Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Paliwo Stałe + Kocioł Gazowy Do C.o. I C.w.u.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Jestem tu zupełnie nowy i jest to mój pierwszy post. Przejżałem watki na forum i nie udało mi sie nzalex niczego podobnego. Licze na pomocne rady i sugestie. Historia wygląda tak:

 

Dom o powierzchni 200m2. Za kilka lat ma tam byc gazociąg, ale kiedy na pewno to nie wiadomo. Chciałem dlatego zrobic następujące rozwiązanie:

W domu grzejniki i w kilku miejscach podłogówka.

W kotłowni piec na wszystko (śmieciuch) oraz kocioł gazowy. Latem z 30 litrocych butli gazowych zasilał bym kociol gazowy do C.W.U. , jesienia i wiosna przepalał raz dziennie w smieciuchu, zima jesli czas i zdrowie pozwioli to tez, ale jako opcje też ogrzewanie kotłem gazowym z butli 30l. Fajnie by było tez gdyby przepalając śmieciuchem zagrzało sie tez trochę ciepłej wody uzytkowej.

Pomysl miałem taki aby zrobic układ zamkniety z kotlem gazowym, a na tym układzie zamontowac wymiennik połaczony ze śmieciuchem. DOdoatkowo drugi obieg ze śmieciucha do węzownicy w boilerze. C.W.U. z boilera szła by przez kocioł gazowy (druga funkcja). Gdybym miał napalone w smieciuchu poprostu wyłączał bym kocioł gazowy i juz. Myślałem tez o buforze ciepła .. ale na razie za słabo to wszystko ogarniam. Wszelkie porady mile widziane.

 

 

P.S.

Dom ma na razie stan zero a reszta rusza na wiosne, wiec jest czas na przemyślenie wszystkiego.

Opublikowano

Widzę, że temat nie zainteresowal niogo... szkoda. Pomysłów jednak przybywa. W pierwszej kolejności chce wstawić smieciucha. Był by to piec np. DEFRO Optima Komfort Plus, albo Sokół. Podłączyl bym go też do buffora około 500 litrów. Nadal nie wiem jak to dokladnie rozwiązać, ale wygląda na to że do c.w.u. przydał by mi się boiler z dwoma węzownicami, jeden do śmieciucha, a drugi do ewentualnego pieca gazowego (mysle o Valiancie Turbo VU plus lub o Vitedens 200-W) w przyszłości. Dwie wyceny całej instalacji które dostałem od dwóch frm na razie zwaliły mnie z nóg, więc coraz bardziej zastanawiam sie ile z tego bede mógl zrobic sam...

W domu ma tez byc rekuperator ... to już zdecydowanie zrobię sam ... oszaleli z cenami za robociznę.

Opublikowano

Z twoich postów można wyciągnąć wniosek że dom ma być pasywny lub energooszczędny bo zamierzasz zastosować wentylacje mechaniczną z rekuperatorem + kondensacyjny kocioł gazowy. To po co Ci w układzie ogrzewania (nazywasz go śmieciuchem) kocioł na paliwo stałe a ten bufor po co? Powinieneś zdecydować się na jakieś rozwiązanie czyli albo kocioł na paliwo stałe (lepszym rozwiązaniem będzie opalany ekogroszkiem) do pracy w układzie otwartym lub zamkniętym, albo kondensacyjny kocioł gazowy + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (zastanowił bym się jeszcze czy nie zastosować instalacji solarnej do cwu co w domu pasywnym może się sprawdzić). To co chcesz zrobić czyli kocioł na paliwo stałe (w układzie otwartym) + kondensacyjny kocioł gazowy + bufor + wentylacja z rekuperatorem jakoś mnie nie przekonuje i wydaje się bardzo problematycznym rozwiązaniem (dwa pomieszczenia kotłowni?). Masz jeszcze trochę czasu porozmawiaj o swoich zamierzeniach z architektem (projektantem instalacji sanitarnych), a może dojdziecie do wspólnych wniosków jak układ ogrzewania powinien dla twojego domu wyglądać.

