczoraj kotłownia została uruchomiona. Na razie wszystko działa dobrze, choć póki co trudno powiedzieć czy nie będzie niespodzianek, bo nie uruchomione jest jeszcze c.w.u. (choć podłączone ale nie zalane wodą) i nie ma jeszcze pieca gazowego. Niemniej jednak ta część która jest uruchomiona to działa, czyli kocioł stałopalny + kaloryfery (na razie tylko dwa) + podłogówka.

 

http://1.bp.blogspot.com/_EIK0uyjII8s/TND2...C5%84_201_2.jpg

 

http://4.bp.blogspot.com/_EIK0uyjII8s/TND1...C5%84_201_1.jpg

 

http://2.bp.blogspot.com/_EIK0uyjII8s/TND2...C5%84_201_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam. Starykot, odezwij się. Powiedz jak sprawdziła się instalacja w sezonie grzewczym 2010/2011, juz zaczyna się kolejny sezon.

 

Jak ocenisz swoja instalację, jaki kocioł kupiłeś z Sokółki i czy jesteś zadowolony. , czy byś coś zmienił.

 

Jak jestem na etapie projektu domu, ale nurtują mnie takie same rozwiązania ogrzewania- tzn. gaz ziemny + kocioł na wegiel , drewno, ( śmieciuch) , ale nie wiem, czy nie będę zmuszony zrobić kominka z płąszczem wodnym, gdyż takich instalacji jak my chcemy, mało kto robi.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie.

Generalnie zgodnie z prognozami forumowiczów projekt został znacznie uproszczony. Odszedłem od wszystkich zaworów mieszających na układzie otwartym, bo przy wymienniku płytowym okazały się zbędne. Mój układ otwarty rusza dopiero kiedy woda na piecu ma 42 stopnie. Wymiennik płytowy nie jest w stanie odebrać na raz tyle ciepła, daje pewną bezwładność, więc przy temperaturze kotła 60 na wyjściu, woda wracająca z wymiennika ma nie mniej niż 40 stopni. W ten sposób problem zimnej wody powracającej do pieca sam się rozwiązał. W efekcie mam bardzo prosty układ otwarty, rura z góry pieca, odejście na naczynie wzbiorcze, potem zawór odcinający, filterek, wymiennik, pompa, zawór zwrotny, i powrót do pieca. Niestety jak już pisałem w innym wątku 4 tygodnie zaczęła mi się zapowietrzać pompa i do dziś dzień nie doszedłem dla czego. Jeśli chodzi o układ zamknięty, to jest nieco bardziej złożony. Dwa rozdzielacze do kaloryferów i jeden z pompą i kapilarą do podłogówki (4-ro obwodowy). DO tego zawór 3d przełączający na boiler. Boiler 250 litrów biwalętny , puki co obie węzownice podłączone szeregowo. Całość sterowane jest Auratonem multi 1111. Wykonałem małe oszustwo, czyli dwa styczniki żeby to wszystko chciało działać. Pierwszy do sterowania zaworem przełączającym. Mój zawór wymaga zasilania do przełączenia w jedną i drugą stronę. Potem ma krańcówkę która prąd odłącza więc nie jest cały czas zasilany. Niemniej auraton steruje zasilaniem cwu dwoma stanami, z prądem i bez, bo jest przewidziany do osobnej pompy do cwu. U mnie nie bardzo by się to sprawdziło bo w czasie grzania cwu wyłącza się pompa co, wiec pompa cwu musiała by ciagnąć wodę przez wyłączoną pompę co, a wpiąć się przed nią było by rudno bo mam gotowy zestaw wymiennikowo pompowy i tam nie ma miejsca na wpinkę. I tu drugie oszustwo stycznikiem. Po przełączeniu się auratona na cwu wyłącza on pompę co i włącza pomnpę cwu, z tym że u mnie przełącza się zawór, i ... ponownie włącza się pompa co która tym razem tłoczy wodę do boilera. Wszystko brzmi strasznie ale jest dośc banalne. Styczniki kosztowały mnie kilkadziesiąt złotych i wszystko działa płynnie i ładnie.

Na razie na zamkniętym układzie nie ma pieca gazowego. Latem dawałem sobie radę grzejąc wode odpadami z budowy (deski, palety), a gazu ziemnego na razie nie mam, więc szkoda żeby gwarancja pieca leciała jak nie używany. W przyszłym roku chyba zaatakuje temat solarów.

 

Na koniec kilka fotek.

 

etapIII_postVII_foto2.jpg

zestaw wymiennikowo pompowy i auraton

 

etapIII_postVII_foto1.jpg

przekaźniki do "oszukania" auratona

 

A tu mięcej szczegułów o tym jak oszukałem auratona

http://starykot.blogspot.com/2011/09/jak-oszukac-sterownik-auraton-1111.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.