Opublikowano

Powód jest prosty, a w zasadzie jest ich kilka. Po pierwsze prawdopodobnie w chwili wprowadzenia się do domu nie będzie jeszcze gazociągu, więc z począdku zamierzam używac wyłącznie śmieciucha. Ponadto, ogrzewanie kotłem na paliwo stałe jest tańsze, zwłaszcza że mam dostęp do taniego drewna. Chce tez miec alternatywny system by nie uzależniac się od jednego paliwa (choby na wypadek powaznej awarii pieca gazowego). Dom pasywny nie będzie, ale na pewno bedzie energooszczedny. Zawsze drażnił mnie fakt że 70% ciepła wyprodukowanego przez c.o. idzie w kominy wentylacyjne i bezpowrotnie opuszcza nasze domy, dlatego zdecydowałem sie na rekuperator. Bufor byl by podłączony wyłącznie do kotła na paliwo stałe. Jak wiadomo takiego kotła nie da sie tak bardzo regulowac, a najwieksza sprawnoś ma przy pełnym spalaniu, więc wtedy chce nadmiar ciepła zgromadzic w buforze i wykorzystywac jeszcze na długo po wygasnieciu kotla. Kocioł gazowy bedzie mial przedewszystkim zastosowanie do c.w.u. latem, i jako alternatywny do c.o. (jak wyjade w delegacje i nie bedzie komu palic zeby mi rodzina nie zamarzła). Cały pomysł coraz bardziej klaruje mi sie w głowie (nawet to narysowałem), ale mam za mała wiedze by zaprojektowac do tego układ zaworów i automatykę. Jest to podobne rozwiązanie do połączenia kominka z płaszczem wodnym i kotła gazowego, z tym ze ja postanowiłem nie robi z salonu kotłowni, a i sam piec jest o wiele tańszy od turbokominka (no i można w nim pali nie tylko drewnem). Wiem że sa kominki w których mozna palis innymi paliwami ale ich cena zwala z nóg, a i nadal robi się jeszcze większa kotłownia z salonu. Owszem, zrobie docelowo kominek w salonie, ale zwykły. Rekuperator i wentylacja mechaniczna i tak rozprowadzi mi jego ciepło, ale jego funkcja będzie raqczej ozdobno przytulna niz grzewcza.

Dzis rano (temat ten spędza mi sen z powiek i zamiast spac mysle o kotłach) zaczałem się zastanawia czy te dwie wężownice w boilerze są konieczne. czy nie lepiej zostawic tylko jedna od układu zamknietego, i śmieciuchem c.w.u tez grzac za pośrednictwem wymiennika. To by troche uproscilo układ. trzeba by zrobi dwie niezalezne automattyki do obu pieców, ale z priorytetem dla kotła na paliwo stałe (jakiś wyłącznik termiczny który wyłaczał by piec gazowy gdy śmieciuch jest goracy)

Tak czy owak brakuje mi wiedzy by szczegułowo dopracowac ten pomysł i dlatego zwrócilem sie do szanownych forumowiczów o pomoc, licząc na to że może kogos takie rozwiązanie zainteresuje i zechce to narysowac uwzględniając wszystkei zawory, pompy trójniki i td. Sam w oczekiwaniu wertuje internet i uczę się jak do tego sie zabrac.

Opublikowano

Brak gazu sieciowego nie jest dziś żadnym problemem. Musisz mieć sporo wolnych pomieszczeń bo przepisy zabraniają użytkowania w jednym pomieszczeniu kotła gazowego i kotła na paliwo stałe czyli dwa pomieszczenia spełniające wymogi do montażu kotłów. Dla okresowego grzania CO i podgrzewu cwu w lecie stosowanie kotła kondensacyjnego z wyższej półki to naprawdę wyrzucenie pieniędzy w błoto. Defro optima to kocioł do pracy w układzie otwartym czyli połączenie z zamkniętym układem kotła gazowego można wykonać przez wymiennik lub bufor. Bufor powinien mieć dużą pojemność (przyjmuje się od 40l/kW mocy kotła czyli dla kotła 20 kW powinien pojemność bufora to ok 800 l!!!) i tak naprawdę to warto go stosować gdy w czasie spalania paliwa powstaje okresowo nadmiar ciepła którego instalacja CO nie jest w stanie odebrać np w kotłach opalanych biomasą czy kotłach zgazowujących. Bufory lub zasobniki cwu z dwoma wężownicami stosuje się z powodzeniem w układach co i cwu z wykorzystaniem solarów. Do układu ogrzewania z buforem na pewno bym nie podłączył kondensacyjnego kotła gazowego. Układ CO który chcesz zbudować będzie kosztował olbrzymie pieniądze, a czy będzie oszczędny i tani w eksploatacji? Co do tego mam wątpliwości. Wykonanie sterowania to też będzie spore wyzwanie. Ale życzę powodzenia.

Opublikowano

Troche mnie dziwi to co piszesz. Kiedy ktoś opisuje układ z piecem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym to wszyscy podchodza do pomysłu entuzjastycznie.... a mój ukłd to w zasadzie dokładnie to samo, tyle że zamiast kominka stanie kocioł na paliwo stałe, i zamiast w salonie to w kotłowni. Reszta układu wlaściwie się nie różni .. no może tylko tym że kocioł stałopalny jest o połowę tańszy od przyzwoitego kominka z płaszczem wodnym.

Co do kotłowni to mam ponad 7m2, a pomieszczenie na kocioł gazowy ma mieć 6,5m3 .. czyli jakieś 2,5m2 przy wysokości pomieszczeń 2,7m. Bez problemu wydziele taki pokoik z kotłowni. Chciałem pierwotnie powiesic kocioł w garażu, (i o dziwo dwóch "specjalistów" którym o tym mówiłem nie widzialo problemu) ale okazało sie że nie wolno w garazu (co swoja droga jest głupie).

Ostatni "specjalista " powiedział że można mieć kocioł gazowy i stałopalny w jednej kotłowni pod warunkiem że kocioł gazowy ma zamknieta komore spalania. Wydaje mi sie że jednak ten expert tez sie mylił. Co do kotla gazowego to juz kilka dni temu wyleczyłem się z pomysłu kotła kondensayjnego. Jego walory oszczędnościowe nie zwróciły by mi jego cenyprzez 30 lat zwłaszcza przy stopnu zaangazowania go do pracy w moim domu jaki dla niego przewiduje. Tak czy siak jestem w stanie wydzielić pomieszcenie dla jedego z kotłów.

No ale wracając do rozwiązania. Zwykle ludzie zaprzęgają kominki do ogrzewania pakując majątek w instalacje a potem pala w nim okazyjnie bo nie chcą robic balaganu w salonie. Ja postanowilem przenieść to wszystko do kotowni, a dodatkowo otworzyc sobie możliwości na dodatkowe paliwa oprócz drewna, tak jak wegiel czy miał, czy chociażby scinki drewna z budowy. Ponadto chce ten mój "kominek" wykorzystać tez do ciepłej wody .... no bo czemu nie.

Nigdzie nie pisałem że piec gazowy ma być podłączony do bufora (a jesli tak to była pomyłka). Piec stałopalny, bufor i jedna wężownica w boilerze m być na układzie otwartym. Piec gazowy, instalacja c.o. wdomu i druga wezownica w boilerze na obwodzie zamknietym. Obwody połączone wymiennikiem płytowym. Alternatywnie obwód otwarty nie będzie miał wężownicy w boilerze, i też za pośrednictwem wymiennika będzie grzał c.w.u. wężownica która jest na ukladzie zamknietym.

Pozostaje teraz tylko pytanie czy przy zastosowanu pieca na wszystko jest sens robic bufor Ciepła (znalazłem już miejsce w domu gdzie moge postawić nawet 1000l). Mnie pociąga ten pomysł bo pomyslałem że dzieki temu moge na przykład na kotlowac mocno wieczorem, rozpalić dziada do białości, zagrzacbufor, i miec cieplutko do rana w całym domu. Albo rozpalic tak rano, i miec cieplutko do wieczora zanim wrócę z pracy.

Tak jak pisałem, moja instalacja różni się od tych najpopurniejszych tylko tym że zamiast kominka chce wykorzystać piec na paliwo stale, i dodatkowo zaprzęgnąc do do grzania c.w.u.

Jeśli chodzi o solary to wyliczyłem, że przy liczebności mojej rodziny, i zuzyciu ciepłej wody w domu, nigdy nie zwróci mi się ich koszt, a dokladnie zanim sie zwróca to solary beda już sie pewnie nadawały do wymiany.

Opublikowano

Kolejne przemyslenia i kolejne zmiany w koncepcji. Uprościlem troche pomysł.

Jako, że system ma byc robiony dwuetapowo, to pierwszy etap musi byc w pełni funkjonalny i samodzielny. Będzie on oparty na piecu stałoppalnym w układzie otwartym połączonym wymiennikiem płytowym z zamknietym układem centralnego ogrzewania. Dodatkowo będzie nagrzewał dwupłaszczowy zasobnik 140 litrów ciepłej wody. Oto rysunek projektu:

 

http://starykot.ovh.org/ogrzewanie_etap1.jpg

 

Drugi etap to dołozenie pieca gazowego. Znalazłem piec dwufunkcyjny z dwom adwudziesto litrowymi zasobnikami wbudowanymi w piec. Ma osobny palnik do ciepłej wody, a dzięki tym małym zbiornikom wspólpracuje normalnie z cyrkulacją. Wydajnośc szacowana na 160l / minutę (przynajmniej tak powiedział mi hydraulik z którym o nim rozmawiałem). Przechodzenie z jednego systemu na drugi jest ręczne, tzn sterowane zaworami. Dotyczy to zarówno c.w.u. jak i c.o. Oto rysunek rozbudowany o etap drugi:

 

http://starykot.ovh.org/ogrzewanie.jpg

 

moje pytanie brzmi: Czy tak wstępnie zaprojektowany układ będzie działa i ma w ogóle sens? Czy którys z bardziej doświadczonych forumowiczów moze mi pomóc w doborze zaworów rodzielaczy i innych elemetów zapewniających temu systemowi sprawne funkcjonowanie? Z góry dziękuje.

Opublikowano

Zastosowanie wymiennika jest dobrym rozwiązaniem. Parę uwag do schematu:

1. Wydaje się że w obiegu kotłowym zbędny jest zawór 4D

2.Sposób montażu zasobnika cwu jest dodry na okres letni, mam pewne wątpliwości co do jego pracy w okresie zimowym. Lepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie zasobnika cwu po stronie wtórnej wymiennika (jak coś ciekawego znajdę to podeśle link do stony), a wtedy w drugim etapie zamiast kotła gazowego dwufunkcyjnego zastosuj jednofunkcyjny do zasobnika.

3. Zasobnik cwu na dopływie zimnej wody powinien być zamontowane naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny

4. Na podłogówkę (ze schematu wynika że jest z mieszaczem) rozsądniej będzie wydzielić dodatkowy obieg z mieszaczem i pompą.

Opublikowano

Zrobiłem jeszcze jeden schemat gdzie zasobnik CWU jest jeden wspólny za wymiennikiem. Dodalem też pompe na podlogówcę. W tej wersji wywaliłem zawód czterodrogowy. Zastanawiające co napisałeś :P ten wysunek zrobiłem wczoraj wieczorem a właściwie zawiera to co zasugerowałeś. Mam tu tylko problem z rozwiązaniem powrotu wody ze zbiornika CWU. wyszedł mi jakis dziwoląg. Zaraz postaram sie uprościc i powiedział bys mi czy to ma sens.

 

Dzięi za pomoc :D

 

post-11375-1257848960_thumb.jpg

 

Dodałem ten zbiornik , zawór, rozdzieliłem podłogówkę na osobny obwód. uprościłem powrót ze zbiornika cwu. teraz wida to co mnie martwi, tzn powrót z zasobnika i z obiegu CO do pieca gazowego jest właściwie jeden i się miesza.

 

post-11375-1257851719_thumb.jpg

Opublikowano

W obiegu grzewczym (wymiennika) wystarczy jedna pompa (nie trzeba dodatkowej pompy na zasobnik cwu) Na kotle gazowym są 4 wyjścia zasilanie CO i zbiornika cwu oraz powrót z CO i z cwu. Jak tak poprowadzisz to wszystko bedzie ok. Zapomniałeś o przeponowym naczyniu wzbiorczym (na zasobniku cwu jest) dla układu grzewczego. Teraz tylko trochę matematyki (obliczenie zapotrzebowania na ciepło, dobór grzejników, obliczenie podłogówki, dobór pompy...) i możesz brać się (albo zlecić ) za wykonanie.

Opublikowano
Na kotle gazowym są 4 wyjścia zasilanie CO i zbiornika cwu oraz powrót z CO i z cwu.

 

No właśńie tu mam problem. są 4 zasilania, CO z wymiennika, CO z pieca gazowego, cwu z wymiennika (trójnik z CO) i cwu z pieca gazowego. To wszystko łatwo zabezpieczyc zaworami zwrotnymi, ale z powrotami jest trudniej. Powrót z wymiennika, powrót CO z pieca gazowego i powrót cwu z kotła gazowego łączą sie razem w jedno z powrotem na wymiennik. zaznaczyłem to problematyczne miejsce na rysunku:

 

post-11375-1257863201_thumb.jpg

 

Zrobiłem zmianę projektu. Zastosowałem piec bez własnego wyjścia na zasobnik, a na cwu zastosowałem zawór trujdrozny regulowany termostatem z czujnikiem zamontowanym w zbiorniku cwu. Do tego ten sam włącznik termostatyczny za pomoca przekaźnika odpala na krótko piec gazowy z pominieciem eurosteru. Jest to jednak podłączone tak, że zadziała tylko jeśli piec jest wygaszony i przekaźnik od sterownika pieca stałopalnego jest w pozycji zamknietej. Nie wiem na ile istnieja urzadzenia które zastosowałem w tym projekcie, ale wydaja się byc dośc oczywiste, więc pewnie sa dostępne. Gdyby tak to zrobic to system był by całkowicie automatyczny. Dodałem tez zbiornik przeponowy, wywaliłem pompe z obwodu cwu, a ta na co dałem przed zaworem trójdroznym. Dodałem zawory zwrotne na powrocie i ustawiłem je w odpowiedniej kolejności. Co sądzisz o tym teraz?

 

post-11375-1257863467_thumb.jpg

Opublikowano

znalazlem włącznik/wyłącznik termostatyczny który umożliwił by pełna automatyzację układu.

http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/do.../seria-r11.html

 

do grzeania cwu potrzeba by bylo dwóch, jeden włączający drugi wyłączający, połączonych szeregowo. Wyłączający zamontowany na obiegu grzewczym pieca, ustawiony na przykład na 55 stopni, i włączający zamontowany w boilerze ustawiony na przykład na 50 stopni. To zabezpieczyło by nas przedsytuacją, że piec wygasa, i woda w obwodzie grzewczm wystygła do powiedzmy 40 stopni, a woda w boilerze spada poniżej 50 stopni, co normalnie otworzyło by zawór przełaczający na cwu, ale 40 stopniwa wodaraczej wystudzi cwu w tej sytuacji niz podgrzeje. Dlatego drugi termostat rozwierał by obwód w przypadku wychłodzenia wody kotłowej poniżej 55 stopni. Zaprezentuje na rysunku:

 

post-11375-1257961534_thumb.jpg

 

oba warunki są spełnione i obwód przełączył zawór na cwu

 

post-11375-1257961640_thumb.jpg

 

tu mimo że temperatura wody w boilerze spadła, to zbyt niska temperatura wody kotłowej nie dopuściła do przełączenia zaworu na cwu.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam,

 

na wstępie zaznaczam, ze jestem zupełnym laikiem, więc z góry przepraszam za głupoty techniczne, które mogę tutaj wygadywać :)

 

Jestem na etapie modernizacji CO dla domu jednorodzinnego. Do tej pory miałem gaz z butli zewnętrznej, ale zdecydowałem się do niego dołożyć piec na paliwo stałe (drzewo, węgiel). Chodzi o wykorzystanie darmowego paliwa (własny las) i zmiejszenie kosztów zakupu gazu. To nie jest gaz z sieci, więc wychodzi coraz drożej w każdym sezonie.

 

Nie podnoszę tutaj zasadności tego pomysłu, ponieważ piec już stoi i jest spięty z istniejącą instalacją. Chodzi mi o porady od szanownych forumowiczów w sprawie usprawnienia działania połączonego obiegu.

 

Istalator modernizując instalację utrzymywał, że system powinien działać w miarę automatycznie, tj. jak wygaśnie piec węglowy, to powinien się załączać gazowy.

 

Istalacja opiera się teraz na kotle na paliwo stałe (KRA 20 kW) z pompą Wilo, z uwagi na wąski przekrój instalacji i konieczność wymuszenia obiegu (pompę załącza sterownik, który ma wyznaczoną temperaturę, w której ma działać), naczyniu zbiorczym z zaworem bezpiecześtwa, którym płyn z instalacji będzie "rzygał" w razie wzrostu ciśnienia.

 

Do tego jest piec gazowy, który wyłącznie podgrzewa CWU. Chodzi jednak o to, żeby odpalał również gdy wygaśnie śmieciuch i tutaj właśnie się gubię. Istalator zabezpieczył specjalnym zaworem (nie pamiętam nazwy) ewentualność, że gdy działa gazowy, to pompuje jeszcze płyn przez śmieciuch, w którym jest 50l płynu. Ale jak kończył robotę, stwierdził, że jeszcze się musi zastanowić z tą automatyką i najlepiej gazowego na CO nie przełączać, żeby nie było tak, że grzały bądą oba piece. Po oczach widać bnyło, że nie ma z tym komfortu :( i jak tak powiedział i się zmył skasowawszy 600 peelenów (to dużo za podłączenie pieca i przeróbkę instalacji ?) to nabrałem podejrzeń.

 

Będę robił teraz testy, zeby sprawdzić co się dzieje, czy gazowy nie załącza jak węgłowy działa. Z testami mam problem, ze nie mieszkam na stałe w domu gdzie to ustrojstwo zainstalowałem, tylko moi rodzice 60 - 70 lat, ale wygospodarowałem trochę czasu. Z uwagi na to, że obsługiwać system mają moi rodzice, nie może być on też zbytnio skomplikowany (stąd prosty piec).

 

No i pytanie - co o tym myslicie ? będzie to działało ? czy potrzebna do tego jeszcze jakaś automatyka ?

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

 

Sir

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Stary Kocie - odezwij się

I pozostałych - szczególnie doświadczonych formumowiczów prosze o zajęcie stanowiska

 

Dlaczego pomysł połączenia pieca na paliwa stałe i kocioł na gaz jest tak mało popularny?

I może ktoś wytłumaczyć różnicę działania takiego schematu a połaczenia kominka z płaszczem wodnym i piecem na gaz?

 

Stary kocie - napewno już uruchomiłeś swoją instalację, czy możesz opisać, jak ostatecznie ją wykonałeś.

 

Pozdrawiam

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Dawno nie zaglądałem. Otóz system jeszcze nie jest uruchomiony, bo kiedy pisałem ten post w zeszłym roku miałem dopiero fundamenty. Obecnie dom jest zamkniety, instalacje zrobione i w przyszłym tygodniu zaczynam wylewanie posadzek. Jak tylko stwarnieją wystarczająco zacznie się praca przy kotłowni.

Odpowiadając na twoje pytanie apropos mody na kocioł na paliwo stałe i drugi na gaz, to w moim wypadku są dwa powody, a nawet trzy. Pierwszy i najwazniejszy, to że jesczze nie ma gazociagu na mojej ulicy, choc w niedalekim czasie jest w planach. Drugi, to fakt że opalanie paliwem stałym jest najtańsze, a i człowiek czuje się jakis spokojniejszy że jest niezalezny od radzieckiego gazu. Pierwsza mysl to był kominek z płaszczem wodnym, ale w nim moge palić tylko drewnem, a w śmieciuchu ... no wszystkim ;). poza tym pożądny kominek z płaszczem kosztuje 10 tys, a pozadny piec 3 tyś. No i nie robie z salonu kotłowni, tylko pale w kominku jesli chce zrobić sobie miły klimat w pokoju. No i to tyle. Jak narysuje najnowsza wersję schematu mojej instalacji to sie podzielę.

 

Kot.

Opublikowano

Widzę, że odwiedziłeś mój temat dot. podłączenia dwóch pieców.

Mam pytanie: co zrobisz z nadwyżką ciepła w swoim śmieciuchu?

Twoje podłączenie nie zapewni jemu właściwej temperatury pracy (powiedzmy np. 65-75st C) Będzie skakać w całym zakresie, skracając ty samym jego żywotność.

Jestem już po wykonaniu instalacji grzewczej. Pozostaje tylko sterowanie.

U mnie piec gazowy ma 5 wyjść i jest jednofunkcyjny

1 x gaz

1 x wyjście CO

1 x wyjście CWU

1 x powrót CO

1 x powrót CWU

Tak jak na moim schemacie. Jeśli nie możesz tanio wykonać sprzęgła, to możesz je zawsze pominąć zmniejszając tym samym ilość pomp o 1.

Bufor możesz zmniejszyć np. do 200l ale dla komfortu doglądania zalecają na forum większe zbiorniki.

 

Mam ofertę na sterowanie z renomowanej firmy:

1 x sterownik A

1 x sterownik B

Pisanie programu dla sterownika B z dokumentacją to 1200 PLN netto

1 x czujnik zewnętrzny

4 x czujniki zanurzeniowe

3 x czujniki przylgowe

1 x wtyczka komunikacyjna.

Całość (z pisaniem programu) 2 843 PLN netto. Jeśli było by więcej chętnych, to koszt pisania programu można by podzielić (1200 PLN netto).

 

Sterowanie będzie wspólne i nie trzeba będzie kilku oddzielnych – nie połączonych.

 

Jak masz więcej pytań dot. mojego schematu (dlaczego takie rozwiązanie) to napisz.

Może więcej osób będzie zainteresowanych sterowaniem i przekonamy firmę z oferty, aby zmniejszyła koszty pisania oprogramowania, wprowadzając nowy towar do sklepów.

Zawsze kocioł węglowy można zastąpić kominkiem z wkładem.

 

Pozdrawiam

Witoldt

schemat_co_2_do_sterowania_Model__1.pdf

Opublikowano

Ja sie powaznie zastanawiałem nad buforem, ale nad buforem 1000 litrów, i nie zamontowanym tak jak u ciebie, że ciepła woda zanim pójdzie na centralne i cwu musi najpierw nagrzac wode w buforze, tylko chciałem zrobic tak, że w pierwszej kolejnośći system grzeje cwu i co, a gdy w domu zostanie osiągnieta zadana temperatura, to reszta ciepła z kotła zostanie skierowana na bufor by ogrzac w nim wodę, a po wygasnieciu pieca, ciepło do c.o. będzie pobierane z bufora az do jego wystudzenia. Schemat w tym watku jest już dość nieaktualny. Zamieszczę później nieco uaktualniony.

Jeśli chodzi o piec gazowy jednofunkcyjny z możliwością zasilania zasobnika cwu, to tez sie nad takim zastanawiałem (nawet licytowałem taki na allegro ale przegrałem :angry: ). Zobaczymy, mój system będzie budowany etapowo, ale żeby późniejsza rozbudowa była łatwiejsza, to od poczatku trzeba miec na uwadze wszystkie jego późniejsze etapy, a co za tym idzie, od poczatku musi byc gotowy cały projekt.

 

Kot.

Opublikowano

Więc mniej więcej tak. Schemat jest jeszcze nie dopracowany i nieprecyzyjny, ale ogólna koncepcja jest taka.

 

pompa 13 zapewnia cyrkulację na obwodzie pieca aż do uzyskania temperatury pracy, i wówczas zawór 3D (3) zaczyna puszczac gorąca wode na wymiennik (10) i rozpoczyna się ogrzewanie domu. W razie zapotrzebowania na cwu, zawór 3D (14) przełącza obieg na boiler. Gdy zadana temperatura powietrza w domu zostaje osiagnięta, zawór 3D (1) kieruje gorącą wode do bufora i zagrzewa wode w buforze. Cały czas pracują pompy 12 i 13. Gdy w piecu wygaśnie a zadana temperatura w domu spadnie poniżej wskazania, zawór 3D (1) wraca do poprzedniego stanu, a zawór (2) przełącza obieg c.o. na wezownicę w buforze. Wówczas pompy 12 i 13 juz nie pracują, a uruchamia sie pompa 11. Gdy wystudzi sie bufor, a w piecu sie nie pali, to zawory 3D powracaja do wyjściowych pozycji, wszystkie pompy na rysunku są wyłączone a uruchamia sie piec gazowy ze swoja wbudowana pompą. Uruchomienie pieca gazowego blokuje wszystkie funkcje bufora (nie ma sensu akumulowac ciepła z pieca gazowego).

Druga wezownica w boilerze na razie zostanie połączona szeregowo z tą pierwszą, a kupuje taki a nie inny boiler bo w przyszłości planuje solary. na poczatek tez nie zainstaluje bufora, a utrzymanie odpowiedniej temperatury na piecu załatwie miarkownikiem ciągu. Najpierw chcę empirycznie oszacowac ewentualne nadwyżki ciepła by móc zdecudowac o rozmiarze bufora.

W załączonym projekcie nie ma jeszcze oczywiście ani naczynia wzbiorczego ani naczyń przeponowych i td, bo to jest na razie tylko ogólna koncepcja.

 

post-11375-1286546408_thumb.jpg

Opublikowano

Witam,

 

To i ja podziele się z Wami moimi przemyśleniami na temat połączenia pieca gazowego z kotłem na paliwo stałe.

U mnie sytuacja wygląda nie co inaczej, kocioł na paliwo stałe będzie umieszczony w budynku obok (w budynku gospodarczym) nad piecem powieszony mały zbiornik CWU dla potrzeb warsztatowych, ciepło transportowane do kotłowni w domu ( konkretnie na wężownice w buforze ).

Bufor ogrzewany byc może również kolektorami, pompa obiegowa bufora załączy się dopiero gdy temp. w buforze będzie większa niż na rozdzielaczu.

 

Narazie rzuccie okiem na schemat i piszcie. Chetnie odpowiem na wszystkie pytania.

 

Pozdrawiam, Grzesiek.

post-16754-1286623635_thumb.jpg

Opublikowano

Przedstawię Wam jeszcze jeden pomysł który widziałem w muratorze 09/2010 str. 224. Chodzi o to aby bufor wpiąc w powrót rozdzielacza poprzez zawór trójdrożny.

Sterowanie odbywa się tak, jeżeli temperatura powrotu jest niższa niż temperatura w buforze to powrót przekierowany zostaje przez bufor i do pieca gazowego trafia podgrzana w buforze woda, jeżeli jest dostatecznie ciepła to piec gazowy się wyłączy, jeżeli natomiast woda powrotu jest wyższa od temperatura na buforze to zawór kieruje powrót bezpośrednio na piec gazowy który podgrzewa wodę.

 

Pozdrawiam, Grzesiek.

post-16754-1286625842_thumb.jpg

Opublikowano
Więc mniej więcej tak. Schemat jest jeszcze nie dopracowany i nieprecyzyjny, ale ogólna koncepcja jest taka.

post-11375-1286546408_thumb.jpg

rozbujałes sie w marzeniach ze hoho

jest kilka mankametów w tym projekcie , skoro chcesz dwa ktły to liczysz sie z wysokimi kosztami ogrzewania gazem i chcesz je ograniczyc

a pakujesz sie w cos co jest kosztowne i nie przyniesie oszczednosci

przemysl to jeszcze kilka razy bo teroretyk ( marzyciel )z ciebie niezły ale praktycznej wiedzy zadnej

patrz i mysl na zawór nr 3 bufor zasobnik z 2 wezownicami , ogrzewanie podłogowe to najlepszy bufor

  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Tak jak napisałem, ( a pisałem to od samego poczatku) bufor na razie pozostaje w sferze teorii (lub marzeń jak kto woli). Tak jak pisałem na początku tegio wątku, głównym powodem takiego a nie innego rozwiązania jest fakt, że na dzień dzisiejszy nie ma u mnie gazociągu, ale docelowo ma być, a czasami lenistwo bierze góre nad ekonomią. Dwa, to że lubie palić w piecu, i nie mam nic przeciwko robieniu tego zimą, ale latem to już przesada. Generalnie chodzi o to żeby zima palić w śmieciuchu, i miec z tego i ciepło i ciepła wodę, a gdyby tej zabrakło kiedy akurat w piecu nie jest napalone, to pracę ma przejąć gaz. Latem własciwie tylko gaz, bo uważam że palenie w piecu latem żeby zagrzac wode jest nieporozumieniem, choc nie twierdzę że czasem i tego sie nie zrobi. Kiedy gazownia uprzejmie dociągnie do mnie gazociąg, nadal zimą bede palił w piecu kiedy tylko czas i ochota mi na to pozwoli, ale jednak wówczas wzecydowanie wiecej będzie robil piec gazowy ... a bufor ... generalnie koncepcja mnie pociaga, ale generalnie, na dzien dzisiejszy będzie tylko piec stałopalny i gazowy, bez bufora .... ale nadal brakuje mi przekonującego projektu na połaczenie tych dwóch zapewniając pełną funkcjonalnosc i co i cwu z obu źródeł ciepła.

 

Kot.

 

PS. Może ui jestem marzycielem bez pojęcia (choć to odwazne stwierdzenie jak na kogoś kto G o mnie wie) ale jak do tąd wszystkie moje projekty doprowadziłem do końca i wszystkie dizałają, choć są z różnych zupełnie nie związanych ze soba dziedzin. Ot taka refleksja na temat urazonej dumy....

Opublikowano

Witam. Takie rozwiązanie mam u syna. Piec Ziembiec , gazowy Buderus bolier el 120l z wezownica, zbiornik 120l do pieca gazowego, wymiennik, i 3 pompy. Dwie zimy bez problemu. Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.